کمک در شناخت بیماری های جنسی

تمامی فعالیت این وبلاگ براساس قوانین جمهوری اسلامی می باشد و فعالیت غیر اخلاقی ندارد

خونریزی غیر طبیعی واژینال Abnormal Vaginal Bleeding

خونریزی واژینالی که مروبط به قاعدگی نمی باشد را خونریزی غیر طبیعی واژینال گویند .

 

سن ونحوۀ زندگی:عوامل خطر بستگی به علل بوجود آورنده دارند.

ژنتیک: عامل قابل توجهی به شمار نمی آید.

 

خونریزی طبیعی واژینال فقط در طی زمان پریود اتفاق می افتد. خونریزی که غیر از زمان پریود اتفاق افتد، غیر طبیعی است . در خانمهای زیر سی و پنج سال خونریزی غیر طبیعی به علت شروع مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی است . خونریزیهای  غیر طبیعی به علت بیماریهای دستگاه تناسلی در سنین بالاتر شایع است.

 

علل بیماری

خونریزی مختصر بین دو پریود را لکه بینی گویند و این خونریزی در ماههای اول مصرف قرصهای ضد بارداری یا هنگام تغییر نوع قرصهای ضد بارداری شایع است . لکه بینی معمولاً به دنبال تعدیل بدن با تغییرات سطوح هورمونی ایجاد می شود.

اما این نوع از خونریزی به همراه استفاده از دستگاه جلوگیری از حاملگی داخل رحمی(IUD)نیز ایجاد می شود.

خونریزی واژینال غیر طیعی خصوصاً حدود چند ساعتی پس از مقاربت ممکن است به علت بیماری در سرویکس یا گردن رحم نظیر ارزیون (سائیدگی) سرویکس یا سرطان سرویکس باشد . در خانمهای مسن تر ، مقاربت ممکن است باعث آسیب دیواره های واژون شود. زیرا دیواره های واژون پس از یائسگی نازک تر و شکننده تر می شوند و ممکن است باعث خونریزی شود.

خونریزی غیر طبیعی واژینال که مرتبط با مقاربت جنسی یا جلوگیری از بارداری نباشد ممکن است به علت بیماریهایی نظیر آندومتریوز یا پولیپ رحم ایجاد شود. خونریزی از رحم می تواند در ابتدای حاملگی رخ دهد و می تواند به علت سقط جنین باشد. بیماریهای مختلفی در دستگاه تناسلی زنانه نظیر سرطان رحم می توانند موجب خونریزیهای بعد از یائسگی شوند. اگر فرد متوجه خونریزی غیر طبیعی گردد باید سریعاً به پزشک مراجعه نموده تا علت آن جستجو شود.

 

اقدامات درمانی

پزشک بر اساس زمان خونریزی و معاینه فیزیکی قادر به تشخیص خواهد بود. فرد ممکن است آزمایشاتی نظیر اسمیرسرویکس جهت بررسی اختلالات سرویکس ، اولتراسونوگرافی جهت بررسی رحم و آندوسکوپی جهت مشاهده درون رحم، نیاز داشته باشد . درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال بستگی به علت آن دارد. لکه بینی که به علت مصرف قرصهای ضد بارداری ایجاد شود با تغییر مقدار یا نوع قرص درمان می شود . درمانهای هورمونی می تواند برای بهبود حالت ارتجاعی دیواره های واژن حساس و نازک شده در زنان مسن، استفاده شوند. جراحی ممکن است برای درمان یماریهای زمینه ای جدی تر مورد نیاز باشد . در اغلب موارد ، خونریزی غیر طبیعی واژینال در صورتیکه عامل ایجاد آن با موفقیت درمان شود، بر طرف می گردد.

 

 


برچسب‌ها: خونریزی غیر طبیعی واژینال Abnormal Vaginal Bleedi

[ سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 ] [ 23:50 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

توضیحات کامل در مورد «قاعدگی (پریود) در دختران»

 

قاعدگی در دختران
با سلام خدمت همه دوستان عزیز که لطف میکنن و از وبلاگ من دیدن میکنن
بعد از مدتها دوری بالاخره فرضت دست داد و قسمت شد خدمت شما دوستان عزیزم برسم و به شما برای رفع مشکلاتتون کمک کنم. تو نظرات زیاد ازم خواسته بودن مطالب کاملی راجب پریود بزارم واسه همین این مطالب رو گذاشتم و امیدوارم مفید واقع بشه.
منتظر نظرات گرم شما دوستان عزیزم هستم.

 

 

قاعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد.

یک دورة‌ قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دورة قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

 

بلوغ و قاعدگی
زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می‌کند. هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می‌کنند. حدود۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد. حدود ۶ماه قبل از آغاز اولین دورة قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله‌ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد. اولین قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.

دختر بچه‌ها در بدو تولد با تخمدان‌ها، رحم و لوله‌‌های تخمدانی یا لوله های فالوپ (لوله‌هایی که در ادامة رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند. تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می‌شود، قرار می‌گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند. دو لولة تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیم‌تر) که داخل آن سوراخ باشد. هر لولة‌ فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می‌شود. رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد. دیوارة رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفة آن نگهداری از جنین در حال رشد است. پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می‌فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانة‌ رحم تا بیرون بدن امتداد می‌یابد) از بدن بیرون می‌آید و بدین وسیله نوزاد متولد می‌شود.

با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می‌شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می‌کنند. این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می‌شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.
پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی‌شود- از درون تخمدان آزاد می‌شود که به این عمل تخک گذاری می‌گویند. تخمک وارد لوله‌های فالوپ می‌شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می‌کند. اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می‌کند و با چسبیدن به دیوارة رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می‌نماید تا در پایان ۹ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود. در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌ای که در اکثر دروه‌های قاعدگی اتفاق می‌افتد- تخمک بارور نمی‌شود و از بدن دفع می‌شود. در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی‌گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند. ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است. باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می‌شود.
این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد. رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می‌کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می‌آید. در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می‌شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همة بافت‌ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می‌شود و این وقایع ماهانه ادامه می‌یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰سالگی به یائسگی برسد. یائسگی به این معنی است که زن همة تخمک‌های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد. بنابراین دوره‌های قاعدگی نیز تمام می‌شود و دیگر امکان بچه‌دار شدن برای او نیست.

عادت ماهیانه یا قاعدگی چیست ؟

  عادت ماهیانه خونریزی ماهانه از رحم  بانوان می باشد. به نامهای دیگری مانند قاعدگی ،  منس و پریود هم خوانده می شود.خون قاعدگی ترکیبی از خون کامل و بافتهای ریزش کرده رحم می باشد.اکثر دوره های قاعدگی بین ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

سیکل قاعدگی چیست ؟

  خونریزی قاعدگی قسمتی از سیکل قاعدگی می باشد.در یک سیکل قاعدگی بدن زنان تغییراتی می کند تا هر ماه برای باردار شدن آمادگی داشته باشد.یک سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی قاعدگی شروع می شود.متوسط زمان یک سیکل قاعدگی نرمال ۲۸ روز است.اما یک سیکل نرمال ممکن است از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد.

  ارگانهای دخیل در ایجاد یک سیکل قاعدگی عبارتد از : مغز ، غده هیپوفیز ، رحم و گردن رحم ، تخمدانها و لوله های فالوپ و واژن.تغییر سطح هورمونهای جنسی در بدن باعث ایجاد مراحل مختلف سیکل قاعدگی می شود.دو هورمون اصلی مرتبط با قاعدگی که توسط تخمدانها تولید می شوند عبارتند از استروژن و پروژسترون. هورمونهای FSH  و LH که در هیپوفیز ساخته می شوند نیز در این امر سهیم هستند.

در یک سیکل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

  در نیمه اول سیکل میزان استروژن بالا رفته و باعث رشد و افزایش سلولهای رحمی می شود.در پاسخ به هورمون FSH یک تخمک در داخل یکی از تخمدانها شروع به رشد می کند.در حوالی روز ۱۴ از یک سیکل ۲۸ روزه در پاسخ به هورمون LH  تخمک از تخمدان جدا می شود.این مرحله تخمک گذاری نامیده می شود.

  در نیمه دوم سیکل تخمک وارد لوله فالوپ که بین تخمدا ن و رحم قرار دارد می شود.در این مرحله پروژسترون بالا رفته و رحم را آماده بارداری می کند.اگر در این مرحله تخمک توسط اسپرم بارور شود بارداری رخ خواهد داد.در غیر اینصورت تخمک بعد از مدتی از بین می رود.اگر بارداری رخ ندهد استروژن وپروژسترون کاهش می یابند و لایه ضخیم رحم ریزش کرده و خونریزی قاعدگی یا عادت ماهیانه را ایجاد می کند.
خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می‌شود؟
همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره‌های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دورة زمانی میان دو خونریزی را دورة قاعدگی می‌گویند. دورة‌ قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸روز، برای بعضی دیگر ۲۴روز، ۳۰روز و یا حتی ۳۵روز طول بکشد. حتی این زمان از یک دوره تا دورة بعد ممکن است فرق داشته باشد.
دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره‌های قاعدگی بیشتر دیده می‌شود. برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ماه متوالی دور‌های ۲۸روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصلة‌ زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد. معمولاً پس از چندین ماه، دوره‌های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می‌شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره‌های نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره‌های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می‌توانند دورة‌ خونریزی بعدی خود را حدس بزنند.

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند. بعضی دختران فقط ۳-۲روز خونریزی دارند. بعضی دیگر ممکن است ۷روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.
مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد. بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده‌اند یا نه. بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند. برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰میلی‌لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد. خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست. در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهندة اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.
باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد. در صورتیکه از بی‌نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید.

یک سیکل قاعدگی نرمال چه ویژگی دارد؟

  سیکل قاعدگی یک خانم ممکن است در ماههای مختلف کاملاً شبیه هم نباشد . از طرف دیگر سیکل های هر نفر با دیگری متفاوت است.خونریزیها ممکن است کم ، متوسط و زیاد باشد و نیز طول مدت آن می تواند متفاوت باشد . اگرچه اکثر پریودها ۳ تا ۵ روز طول می کشد اما بین ۲ تا ۷ روز نرمال است.در سالهای اول شروع قاعدگی و در سنین نزدیک به یائسگی  سیکلها ممکن است کاملاً نامنظم باشند.

سیکل های قاعدگی از چه سنی شروع می شوند؟

  سن متوسط شروع قاعدگی حدود ۱۲ سالگی است.اما این بدان معنی نیست که همه دختران در سن ۱۲ سالگی قاعده می شوند. یک دختر در فاصله سنی ۸ تا ۱۶ سالگی ممکن است قاعده شود.

یک خانم تا چه زمانی پریود می شود ؟

  زنان تا زمان یائسگی پریود می شوند.سن متوسط یائسگی حدود ۵۱ سالگی است.یائسگی یعنی زن قادر به تولید تخمک نبوده و نمی تواند دیگر باردار شود.مانند قاعدگی سن شروع یائسگی هم می تواند متفاوت باشد.
دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش
- بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند. دل پیچه‌های قاعدگی بسیار شایع است. در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می‌شوند می‌گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل‌پیچه می‌شوند. پزشکان فکر می‌کنند که علت این دل‌پیچه‌ها ماده‌ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می‌شود. انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود. معمولاً با افزایش سن شدت این دل‌پیچه‌ها کمتر می‌شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند. بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می‌تواند این دل‌پیچه‌ها را از بین برد. قرار دادن یک حولة گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل‌پیچه‌ها کمک کند. داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دورة قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل‌پیچه می‌شود. در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

- بعضی از دختران احساس می‌کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده‌اند. ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند. بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند. ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می‌یابد. به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می‌گویند. علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دورة قاعدگی می‌تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود. به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می‌شوند. مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده‌اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند. بعضی از داروها نیز می‌توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می‌شود.

- بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور‌ة قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می‌شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است. این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند.
تامپون و نوار بهداشتی
پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله‌ای برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور می‌بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید. برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می‌توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید. نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها قابل تهیه است.
تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه‌ای از یک بیماری؟
قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد:

 مهبل را تمیز و مرطوب نگه می‌دارد و در پیشگیری از عفونت آن کمک می‌کند. اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می‌کند و این مسئله کاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه‌ای از وجود مشکل است. ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می‌کند: رقیق، چسبنده،‌ غلیظ، حالت کشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است. نکته مهم در ترشحات مهبل آن است که باید شفاف،‌سفید و یا شیری مایل به سفید باشند. در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می‌شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می‌شود،‌رنگ‌ آن سبز، خاکستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می‌شود،‌ در مهبل حالت خارش، ‌سوزش،‌ تورم و قرمزی بوجود می‌آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به‌غیر از عادت ماهیانه خون خارج می‌شود که در این موارد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود. معمولا عفونت مهبل(باکتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است که بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید.در عفونت قارچی مهبل‌ ترشحات بسیار سفید و غلیظ می‌شوند و شکل پیدا می‌کنند،‌بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می‌شود. در عفونتی که توسط باکتری ایجاد می‌شود، مقدار ترشحات زیادتر می‌شود و حالت کف‌آلود پیدا کرده، به رنگ خاکستری در می‌آید. بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می‌شود. با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده فورا به پزشک مراجعه کنید.

 من که سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟
عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می‌افتد که البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است. اما اینکه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است. معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه‌های بلوغ (که اغلب رشد پستان‌هاست) اتفاق می‌افتد. البته در بعضی‌ دخترها کمتر از یک‌سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می‌شود که طبیعی است. روش دیگری که بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است که حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می‌‌شوند. سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینکه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشکل‌ساز نیست. دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، ‌کم‌خوری عصبی،‌ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس‌های شدید یا بعضی بیماری‌های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.
 کوچک ماندن سینه‌ها یعنی اختلا‌ل در روند بلوغ؟
تفاوت اندازه پستان‌ها کاملا طبیعی است. به‌خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. ‌البته در اکثر خانم‌ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان‌ها یکی نیست، همان‌طور که اندازه دو دست‌و‌پا یکسان نیست. معمولا اولین جوانه‌های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان‌ها سریع‌تر از دیگری است. بعضی دختر خانم‌ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می‌کنند مشکلی وجود دارد.در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می‌کند که مشکلی وجود ندارد. البته بهتر است دختر خانم‌ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان‌ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند. به‌خصوص اینکه معاینه پستان‌ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند
.
چرا عادت ماهیانه منظمی‌ندارم؟
گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می‌شود که انگار قرار است همه چیز مثل ساعت کار کند. در بین خانم‌ها این‌طور شایع شده که عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یک‌‌بار اتفاق بیفتد، در حالی‌که در اکثر خانم‌ها بی‌نظمی‌های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد. معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم‌ در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد. اولین روز عادت ماهیانه،‌روز اول چرخه یک خانم محسوب می‌شود. معمولا در روز چهاردهم یکی از تخمک‌ها از تخمدان خارج می‌شود که به آن تخمک‌گذاری می‌گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا کرده و عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد. معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی‌نظمی‌های زیادی وجود دارد، اما بیماری،‌کاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی‌نظمی در قاعدگی می‌شوند. حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می‌‌شود. طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یک خانم ثابت نیست. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود،‌بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی‌نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشک زنان صحبت شود تا مشکل زمینه‌ای به‌خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم‌ها بیش از ۳ سال طول بکشد.
 چرا پستان‌ها درد می‌گیرند؟
درد پستان هر از گاهی اتفاق می‌افتد. این مسئله در دختر خانم‌ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به‌دلیل رشد پستان‌هاست به‌خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به‌خصوص در وضعیت امر این درد بیشتر حس می‌شود. با این وجود از درد پستان‌ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت. علاوه بر مسئله فوق،درد پستان‌ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک‌هفته قبل) بسیار شایع است که به‌دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد. این هورمون‌ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان‌ها را متورم می‌کنند. در اوایل حاملگی هم درد پستان‌ها شایع است که دقیقا به‌علت ترشح هورمون‌ها و تاثیر آنها بر پستان است. در صورتی که درد پستان‌ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب‌تر برطرف کرد.
تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی‌تاثیر نیست. بهتر است از یک‌هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین‌دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود. اگر به‌غیر از مواقع ذکر شده در پستان‌ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود. ‌

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

  در موارد زیر باید با پزشک خود مشورت کنید:

عدم شروع قاعدگی تا سن ۱۶ سالگی
متوقف شدن بی دلیل عادات ماهیانه
خونریزی بیش از ۷ روز
حجم زیاده از حد خونریزی
در صورتی که در فاصله بین پریودها خونریزی داشته باشید
درد شدید هنگام قاعدگی
 چه مشکلاتی ممکن است زنان در مورد قاعدگی داشته باشند؟

  زنان ممکن است مشکلات مختلفی با دوره های قاعدگی خود داشته باشند برخی از شایعترین آنها عبارتند از :

آمنوره  یا عدم وجود عادات ماهیانه: این لغت زمانی به کار می رود که یک دختر خانم تا ۱۶ سالگی پریود نشده باشد ( آمنوره اولیه ) و یا اینکه عادات ماهیانه در خانمی که قبلاً قاعدگی مرتب داشته است قطع شود( آمنوره ثانویه ).علل اصلی آمنوره عبارتند از :بارداری ، شیردهی ، کاهش وزن شدید دراثر یک بیماری وخیم ، ورزش سنگین ، استرس و رژیم های غذایی سخت .اختلالات هورمونی یا بیماریهای دستگاه تناسلی نیز ممکن است عامل بیماری باشند.
دیسمنوره یا قاعدگی دردناک : عبارتست از درد خفیف تا بسیار شدید در هنگام خونریزی ماهیانه .معمولاً در زنان و دختران جوان علت خاصی ندارد. هورمونی به نام پروستاگلندین عامل این مشکل است.بعضی از انواع مسکنها مانند ایبو پروفن و مفنامیک اسید می توانند درد را کاهش دهند.گاهی اوقات این مشکل در اثر یک بیماری به نام آندومتریوز می باشد .
خونریزی غیر طبیعی از رحم : خونریزی غیر طبیعی رحم با خونریزی قاعدگی متفاوت است.این مشکل ممکن است بصورت خونریزی بسیار حجیم ، خونریزی طولانی مدت ، پریودهای بسیار نزدیک به هم  و یا خونریزی بین پریودها  خود را نشان دهد.در اوایل سنین قاعدگی و حوالی یائسگی این اختلالات شایعتر هستند. دیگر علل خونریزیهای غیر طبیعی رحم پولیپها ،  فیبروم ها ، عفونتها و علل هورمونی هستند.

 

[ سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 ] [ 23:49 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

چرا اغلب زنان ارگاسم را تجربه نمی کنند؟

چرا اغلب زنان ارگاسم را تجربه نمی کنند؟

 
بسیاری از زنان افکار مزاحم و یا صدای درونی مهم در مورد بدن خود دارند ، که هیجان جنسی را قطع می کند و مانع تجربه اوج لذت می شود.

میزان اطلاع ما از رفتار جنسی مان چقدر است؟ شاید در پاسخ به این سوال عده ای به این نکته اشاره کنند که داشتن اطلاعات علمی در یک امر غریزی به چه کار می آید؟ و چر ا اصولا دانستن درباره اندام جنسی و رفتار جنسی در شرایطی که بدون این اطلاعات نیز می توان نیازهای روزمره انسان در این باره را براورده کرد، لازم است؟
گزارشها نشان می دهد نداشتن اطلاعات کافی در مورد رفتارهای درست جنسی چه آسیبهایی را متوجه افراد می کند و چه بسا ریشه بسیاری از مشکلات خانوادگی را باید در رفتارهای نادرست جنسی دنبال کرد. یکی از بزرگترین مشکلات جنسی حال حاضر نرسیدن به ارگاسم در بسیاری از زنان است. اکثر زنان اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی دارند یا هرگز تجربه به ارگاسم رسیدن را ندارند.

تعدادی از عوامل فیزیولوژیکی است که می تواند میل جنسی زن و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی را در زن مهار کند : عدم توازن در هورمون تستوسترون ، داروهایی مانند ضد افسردگی ، آناتومی او ( فاصله بین کلیتوریس و مهبل ) ، و البته، مسائل مربوط به شریک زندگی . مورد آخر می تواند شامل در دسترس نبودن همسر، مشکلات آناتومی مرد، زود انزالی و نداشتن اطلاعات کافی از بدن و احساس زن باشد. همچنین تمایل به فشار زیاد در حین ارتباط جنسی نیز می تواند مانع تحریک لازم زن شود.

وظایف کاری زیاد، بی محبتی، بی توجهی، مورد ستایش قرار نگرفتن نیز موجب سردی در زنان می شود. دوری از همسر و بی اعتمادی به همسر نیز در زنان مورد توجه قرار میگیرد و موجب عدم تحریک می شود. الگوهای نا امن دلبستگی ( اضطراب و اجتنابی ) که در دوران کودکی توسعه یافته در بزرگسالی باقی می ماند و به شدت جنبه های متعدد ارتباط جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند .

در این مقاله ما عامل روانی که تاثیر منفی بر میل جنسی زن ، تحریک و ظرفیت ارگاسم دارد را بررسی می کنیم. البته این لیست به این معنا نیست که ما همه عوامل را بررسی کرده ایم ممکن است موارد دیگری هم باشد که در افراد مختلف متفاوت بروز می کند.

1- داشتن افکار انتقادی نسبت به بدن : بسیاری از زنان افکار مزاحم و یا صدای درونی مهم در مورد بدن خود دارند ، که هیجان جنسی را قطع می کند و مانع تجربه اوج لذت می شود. آنها می توانند افکار خود آگاه در مورد سایز اندام تناسلی داشته باشند.همچنین افکاری در مورد اینکه آلوده هستند و تمیز نیستند مانع برقرای ارتباط جنسی دهانی می شود.
بسیاری از زنان نگرش منفی پدر و مادر خود نسبت به عملکردهای بدن در طول آموزش توالت را درونی کرده اند، در نتیجه در شناخت تصورات بدنی افکار کثیف بودن برای آن ها تداعی می شود. به طور خاص ، ناحیه تناسلی بامفهوم مقعد آغشته است و با عملکرد دفعی اشتباه گرفته می شود. احساس شرم آور زنان در مورد این منطقه به هر چیزی در زیر کمر ، (از جمله عادت ماهانه ) گسترش یافته و آنها در نهایت احساس کثیف یا آلوده بودن کرده و این شیوه ای است که می تواند در رسیدن به تحریک و اوج لذت جنسی تداخل ایجاد کند. هنگامی که زنان افکار منفی در مورد قسمت های مختلف بدن خود دارند، پیدا کردن نقطه حساس آن منطقه زمانی که لمس می شود کار دشواری است. اگر آن ها احساس بدی در مورد بدن خود داشته باشند به راحتی از رابطه جنسی لذت نمی برند.

2- درک رابطه جنسی به عنوان عملی غیر اخلاقی یا بد : بسیاری از زنان افکار تحریف شده در مورد رابطه جنسی در اوایل زندگی در طول فرآیند اجتماعی شدن به دست آورده اند. به طور کلی، نگرش منفی پدر و مادر نسبت به برهنگی، استمناء و س ک س یک نفوذ قوی بر احساسات هر دو نوع کودکان پسر و دختر در مورد روابط جنسی و عمل جنسی دارد . در نتیجه ، مردم به طور معمول اطلاعات کمی در مورد ارتباط جنسی قابل قبول و خوب دارند. علاوه بر این، برخی از ادیان ، نظام های باوری خیلی سفت و سخت، در مورد ارتباط جنسی دارند و آن را گناه و کثیف می دانند. زنانی که در این نگرش ها پرورش می یابند ، رابطه جنسی را ممنوع ، شرم آور و بد می دانند. آنها در برابر معاشقه و ارتباط جنسی احساس بدی دارند و منتظر عواقب بد و مجازات هستند.

3- ترس از غم و اندوه : برای بسیاری از زنان ، احساس غم و اندوه مربوط به درد عاطفی در دورانی از زندگی که یک تجربه جنسی داشته اند ، به ویژه هنگامی که روابط جنسی با صمیمیت عاطفی ترکیب شده است، به صورت سرکوب شده وجود دارد. برای زنانی که مورد سوء رفتار قرار گرفته اند این احساس عمیق تر نیز می باشد. هنگامی که زنان سعی می کنند به احساس غم فکر نکنند، اوج لذت جنسی را از دست می دهند.

4- نگرانی مربوط به لذت بردن شریک جنسی : بسیاری از زنان در ارتباط جنسی به جای تمرکز به خود و لذت بردن خودشان در طول رابطه تمام تفکرشان بر این است که آیا همسرم لذت می برد؟ آیا از روی اجبار با من در ارتباط است؟ آیا فکر فرد بهتری در سر دارد؟ همین موضوع باعث می شود از رابطه جنسی عقب مانده و تجربه ارگاسم را از دست بدهند.

5- ترس از دست دادن کنترل : زنانی که به شدت بر حفظ کنترل به عنوان یک مکانیسم دفاعی محافظت از خود تکیه می کنند، به صورت ناخود آگاه رابطه جنسی را عامل مخل کنترل و امنیت درونی خود تلقی می کنند. این نگرانی ها می تواند حوزه های مختلفی داشته باشد مثلا نگرانی از ایجاد سر و صدایی که خارج از کنترل آن هاست، نگرانی از خروج بی اختیار ادرار و یا مدفوع . این اضطراب به صورت ناخود آگاه تجربه ارگاسم را غیر ممکن می کند.

6- داشتن ذهن بسیار مشغول: اکثر زنان در طول رابطه جنسی ذهن فعالی دارند و نمی توانند آن را بر این فعالیت متمرکز کنند. فکرهایی که تمام مغز را اشغال می کنند و به جای تحریک و تشویق جنسی منجر به واپس زدگی میل جنسی می شود. خیلی از زنان نمی توانند افکارشان در مورد فرزندان، وظایف خانه دار، مشکلات شغلی و ... را در طول ارتباط جنسی مهار کنند و همین ضعف باعث عدم تمرکز کامل و نرسیدن به ارگاسم می شود.

7- نگرانی از متهم شدن : 
دختران در همه جای جهان همیشه به با حیا بودن تشویق شده اند. زمانی که همان دختر وارد رابطه می شود و حالا به عنوان یک زن و شریک جنسی هم باید وظایفی را انجام بدهد، شکستن حریمی که در آن در ساعاتی از شبانه روز فرد باید حجب و حیا را کنار گذاشته و از رابطه جنسی با همسرش لذت ببرد خیلی دشوار است. این طرز فکر که نهادینه شده، نمی تواند مانند یک کلید روشن و خاموش بشود. بنابراین فرد نمی تواند مهارهای ذهنی اش را بشکند و گاهی حتی اگر لذت هم ببرد نمی تواند و یا نمی خواهد آن را بروز دهد، از ترس اینکه مورد قضاوت قرار بگیرد و متهم شود که زن سبک و هرزه ای است. بنابراین به مرور این حالت رابطه جنسی را برای فرد از یک حالت خوش آیند به حالت وظیفه و بعضا توام با ترس تبدیل می کند. ترس از اینکه مبادا عکس العملی نشان بدهد که همسرش تصور کند او هرزه است. بنابراین تجربه ارگاسم با چنین افکاری تقریبا غیر ممکن است.

دانستن این مطلب که چرا او نمی تواند ارگاسم را تجربه کند، قدری دشوار است اما اگر شما افکاری مانند نمونه های بالا را دارید از تلاش دست نکشید. برای تجربه ارگاسم می توانید از یک روانشناس مسائل جنسی ( سکس تراپ) کمک بگیرید.

[ سه شنبه سی ام اردیبهشت 1393 ] [ 23:36 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

تفاوت انزال با ارگاسم در خانمها


مقاله "فرق انزال با ارگاسم" در خانم ها که در دانشگاه پنسیلوانیا و با همکاری پرفسور وحدت ماندانایی ( ایرانی - آمریکایی ) مورد تحقیق قرار گرفته شده است

فرق انزال با ارگاسم در خانم ها

چـرا خـانـم هـا تـصـور مـی کـنـند تـوانایی اش را ندارند؛ آیا میـدانید که تمام خانم ها قادر به رسیـدن به این مرحله می باشند؟ بله؛ حقیقت دارد! شاید در مورد انزال خانمـها چـیـزهایی شنیده باشید و یا مانند خیلی از افراد، اصلاً بـه هیچ وجه با آن آشنا نباشید.

این امر نه تنها درمورد خانمها صحت دارد، بلکه امری است که همه خانم ها می توانند به آن دست پیدا کنند. رسیدن بـه اوج لـذت در زنـان یـک واکنش طبیعی جنسی است که تا کنون به صورت معمایی سربسته باقی مانده است.

تمام خانم ها می توانند به آسانی بیاموزند که چگونه می توانند به اوج لذت برسند و انزال در آنها صورت پذیرد؛ البته پیرامون این مطلب تصورات اشتباه بسیار زیادی وجود دارد.

برخی معتقدند که به طور کلی مسئله انزال در خانم ها وجود ندارد، عده ای دیگر بر این باورند که تنها تعداد "خاصی" از خانم ها قادر به تجربه چنین موضوعی هستند، جمعی دیگر نیز همچنان به شایعه پراکنی در مورد این مطلب ادامه می دهند و هر روز تکنیک و استراتژی های جدیدی را ارائه می دهند. به عنوان مثال توصیه می کنند که خانم ها می بایست برای رسیدن به اوج لذت حتما دیواره های رحم خود را به یکدیگر بفشارند
چنین اظهاراتی، اصولاً بی پایه و اساس هستند. هر چند تمام خانم ها در ساختار اندام های تناسلی با یکدیگر متفاوت هستند (درست مانند آقایون)، اما همه آنها با بکارگیری روش مناسب، قادر به چشیدن طعم چنین لذتی می باشند. درست مانند آقایون که بدون توجه به سایز، و یا حالت و شکل اندام تناسلی خود، قادر به انزال میباشند. دلیل اینکه بسیاری از افراد تصور می کنند که خانم ها نمی توانند به انزال دست پیدا کنند نشئت گرفته از اطلاعات ناکافی آنها در این زمینه می باشد.

پیش از هر چیز اجازه دهید تصورات غلط در این زمینه را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم چه چیزی به راستی صحت دارد و چه چیزهایی در این زمینه نادرست میباشند.

تصورات غلط و حقایق در مورد انزال خانم ها

تصورات غلط

1) انزال در خانم ها وجود ندارد.

2) تنها درصد کمی از خانم ها قادر به تجربه انزال می باشند.

3)تمرین های واژینال می تواند به خانم ها کمک کند تا بتوانند به انزال برسند.

4) فقط خانم هایی که دارای آلت تناسلی برجسته هستند، می توانند انزال داشته باشند

5)انزال در خانم ها تنها از طریق ارگاسم واژینال صورت می پذیرد.

6) پزشک زنان و زایمان در این مورد آگاهی دارد و می توانند خانم ها را با روش آگاهی دارد و می توانند خانم ها را با روش های صحیح انجام ان آشنا کنند.

7) خانم ها تنها 1 یا 2 قطره از ماده درون بدن خود را بیرون می دهند و اگر بیش از این حد باشد (به ویژه تا حدی که برخی خانم ها ادعا می کنند تا 1-2 فنجان نیز می شود) ممکن است با ادرارشان مخلوط گردیده باشد.

 انزال خانم ها نوعی بی اختیاری در تخلیه ادرار است.

9) تنها خانم هایی که زایمان کرده اند قادر به تجربه انزال می باشند.

10) تنها یک راه برای رسیدن به انزال در خانم ها وجود دارد.

حقایق
1) انزال در خانم ها نشئت گرفته از ترشح غدد پارارترال می باشد

2) خانم ها متوجه نیستند که توانایی رسیدن به انزال را دارند، تنها به این دلیل که زمان انجام آنرا نمی دانند.

3) تکنیک های ویژه ای وجود دارد که به خانم ها آموزش می دهد تا هر زمان که اراده می کنند به انزال برسند و یا آنرا متوقف نمایند

4) خانم ها لازم نیست که فقط از طریق ارگاسم مهبلی به انزالبرسند و حتی لازم نیست اصلا ارگاسم شوند تا انزال رخ دهد.

5) خانم ها می توانند میزان انزال خود را با پشت سر گذاشتن مراحل خاصی، افزایش دهند.

6) خانم ها قادر هستند که در مدت زمان بسیارکوتاه چندین مرتبه، پشت سر هم، انزال را تجربه کنند.

7) ماده ای که از بدن خانم ها خارج می شود، ادرار نیست.معمولاً چیزی شبیه به آب است، که تقریبا بی رنگ بوده وبوی خاصی هم نمی دهد و یا اگر بو بدهد، کمی بوی شیرین است.

 کسانی که ادعایی می کنند انزال نوعی بی اختیاری ادرار است چیزی در مورد انزال خانم نمی دانند و یا اینکه درک صحیحی از این مطلب ندارند.

شاید شما از خود بپرسید: "اگر تمام خانم ها توانایی انجام چنین کاری را دارند، پس چرا بسیاری از آنها هیچ گاه چنین امری را در زندگی زناشویی تجربه نکرده اند؟" این سؤال بسیار خوبی است و توضیح آن نیز بسیار ساده است. اجازه بدهید ابتدا مطالبی را در مورد آناتومی بدن خانم ها بدانیم و سپس به ادامه مسائل بپردازیم.

انزال خانم ها از چه نقطه ای سرچشمه می گیرد؟

انزال خانم ها شامل جریان روانی است که از مجاری ادراری خارج می شود (همان محلی که ادرار خارج می شود) با این تفاوت که از غدد پاراترال جریان می گیرد. این غدد تنها در زمان تحریک جنسی از خود ماده خاصی ترشح می کنند.

انزال خانم ها با ارگاسم معمولی چه تفاوتی دارد؟

ارضای جنسی در خانم ها به دو دوسته طبقه بندی می شود. از نظر بالینی یک نوع آن ارضای واژینال است، رواج بیشتری دارد و عبارت است از خروج مایع روانی از واژن. این مایع حالت شیر مانند دارد و شلی و سفتی و بوی آن وابسته به رژیم غذایی خانم و سلامت کلی بدن او و چرخه عادت ماهانه اش می باشد.

نوع دوم، انزال از طریق مجرای ادراری نام دارد و معمولا در خانم ها چندان رایج نیست. در زمان انزال معمولاً مایع با فشار و به حالت اسپری و یا فواره ای از داخل مجرای ادرار به بیرون می ریزد. دلیل عدم تجربه بسیاری از بانوان به این دلیل نیست که تنها تعداد کمی از بانوان توانایی تجربه چنین انزالی دارند، بلکه دلیل آن تنها این است که بسیاری از افراد در مورد ساختمان جنسی و یک رابطه جنسی سالم مطالب درستی نمی دانند.

مایع انزالی از چه چیز تشکیل شده است؟

اجازه دهید همین جا بزرگترین تصور غلط را از ذهنتان پاک کنم - این مایع، ادرار نیست. در آزمایش هایی که از این ماده به عمل آمد، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که از مقداری گلوکز (شکر) و آنزیم دیگری به نام پروستات اسید فوسفات تشکیل شده است که تقریبا اجزای تشکیل دهنده منی را می سازند. نوع مواد تشکیل دهنده آن، تقریباً شبیه به ترشحات پروستات در مردان می باشند، با این تفاوت که فاقد اسپرم میباشد. همچنین دو ماده دیگری که معمولا در ادارا نیز هست، (اوره و کریتنین) نیز در آن یافت می شود. این ماده کاملا منحصر به فرد می باشد و تنها در هنگام انزال از خانم ها خارج می شود.

چه میزان از این ماده بیرون می ریزد؟

بیشتر خانم ها در حدود 5 .1 تا 2 فنجان از آن را تخلیه می کنند. این موضوع به اموری دیگری از قبیل اینکه بدن خانم چه میزان آب دارد و اینکه شدت تحریک جنسی تا چه حد بوده نیز ارتباط دارد.

چرا اکثر خانم ها در این مورد بی اطلاع هستند و یا آنرا انجام نمی دهند؟

انزال در خانم ها آنقدرها هم که فکرش را می کنید دشوار نیست؛ فقط افراد زیادی با تکنیک های اجرای آن آشنا نیستند. دلایل کلیشه ای بسیار زیادی برای دوری خانم ها از این لذت مطبوع، وجود دارد. یکی از دلایل از این قرار است که چون آنها ارگاسم را تجربه می کنند، معمولاً به راحتی حاضر می شوند تا فرصت های خود برای انزال دست بدهند و نسبت به آن بی توجهی کرده و تمایل کمی نشان می دهند.

یکی از مهمترین دلایل این است که زمانیکه خانم ها به مرحله انزال می رسند، اغلب به این دلیل که تصور می کنند ممکن است ادرار نیز همراه با آن بیرون بریزد، از آزاد کردن خود خودداری می کنند؛ اما باید دقت داشته باشند که در این حالت به هیچ وجه ادرار از آنها خارج نخواهد شد. زمانیکه ماده انزال در داخل مجرای ادراری جمع می شود، احساس تخلیه ادرار به فرد دست می دهد که در واقع با وقوع انزال احساس ادرار نیز خود به خود از بین می رود. اگر خانم ها یاد بگیرند که به جای نگه داشتن، خود را آزاد کنند، آنگاه متوجه می شوند که پس از تخلیه مجرای ادرار، احساس ادرار داشتن نیز به صورت ناخودآگاه از بین می رود.

تکنیک های متفاوتی برای رسیدن به این مرحله و همچنین دوری ورزیدن از بازدارنده ها در طی مسیر، وجود دارد. اما نباید فراموش کرد که ترس از ادرار، باعث می شود بسیاری از خانم ها خود را همواره عقب نگه دارند. روش هایی که در این زمینه عرضه شده اند، دارای فواید کاربردی بسیار زیادی هستند و معمولاً نتایج چشمگیری را به همراه داشته اند و موجب شده اند تا زوج ها روابط جنسی فوق العاده لذت بخشی را تجربه نمایند.

آیا خانم هایی که انزال می شوند دارای بیماری خاصی هستند؟

نه؛ دلیل توضیحات من نیز دقیقاً به همین خاطر است: اکثر خانم ها و آقایون تصور میکنند کسانیکه قادر به انجام چنین کاری هستند باید دچار بیماری های خاصی باشند. اما حقیقت این نیست. آیا می دانید سالانه چه تعداد از خانم ها با این تصور اشتباه دست و پنجه نرم می کنند و به همین دلیل از رها سازی خود جلوگیری مینمایند؟ آنها احساس می کنند که اگر خود را آزاد بگذارند، ممکن است که نفس خود را از دست داده و به عبارتی تصور می نمایند که نباید در کنار همسر خود تخلیه ادرار نمایند!

به این دلیل که خانم ها در حدود یکی دو فنجان مایع جهنده در هنگام انزال از خود خارج می نمایند، اکثرا تصور می شود که این ماده چیزی نیست جز "ادرار". اغلب آنها اصلاً متوجه نمی شوند که چه اتفاقی می افتد و پس از این عمل احساس آزردگی شدیدی پیدا می کنند. برخی از مشاوران نیز به شخصه از وجود چنین واکنشی با خبر نبوده و فکر می کنند که خانم مورد نظر باید مورد جراحی قرار گرفته و یا روان درمانی شود؛ آن هم فقط به خاطر یک عکس العمل کاملا طبیعی!

تنها نکته ای که در آخر می توانم به آن اشاره کنم، این است که انزال خانم ها نه تنها از نظر بصری تحریک کننده می باشد، بلکه انجام آن احساس فوق العاده ای به هر دو طرف القا می کند. تخلیه جنسی و حس رضایتی که از این طریق به بانوان دست میدهد، با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست .

[ یکشنبه بیست و هفتم مرداد 1392 ] [ 16:17 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

آیا مجرد بودن و نداشتن رابطه جنسی برای بدن مضر است؟

آیا مجرد بودن و نداشتن رابطه جنسی برای بدن مضر است؟

نرخ مرگ و میر در افرادی که ۲ بار در هفته به ارگاسم می رسند، نصف افرادی است که در طول ماه تنها یک مرتبه ارگاسم را تجربه میکنند.
در زیر به فواید رابطه جنسی اشاره می شود:

۱- بهبود حس بویایی: پس از رابطه جنسی ترشح هورمون پرولاکتین افزایش مییابد. این هورمون سبب میگردد تا سلول های بنیادی مغز نورونهای جدیدی را در پیاز بویایی مغز ایجاد کنند. (در دوران شیردهی نیز این بهبودی حس بویایی در زنان مشاهده میگردد)

۲- کاهش ریسک بیماریهای قلبی:

داشتن بیش از ۳ نوبت رابطه جنسی در طول هفته ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را درمردان به نصف کاهش میدهد. رابطه جنسی کلسترول بد خون را نیز کاهش میدهد.

۳- کاهش وزن و تناسب اندام: رابطه جنسی یک نوع فعالیت بدنی است. یک رابطه جنسی پرحرارت ۲۰۰ کالری انرژی می سوزاند، یعنی معادل ۱۵ دقیقه دویدن بروی دستگاه ترد میل(دو ثابت). ضربان قلب فرد برانگیخته (از لحاظ جنسی) از ۷۰ بار در دقیقه به ۱۵۰ بار در دقیقه افزایش می یابد. انقباضات حین رابطه جنسی باعث تمرین و درگیر شدن عضلات لگن، رانها، باسن، بازوها، گردن و قفسه سینه میگردد. پلاسمای منی مردان حاوی هورمونهای تحریک کننده غدد تیروئید میباشد، که میتواند باعث افزایش متابولیسم پایه در زنان و کاهش وزن آنان گردد.

۴- رابطه جنسی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون میشود: این هورمون باعث محکمتر شدن عضلات و استخوانها میگردد.

۵- کاهش افسردگی: زنانی که از لحاظ جنسی فعال بوده و شریک جنسی آنان نیز از کاندوم استفاده نمی کنند، کمتر مستعد افسردگی میباشند. هورمون پروستاگلاندین موجود در منی مردان بوسیله دستگاه تناسلی زنان جذب گردیده و باعث تعدیل هورمونهای زنانه می شود. منی مردان حاوی هورمونهای استروژن و پروژسترون میباشد که هر دوی آنها در بهبود خلق موثر میباشند. زنانی که در معرض منی شوهران خود قرار دارند (رابطه جنسی بدون کاندوم) شادتر میباشند. (البته حاملگی ناخواسته و عدم ابتلا به بیماریهای مقاربتی بایستی در اولویت باشد)

۶- تسکین درد: درست قبل از ارگاسم (اوج لذت جنسی) سطح هورمون اکسی توسین به ۵ برابر سطح نرمال افزایش می یابد. این هورمون باعث ترشح آندورفین (ضد درد طبیعی بدن) گردیده و هرگونه دردی را تسکین میدهد. رابطه جنسی باعث ترشح هورمون استروژن نیز میگردد که میتواند دردهای قاعدگی را کاهش دهد.

۷-سرماخوردگی کمتر: افرادی که ۱-۲ بار در هفته رابطه جنسی دارند، سطح پادتن ایمنوگلوبین A در بدن آنها ۳۰ درصد بیشتر میباشد. این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میگردد.

۸- کنترل بهتر مثانه: رابطه جنسی تمرینات کگل طبیعی می باشند و باعث تقویت عضلات مثانه میگردد.

۹- دندانهای سالم تر: پلاسمای منی (جذب شده از مخاط مهبل) حاوی روی ، کلسیم و دیگر مواد معدنی میباشد که از پوسیدگی دندانها جلوگیری میکند. همچنین آداب برقراری رابطه جنسی ، دو شریک جنسی را ملزم به رعایت اصول اولیه بهداشت از جمله مسواک زدن دندانها میکند.

۱۰- سلامت پروستات: برخی اورولوژیستها به رابطه میان تعداد انزال و سرطان پروستات اعتقاد دارند. برای تولید مایع منی پروستات و کیسه منی موادی همچون روی ، اسید سیتریک و پتاسیم را از خون میگیرند و آنها را تا ۶۰۰ برابر تغلیظ میکنند. در این بین هر عامل سرطان زای موجود در خون نیز ممکن است به همراه این مواد و به همین میزان در پروستات تغلیظ و انباشته گردد.

رابطه جنسی و انزال مکرر میتواند از انباشته شدن عوامل سرطان زا در درون غده پروستات جلوگیری به عمل آورد. البته ثابت گردیده داشتن رابطه جنسی با چندین شریک جنسی میتواند سرطان پروستات را در مردان تا ۴۰ درصد افزایش دهد. (به خاطر افزایش ریسک ابتلا به بیماریهای منتقله از راه جنسی)

۱۱- افراط در رابطه جنسی برای زنان بی خطر است: رابطه جنسی باعث سفت شدن عضلات شکم و باسن و بهبود ساختار قامتی در زنان میگردد. البته مشروط بر اینکه از بیماریهای مقاربتی ، حاملگی ناخواسته و هرگونه استرس خبری نباشد. زنان یائسه ای که از رابطه جنسی امتناع می ورزند ممکن است دچار آتروفی(تحلیل) مهبل و مقاربت دردناک گردند. تمام هورمونهایی که زنان یائسه به آنها نیاز دارند ، از طریق رابطه جنسی سالم با شوهرانشان قابل دریافت می باشد. (رابطه جنسی بدون کاندوم)

۱۲- اما افراط در رابطه جنسی میتواند برای مردان دردسر آفرین باشد: آلت تناسلی مردان ممکن است دچار خراشیدگی و یا تحریک پوستی گردد. همچنین در رابطه جنسی خشن و طولانی مدت بافت آلت تناسلی مردان میتواند دچار آسیب گردد. شل شدن آلت پس از نعوظ و انزال بی علت نیست. هنگام نعوظ آلت مرد از خون پر میگردد. اما پس از آن دیگر خونی در آلت جریان نمی یابد. برای جذب مجدد اکسیژن عضلات آلت بایستی شل گردند.
چنانچه شما اجازه ندهید تا آلت شل شده و استراحت کند، با این کار عضلات آلت را از دریافت اکسیژن کافی محروم کرده اید. در بیماری پریاپیسم (PRIAPISM) که در آن نعوذ دائمی پدید می آید، آلت ممکن است دچار مرگ سلولی گردد. به همین خاطر پریاپیسم یک اورژانس پزشکی محسوب میگردد.

۱۳- افزایش جریان خون: رابطه جنسی جریان خون به مغز و دیگر اعضای بدن را افزایش میدهد. بنابراین اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به ارگانهای بدن رسیده و مواد زاید نیز سریعتر از بدن دفع میگردند.

۱۴- افزایش طول عمر: نرخ مرگ و میر در افرادی که ۲ بار در هفته به ارگاسم میرسند، نصف افرادی است که در طول ماه تنها یک مرتبه ارگاسم را تجربه میکنند.

۱۵- رابطه جنسی باعث افزایش سطح هورمون استروژن در زنان میگردد: این هورمون باعث انعطاف پذیری و لغزندگی بیشتر مهبل شده و زنان را در برابر بیماریهای قلبی محافظت میکند.

۱۶- رابطه جنسی در کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است: همچنین رابطه جنسی باعث بهبود کیفیت خواب میگردد.
۱۷- رابطه جنسی چنانچه با عشق توام باشد شفا بخش و درمانگر است: چنانچه کسی را دارید که برایتان اهمیت قائل بوده و دوستتان داشته باشد و در مقابل شما نیز برای وی اهمیت قائل بوده و دوستش داشته باشید ، از لحاظ احساسی و جسمی نیز با یکدیگر صمیمی باشید ، آنوقت ۳-۵ برابر کمتر در معرض خطر مرگ زودرس و یا ابتلا به بیماریهای گوناگون قرار خواهید داشت. بخشی از آن به خاطر اثرات مثبت لمس کردن می باشد. در آغوش گرفتن و نوازش کردن باعث تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن شما می شود.

۱۸- رابطه جنسی سالم در افزایش اعتماد بنفس و عزت نفس زنان و مردان (خصوصا مردان) میتواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

[ دوشنبه دهم تیر 1392 ] [ 14:29 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

کيست بارتولن (Bartholin's cyst)

تعريف  

غدد بارتولن در هر دو طرف سوراخ واژن قرار گرفته اند. این غدد مایعی را ترشح می کنند که به روان شدن واژن کمک می کند. گاهی اوقات دهانه این غدد مسدود می شود و باعث می گردد مایع به عقب پس زده و به داخل غده بر گردد. در نتیجه تورم نسبتا بدون دردی به نام کیست بارتولن حاصل می شود. در این موقع، مایع درون کیست ممکن است عفونی شود و در نتیجه ایجاد چرکی کند که توسط بافت ملتهب احاطه شده است (آبسه).

آبسه یا کیست بارتولن مسئله ای شایع است. درمان کیست بارتولن به اندازه کیست، دردناک بودن و عفونی بودن کیست بستگی دارد. گاهی اوقات درمان خانگی، همه ی آن چیزی ست که شما نیاز دارید. در موارد دیگر، تخلیه کیست بارتولن توسط جراحی ضروری می باشد. اگر عفونت رخ دهد، آنتی بیوتیک ها ممکن است برای درمان کیست بارتولن چرکی  مفید باشند.

نشانه ها

اگر کیست کوچک باقی بماند و هیچ عفونتی رخ ندهد، ممکن است متوجه آن نشوید ولی اگر رشد کند، ممکن است شما احساس حضور یک توده یا برآمدگی را نزدیک دهانه ی واژن خود داشته باشید. هرچند معمولا کیست بدون درد است، ولی می تواند در لمس حساس باشد.
اگر کیست عفونی شود، - عفونت تمام عیاری که می تواند در ظرف چند روز رخ  دهد -  ممکن استاین علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

    
یک برآمدگی دردناک یا حساس به لمس در نزدیکی دهانه واژن
    
ناراحتی به هنگام راه رفتن یا نشستن
    
درد در طی مقاربت
    
تب
کیست یا آبسه به طور معمول فقط در یک طرف از سوراخ واژن رخ می دهد.
هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید
در صورتی که  توده ای دردناک در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) خود دارید که پس از دو یا سه روز خود درمانی – مثلا با نشستن در لگن آب گرم – بهبود نیافته، پزشکتان را مطلع کنید.
اگر مسن تر از 40 سال هستید و توده جدیدی را در نزدیکی دهانه ی واژن خود کشف کردید،  در اسرع وقت پزشکتان را در جریان بگذارید. اگر چه نادر است ولی چنین توده ای ممکن است نشانه ای از یک مشکل جدی تر از جمله سرطان باشد.


علل  

متخصصین معتقدند که علت کیست بارتولن، پس زدن و تجمع مایع است. هنگامی که دهانه ی غده ( مجرا )  به دلیل رشد پوست یا عفونت مسدود شود، ممکن است مایع تجمع یابد.
کیست می تواند عفونی ( چرکی ) شود و تشکیل آبسه بدهد. تعدادی از باکتریها ممکن است عامل عفونت باشند، از جمله باکتری های شایع می توان از اشرشیا کلی ( E.coli ) و همچنین باکتری هاییکه باعث عفونت های منتقله از راه جنسی می شوند مانند گونوره ( عامل سوزاک )  و کلامیدیا نام برد.عوارض  
کیست بارتولن به احتمال زیاد ماندگار است. آبسه ممکن است دوباره عود کند و نیاز به درمان  داشته باشد.


آزمايشات و تشخيص 

برای تشخیص کیست بارتولن، پزشکتان ممکن است :

    
در مورد سابقه پزشکیتان از شما پرسش نماید
    
یک معاینه لگنی را انجام دهد
    
یک نمونه از ترشحات واژن یا دهانه رحم را برای آزمایش عفونت های منتقله از راه جنسی بگیرد
    
در صورتی که شما بالای 40 سال باشید و یا یائسه شده باشید، دستور انجام یک آزمایش تکه برداری ( بیوپسی ) را برای بررسی سلول های سرطانی را بدهد
اگر پزشکتان نگران یک سرطان باشد، ممکن است شما را به متخصص زنانی ارجاع دهد که دارای تخصص در سرطان دستگاه تناسلی زنانه است.درمان 
اغلب کیست های بارتولن نیاز به هیچ درمانی ندارند - به خصوص اگر کیست هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد. در صورت نیاز، درمان بستگی به اندازه کیست، میزان ناراحتی بیمار و عفونی بودن آن دارد، که در این حالت می تواند منجر به آبسه شود.
گزینه های درمانی که پزشکتان ممکن است تجوبز کند شامل این موارد هستند:

    
وان آب گرم. چند بار نشستن روزانه در لگن یا وان آب گرم به مدت سه یا چهار روز در مورد کیست عفونی کوچک، ممکن است به پاره شدن و تخلیه خود به خودی آن کمک کند.

تخلیه جراحی. ممکن است برای تخلیه کیست های عفونی و یا بسیار بزرگ نیاز به جراحی وجود داشته باشد. تخلیه ی کیست می تواند با استفاده از بی حسی موضعی و یا آرامبخش انجام شود. در این روش، پزشک یک برش کوچک در کیست ایجاد می کند و اجازه می دهد تا ترشحات آن تخلیه گردد و سپس در داخل برش یک لوله پلاستیکی کوچک (کاتتر) قرار می دهد. کاتتر تا شش هفته در محل باقی می ماند تا از بسته شدن منفذ جلوگیری کند و اجازه دهد تا تخلیه کامل صورت گیرد.درمان با آنتی بیوتیکها. اگر کیست عفونی باشد و یا اگر تست ها نشان دهد که شما دچار عفونت منتقله از راه جنسی هستید، پزشکتان ممکن است آنتی بیوتیک را تجویز کند. اما اگر آبسه به درستی و به طور کامل تخلیه شود، ممکن است نیازی به آنتی بیوتیک نباشد.

مارسوپیالیزیشن. اگر کیست عود کند و یا برایتان ناخوشایند باشد، عمل مارسوپیالیزیشن ممکن است کمک کننده باشد. پزشک بخیه هایی را در هر طرف از برش تخلیه کننده می زند تا یک منفذ دائمی به طول حدود 6 میلی متر ایجاد کند. برای تخلیه ترشحات کاتتری هم برای مدت چند روز تعبیه می شود که به جلوگیری از عود کمک خواهد کرد. بسته به وضعیت کیست و پیچیدگی کار، شما ممکن است نیاز به اتاق عمل بیمارستان و انجام عمل تحت بیهوشی عمومی داشته باشید. انجام می شود. اگر شما عفونت فعال داشته باشید، پزشکتان به احتمال زیاد ابتدا آبسه تخلیه را خواهد کرد، سپس عفونت را با یک دوره آنتی بیوتیک درمان نموده و پس از آن مارسوپیالیزیشن را اجرایی خواهد کرد.

به ندرت برای کیست های مقاوم که توسط روش های فوق به طور موثر درمان نشوند، پزشک ممکن است برای برداشتن غده بارتولن جراحی را توصیه کند. این جراحی معمولا در یک بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.شيوه زندگی و راه حل های خانگی

نشستن در آب گرم چند بار در روز ممکن است برای رفع کیست یا آبسه عفونی بارتولن کافی باشد.
پس از اعمال جراحی برای درمان آبسه یا کیست عفونی، غوطه ور شدن در آب گرم بسیار مهم است. نشستن در آب گرم علاوه بر کمک به حفظ تمیزی ناحیه، ناراحتی بیمار را کاهش داده و باعث تخلیه بهتر کیست خواهد شد. مسکن های ضد درد نیز ممکن است مفید باشند. اگر شما یک کاتتر در محلداشته باشید، پس از موافقت پزشک، بسته به سطح رضایتتان ممکن است بتوانید فعالیت های طبیعی خود از جمله جنسی را از سر بگیرید.


پيشگيری  

هیچ راهی برای پیشگیری از کیست بارتولن وجود ندارد. تمهیدات بهداشت جنسی بخصوص استفاده از کاندوم - و رعایت عادات بهداشتی خوب ممکن است به جلوگیری از عفونت کیست و ایجاد آبسه کمک کند.[ شنبه سی ام دی 1391 ] [ 23:15 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

تخمدان پلي کيستيک ( تنبلي تخمدانها )

اين بيماري به صورت معمول با قاعدگي کاملاً نامنظم ، نازايي ، پرمويي بدن ، چاقي و بزرگي دو طرفه تخمدان پر از کيست است . حدود ۳٪ افراد در سنين باروري به اين بيماري مبتلا بوده و علت بيماري به طور کامل شناخته نشده است ولي شاخص ترين اختلال مربوط به غدد درون ريز بوده که در آن افزايش هورمون هاي مردانه يا آندروژنها ديده مي شود . 

علائم ، نشانه ها و ارزيابي

 • نشانه هاي عدم تخمک گذاري

اين حالت با خونريزي هاي نامنظم ( حدود ۱۵٪ بيماران ) ، عدم قاعدگي ( حدود ۵۰٪ بيماران ) و نازايي ( ۷۵٪ بيماران ) تظاهر مي کند .

 

 • افزايش آندروژن

افزايش آندروژن هاي تخمدان و غده فوق کليوي باعث بروز پرمويي ، چرب شدن پوست و آکنه به درجات مختلف مي شود . شيوع پرمويي حدود ۹۰-۷۰ درصد موارد بوده و اغلب سرعت پيشرفت و شدت آن کم مي باشد . افزايش آندروژن غالباً به قدري زياد است که موجب عضلاني شدن اندام ، کلفت شدن صدا و ريزش موهاي شقيقه مي شود ، لذا در صورت پيشرفت سريع و شديد علائم فوق بايد به فکر بيماري هاي ديگري مثل بدخيمي و مشکلات غده فوق کليه بود .

 • چاقي

در حدود ۵۰ -۴۰ درصد مبتلايان به اين بيماري چاق هستند . چاقي خود موجب افزايش هورمون تستوسترون آزاد و نيز توليد دائمي استروژن از آندروژن مي شود .

همچنين ضايعات پررنگ پوستي که قهوه اي ، مايل به سبز و قرينه هستند و در لمس ظريف به صورت مخمل حس مي شوند و بيشتر مناطق گردن ، زيربغل و کشاله ران را گرفتار مي کنند و در حدود ۵۰-۳۰ درصد بيماران مبتلا و در افراد  چاق  ديده مي شود .

تدابير درماني

درمان بيماران مبتلا به بيماري تنبلي تخمدان وابسته به نياز و شکايت بيمار بوده و داراي ۳ جنبه اصلي است که هريک درمان خاص خود را مي طلبد و شامل پرمويي ، آکنه ، عدم تخمک گذاري مزمن و در نتيجه وجود ممتد استروژن و ضخيم شدن لايه دروني رحم ( آندومتر ) است .

در درمان پرموئي بايد نکات زير را مد نظر قرار داد و به بيمار نيز انتقال داده شود :

 • موهايي در بدن وابسته به آندروژن هستند و اينها به درمان طبي پاسخ ميدهند . اين موها عبارتند از : موهاي صورت ، سينه ، شکم و کشاله ران ، موهاي ساير نقاط بدن نظير اطراف سينه ، بازوها ، پشت و ساق پاها پاسخ مناسبي به درمان طبي نمي دهند .

 • به غير از قرص ضدبارداري در استفاده از ساير داروها بايد يک روش مطمئن جلوگيري از حاملگي در طول درمان بکار برده شود .

 • حداقل مدت زمان لازم براي مشاهده اثرات درماني دارو  حدود ۶ ماه است .

 • در بيش از نيمي از بيماراني که معالجه شده اند ، پس از قطع دارو موها مجدداً رشد مي کنند .

 • تا حصول نتيجه مطلوب ، بهتر است از روش مکانيکي ( بي رنگ کردن ، تراشيدن و کندن مو ) نيز استفاده شود .

 • آن گروه از موهايي که مدتهاي مديدي است رشد کرده و داراي ضخامت زيادي هستند ، به درمان طبي پاسخ مناسب نداده و بايد به روش فيزيکي آنها را از بين برد .

 • در افراد چاق کاهش وزن مي تواند در هر ۳ جنبه درمان کمک کننده باشد .

[ سه شنبه بیست و چهارم اسفند 1389 ] [ 10:38 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

قارچ مهبلي (واژينيت مونيليايي)

واژینیت مونیلیایی عبارت است از عفونت یا التهاب مهبل به وسیله قارچی مخمری شکل (مونیلیا یا کاندیدآلبیکنس ). حداقل ۵۰% عفونت های مهبل در اثر واژینیت مونیلیایی است .
علایم شایع
شدت علایم بین زنان مختلف و از زمانی تا زمانی دیگر در یک زن فرق می کند.
ترشح سفید و «شیری رنگ » از مهبل (شبیه تکه های پنیر). بوی آن ممکن است نامطبوع باشد ولی چرکین نیست .
تورم ، قرمزی ، حساسیت به لمس و خارش لب های مهبل و پوست اطراف آن
سوزش در هنگام ادرار کردن
تغییر رنگ مهبل از صورتی کم رنگ به قرمز
علل
مونیلیا (یا کاندیدا ) به تعداد کم در مهبل ، مقعد و دهان سالم زندگی می کند. وقتی تعادل هورمونی و pH مهبل مختل می شود، ارگانیسم ها تکثیر یافته ، باعث ایجاد عفونت می گردند. واژینیت مونیلیایی تمایل دارد که قبل از دوره های قاعدگی ظاهر شود و به محض شروع دوره ها فروکش می کند. عواملی که ممکن است تعادل مهبل را به هم بزنند، عبارتند از:
بارداری
دیابت شیرین
درمان با آنتی بیوتیک
قرص ضد بارداری خوراکی
مصرف کربوهیدرات فراوان به ویژه شکر و الکل
هوای داغ و یا لباس های بدون تهویه که رطوبت ، گرمی ، تاریکی و رشد قارچ را افزایش می دهند.
سرکوب ایمنی ناشی از داروها یا بیماری
عوامل افزایش دهنده خطر
عوامل ذکر شده در قسمت علل
پیشگیری
ناحیه تناسلی را تمیز نگه دارید.
از صابون ساده بدون بو استفاده کنید.
از زیرشلواری های نخی یا جوراب شلواری های دارای فاق نخی استفاده کنید.
با لباس مرطوب ننشینید.
از دوش مهبل ، خوشبوکننده مهبل ، خوشبوکننده حمام و کاغذ توالت رنگی یا معطر پرهیز کنید.
مصرف شیرینی را محدود کنید.
بعد از ادرار کردن یا اجابت مزاج ، با خشک کردن یا شستن از جلو تا عقب (مهبل تا مقعد) خود را پاک کنید.
اگر چاق هستید، وزن خود را کم کنید.
اگر دیابت دارید، به برنامه درمانی خود کاملاً پایبند باشید.
از مصرف آنتی بیوتیک های وسیع الطیف خودداری کنید مگر کاملاً ضروری باشند.
عواقب مورد انتظار
معمولاً با ۲ هفته درمان علاج می شود. عود شایع است .
عوارض احتمالی
عفونت های باکتریایی ثانویه مهبل و سایر اعضای لگن
درماناصول کلی
آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی ترشحات مهبل ، پاپ اسمیر و معاینه لگن باشند.
دارودرمانی متوجه ارگانیسم خاص خواهد بود. ممکن است درمان برای همسر شما نیز توصیه گردد. تا زمان مشخص شدن علت اختصاصی بهتر است برای این اختلال مراقبت توسط خود شخص انجام نگیرد.
از دوش مهبل استفاده نکنید مگر برای شما تجویز شده باشد.
اگر ادرار کردن باعث سوزش می شود، از طریق یک دستگاه لوله ای مثل رول کاغذ توالت یا فنجان پلاستیکی بدون ته ادرار کنید یا در هنگام ادرار کردن یک فنجان آب گرم روی ناحیه تناسلی بریزید.
داروها
پزشک شما ممکن است کرم ها یا شیاف های ضد قارچ مهبلی را تجویز کند. کرم یا شیاف را در یخچال نگهداری کنید. پس از درمان می توانید مقداری داروی اضافی نگه دارید تا بتوانید در صورت عود عفونت سریعاً درمان را شروع کنید. از دستورالعمل ها به دقت پیروی کنید. به ندرت داروهای نسخه ای ممکن است لازم باشند.
فعالیت
از فعالیت بیش از حد، گرما و تعریق بیش از حد پرهیز کنید. تا زمان رفع علایم ، روابط جنسی را به تأخیر بیندازید.
رژیم غذایی
مصرف ماست ، کره یا خامه ترش را افزایش دهید. از مصرف شکر بکاهید.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر خود یا عضوی از خانواده تان علایم واژینیت مونیلیایی را داشته باشد.
اگر علی رغم درمان ، علایم بدتر شوند یا بیش از یک هفته باقی بمانند.
اگر خونریزی یا تورم غیرطبیعی مهبل ایجاد گردد.
اگر پس از درمان علایم عود کنند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم آبان 1388 ] [ 13:40 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::معرفی وبلاگ جدیدم::..

سلام دوستان خوبم
امیدوارم که همگی خوب باشید
یک وبلاگ جدید راه انداختم که خیلی توپه
اگر میتونید برید حتما ببینیدش
این وبلاگ خیلی برای موزیک بازها مخصوصا راک بازها عالیه و به درد میخوره اما توصیه می کنم که همه حتما مطالب وبلاگ رو بخونن
موفق باشید
آدرسشم هست
http://music-archive.blogfa.com

[ دوشنبه بیست و پنجم آذر 1387 ] [ 23:58 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سلام به همه خوانندگان محترم وبلاگ...

سلام سلام سلام سلام
سلام به همه بينندگان وبلاگ
اميدوارم حالتون خوب باشه
بابا ركورد شكوندين دستتون درد نكنه
من يك مدت طولاني فرصت نداشتم وبلاگ رو آپديت كنم
شما با مرام‌ها چرا نظر اينقدر كم دادين
بابا با روزي ۱۰۰ نفر بازديد كننده و اين همه مطلب، يعني يك نظر دادن اينفدر مشكله؟
خيلي كم لطفين كساني كه نظر نميديد
و يك تشكر ويژه از دوستان خوبي كه لطف مي‌كنن و نظر ميدن
از همه متشكرم
چه كساني كه نظر مي‌دن و چه كساني كه نميدن
اميدوارم مطالب وبلاگ به درد همه كساني كه در اين زمينه اطلاعات كمي دارن بخوره
اگه سوالي يا مشكلي داشتين حتما بهم ميل بزنيد و كم به وبلاگ سر ميزنم و معمولا توي وبلاگ فرصت ندارم جواب سوال بدم پس حتما ايميل بزنيد به آدرسم
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزيزان براي جواب دادن به سوالات و مشكلات شما دوستان خوبه
يادتون نره سعي كنيد توي سايت سوالي نپرسين چون زياد وقت نمي‌كنم به وبلاگ سر بزنم و بروزش كنم
با آرزوي موفقيت براي شما دوستان خوبم
بازم ميگم نظر يادتون نره با ديدن نظراتون روحيه ميگيرم ودوباره وقتم رو تنظيم مي‌كنم كه مطالب جديدي توي وبلاگ بزارم

[ سه شنبه چهاردهم آبان 1387 ] [ 0:19 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

تشکر از ببنندگان وبلاگ

سلام به همگی شما عزیزان
این مدت که من کم میام نظرات زیاد شده خیلی خوشحالم مخصوصا از یک دوست مهربون که زیاد نظر داده واقعا از شما ممنونم خانم شکوه. این دوست مهربون من چند تا نظر خصوصی داده و تعدادی سوال کرده ولی میل نگذاشته. دوستان من وقتی نظر خصوصی میدین و سوال دارین بهتره ایمیل بزنین که من توی صفحه اصلی سایت جواب ندم و جواب رو به میلتون ارسال کنم.
پس دوست مهربون من یک نظر خصوصی دیگه بگذارید و توش میلتون رو بگذارید که جواب سوالاتتون رو به ایمیلتون ارسال کنم.

موفق و پیروز باشید دوستان خوب من 
مرسی از بازدید و نظر دادن هاتون.
همیشه شاد و پیروز باشید
ایمیل من:
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما دوستان برای پاسخ به سوالاتتون است.
در ضمن من فراموش می کنم منابع وبلاگ رو بزارم اما منابع معتبره و برای هر مطلبی که ارسال میشه حتما با پزشک مشورت می کنم که اطلاعات اشتباه به شما عزیزان ندم.
پس در صحت مطالب اطمینان داشته باشید.
 

[ سه شنبه بیستم آذر 1386 ] [ 15:14 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::خداحافظي براي مدتي نا معلوم::..

سلام به همه دوستان عزيز
اميدوارم كه همگي‌ خوب باشيد
خوب دوستان من، از روز ۱ شنبه به بعد تا نميدونم چه مدتي نميتونم مطلب جديد براتون بزارم چون تلفن خونه قطع ميشه و من ديگه نميتونم بيام اينترنت البته براتونم فكر نكنم فرقي بكنه چون هيچ نظري الان يك هفته‌است كسي نداده در هر حال طرف صحبتم كساني هستن كه فقط ميان و مي‌خونن و يك نظر كوچيكم نميدن. اگه سوالي داشين برام ميل بزنيد هر موقع كه از هر جايي وصل بشم به اينترنت جوابتون رو ميدم نميدونم شايد طولاني بشه مدت زمان جواب ندادنم اما به هر حال ببخشيد كاريش نميشه كرد. اميدوارم بتونم زود به زود به سوالات جواب بدم.
اگرم نظر بديد ميام ميخونم و خوشحال ميشم پس بي معرفت نباشيد.
از همه دوستان خوبم ممنونم
موفق و پيروز باشيد
ايميل من
sheitooonack_m@yahoo.com هست. اگر سوالي بود در خدمتم و سعي ميكنم توي اولين فرصتي كه به اينترنت وصل شدم بهش جواب بدم

[ جمعه دوم آذر 1386 ] [ 23:57 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::گلایه از بازدید کنندگان::..

سلام دوستان من
امیدوارم که حال همگی خوب باشه


یکمی از دست اونایی که میان وبلاگ رو میبینن و مطالبش رو میخونن اما یک نظر خشک و خالی هم نمی دن ناراحتم. من این وبلاگ رو با هدف کمک به افرادی که اطلاعات کمی دارن ساختم که که بتونن جواب سوالاتشون رو به دست بیارن. از این کارم هم راضیم اما دلخوشی من برای ادامه کارم نظرات شماست.
امروز داشتم آمار بیننده ها رو میدیدم. ۱۲۲ نفر بازدید کننده که معمولشم در هر روز همینه. اما حتی یک نفر هم یک نظر کوچیک نداده بود از بین ۱۲۲ نفر. خیلی نا امید کننده است و تموم خستگی آدم رو به تنش باقی میزاره وقتی میبینه که این همه بازدید کننده میان ولی هیچ کدوم یک نظر خشک و خالی هم نمیدن در صورتی که همه از این مطالب استفاده میکنن ولی یک نظر کوچیک دلشون نمیاد بدن.
نمیدونم........ اگر واقعا ادامه کار این وبلاگ براتون مهمه براتون مهمه که یک جای خیلی کوچیکی باشه که بتونید جواب سوالاتتون رو پیدا کنید از نظراتتون منو دریغ نکنید.

ممنونم از همه دوستان خوبم
موفق باشید

[ دوشنبه بیست و یکم آبان 1386 ] [ 2:49 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::اطلاعات کلی درباره بیماریهای مقاربتی::..

سلام در این بخش تصمیم گرفتم به در خواست یکی از بیننده ها یک خلاصه از کلیه بیماریهای مقاربتی رو براتون اینجا بگذارم که بتونید به طور کلی در باره این بیماریها اطلاعاتی داشته باشید.

امیدوارم که خوشتون بیاد
آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزيزان براي پاسخ به سوالاتاتون مي‌باشد.
منتظر نظرات خوب شما هستم


..::راستي توي نظر سنجي «روشهاي ترك خود ارضايي» هم شركت كنيد يادتون نره::..

مـتاسفانه این روزها شیوع بیماریها و عفونت هایی که از
طریق ارتباطات جنسی منتقل می شوند بسیار گسترده
شـده است و تمام افرادی که از نظر جنسی فعال هستند
در معرض خطرات ناشی از این بیماریها قرار دارند.

بـرخـی از آنـها  با درد، زخم و ترشحات زیاد همراه هستند
امـا سـایر آنها بدون هیچ  گونه نشانه ای بوده و برای مدت
زمـان طـولانی بـه صورت نهفته باقی مانده و ممکن است
سـهـوا بـه دیگران منتقل شوند. تعدادی از بیماری ها قابل
درمـان بـوده و بـرخـی دیـگـر درمـان نـاپـذیـرند. کسانی که
مـی خـواهـنـد برای اولین بار با فردی ارتباط جنسی برقرار
کنند باید مراقب باشند و از خود محافظت کنند. بهتر است
پیـش از انجام هرگونه رابطه ای کلیه آزمایشـهای پزشکی
را انـجـام دهـیـد تـا از سـلامـت فردی خود و شخص مقابل
آگاهی لازم را بدست آورید.

در این بخش برای بالا بردن اطلاعات شما در مورد مسائل جنسی و بیماری هایی که سلامت جنسی شما را به خطر می اندازند لیستی از شایع ترین بیماری های مقاربتی را به طور خلاصه فراهم آورده ایم. شما را آگاه می کنیم که این قبیل بیماریها چگونه منتقل می شوند، علائم آنها چیست و روش های درمانی هر یک به چه صورت انجام می پذیرد. این مقاله را پیش از اینکه تصمیم بگیرید با کسی رابطه جنسي داشته باشيد بخوانید تا با حقایق آشنا شوید.

بیماری های آمیزشی درمان پذیر
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سوزاک
ـــــــــــــــ

روش انتقال: از طریق ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و همچنین از طریق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداری

علائم:
برای مردان: ترشحات زردرنگ و غلیظ آلت تناسلی، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار
برای خانم ها: افزایش ترشحات مهبلی، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونریزی های نا مرتب قاعدگی

درمان: آنتی بیوتیک ها


سفیلیس

ـــــــــــــــــــ

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و یا از طریق لمس کردن قسمت های عفونی

علائم:پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به بیماری زخم های شدید گرد و بی دردی در محل عفونی شده پدید می آیند

درمان: پنیسیلین


کلامدیا
ـــــــــــــــــــ


روش انتقال:
ارتباط دهانی، مهبلی، مقعدی و یا از طریق تماس دست ها با چشم پس از آنکه دست ها با آلت تناسلی آلوده ارتباط برقرار کردند.

علائم:
در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتی و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهانی
در زنان: نیز دفع ادرار همراه با درد شدید، ترشحات مهبلی و گلو درد در صورت ارتباط دهانی

درمان:آنتی بیوتیک ها

 

 


بیماری های آمیزشی غیر قابل درمان
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ویروس تبخال انسانی (HSV) نوع اول
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روش انتقال: لمس کردن، بوسیدن و یا برقراری تماس جنسی با نقاط حامل ویروس مثل جوش ها و خراش ها. این بیماری از طریق تماس دهان با آلت تناسلی و یا بالعکس منتقل می شود

علائم: زخم های سرد و جوش های خیلی گرم که بر روی لب ها ، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روی آلت تناسلی ظاهر می شود.

درمان: دارو هایی برای درمان موضعی تجویز می شوند مثل آسایکلویر و یا والاکسیکلویر. به خاطر داشته باشید که این روش های درمانی تنها رشد بیماری را متوقف و یا کند می کنند ولی بیماری به طور کامل درمان نمی شود و از بین نمی رود.


ویروس تبخال دستگاه تناسلی
(HSV) نوع دوم
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روش انتقال: ارتباط دهانی، مهبلی و یا مقعدی. این بیماری ممکن است در حین آمیزش از آلت تناسلی به دهان و یا بالعکس منتقل شود

علائم: ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت تناسلی، پایین باسن و رانها. البته ممکن است این برآمدگی ها در خانم ها درون مهبل و رحم نیز پدید آیند. دفع ادرار همراه با درد شدید، تب، درد و ورم سینه ها و سایر غدد از دیگر نشانه های این بیماری می باشند.

درمان: داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج از قبیل آسایکلویر، فامسیا کلویر و والاکسی سایکلویر. به خاطر داشته باشید که مصرف این داروها تنها رشد این بیماری را متوقف می کنند و به منزله نوعی درمان قطعی جوش های آلت تناسلی به شمار نمی روند.


ویروس هپاتیت:
E,D,C,B,A
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روش انتقال: ارتباط جنسی به ویژه ارتباط مقعدی (و یا تماس با مدفوع آلوده) که بیشتر مربوط به نوع A است، تزریق خون آلوده ( به ویژه در نوع C,B ).

علائم: نشانه های این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است

درمان: استراحت مطلق، مصرف مایعات و گاهی اوقات نیز مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز باکتری های نهفته. برای هپاتیت B نوعی واکسن درست شده است اما باید توجه داشت که واکسنها تنها از ابتلا به بیماری جلوگیری می کنند و نوعی روش درمانی به حساب نمی آیند.


زگیل آلت تناسلی (برآمدگی ویروسی در انسان یا
HPV
)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روش انتقال: از طریق ارتباط جنسی و یا تماس با حوله و لباس های آلوده.

علائم:
برای مردان: ظاهر شدن زگیل های بدون درد (معمولا شبیه به گل کلم) بر روی قضیب، پوست ختنه گاه، بیضه ها و مجرای پیشاب داخلی.
در خانم ها: این زگیل ها بر روی فرج و لب های آن، دیواره مهبل و داخل رحم ظاهر می شوند. همچنین این امکان وجود دارد که زگیل ها در اطراف مقعد و یا حتی در روده نیز هم در مردان و هم زنان پدید آیند

درمان: زگیل ها را می توان از طریق انجماد، سوزاندن و جراحی لیزیک بر داشت. اما هیچ تضمینی برای عدم رشد مجدد آنها وجود ندارد


ایدز (سندرم اکتسابی فقدان ایمنی بدن) و
HIV (ویروس انسانی کمبود مصونیت بدن)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روش انتقال: ارتباط جنسی، تزریق خون آلوده، و همچنین انتقال بیماری از مادر آلوده به جنین در طول زمان بارداری، وضع حمل و یا شیر دادن به نوزاد.

علائم: HIV نشانه هایی شبیه به آنفلونزای خفیف را دارد و ممکن است پیش از اینکه ایدز آشکار شود برای سال های متمادی نهفته باقی بماند. نشانه های ایدز نیز شامل تب، کاهش وزن، خستگی بیش از اندازه، اسهال و عفونت هایی که در برخی موارد نادر منجر به بروز سرطان می شوند ( مثل تومور سرطانی کاپوسیز) و ذات الریه می باشد.

درمان: مخلوطی از داروهای ضد ویروس و آنهایی که رشد سلول های بیماری را متوقف می کنند و سایر داروها.


از خود مراقبت کنید
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
بطور حتم متوقف کردن کامل ارتباط جنسی برای تعداد زیادی از افراد گزینه واقع بینانه ای به شمار نمی رود. در هنگام برقراری ارتباط جنسی از کاندوم و در صورت برقراری ارتباط دهانی از محافظ های دهانی استفاده کنید. انجام تست بیماری های آمیزشی نیز پیش از برقراری هر گونه ارتباطی شدیدا تاکید می شود.

این خیلی مهم است که از آغاز یک ارتباط صادقانه را با شریک خود پی ریزی کنید اصلا مسئله ای نیست که تا چه حد ممکن است که موضوع ناخوشایند به نظر برسد، سعی کنید همیشه حقیقت را بازگو کنید.

 موفق و پيروز باشيد

«نظر يادتون نره منتظرم»

[ جمعه هجدهم آبان 1386 ] [ 15:51 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::داستان عشق::..

سلام به همه دوستان خوبم

اميدوارم خوب باشين

هميطوري تصميم گرفتم يك تنوع توي مطالب وبلاگ بدم كه كمي متنوع بشه.

اميدوارم كه همه شما عزيزان از اين مطالب خوشتون بياد دوستان خوبم

نظر يادتون نره

سوالاتتون رو با آي دي من sheitooonack_m@yahoo.com در ميون بزاريد.

موفق باشيد

 

قصه عشق

وقتی سر کلاس درس نشسته بودم تمام حواسم متوجه دختری بود که کنار دستم نشسته بودو اون من رو داداشی صدا می کرد.به موهای مواج و زیبای اون خیره شده بودم و آرزو می کردم که عشقش متعلق به من باشه.اما اون توجهی به این مسئله نمی کرد.آخر کلاس پیش من اومد و جزوه جلسه پیش رو خواست.من جزومو بهش دادم.بهم گفت: متشکرم.و گونه من رو بوسید.می خوام بهش بگم،می خوام که بدونه،من نمی خوام فقط داداشی باشم.من عاشقشم.

اما...من خیلی خجالتی هستم...علتش رو نمی دونم.

............

تلفن زنگ زد.خودش بود.گریه می کرد.دوست پسرش قلبش رو شکسته بود.از من خواست که برم پیشش.نمی خواست تنها باشه.من هم اینکارو کردم.وقتی کنارش رو کاناپه نشسته بودم.تمام فکرم متوجه اون چشمهای معصومش بود.آرزو می کردم که عشقش متعلق به من باشه.بعد از دو ساعت دیدن فیلم و خوردن ۳ بسته چیپس خواست بره که بخوابه،به من نگاه کرد و گفت:متشکرم و گونه من رو بوسید.می خوام بهش بگم،می خوام که بدونه،من نمی خوام فقط داداشی باشم.من عاشقشم.

اما...من خیلی خجالتی هستم....علتش رو نمی دونم.

.......

روز قبل از جشن دانشگاه پیش من اومد.گفت:"قرارم بهم  خورده،اون نمی خواد با من بیاد." من با کسی قرار نداشتم.ترم گذشته ما به هم قول داده بودیم که اگه زمانی هیچ کدوممون برای مراسمی پارتنر نداشتیم با هم دیگه باشیم،درست مثل یه خواهرو برادر.ما هم با هم به جشن رفتیم.جشن به پایان رسید.من پشت سر اون،کنار در خروجی،ایستاده بودم.تمام هوش و حواسم به اون لبخند زیبا و اون چشمان همچون کریستالش بود.آرزو می کردم که عشقش متعلق به من باشه.اما اون مثل من فکر نمی کرد و من این رو می دونستم.به من گفت:متشکرم.شب خیلی خوبی داشتیم. و گونه من رو بوسید.می خوام بهش بگم،می خوام که بدونه،من نمی خوام فقط داداشی باشم.من عاشقشم.

اما...من خیلی خجالتی هستم...علتش رو نمی دونم.

........

یه روز گذشت.سپس یه هفته،یه سال...قبل از اینکه بتونم حرف دلم رو بزنم.روز فارغ  التحصیلی فرا رسید.من به اون نگاه می کردم که درست مثل فرشته ها روی صحنه رفته بود تا مدرکش رو بگیره.می خواستم که عشقش متعلق به من باشه.اما اون به من توجهی نمی کرد و من این رو می دونستم.قبل از اینکه کسی خونه بره به سمت من اومد.با همان لباس و کلاه فارغ التحصیلی، با گریه من رو در آغوش گرفت و سرش رو روی شونه من گذاشت و آروم گفت: تو بهترین داداشی دنیا هستی،متشکرم.و گونه من رو بوسید.می خوام بهش بگم،می خوام که بدونه،من نمی خوام فقط داداشی باشم.من عاشقشم.

اما...من خیلی خجالتی هستم...علتش رو نمی دونم.

......

نشستم روی صندلی،صندلی ساقدوش،توی کلیسا،اون دختره حالا داره ازدواج می کنه،من دیدم که بله رو گفت و وارد زندگی جدیدی شد.با مرد دیگه ای ازدواج کرد.من می خواست که عشقش متعلق به من باشه.اما اون اینطوری فکر نمی کرد و من این رو می دونستم.اما قبل از اینکه از کلیسا بره رو به من کردو گفت:تو اومدی؟متشکرم.می خوام بهش بگم،می خوام که بدونه،من نمی خوام فقط داداشی باشم.من عاشقشم.اما...من خیلی خجالتی هستم...علتش رو نمی دونم.

.....

سالهای خیلی زیادی گذشت.به تابوتی نگاه می کنم که دختری که من رو داداشی خودش می دونست توی اون خوابیده،فقط دوستان دوران تحصیلش دور تابوت هستند.یه نفر داره دفتر خاطراتش رو می خونه.دختری که در دوران تحصیل اون رو نوشته.این چیزی هست که اون

نوشته بود:

"تمام توجهم به اون بود،آرزو می کردم که عشقش برای من باشه.اما اون توجهی به این موضوع نداشت و من این رو می دونستم.من می خواستم بهش بگم،می خواستم که بدونه که نمی خوام فقط برای من یه داداشی باشه.من عاشقش هستم.اما...من خجالتی ام...نمی دونم....همیشه آرزو داشتم که به من بگه دوستم داره....

.......ای کاش این کارو کرده بودم....با خودم فکر می کردم و گریه!

[ جمعه چهارم آبان 1386 ] [ 1:47 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

کیست تخمدان

سلام به همه دوستان عزیزم

یکی از عزیزان در این مورد سوال کرده بود و امیدوارم تونسته باشم جواب شما عزیزان رو به طور کامل داده باشم.

منو با نظرات سازنده خودتون یاری کنید

اگر سوالی داشتین میل من sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزيزان براي پاسخ به سوالاتان مي‌باشد.

نظر يادتون نره دوستان خوب من

 

 

سندرم تخمدان پرکیست (PCO)

 

تعریف

 

          سندرم  تخمدان پر کیست وضیعتی است که اغلب با قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد موهای زائد ( هیرسوتیسم) و چاقی مشخص می شود. اما می تواند زنان را به اشکال متفاوت مبتلا کند. قاعدگی های نامنظم یا سنگین می توانند علامتی از این وضعیت در بالغین باشد. سندرم تخمدان پرکیست امکان دارد در زمانی که خانمی برای باردار شدن مشکل دارد بارز شود.

علائم و نشانه های سندرم تخمدان پر کیست از اختلال در  چرخه تولید مثل منشاء می گیرد. که بصورت طبیعی هر ماهه با آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ( تخمک گذاری ) تکمیل می شود. نام این وضعیت از ظاهر تخمدانها، در زنانی که این اختلال را دارند گرفته شده است. ( تخمدان بزرگ و پر از کیست است) این کیست ها فولیکولهایی هستند که از کیسه های مایع حاوی تخمکهای نابالغ پر

شده اند.

 

          گرچه این وضعیت از زمانهای دور ذکر شده است، اولین بار در سال 1930 وقتی که ایرونگ استاین و میشل لونتال در مورد گروهی از زنان بدون دوره های قاعدگی که دارای تخمدانهای بزرگ و پر کیست نوشتند د رکتب پزشکی توضیح داده شد. گاهی پزشکان این وضعیت را استاین – لونتال ، تخمدانهای پر کیست یا سندرم تخمدان پرکیست هم می نامند.

 

          سندرم تخمدان پر کیست یکی از اختلالات شایع هورمونی در سنین باروری در زنان در ایالات متحده است که حدود 5 تا 10 درصد افراد را گرفتار می کند. تشخیص زود هنگام و درمان تخمدان پرکیست می تواند خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت و بیماری قلبی را کم کند .

 

          سندرم  تخمدان پر کیست اختلالی است که باعث قاعدگی نامنظم و افزایش هورمون مردانه می شود. تخمدانها کیست پیدا می کنند و ممکن است نتوانند تخمک آزاد کنند.

 

علائم و نشانه ها

 

          زنانی که سندرم  تخمدان پر کیست دارند ممکن است هر کدام از چندین علامت را به شدت متفاوت نشان دهند. کمیته ای از انستیتو ملی سلامت آمریکا سه معیار برای تشخیص این اختلال تعیین کرده است.

 

- قاعدگی نامنظم یا فقدان قاعدگی

 

          این شایعترین یافته در سندرم تخمدان پر کیست است. قاعدگی نامنظم به معنای داشتن چرخه های قاعدگی است که در فواصل طولانی تر از 35 روز یا کمتر از 8 بار در سال اتفاق می افتد. این وضعیت ممکن است در هنگام بلوغ و شروع قاعدگی آغاز شود.

 

- هورمون مردانه زیاد

 

          افزایش سطوح هورمونهای مردانه ممکن است منجر به علائم فیزیکی مانند رویش موهای بلند و ضخیم در صورت و سینه، زیر شکم ، پشت ، بالای بازوها یا بالای پاها شود.جوش صورت و طاسی مدل مردانه بشود . به هر حال همه زنانی که سندرم تخمدان پر کیست دارند علائم فیزیکی ازدیاد هورمون مردانه را نشان نمی دهند. آزمایشات خونی برای تشخیص سطح بالای هورمون مردانه در دسترس است.

 

- رد کردن سایر وضعیتهایی که باعث ازدیاد هورمون مردانه و قاعدگی غیر طبیعی می شوند.

 

          علل بالقوه مانند هیپوتیروئیدی – وضعیتی که در آن بدن هورمون تیروئید کمی ترشح می کند– هم می توانند باعث ایجاد علائم شوند. هیپوتیروئیدی می تواند باعث قطع قاعدگی شود. علت محتمل دیگر افزایش پرولاکتین است که در آن غده هیپوفیز هورمون پرولاکتین زیادی ترشح می کند. این هورمون تحریک کننده تولید شیر از غدد شیری است و تخمک گذاری را مهار می کند.

 

          منابع دیگری برای افزایش هورمون مردانه، می تواند وجود تومور در غدد فوق کلیوی یا تخمدانها باشد. غده فوق کلیه غده کوچکی نزدیک کلیه است که هورمونهای مردانه و هورمونی به نام کورتیزون را  ترشح می کند.

 

          حضور کیستهای تخمدانی که در سونوگرافی توسط پزشک تشخیص داده می شود،

می توانند نشانه سندرم تخمدان پرکیست باشند. زنی ممکن است تخمدانهای پرکیستی داشته باشد ولی سندرم  تخمدان پر کیست نداشته باشد . از سوی دیگر زنی با سندرم تخمدان پر کیست ممکن است تخمدانهائی با ظاهر طبیعی داشته باشد.

 

          بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پر کیست چاق هستند. به نظر می رسد توزیع چربی بر شدت علائم اثر می گذارد. یکی مطالعه نشان داد که زنانی که چاقی مرکزی دارند ( وجود چربی در قسمت میانی بدن یا تنه ) هورمون مردانه، سطح قند و چربی بالاتری نسبت به زنانی که تجمع چربی آنها در اندمها است دارند.

 

          وضعیت های احتمالی دیگری که با PCO همراه می شوند این موارد هستند:

 

-           نازایی

 

-          آکانتوزیس نیگریکانس ( پوست بنفش تیره در اطراف گردن ، گودی بازو، داخل ران ، زیر پستانها و نواحی تناسلی )

 

-          درد مزمن لگنی

 

علتها 

 

          فرآیند چرخه تولید زنان بوسیله سطوح نوسانی هورمونهایی که در مغز تولید می شود مانند هومورن LH و FSH  و هورمونهای تخمدانی تنظیم می شوند.

 

          تخمدانها هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون و همچنین هورمونهای مردانه را ترشح

می کنند. هورمونهای مردانه شامل " تستسترون " و " آندروستن دی ان " و " دی هیدرواپی آندروستن (DHEA) " هستند و به طور کلی هورمونهای مردانه نامیده می شوند.

 

          در PCO بدن زن هورمونهای مردانه زیادی تولید می کند. تخمدانها تخمک  های کمتری از زمان طبیعی تولید می کنند (کم تخمک زایی)، ممکن است اصلاً هیچ تخمکی آزاد نکنند

( عدم تخمک گذاری) در غیاب تخمک گذاری چرخه قاعدگی نامنظم یا غایب است.

 

          پزشکان دلیل PCO  را نمی دانند ولی تحقیقات ارتباطاتی را بین افزایش انسولین ( هورمونی که در لوزالمعده تولید می شود و به سلولها اجازه استفاده از قند را که اولین منبع انرژی بدن است می دهد ) پیشنهاد کرده اند. تصور می شود که انسولین توسط چندین مکانیسم تولید هورمون مردانه توسط تخمدانها را افزایش می دهد.

 

عوامل خطر

 

          مطالعات نشان می دهد که زنانی که خواهرانی با PCO  دارند احتمال بیشتری برای ایجاد این وضعیت دارند. تحقیقات دیگر ارتباطاتی را بین PCO و سابقه خانوادگی تولید هورمون مردانه زیادی، مقاومت به انسولین ، اختلالات قاعدگی و پرمویی نشان می دهند.

 

چه زمان باید بدنبال توصیه پزشکی بود.

 

          تشخیص زود هنگام PCO  می تواند به کاهش خطر عوارض دراز مدت مانند دیابت و بیماری قلبی کمک می کند. در صورتیکه قاعدگی های نامنظم یا سنگین دارید، اضافه وزن دارید، رشد موهای زائد صورتتان زیاد است و جوش می زنید با پزشک خود مشورت کنید .

 

          پزشک ممکن است شما را به یک متخصص غدد معرفی کند.

 

غربالگری و تشخیص

 

          پزشکتان ممکن است شما را از نظر بیماریهای قلبی عروقی، هورمونی و تولید مثلی ارزیابی کند. او ممکن است تاریخچه علائم شما را بگیرد و یک معاینه بالینی کامل شامل معاینه لگن انجام دهد. سایر آزمایشات ممکن شامل موارد زیر است :

 

- آزمایشات خونی

 

          امکان دارد خون شما برای انجام اندازه گیریهایی آزمایشگاهی جهت اندازه گیری سطح چند هورمون گرفته شود. این هورمونها شامل تستوسترون، DHEA و آندروستن دی ان ، LH و FSH پروژسترون و پرولاکتین و هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ) که آزاد شدن هورمون تیروئید از غده تیروئید را تحریک می کند باشد. به همین شکل احتمالاً میزان قند ناشتا ، کلسترول و تری گلیسیرید هم اندازه گیری می شود.

  سونوگرافی

 

          پزشک ممکن است برای اندازه گیری ضخامت رحم درخواست سونوگرافی کند. سونوگرافی بدون درد است. زمانی که شما به آرامی بر روی تخت معاینه قرا گرفته اید، یک وسیله کوچک روی بدن شما قرا می گیرد. این دستگاه امواج صوتی غیرقابل شنیدن را که به شکل تصاویری در کامپیوتر ظاهر می شوند به تصویر می کشد.

 

- نمونه برداری از لایه داخل رحم

 

          برای تعیین وضعیتهای پیش سرطانی که می توانند باعث خونریزی غیر طبیعی از رحم شوند،  این کار انجام می شود. که معمولاً یک روش بدون بی حسی است و می تواند در مطب هم  انجام شود. در این روش پزشک یک نمونه بافتی را از لایه داخل رحم شما برای تحلیلهای آزمایشگاهی برمی دارد.

 

 

عوارض

 

زنان دارای PCO در خطر دیابت نوع 2 ( که نام دیگر دیابت غیر وابسته به انسولین می باشد و در بزرگسالی بیشتر دیده می شود )، فشار خون، افزایش تری گلسیرید، کاهش کلسترول خوب و بیماریهای قلبی هستند. از آنجا که PCO باعث مختل شدن چرخه تولید مثل می شود و رحم در معرض میزان ثابتی از استروژن قرار می گیرند. زنان دارای PCO در خطر بیشتری برای خونریزی های غیرطبیعی رحمی و سرطان لایه داخلی بدن هستند.

 

درمان

 

          درمان PCO بستگی به توانگری اصلی هر زن مثل نازائی ، پرموئی ، جوش یا چاقی دارد . در طولانی مدت مهمترین جنبه درمان کنتـــرل خطرات قلبی عروقی مانند چاقی ، کلسترول بالا ، دیابت و فشارخون بالاست . احتمالاً پزشک از شما می خواهد که بطور منظم به او مراجعه کنید تا معاینه بالینی انجام دهد، فشارخون و سطوح قندخـــون ناشتا را برای کمک به تصمیمات درمانی پیوسته اندازه گیری کند.

 

زنان باردار دارای PCO   که اضافه وزن دارند علایم و نشانه های شدیدتری دارند . چاقی مقاومت به انسولین را بدتر میکند . کاهش وزن میتواند سطوح هورمونی مردانه و انسولین را کم کند . بهر حال ممکن است نسبت به زنان دیگر مشکل بیشتری در کم  کردن وزن داشته باشید یک متخصص تغذیه را ببینید و یک برنامه غذائی کاهش وزن دریافت نمایید . پزشک ممکن است یک یا چند نوع از داروهای زیر را برای کمک به کنترل علایم و خطرات همراه با PCO تجویز کند.

 

داروهائی برای تنظیم چرخه قاعدگی

 

          اگر قصد باردار شدن ندارید، پزشک ممکن است قرصهای جلوگیری از بارداری کم هورمون را که حاوی استروژن و پروژسترون صناعی هستند تجویز کند. این داروها تولید هورمون مردانه را کم میکنند و جلوی تولید دائمی استروژن در بدن را میگیرند. این داروها خطر سرطان لایه داخلی رحم را کم میکنند و خونریزی غیرطبیعی را تصحیح می نمایند.

 

          درمان جایگزین دیگر دریافت پروژسترون به مدت 10 تا 14 روز در ماه است. این دارو چرخه قاعدگی را تنظیم میکند و از سرطان لایه داخلی رحم جلوگیری میکند اما سطوح هورمون مردانه را بهبود نمی بخشد.

 

          تحقیقات استفاده از متفورمین را برای درمان PCO ارزیابی میکنند، این دارو بصورت خوراکی در درمان دیابت نوع 2 استفاده میشود. متفورمین از تولید و آزادسازی قند از کبد جلوگیری میکند و بنابراین برای انتقال قند به سلولها به انسولین بیشتری نیاز است. چندین کار آزمائی بالینی دریافته اند که متفورمین تخمک گذاری را بهبود بخشیده و سطوح هورمون مردانه را در زنان دچار PCO کاهش داده است . امید است متفورمین در طولانی مدن عوارض قلبی عروقی ناشی از PCOرا کم کند.

 

داروهائی برای کاهش رشد مو

 

          پزشک ممکن است برای تعدیل اثرات ناشی از افزایش هورمون داروهایی را تجویز کند. اسپیرنولاکتون(آلداکتون)اثر هورمونهای مردانه را متوقف میکند و تولید هورمونهای جدید مردانه را متوقف میکند . اسپیرنولاکتون یکی از داروهای دفع کننده آب است و ممکن است باعث شود بیش از روزهای دیگر ادرار کنید. عوارض جانبی دیگر آن ، خشکی پوست، سوزش سردل ، سردرد و خستگی است. دیگر داروهای ضدهورمون مردانه فیناسترید و فلوتامید هستند اما این داروها گرانتر از اسپیرنولاکتون هستند و عوارض جانبی بیشتری دارند.

 

داروهایی برای دستیابی به حاملگی

 

          ممکن است برای حاملگی نیاز به داروهائی برای تحریک تخمک گذاری داشته باشید. کلومیفن یک داروی ضد استروژن است که 5 روز در هفته در اولین بخش چرخه قاعدگی استفاده میشود. اگر کلومیفن به تنهائی موثر نباشد ممکن است در همراهی با آن نیاز به کورتیکواستروئیدها ، ترکیبی از LH و FSH بنام گونادوتروپین یا FSH به تنهائی داشته باشید .

 

 

 

جراحی

 

          اگر داروها به ایجاد و حاملگی کمک نکنند ، پزشک امکان دارد توصیه به یک جراحی سرپائی بنام لاپاراسکوپی تخمدان کند . در این روش جراح برش کوچکی روی شکم میدهد و لوله ای را که به یک دوربین کوچک وصل است ( لاپاراسکوپ ) در آن قرار میدهد . دوربین تصاویری با جزئیات از تخمدانها و اندامهای لگنی مجاور آن در اختیار جراح قرار میدهد . سپس جراح وسایل جراحی را از برشهای کوچک پوستی دیگر وارد میکند . و از جراحی لیزر یا الکتریکی برای ایجاد سوراخهایی در فولیکولهای بزرگ شده در سطح تخمدانها استفاده میکند .

 

          هدف این کار تحریک تخمک گذاری با کاهش سطوح LH و هورمونهای مردانه است. پزشکان مطمئن نیستند این چگونه اتفاق می افتد. یک فرضیه این است که سوراخ کردن سلولهای تخمدانی تولید کننده هورمون را تخریب میکند .

 

برداشتن موها

 

          چندین راه برای برداشتن موها وجود دارد. این موارد برداشتن با تیغ plucking و استفاده از ژلها و کرمها و لوسیونها است. بهرحال برداشتن موها امکان دارد که پوست را تحریک کند بنابراین از راهنمائی های موجود در بسته استفاده کنید و میزان کمی از آن را روی ناحیه ای دلخواه از پوست برای تعیین اینکه آیا برایتان مناسب است یا خیر امتحان کنید.

 

          درمان هفته ها ادامه خواهد داشت . بعد از آن میتوانید درمان را تکرار کنید.

 

سایر انتخابها برای برداشتن مو شامل موارد زیر است .

 

 

الکترولیز

 

          برای برداشتن دائمی موهای زائد ، بعضی از زنان علاوه بر درمان طبی تحت الکترولیز هم قرار میگیرند. در این روش سوزن نازکی داخل فولیکول مو قرار داده میشود و از جریان الکتریکی برای از بین بردن فولیکول مو استفاده میشود. از آنجا که تنها یک فولیکول در هر مرتبه درمان میشود ، این روش برای نواحی بزرگ بدن مفید نیستند . کیتهای الکترولیز خانگی بی اثر هستند چرا که فولیکول در عمق مو قرار دارد و بنابراین سعی کنید یک کارشناس الکترولوژیست این کار را برایتان انجام دهد .

 

درمان لیزر

 

          ماده ای که به مو رنگ می دهد، ملانین نام دارد. این ماده نور را از لیزر جذب کرده و آن را تبدیل به حرارت می کند که باعث از بین رفتن فولیکول مو می شود. نیاز به چندین مرحله درمان است. درمان لیزر بیشترین اثر را برروی موهایی که در مرحله رشد هستند دارد و همه موها در یک مرحله یکسان رشدی قرار ندارند. این روش می تواند در هر محلی در بدن به جز اطراف چشمها به کار گرفته شود.

 

          لیزر درمانی بیش از همه در افرادی با موهای تیره و پوست روشن قابل استفاده است. علاوه بر مو، پوست هم رنگ خود را از ملانین می گیرد و پوست تیره با ملانین بیشتر می تواند، انرژی لیزر بیشتری را جذب کند که منجر به آسیب پوست و بی رنگ شدن آن می شود. به هرحال پزشکان شروع کرده اند به استفاده از وسایل و تکنیکهای لیزرئی که نتایج بهتری را برای افراد تیره پوست دارند.

 

مراقبت از خود

 

          ممکن است توصیه های گیج کننده ای را از رسانه های ارتباط جمعی، گروههای حمایتی و کارشناسان بهداشتی در مورد نقش تغذیه در کنترل وزن شنیده باشید. بیشترین عدم توافقات مربوط به نقش کربوهیدراتها است. کربوهیدراتهای با زنجیره های بلند مثل گلوکز که نوعی قند است می باشند. دستگاه گوراشی شما این زنجیره ها را به مولکولهای کوچک قند که وارد جریان خون شما شده و باعث آزاد شدن انسولین می شود تقسیم می کند.

 

          رژیم غذایی کم چرب و پرکربوهیدرات که در سالهای اخیر عمومیت یافته می تواند سطح انسولین را افزایش دهد. بسیاری از کارکنان تغذیه و سلامتی به زنان دارایPCO  توصیه می کنند که رژیم کم کربوهیدارت داشته باشند. به هر حال رژیمی که برای جبران کاهش کربوهیدرات ، پروتئین بیشتری را توصیه کند ممکن است جذب چربیهای اشباع را افزایش دهد، سطح کلسترول خون شما را زیاد کند و خطر بیماری قلبی را در شما بیشتر و بیشتر نماید.

 

          بعضی برنامه های رژیمی PCO کربوهیدرات را به درصد مشخصی از کالری محدود می کند. مثلاً 40 تا 45 درصد کالری کل. بقیه رژیمها توصیه به خوردن کربوهیدراتهای پرفیبر می کنند. هر چه غذایی فیبر بیشتری داشته باشد آهسته تر هضم شده و سطح قند خون آهسته تر زیاد

می شود. کربوهیدراتهای پر فیبر شامل نان و غلات کامل، ماکارونی کامل، برنج قهوه ای و لوبیاها  است .

 

          رژیم بسیار کم کربوهیدرات هدف مطلوبی نیست. کربوهیدراتها مواد مغذی بسیار مهمی هستند بنابراین آنها را به شدت محدود نکنید . به جای آن از کربوهیدراتهای پر فیبری که در بالا گفته شد به همراه محدودیت در کربوهیدراتهای کم سالم مثل سودا ، آبمیوه زیاد، کیک ، آبنبات ، بستنی ، شیرینی و کلوچه استفاده کنید.

 

          مطالعات بیشتر می تواند نشان دهد که چه برنامه رژیمی بهتر است. اما واضح است که کاهش وزن به وسیله کم کردن کل کالری دریافتی برای زنان دچار PCO سودمند است.

 

          با پزشک متخصص تغذیه خود در تماس باشید تا بهترین رژیم را برای شما تعیین کنند. اهمیت ورزش کمتر مورد بحث و جدل است. ورزش قند خون را با افزایش انتقال قند از خون به سلولهای شما از طریق کاهش مقاومت به انسولین کاهش می دهد. افزایش فعالیت بدنی روزانه در زنان دچار PCO و شرکت آنها در یک برنامه منظم فعالیت بدنی برای درمان و پیشگیری از مقاومت به انسولین و کمک به کاهش وزن بسیار مهم است.

[ سه شنبه یکم آبان 1386 ] [ 0:59 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

خون در اسپرم(همواسپرميا)

سلام دوستان من
اینم یک مطلب بابت سوال دوست خوبم
امیدوارم تونسته باشم جوابشو داده باشم
ایمیل من
sheitooonack_m@yahoo.com هست اگر سوالي بود در خدمتم
نظر يادتون نره

در اين دوره بحث در مورد بيماريهاي جنسي و راههاي انتقال آنها داغ است.اسپرم محصول دستگاه تناسلي مرد است که براي باروري زن ضروري و لازم است.بنا بر اين بحث در مورد اين سلول زنده بدن انسان و بيماريهاي احتمالي آن که يکي از اين بيماريها خون در اسپرم است، جالب خواهد بود.
وجود خون در انزال موجب نگراني شديد بيمار مي شود که بةشتر به علت ترس از ابتلاي به سرطان است، با آنکه از نظر کلينيکي ارزش چنداني ندارد.در سنوات اخير به خاطر استفاده بيشتر از کاندوم جهت جلوگيري از ابتلا به ايدز به شيوع اين بيماري پي برده شده است و نسبتا" بيماري شايعي است.
آمار دقيقي از ميزان شيوع آن در دست نيست.در جوانها، ميانسالها و افراد مسن ديده مي شود، معمولا" ميانسالها بيشتر و بعد جوانها و افراد مسن دچار مي شوند.ابتدا سنگ مجراي انزال را موجب آن مي دانستند ولي در بسياري که سنگ مجرا داشته اند همواسپرميا نداشتند.
علل همواسپرميا:
در مقاله اي که در Clinical radiology بوسيله Griffiths در سال 1991 به چاپ رسيد، بيماريهاي خارج پروستات مانند سنگ کليه، مثانه، سيروز کبد و بيماريهاي خوني را جزء علل آن ذکر کرده است ولي در بررسي و مقالات سالهاي بعد اين گروه از بيماريها از علل آن حذف شده اند و Richards علل آن را به شرح زير ذکر مي کند:
سرطان پروستات، سنگ مجراي انزال، سنگ پروستات(اين خيلي شايع است واکثرا" بدون همواسپرميا مي باشد)، التهاب پروستات،التهاب کيسه مني، تومورهاي کيسه مني(خيلي نادر است)، افراط در نزديکي و در فواصل کم، نداشتن نزديکي به مدت طولاني، طولاني بودن مدت نزديکي و تخليه ناگهاني کيسه مني اتساع يافته.
بايد توجه داشت که نيروي خروج انزال آنقدر زياد است که آن را چند متر پرتاب مي کند.اين امر ناشي از انقباض شديدي است که موجب آن مي شود که مي تواند به عروق ظريف کيسه مني آسيب رسانده و باعث خونريزي شود.
اخيرا" علل ديگري منتشر شده که به شرح زير است:
1-تومورهاي بيضه(چون 5 تا 10 درصد انزال محصول بيضه است).
2-متاستاز ملانوما Adamantinoma خوش خيم يا بدخيم.
3-پوليپ مجراي ادرار.
4-بيوپسي پروستات.
5-تزريقات داخل پروستات.
6-عفونت پروستات و همچنين ابتلا به Schistosoma .
7-متاستاز به کيسه مني.
8-تومور کليه.
9-سارکوم پروستات.
10-ترموتراپي براي درمان BPH .
11-ممانژيوماي مجراي پروستات.
12-آميلوئيد کيسه مني.
کساني که از نيوزيلند به آفريقا سفر کرده بودند،دو نفر آنها که مبتلا به Schistosoma شده بودند، اولين علامت آن همواسپرميا بوده است.
روي هم رفته نيمي از کساني که به همواسپرميا مبتلا هستند عفونت علت آن است و چنانچه در بررسي ها و سونوگرافي ترانس رکتال علتي براي آن تشخيص داده نشد بايد به بيمار اطمينان داد که بيماري اهميتي ندارد.

[ یکشنبه بیست و دوم مهر 1386 ] [ 15:47 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

بزرگ كردن آلت تناسلي در مردان توسط روش Penimore

سلام دوستان من
اميدوارم كه خوب باشيد
اينم مطلبي براي بزرگ كردن آلت تناسلي در مردان توسط روش Penimore


تعداد زيادي نظر داده بودن و از كوچكي آلت تناسلي شون رنج ميكشيدن. من دنبال مطالبي بودم كه بدرد بخور باشه و اين مطالب رو بالاخره گير آوردم.
 هيچ تضميني روش نيست اما از يك منبع خوب به دست آوردم.
از آقايان عزيز خواهشمند تست كنن و اگر جواب داد حتما بهم نظر بدن
براي ديدن مطالب روي ادامه مطلب كليك كنيد و نظر يادتون نره دوستان من

هر سوال و مطلبي داشتين با آي دي من sheitooonack_m@yahoo.com در تماس باشيد. ترجيحا سوالاتتون رو ميل كنيد
موفق باشيد دوستان من

ادامه مطلب

 ä ä

 ä ä
 ä ä


ادامه مطلب

[ پنجشنبه دوازدهم مهر 1386 ] [ 18:23 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

اطلاعاتی راجب پرده بکارت

سلام به همه عزيزان
اينم جواب سوال دوست خوبم
اميدوارم كه همه از خوندنش اطلاعات خوبي كسب كنن
منتظر نظرات خوب شما هستم
سوالاتتون رو با ايميل من
sheitooonack_m@yahoo.com در مياون بگذارد.

پرده بكارت چیست؛ وجود/عدم آن دلالت بر چیست/كیست...؟!؟

ظاهراً چنین رایج است، كه غالباً 99.9% مردم به غلط گمان دارند كه انگاری «پرده بكارت» عضو یا سازه «بابهشت» زن است. این در حالیست كه با یك مشاهده ساده اما دقیق بخوبی می‌توان در‌‌یافت كه پرده بكارت جزو ”مَلبان“ «سكس-ابزار» آنهاست و بنابراین ارگانیست كه كاملاً خارج از اندام بابهشت قرار گرفته است. این پرده دارای بافتی گوشتی نسبتاً كشسان است كه آنهم به شكلی ناقص و الاستیك جلوی «سوراخ بابهشت» برخی از دختران و زنان را، مثل تار عنكبوت كه دهانه غاری را به ظاهر مسدود میكند، می‌پوشاند. در برخی از فرهنگ ها آنرا ”گیلاس دختر“ نیز نامیده اند، كما‌ اینكه ما و البتّه بسیاری از ملل دیگر به آن عنوان «پرده بكارت» داده‌ایـم؛ یك اسم كاملاً بی مسمّاــ البّته.

در مراحل آغاز رشد جنینی، اصلاً بابهشت طفل سوراخی ندارد. باری، آن لایه از بافتی كه در این مرحله كاملاً راه بابهشت را مسدود كرده، تقریباً كمی قبل از تولّد دختر بطور ناقصی تقسیم شده، پیوستگی و یكپارچگی خود را از دست می‌دهد. اندازه و شكلِ گسست و پارگی پرده بكارت در هر دختری نسبت به دیگری فرق میكند. دخترانی هستند كه حتی در بطن مادر خود، بطوركلی این بافت را از دست میدهند، آنهم به این علت ساده كه «لبان» سكس-ابزار آنها اعمّ از كوچك و بزرگ؛ همچون گلی، كاملاً از همدیگر شكفته شده و رشد یافته و البته به نحوی متقارن و زیبا شكافته شده است. گاه در مورد برخی از دختران بدشانس چنان است كه پرده بكارت آنها همچنان پس از تولّد نیز جلوی ورودی بابهشت آنها را سد كرده است، كه در این صورت می‌بایست توسط پزشك مربوطه و والدین دختر چك شده و در صورت لزوم این مسدودیت را اگر نه به طوركامل، بلكه به شكلی ناقص از میان بردارند. چرا كه بعدها و در سنّ بلوغ خونروش ماهانه او به علّت همین مسدودیّت مختل خواهد شد و باكتریهای مضّر در خون حیض ممكن است فرد را به شوك مرگ دچار كند.

نكته:
اگر خروج خون حیض از بابهشت دختر به بیرون از بدنش به راحتی صورت نگیرد، آنگاه دچار درد شدید و دلـمه،Cramping، شدن خون در نخستین موارد از پریُد خود می‌شود.

بافت لبان، مَلبان و كِلبان، معمولاً تا قبل از سن بلوغ بسیار نازك و لطیف است. بنابراین طبیعی است هرگونه كشش یا انبساطی كه به این بافت وارد شود، به احتمال زیاد موجب آن می‌شود كه پرده بكارت را كش داده، آنرا نازك و نازكتر كند و یا اصلاً آنرا، آنهم در نقاطی از آن، پاره نماید. از همین روست كه بسیاری از دختران بالغ و نابالغ در اثر برخی حركات فیزیكی نظیر ورزش، اسب سواری، دوچرخه سواری، استفاده از تامپون و یا استشهاد، پرده بكارت خود را یا بشدت نازك نموده و یا اصلاً به كلی از دست میدهند. یك دختر ممكن است هرگز متوجه نشود كه كی، كجا و تحت چه شرایطی بكارت خود را از دست داده است؛ چرا كه ممكن است این حادثه كاملاً بدون خونریزی و یا درد اتفاق افتاده باشد. گاه نیز چنین است كه «اِزالت بكارت» یك دختر در زمانی حادث شود كه مطلقاً، به علّت جوانی و ناآگاهی وی نسبت به كاركرد اندام جنسی خود، ولو با مختصر خون و درد هم كه باشد، توجهی از جانب او بدان حاصل نشده باشد.

بود و نبود یا صحیحتر بگیم زایل شدن نسبی یا كامل پرده بكارت به هیچ وجه دلیل بر این نمی‌شود كه به بابهشت او دخول(Intercourse) شده است و یا نه. من اتّفاقاً دوستی دارم با شوهر و دو بچّه كه همین چند وقت پیش به من میگفت كه همچنان گاه پرده بكارتش در حین دخول مایه دردسر میشود. هیچ فردی نمی‌تواند صرفاً با تست و مشاهده فیزیكی، دریابد كه آیا زن یا دختر با مردی یك نوع آمیزش و همخوابگیِ منجر به دخول داشته است. تنها 50% از زنان و دختران جوان در اثر دخول دچار خونریزی (آنهم ناچیز و برای بار اوّل) می‌شوند. بنابر این ملافه سفید آغشته به خون اصلاً هیچ ملاك قابل اعتمادی برای بكارت یك دختر یا زن جوان نمی‌باشد. جالب اینجاست كه این پرده نزد شماری از زنان به دفعات بسیار و به تدریج زایل شده، تا اینكه روزی و فقط ”بلكه“ بصورت كامل هم از بین برود. شایان ذكر است كه پرده بكارت برخی دیگر از زنان آنچنان كشسان است كه حتی در صورت دخول آلت مرد به بابهشت آنها، آنهم به طور كامل و عمیق، نیز گسسته نمی‌شود و آنچنان كش می‌آید كه گویی نقش یك كاندوم را ایفا می‌نماید! البته این‌حالت اخیر هنگامی رخ میدهد كه زن یا دختر مذبور سالیان دراز قبل از امر دخول، بتدریج و با انگشت خود، آنهم با عمل استشهاد، پرده بكارت خود را نازك و كشسان كرده باشد؛ بطوریكه حتی بر اثر همخوابی منجر به پارگی نشده و به رغم آن دخول همچون ”مریم باكره“ در نزد اوّلین شوهرش قدیس و پاك جلوه كند. ای وای از حماقتها و بلاغتهای ما مردان كه بر هیچ كاخ بنا می‌كنیم! شما خود بخوان حدیث مفصل ز این مجمل...

مردان ایرانی را نصیحتی كنم و این بخش را نیز به پایان رسانم: «عزیزان من! ”بكارت“ قبل از آنكه یك پدیده ظاهری، گوشتی و خون آلود صرف و فیزیكی بوده باشد، اصولاً امری است مربوط به روانشناسی‌؛ و ارزشهای شخصی و اخلاقی یك زن؛ همین و بس...»
اولاً، ما مردها به صرف اینكه یك تست مضحك و سنّتی و فاقد یك نتیجه مشخّص، آنهم بدون هیچگونه نتیجه روشن و یقینی با توجه به گفتار بالا، در مورد خود ما در كار نیست؛ آنگاه باید خود را محق بدانیم كه با زیر پا گذاشتن وجدان ـــ كه اصل بنیادینش خواستن و نخواستن یك چیز و یا یك امر برای خود و همه یا هیچ است ـــ خویش، زن مورد نظر خود را باكره بخواهیم و دیگر هیچگونه توجّهی به شخصیّت و خصوصیّات دیگر او نداشته باشیم؟!

به همه مقدّسات عالم قسم كه برای یك دختر ناباكره تقلّب دو قطره خون و ریختن به زیر بدن خود در حین سكس با شما مردان ساده لوح از آب خوردن هم ساده تر است! اصلاً امروزه در كویت، دخترانی كه سالها با داشتن انواع دوستان پسر، آنوقت كه در غرب مثلاً در حال تحصیل بودند، از همان حقّ و سائق طبیعی خود نظیر ما مردان استفاده و لذّت میبردند ظرف یك عمل ساده و ارزان سه دقیقه‌ای، خود را در هنگام رفتن به خانه بخت ”مریم مقدس “ جا می‌زنند. منتها باید گفت كه خاك بر سر آن شوهر كه از همان ابتدا به جای راستی و صداقت طالب دو قطره خون بی‌ارزش از زنش می‌باشد و یا نسبت به گذشته خود فراموشكار و در باب زندگی خصوصی و گذشته به اصطلاح همسر آینده خود به طرز غیر قابل تحمّلی فضول میشود. پس، خلایق را هر چه لایق ــ چنان مردی را با «بكارت بخیه ای» باید سرش را آنهم تا آلتش كُلاه گذاشت. !

ثانیاً، اگر زنی واقعاً باكره، بنا به تعریف عرفی، هم باشد، تازه باز هم معلوم نمی‌شود كه با مردی آمیزش،سكس، داشته است یا نه. اصلاً بگذارید حساب حالتون رو بگیرم؛ تعریف آمیزش نزد ما مردان و بلكه زنان چیست ...؟!؟


آیا وطی، Anal، یا دخول به مكون زن است،
آیا عشقبازی زن با مردان بسیار، اما بدون دخول است،
آیا عشقبازی زن با زنان دیگر و یا با خودش است،
آیا «آمیزش دهانی» است،
آیا ماساژ یك زن و فرو نمودن انگشت در بابهشت او توسط یك مرد و زن دیگر است،
آیا . . . . . است؟!

حال چگونه و با چه علامتی می‌توان به این رازهای خصوصی یك زن پی برد؛ به جز اعتماد به خود او و شخصیّتش ...؟! بنابراین، می‌بینید كه محال است. پس به حكم عقل مدرن، امر و نهی به امر محال نه صواب است و نه عملی و این را هم بگم كه اخلاق در قلمرو «طاقت و تحقّق و فعلیّت» است و از همینرو موضوع «فلسفه عملی» است و نه حوزه گَل و گُشاد مفروضات و نظریه پردازیهای آزاد ذهن و به اصطلاح «فلسفه نظری». بنابراین دنبال «بكارت زن» رفتن نه تنها آب ره به تركستان میبرد بلكه بیهوده‌تر اینكه در نهایت هیچ علامتی را دالّ بر اختلاط آمیزشی، سكسی، و یا عدم آن در گذشته یك زن چه با خودش و چه با مردان و یا زنان دیگر به شما یكی جناب «فضول-خان» نمیدهد! باور كنید كه «زنان» خیلی پیچیده تر از آنند كه حتی خود به آن واقف بوده باشند تا چه رسد به دقّت و فهم و شعور ما مردان زمخت و گاه بی سلیقه نسبت به طبیعت بس غامض و در همانحال زیبای آنها. اصلاً هدف «فلسفه نظری» ما از تأسیس این سایت در یك تركیب ساده خلاصه میشود: ”زن-شناسی“؛ همین.

ثالثاً، اگر شما نتوانید به گفته همسر آینده خود اعتماد كرده، داستان او را نسبت به گذشته خودش در روابطش یا عدم آن با دیگران بپذیرید، دیگر چرا اصلاً خود را به زحمت همسری، آنهم برای یك عمر، با چنین فردی دچار كنید...؟! اصلاً این عین حماقت است.

بگذریم كه این قصّه سر درازی دارد، و ما مردان تا عاقل بشویم دهه‌ها ، اگرنه قرنها، لازم است؛ بخصوص با این شرایط فرهنگی حاكم بر كشورمان و بلكه كل این جهان بدتركیب ...

این نكته را هم بگویم كه پرده بكارت همینطوری به صرف داخل كردن/شدن چیزی در آن زایل نمی‌شود؛ بلكه درست به اندازه بزرگی همان شیء داخل شده، احیاناً كش آمده نازك و یا زایل می‌شود؛ همین ‌و بس. مثلاً اگر یك دختر تازه بالغ دو انگشتش را در بابهشت خود فرو برد، باز هم به احتمال زیاد در هنگام اولین همخوابگی وآمیزش بسادگی ممكن است دچاره زایل شدن هرچه بیشتر مابقی پرده بكارتش شده و چند قطره خونی از وی بچكد. برخی از زنان، آنهم پس از سالها همبستری با شوهرانشان و یا حتی مردانی چند، باز هم و در هر مورد به علت پایداری و ضخامت زیاد پرده بكارتشان، پی‌در‌پی در هر مورد از دخول، چند قطره‌ای خون به خود می‌بینند. بزرگی قطر و قامت چُل مردان به علاوه مكانیك آمیزش آنها با زنان از یكدیگر متفاوت است؛ بنابراین ممكن است زنی در اثر دخول با یك مرد دچار خونریزی شود، اما با مردی دیگر نه. حتی حالاتیكه، positions، و زن و مرد با یكدیگر همخوابگی می كنند، ممكن است در كش یافتن و یا ضایع شدن هر چه بیشتر پرده بكارت زن اثر داشته باشد. بطور كلی می‌توان گفت كه این پرده به نحوی نسبتاً كامل، آنهم صرفاً در اكثر موارد به طور آماری و نه قطعی، پس از آنكه زن صاحب نخستین فرزندش شد، زایل می‌شود.

”سكس“ یك حق و سائق طبیعی «زن» است پس با دُم شیر بازی نكنید و بیهوده عرض خود نبرید. اینهم نه صرفاً «نصیحت» ماست به شما ”مردان“ بلكه یك پیشنهاد مناسب، آنهم مبتنی بر «عقلانیّت مدرن» است.

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1386 ] [ 0:38 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

بهترین روشهای ترک خود ارضايي

سلام به همه بينندگان خوب اين وبلاگ
اينم جواب يك سوال اميدوارم كه كمك به همه عزيزان بكنه
منتظر نظرات هستم
سوالاتتون رو با ايميل من
sheitooonack_m@yahoo.com  در ميان بگذاريد.

1- سعى كنيد هميشه پيش از خواب مثانه خود را تخليه كنيد و شب‏هاى به خصوص غذايى سبك ميل كنيد.
2- هرگز شكم خود را بيش از حد معمول پر نكنيد بلكه تا چند لقمه ديگر كه جاى داريد دست بكشيد.
3- از پوشيدن لباس‏هاى تنگ و چسبان (به خصوص لباس زير اين‏چنينى) اجتناب ورزيد.
4- هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهيد و از تصور و تخيل امور جنسى و شهوانى سخت پرهيز كنيد.
5- از خواندن، شنيدن، نگاه كردن به امور و تصاوير شهوت‏آفرين دورى كنيد.
6- از خوردن مواد غذايى محرك مانند: خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهاى چرب اجتناب و يا به حداقل اكتفا نماييد.
7- از نگاه كردن و دست‏ورزى به اندام جنسى خود پرهيز كنيد.
8- هرگز به رو نخوابيد.
9- هيچ‏گاه تنها در يك مكان نباشيد تا فرصت و زمينه گناه از بين برود.
10- براى تخليه انرژى زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد.
11- هيچ‏گاه بيكار نباشيد و هميشه براى مشغول ساختن خود به فعاليتى مطلوب و مثبت برنامه داشته باشيد.
12- روزه مستحبى بگيريد و اگر قادر نيستيد، روزه تربيتى بگيريد يعنى به كمترين مقدار غذا و كم‏حجم‏ترين نوع غذاها اكتفا كنيد و وعده غذايى خود را كم كنيد.
13- هرگز به نامحرم نگاه نكنيد، حتى اگر به ارتباط كلامى با آنها مجبور باشيد.
14- با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشيد، هرگز با روى باز و نرمى با آنها برخورد نكنيد.
15- هرگاه افكار جنسى به ذهن شما وارد شد خود را تنبيه كنيد. مثلاً با بستن يك كش به مچ دست خود و كشيدن و رها كردن آن به خود هشدار دهيد.
16- به بدى گناه و عواقب آن بيانديشيد و تا زمانى كه به گناه آلوده نشده‏ايد بيشتر در فكر زيان‏هاى خطرات، آبروريزى و عقاب آن باشيد.
17- هرگز از رحمت خدا مأيوس نباشيد.
18- به محض لغزش فوراً توبه كنيدو سعى كنيد كه ديگر تكرار نشود.
19- قرآن زياد بخوانيد و در معانى آيات آن تفكر كنيد.
20- در مجالس مذهبى، دعا و توسل و موعظه زياد شركت كنيد.
21- از كتبى كه جنبه موعظه و بيدارگرى قلبى دارد بهره بگيريد و مقيد باشيد در روز چند ساعت به مطالعه اين‏گونه كتب بپردازيد. براى مثال مجموعه كتاب‏هاى شهيد دستغيب توصيه مى‏شود به خصوص كتاب گناهان كبيره، قلب قرآن، ايمان، قلب سليم و معاد و. 22- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و عيادت از نزديكان و. پر كنيد.
23- به معاد و قيامت فكر كنيد.
24- ذكر لاحول ولا قوة الا باللَّه را زياد برزبان جارى سازيد.
25- عبادت‏هاى خود مانند نماز و روزه و. را صحيح و دقيق و در اول وقت انجام دهيد و در انجام هر چه كامل‏تر و بهتر نماز خود بكوشيد و در اين مورد از كتاب آداب‏الصلوة امام خمينى بهره بگيريد.
26- از محيطهاى آلوده، سخت دورى كنيد و بيشتر وقت خود را در كتابخانه بگذرانيد و بى‏علت در خيابان‏هاى آلوده نباشيد.
برادر عزيزم مجدداً تكرار ميكنيم كه سعى در پايبندى به دستورالعملها است كه مفيد خواهد بود، لذا تلاش كنيد كه كاملاً دقيق و صحيح به آنها عمل كنيد. اما بايد خاطرنشان سازيم كه عوارض استمناء خيلى زياد است و آنچه شما در لابلاى نامه خود اشاره كرده و برشمرده‏ايد از عوارض زشت و منفى اين عمل پليد است، مثلاً عدم تمركز حواس، پرخاشگرى، عصبانيت زود و سريع، تار شدن چشمان، كاهش دقت، لرزش دست‏ها و. جملگى از عواقب زشت اين عمل است كه در صورت استمرار حتى افكار و روحيات شما را نيز تهديد مى‏كند ولى با پاك ساختن رفتار خود از آن عمل زشت اين عوارض منفى نيز از بين رفته و فردى پاك و وارسته خواهيد شد و از زندگى خود لذت مى‏بريد، بنابراين به منظور فرار از پيامدهاى منفى اين عمل زشت لازم است هر چه سريع‏تر و كامل‏تر به دستورالعمل‏هاى فوق‏الذكر عمل كنيد و ديگر هرگز به سراغ آن عمل نرويد. توجه داشته باشيد كه اگر دستورالعمل‏هاى فيزيولوژيكى فوق مانند شماره‏هاى 1 تا 10 را عمل كنيد، ديگر دچار نعوظ صبحگاهى نيز نخواهيد شد.
اميدواريم با عمل به برنامه ارائه شده، ديگر نيازمند ارتباط با جنس مخالف هم نباشيد، همان‏گونه كه پاكى چنين اقتضاء مى‏كند و از جمله دستورهاى اكيد ما همين است چه با ارتباط با جنس مخالف نيروى شهوانى تحريك مى‏شود و چون زمينه ارضاى صحيح نمى‏يابيد به خودارضايى منتهى مى‏گردد بنابراين لازم است كه هرگز به سراغ ارتباط با جنس مخالف نرويد و به هيچ شكلى با آنها ارتباط برقرار نكنيد و همان‏گونه كه گذشت كاملاً متكبرانه رفتار كنيد.

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1386 ] [ 0:34 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

ترشحات مهبل چيست وآيا داشتن ترشح طبيعي است

سلام دوباره به همه عزيزان
اين يك سوال ديگه كه جوابشو براي دوست خوبم آماده كردم اميدوارم كه تونسته باشم جواب كامل رو بهش داده باشم.
منتظر نظرات شما عزيزان هستم
سوالاتتون رو به ايميل من
sheitooonack_m@yahoo.com‌ مطرح كنيد تا در اولين فرصت جوابتون رو بهتون بدم.
موفق و پيروز باشيد.

به طور طبیعی این ترشحات روشن یا سفید هستند.در حین تخمک گذاری (حدود ۲هفت پس ازقاعدگی) ممکن است این ترشحات چسبناک و لغزنده شوند. تغییر در رنگ و میزان ترشح همراه با سایر نشانه های آن می تواند بیانگر این باشد که شما عفونت دارید.

مهبل به طور طبیعی حاوی باکتری است. رشد این باکتریها کنترل شده است و توسط بسیاری عوامل مانند سطح اسید و هورمونها تحت تأثیر قرار می گیرد. هر چیزی این تعادل را به هم بزند، می تواند خطر عفونتها یا افزایش رشد هر یک از باکتریهای طبیعی یامخمرهارا افزایش دهد.تحریک کننده های احتمالی موارد زیر هستند:

- استفاده از آنتی بیوتیکها

- داروهای جلوگیری از بارداری

- دوش مهبلی گرفتن

- دیابت

- حاملگی

- استرس

- زیرپوشهای تنگ یا استفاده از پارچه های صناعی

ترشح مهبلی ممکن است از عفونت با موارد زیر ناشی شود:

- مخمرها : که به کاندیدا نیز معروف است و نوعی قارچ که بخشی از میکربهای طبیعی پوست انسان است اما می تواند ایجاد عفوت نیز کند

گاردنرلا : که نوعی باکتری است که به طور طبیعی در راههای تناسلی زنانه یافت می شود و عامل التهاب باکتریایی مهبل است.

- تریکومونا : نوعی تک یاخته است (جانداری که فقط از یک سلول ساخته شده است)

- بیماریهای منتقله از راه جنسی : مانند سوزاک یا کلامیدیا هم می توانند باعث ترشحات مهبلی شوند.

- دیگر علل احتمالی غیر عفونی ترشحات مهبلی : شامل التهاب مهبل تحلیل رفته (التهاب مهبل که معمولاً پس از یائسگی رخ می دهد)، دیابت ، (به طور شایعی با عفونتهای عود کننده مخمری همراه است، یا تحریک ناشی از محصولات معطر مانند صابون، دوشهای مهبلی، پد یا پنبه قاعدگی است.


نشانه ها

ممکن است متوجه تغییر رنگ ترشحات میزان یا بوی ترشحات شوید. یک ترشح سفید دلمه ای که شبیه پنیر روستایی باشد علامت مشخصه عفونت مخمری است. ترشح زرد، سبز یا خاکستری معمولاً علامت عفونت تریکومونایی یا التهاب باکتریایی مهبل است. این عفونت معمولاً با بوی غیر معمول ماهی مشخص می شود.

خارش معمولاً با عفونت مخمری همراه است، گر چه ممکن است با هر یک از انواع عفونتها یا تحریکات همراه باشد.آستر تحریک شده مهبل که بخصوص می تواند حین ارتباط جنسی خارش دار یا دردناک شود،این حالت معمولاً بر جسته ترین علامت التهاب مهبل تحلیل رفته است. ترشح جدید مهبلی همراه با تب، درد شکمی یا درد هنگام ارتباط جنسی، می تواند نشانه یک عفونت منتقله از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد. به هر حال سوزاک و کلامیدیا معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند.

تشخیص


در ابتداماما يا متخصص زنان سوالات متفاوتی را به منظور کمک به تعیین دقیق علت ترشحات، شامل سوالاتی در مورد استفاده اخیر از آنتی بیوتیک، اینکه آیا متأهل هستید یا نه ( آیا شریک جنسی دارید یا خیر )، علائم یائسگی، علائم دیابت و سایر تغییراتی که اخیراً در سلامتی یا شیوه زندگی شما رخ داده است، از شما می پرسد.

مامابا استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم معاینه لگنی برای شما انجام می دهد تا مستقیماً دهانه رحم رامشاهده کند

در حین معاینه لگنی، یک نمونه از ترشحات برای آزمایش در آزمایشگاه جمع آوری می شود. با بررسی ترشحات در زیر میکروسکوپ، کارشناس بهداشتی می تواند تشخیص عفونت مخمری، التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت تریکومونایی را بلافاصله بگذارد و درمان را شروع کند. کارشناس بهداشتی بر اساس ظاهر دیواره های مهبل، می تواند التهاب مهبل تحلیل رفته راتشخیص بدهد.

یک امتحان دستی برای تشخیص حساس بودن دهانه رحم، رحم و تخمدانها انجام می گیرد.در طی این آزمایش، آزمایش کننده انگشت خود را وارد مهبل شما می نماید.حساسیت می تواند نشانه حضوربیماریهای منتقله از راه جنسی یا بیماریهای التهابی لگن باشد. تشخیص سوزاک و کلامیدیا نیاز به تستهای آزمایشگاهی دارد که ممکن است چند روزی طول بکشد.


دوره مورد انتظار

ترشحات مهبلی ناشی از عفونت مخمری یا باکتریها بین چند روز تا یک هفته به درمان پاسخ میدهد.بیماریهای منتقله از راه جنسی نیز در عرض یک هفته باید به درمان آنتی بیوتیکی جواب بدهند.اگر عفونت به سمت بیماری التهابی لگن بالاتر از ناحیه مهبل گسترش یابد، ممکن است درمان طولانی تری نیاز داشته باشد.

التهاب مهبل تحلیل رفته، بهتر از همه به درمان هورمونی با کرمهای مهبلی یا درمان ماهانه جایگزینی با هورمونها پاسخ می دهد. معمولاً چند هفته طول می کشد تا این حالت از بین برود. نشانه های خفیف امکان دارد در عرض چند روز با استفاده از مواد لغزنده کننده آبکی از بین بروند.اگر نشانه ها به وسیله تحریک ایجاد شده اند، شناسایی ماده تحریک کننده و برداشت آن می تواند علائم را در طی یک هفته از بین ببرد.

پیشگیری

ماما عواملی را که منجر به عفونت می شود، مانند استفاده از آنتی بیوتیکها، پوشیدن لباس زیرهای غیرپنبه ای، پوشیدن لباسهای زیر تنگ در حین ورزش، استفاده از محصولات معطرکه مخاط مهبل را تحریک می کند یا استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری مشخص می کند. اگر از قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، برای جلوگیری از عفونتهای مکرر نیازی به قطع دارو نیست. تغییر نوع هورمون یا قدرت آن می تواند برای جلوگیری از بازگشت مشکل کافی باشد.

اگر مبتلا به دیابت هستید، کنترل سطح قند خون می تواند به جلوگیری از عفونتهای راجعه بخصوص عفونتهای مخمری کمک کند.

درمان

عفونتها با آنتی بیوتیک درمان می شوند.غالباً فقط یک دوز آنتی بیوتیک در ماه کافی است.به عنوان جایگزین می توانید از کرمهای آنتی بیوتیکی مهبلی خصوصاً اگر عوارض جانبی قابل توجهی از استفاده خوراکی آنتی بیوتیکها نشان می دهید، استفاده کنید. همچنین کرم مهبلی میتواند برای التهاب و یا مخاط زخمی مهبل تسکین دهنده باشد.اگر برای شما تشخیص التهاب باکتریایی مهبل گذاشته شده است، امکان دارد برایتان ا آنتی بیوتیکی به نام مترونیدازول (فلاژیل) تجویز شود. اگر پزشک شما بر اساس یافته های شرح حال و معاینه تان شک کند که ممکن است شما بیماری منتقله از راه جنسی داشته باشید، ممکن است قبل از آماده شدن نتایج آزمایشها برایتان به روش تزریقی و خوراکی آنتی بیوتیک شروع کند.

اگر عفونت راجعه مخمری دارید و علائم را شناسایی کرده اید، می توانید از کرمهای ضدقارچ بدون نسخه استفاده کنید. اگر نشانه های شما بهتر نشدند، می توانید به کارشناس بهداشتی خود مراجعه کنید تا معاینه انجام شده، و تشخیص را تأیید کرده و در مان را تغییر دهد.

التهاب مهبل تحلیل رفته می تواند با تغییرات هورمونی ایجاد شود، مثلاً بعد از بارداری یا در هنگام استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری بروز کند. به طور شایعتر این مشکل در طی و بعد از یائسگی ایجاد می شود.پس از یائسگی، درمان جایگزین هورمونی میتواند از راه خوراکی یا مهبلی تجویز شود. تجویز مهبلی کرم باعث می شود در معرض سطح کمتری از هورمون قرار بگیرید. در موارد خفیف استفاده از یک لغزنده کننده می تواند کافی باشد. اگر از قرصهای جلوگیری از بارداری استفاده می کنید، تغییر نوع قرص یا قدرت آن می تواند به شما کمک کند که از التهاب مهبل تحلیل رفته خلاصی یابید.

نیازی به درمان شریک جنسی نیست مگر آنکه تشخیص داده شود که دچار بیماری منتقله از راه جنسی هستید یا مبتلا به عفونتهای مکرر میباشید و هیچ عامل مستعد کننده دیگری وجود ندارد.اگر شریک جنسی شما دچار ترشحات یا ناراحتی جدیدی در حین ادرار کردن یا ارتباط جنسی شده است، بایستی توسط یک کارشناس بهداشتی ویزیت شود.

چه وقت به کارشناس مراجعه کنیم ؟

اگر عفونت مخمری قبلی داشته اید و علائم تکرار شونده مشابهی دارید، می توانید از داروهای ضدقارچ استفاده کنید. اگر علائم شما بهبودی نمی یابد به کارشناس مراجعه کنید. در هنگام مواجهه با هر ترشح جدیدی که با توقف استفاده از تحریک کننده های باقوه مهبل بهبودی نمی یابند به کارشناس مراجعه کنید.اگر دچار درد شکمی یا تب در همراهی با هر ترشح جدید مهبلی شدید، باید در همانروز به کارشناس مراجعه کنید.

پیش آگهی

معمولاً حالاتی که منجر به ترشحات مهبلی می شوند در عرض چند روز به درمان پاسخ می دهند.ممکن است چند هفته طول بکشد تا التهاب مهبل تحلیل رفته به درمان هورمونی پاسخ بدهد، چرا که مخاط مهبل برای تقویت شدن به زمان نیاز دارد.گاهی عفونت بر می گردد در این صورت کارشناس بهداشتی ممکن است، دوره درمانی موثرتری را شروع کند، راههای برای خود درمانی در خانه را پیشنهاد کند یا به شما کمک کند که علل بالقوه عفونت را حذف کنید.

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1386 ] [ 0:29 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

اطلاعات در رابطه با قاعگی دختران( قاعدگی درد ناک ، بی حالی قبل از قاعدگی ، مدت و مقدار قاعدگی )

بازم سلام اينم جواب سوال يكي ديگه از دوستان اميدوارم تونسته باشم جواب كامل داده باشم.
منتظر نظرات شما هستم
سوالاتتون رو با  ايميل من
sheitooonack_m@yahoo.com در ميون بزاريد تا بهتون جواب بدم.

اعدگی (پریود) یکی از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگی مانند بسیاری از علایم دیگر بلوغ ممکن است برای دختران گیج کننده باشد. بعضی از دختران ممکن است به نوعی از آن ترس داشته باشند یا نگران آن باشند. بسیاری از دختران و پسران درک کاملی از دستگاه تناسلی زنان و چگونگی کارکرد آن در طی یک دورة قاعدگی ندارند و همین موضوع قاعدگی را برای آنان اسرارآمیز جلوه می‌دهد.یک دورة‌ قاعدگی مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعد است. مثلاً اگر اولین خونریزی دختری در ۸ اردیبهشت باشد و روز اول خونریزی بعدی وی در ۲ خرداد باشد دورة قاعدگی او ۲۴ روز طول کشیده است (از ۸ اردیبهشت تا ۱ خرداد).

بلوغ و قاعدگی

زمانیکه دختری به بلوغ می رسد (معمولاً در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی)، بدن و ذهن در بسیاری جهات شروع به تغییر و تحول می‌کند. هورمونها در بدن رشد فیزیکی جدیدی را آغاز می‌کنند، مثلاً پستانها شروع به رشد می‌کنند. حدود ۲ الی ۵/۲ سال بعد از شروع رشد پستانها، اولین خونریزی قاعدگی در یک دختر اتفاق می افتد. حدود ۶ ماه قبل از آغاز اولین دورة قاعدگی، دختر ممکن است متوجه افزایش ترشح از دستگاه تناسلی خود شود که مسأله‌ای شایع در میان دختران است و نباید از آن نگران باشد مگر آنکه این ترشحات بسیار بد بو باشد یا باعث خارش گردد. اولین قاعدگی زمانی اتفاق می‌افتد که همة اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با یکدیگر کار کنند.

دختر بچه‌ها در بدو تولد با تخمدان‌ها، رحم و لوله‌‌های تخمدانی یا لوله های فالوپ (لوله‌هایی که در ادامة رحم در دو سمت تا تخمدانها کشیده می شوند) به دنیا می آیند. تخمدانها تخم مرغی شکل هستند و در دو طرف رحم در پایین شکم که لگن نامیده می‌شود، قرار می‌گیرند و حاوی هزاران تخمک هستند. دو لولة تخمدانی (فالوپ)، لوله هایی نازک و دراز هستند درست مثل یک رشته ماکارونی (البته کمی ضخیم‌تر) که داخل آن سوراخ باشد. هر لولة‌ فالوپ از رحم به سمت یک تخمدان کشیده می‌شود. رحم به شکل یک گلابی وارونه است که در وسط لگن قرار دارد. دیوارة رحم از عضلات قوی تشکیل شده است و وظیفة آن نگهداری از جنین در حال رشد است. پس از کامل شدن جنین، رحم با عضلات قوی خود، جنین را به بیرون می‌فرستد و بدین ترتیب جنین با عبور از داخل واژن (عضوی که از دهانة‌ رحم تا بیرون بدن امتداد می‌یابد) از بدن بیرون می‌آید و بدین وسیله نوزاد متولد می‌شود.

با بلوغ دختر، هورمونهایی از هیپوفیز (یکی از غدد موجود در مغز) ترشح می‌شود که این هورمونها تخمدانها را وادار به ساخت هورمونهای زنانه می‌کنند. این هورمونهای زنانه استروژن و پروژسترون نامیده می‌شوند که اثرات زیادی در بدن دختر دارند و به رشد جسمی و بالغ شدن او کمک می کنند.پس شروع دوره های قاعدگی یک دختر، در هر ماه یک تخمک کوچک –بسیار کوچک که با چشم دیده نمی‌شود- از درون تخمدان آزاد می‌شود که به این عمل تخک گذاری می‌گویند. تخمک وارد لوله‌های فالوپ می‌شود و از طریق آن به سمت رحم حرکت می‌کند. اگر در طی این مسیر تخمک توسط یک اسپرم مرد بارور شود تخم ایجاد می‌شود و تخم به سمت رحم رفته و در آنجا لانه گزینی می‌کند و با چسبیدن به دیوارة رحم شروع به بزرگ شدن و رشد می‌نماید تا در پایان ۹ ماه به یک نوزاد کامل تبدیل شود. در صورتیکه تخمک با اسپرم برخورد نداشته باشد – مسأله‌ای که در اکثر دروه‌های قاعدگی اتفاق می‌افتد- تخمک بارور نمی‌شود و از بدن دفع می‌شود. در این صورت رحم که خود را آماده پذیرایی از تخم بارور کرده بود و با اضافه کردن مخاطات خود را برای لانه گزینی تخم آماده نموده بود، با تشکیل نشدن تخم (بارور نشدن تخمک) به حالت اول خود برمی‌گردد و برای این کار مخاطات و بافت اضافی رحم شروع به ریزش می‌کند. ریزش بافت و مخاطات که خونی است همان خونریزی قاعدگی است. باید توجه کرد که همانطوریکه توضیح داده شد، خونریزی قاعدگی فقط شامل خون نیست بلکه بافت اضافی و مخاطات خونی است که از رحم به بیرون ریخته می‌شود.این وقایع هر ماه یکبار اتفاق می‌افتد. رحم خود را برای پذیرش تخم در طی یک ماه به تدریج آماده می‌کند و در نتیجه مخاطات و بافت اضافی در داخل آن بوجود می‌آید. در حدود اواسط یک دوره قاعدگی تخمک گذاری انجام می‌شود که در صورت عدم باروری تخمک با اسپرم مرد، در انتهای ماه همة بافت‌ها و مخاطات اضافی رحم به همراه تخمک به صورت خونریزی قاعدگی از بدن خارج می‌شود و این وقایع ماهانه ادامه می‌یابد تا اینکه زن در حدود سن ۵۰ سالگی به یائسگی برسد. یائسگی به این معنی است که زن همة تخمک‌های موجود در تخمدانها را آزاد کرده است و دیگر تخمک ندارد. بنابراین دوره‌های قاعدگی نیز تمام می‌شود و دیگر امکان بچه‌دار شدن برای او نیست.

خونریزی قاعدگی هر چند وقت یک بار تکرار می شود؟

همانگونه که سن شروع بلوغ در دختران متفاوت است، دوره‌های قاعدگی نیز برای دختران متفاوت است. دورة زمانی میان دو خونریزی را دورة قاعدگی می‌گویند. دورة‌ قاعدگی برای بعضی دختران ممکن است ۲۸ روز، برای بعضی دیگر ۲۴ روز، ۳۰ روز و یا حتی ۳۵ روز طول بکشد. حتی این زمان از یک دوره تا دورة بعد ممکن است فرق داشته باشد.دختران نوجوان و جوان ممکن است قاعدگی نامنظم داشته باشند که بخصوص در اولین دوره‌های قاعدگی بیشتر دیده می‌شود. برای مثال یک دختر که به تازگی قاعده شده است ممکن است ۲ ماه متوالی دور‌های ۲۸ روزه داشته باشد و در طی یک ماه بعد هیچ خونریزی نداشته باشد یا حتی دو خونریزی متوالی با فاصلة‌ زمانی بسیار کم بین آنها داشته باشد. معمولاً پس از چندین ماه، دوره‌های قاعدگی از نظم بهتری برخوردار می‌شود امّا بعضی از زنان حتی تا بزرگسالی نیز دوره‌های نامنظم دارند. با گذشت زمان و آشنایی بیشتر دختر با شرایط دوره‌های قاعدگی خود، معمولاًً دختران می‌توانند دورة‌ خونریزی بعدی خود را حدس بزنند

خونریزی به چه میزان است و چند روز طول می کشد؟

مدت زمان خونریزی نیز ثابت نیست و ممکن است تغییر کند. بعضی دختران فقط ۳-۲ روز خونریزی دارند. بعضی دیگر ممکن است ۷ روز و یا حتی بیشتر خونریزی داشته باشند.مقدار خونریزی نیز ممکن است متفاوت باشد. بعضی از دختران آنقدر مقدار خونریزی اندکی دارند که حتی ممکن است شک کنند که آیا قاعده شده‌اند یا نه. بعضی دیگر ممکن است خونریزی شدیدتری داشته باشند. برای اکثر دختران خونریزی در حد چند قاشق غذاخوری تا کمتر از نصف یک استکان (حدود ۱۲۰ میلی‌لیتر) است که ممکن است زیاد به نظر آید ولی طبیعی باشد. خونریزی بسیار شدید در طی قاعدگی امکان پذیر است اما شایع نیست. در واقع ممکن است خونریزی بسیار شدیدتر از معمول، نشاندهندة اشکالات انعقادی خون باشد که نیازمند مراجعه به پزشک و بررسی بیشتر است.باید متوجه بود که حتی از یک ماه به ماه بعد ممکن است مقدار خونریزی و تعداد روزهای خونریزی در یک دختر متفاوت باشد. در صورتیکه از بی‌نظمی و یا مقدار خونریزی خود نگرانی دارید بهتر است تا با یک پزشک مشورت کنید

دل درد و دل پیچه قبل از قاعدگی و بد حالی قبل از قاعدگی چیست ؟

- بعضی از دختران ممکن است در حوالی قاعدگی دچار تغییرات بدنی و احساس شوند. دل پیچه‌های قاعدگی بسیار شایع است. در حقیقت بیش از نیمی از زنانی که قاعده می‌شوند می‌گویند که در طی چند روز اول قاعدگی دچار دل‌پیچه می‌شوند. پزشکان فکر می‌کنند که علت این دل‌پیچه‌ها ماده‌ای به نام پروستاگلندین باشد که باعث انقباض عضلات رحمی می‌شود. انقباض عضلانی ممکن است مبهم، دردناک، تیرکشنده و یا شدید باشد و گاهی ممکن است در پشت یا حتی پاها و یا در شکم احساس شود. معمولاً با افزایش سن شدت این دل‌پیچه‌ها کمتر می‌شود و حتی ممکن است کاملاً از بین بروند. بعضی از داروهای بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و مفنامیک اسید می‌تواند این دل‌پیچه‌ها را از بین برد. قرار دادن یک حولة گرم یا یک دوش گرم ممکن است به تسکین دل‌پیچه‌ها کمک کند. داشتن فعالیت جسمی مناسب در کل طول دورة قاعدگی معمولاً باعث کاهش شدت دل‌پیچه می‌شود. در صورتیکه این اقدامات کمکی نکرد می‌توانید با پزشک خود مشورت نمایید.

- بعضی از دختران احساس می‌کنند که در طی چند روز یا هفته قبل از قاعدگی ناراحت، بی حوصله و افسرده و یا بشیار حساس شده‌اند. ممکن است بیش از معمول گریه کنند و یا به راحتی عصبانی شوند. بعضی دیگر ممکن است مشتاق به خوردن غذاهای خاص شوند. ابن علائم معمولاً در چند روز پس از اتمام قاعدگی بهبود می‌یابد. به این علائم ناخوشی قبل از قاعدگی می‌گویند. علت ناخوشی قبل از قاعدگی تغییرات هورمونی است. افزایش و کاهش هورمونهای زنانه در طی یک دورة قاعدگی می‌تواند باعث تغییرات جسمانی و احساسی دختر شود. به همین دلیل بعضی از دختران دچار علائم جسمی نیز می‌شوند. مثلاً ممکن است احساس کنند که پف کرده‌اند یا پستان آنها متورم شده است و دردناک است و یا دچار سردرد شوند. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که دختران به ورزش و فعالیت بدنی بپردازند. بعضی از داروها نیز می‌توانند کمک کننده باشند که توسط پزشک تجویز می‌شود.

- بعضی از دختران در زمانهای خاصی از دور‌ة قاعدگی دچار تشدید جوش و آکنه بدن می‌شوند که این هم به علت تغییرات هورمونی در بدن است. این مشکل معمولاً با افزایش سن بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند

تامپون و نوار بهداشتی

پس از شروع قاعدگی شما نیاز دارید که از وسیله‌ای برای جذب خون استفاده کنید. برای این منظور می‌بایستی تامپون و یا نوار بهداشتی تهیه کنید. برای انتخاب نوع نوار بهداشتی می‌توانید با پدر و مادر، معلمان بهداشت و یا خواهر بزرگتر خود مشورت کنید. نوار بهداشتی در بسیاری از داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها قابل تهیه است

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1386 ] [ 0:25 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

زنان و دليل ارگاسمهاي كوتاه مدت

سلام به همه دوستا عزیزم
یک مدت بود فرصت نبود وبلاگ رو آپدیت کنم اما الان یک تعداد سوال شده بود که جوابشو به دوستان عزیزم میدم امیدوارم مطالب به دردتون بخوره از دوستانی که میان وبلاگ رو میبینن استفاده می کنن ولی نظر نمیدن گله دارم. دلخوشی منم به نظرات شماست هر چی نظر بیشتر باشه منم برای بهتر شدن مطالب بهتر کار می کنم. منتظر نظرات هستم.

سوالاتتون رو با ای دی من sheitooonack_m@yahoo.com در ميان بگذاريد تا جوابتون رو بدم.
موفق و پيروز باشيد

آيا شما حس مي كنيد كه ارگاسم قويتري مي خواهيد؟ آيا حس مي كنيد كه ارگسم شما دير صورت مي گيرد و تقريبا قبل از حس كردن آن از بين مي رود؟ مقاله زير را بخوانيد تا پاسخ معماي آن را دريابيد.

بگذاريد در نظر بگيريم كه شما براحتي ارگاسم مي شويد ولي شما ارگاسم شديدتري مي خواهيد. يا در نظر بگيريم كه شما براي رسيدن به مرحله ارگاسم تلاش زيادي بايد انجام دهيد. و در نهايت هم ارگاسم شما خيلي كوتاه است.در هر دو حالت سيكل ارگاسمي جواب سوال شماست. سيكل ارگاسمي دوره اي است كه تحريك در شما اثر مي كند و شما مدام شروع به جذب كردن تحريكات مي كنيد تا به ارگاسم برسيد. در دقايق اوليه اولين كاري كه بايد انجام بدهيد اين است كه تمركز كنيد كه چه مي كنيد و چه مي خواهيد و تمركز خود را از روي مرد خود برداريد. نگران نباشيد وي خيالش هم نخواهد بود! عموما مردها در طول رابطه مدام در حال كلنجار رفتن با دو مسئله هستند و فكرشان مشغول آن است . يكي خود را نگه دارند و ديگري اينكه بتوانند شما را ارگاسم نمايند!

1- زمان را بخود اختصاص بدهيد.

پس قدم اول تمركز به خودتان است. اين كار را در اولين مرحله انجام دهيد و در طول اين مرحله خود را از نظر ذهني تحريك كنيد. سعي كنيد اين مسئله قبل از شروع سكس صورت گيرد . براي اينكار بخود كمي زمان بدهيد.زودتر از همسرتان از پاي تلويزيون بلند شويد و براي خواب آماده شويد دوش آب گرم بگيريد. بروي تخت دراز بكشيد .كمي خود را ماساژ دهيد . و سعي كنيد كمي بروي تصاوير و لذتهاي جنسي كه برده ايد و يا شما را تحريك ميكند تمركز ذهني كنيد و از فانتزي خود لذت ببريد. يادتان باشد سكس بدون مقدمه و سكس با مقدمه طولاني هر دو نابود كننده سكس هستند! سعي كنيد اتاق خوابتان را گرم نگه داريد و از چراغ خوابهايي به رنگ آبي و قرمز در آن استفاده كنيد .

2-فانتزي فانتزي فانتزي

چشمانتان را ببنديد و از فانتزي لذت ببريد. سعي كنيد از ممنوع ترين خواسته هاي ذهني خود استفاده كنيد و خود را تحريك كنيد . . اين لحظات مربوط به شماست بخاطر بسپاريد براي ارگاسم شدن اول بايد با بدن خود ارتباط برقرار كنيد و بعد با بدن ديگري. سپس سعي كنيد خود را با بدن خود هماهنگ كنيد. همچنين تمركز خود را بروي 2 نقطه ختم سازيد . يكي منطقه اي واقع در پاييني ناف . و ديگري ستون فقرات. براي خود تصور كنيد كه از اين دو قسمت انرژي شما ساطع مي گردد. اين ذهنيت و تمركز باعث بيشتر شدن جريان خون و بالا تر رقتن دماي بدن مي گردد كه هر دو شما را براي ارگاسم بهتر آماده مي سازد.

3-نفسهاي خود را تنظيم كنيد

در اين مرحله سعي كنيد كه نفسهاي خود را تنظيم كنيد . چراكه با اينكار شما ميزان بالاتري از اكسيژن را وارد خون خود مي كنيد و تقريبا همه چيز را براي ارگاسم آماده ميكنيد. در اين زمان احتمالا همسر شما نيز در كنار شما قرار گرفته است و مرحله معاشقه وي نيز آغاز شده . خود را آزاد كنيد و از معاشقه لذت ببريد تا زمانيكه مرحله دخول شروع گردد. تا قبل از آن ديگر شما كار خاصي نداريد اما در زمان دخول شما بايد بيشترين استفاده را ببريد . سعي كنيد در ابتدا سر آلت وي كليتوريس و جي - اسپات شما را لمس كند . بلافاصله شروع به دخول نكنيد و از ماساژ آلت با آلت حتما استفاده نماييد. حتي خود شما مي توانيد آلت را را در دست گرفته و به شيوه اي كه دوست داريد واژن را مالش دهيد. بعد از شروع سعي نماييد كه خود يا وي شروع به ماساژ كليتوريس با دست نماييد . سعي كنيد از پوزيشني استفاده نماييد كه سر آلت وي با نقطه جي در داخل واژن در ارتباط باشد . اين باعث رسيدن شما به ارگاسم خواهد شد. حال اگر ارگاسم شديد مي خواهيد آيا مي دانيد كه چه بايد بكنيد ؟ كليد معما اينجاست . نفس عميق بكشيد . اكثر زنان نفس خود را حبس ميكنند و يا سعي مي كنند كه سر و صداي زيادي در نياورند !خيلي از زنان هم بصورت خفه ضجه ميزنند و پيش خود فكر هم مي كنند كه خيلي هم سر و صدا دارند! گرماي شديد توليد شده در بدن ، گرفتگي ماهيچه ها ، ترشح هورمونها ، فشار شديد خون ، كنسل شدن همه فعاليتهاي ثانويه بدن براي يك منظور و هزاران تغيير ديگر در بدن از يكسو و نرسيدن اكسيژن مورد نيز به بدن از سوي ديگر ! حال خود حدس بزنيد كه جريان چيست .اين مسئله در ادامه مواردي كه در بالا ذكر شد باعث خفه شدن ارگاسم ميگردد. نفس عميق سريعا اكسيژن را به بدن مي رساند و باعث مي گردد كه فعاليت ادامه پيدا كند در غير اينصورت مغز سريعا فشار وارده را حس ميكند و اينبار به اصطلاح براي بدن وضعيت مثلا زرد اعلام مي كند . همين باعث ميشود كه كنترل مغز از بخش مورد نظر به سلامت بدن متمركز گردد و ارگاسم پايان پذيرد . حال كمي دقت كنيد و ببينيد كه آيا واقعا دفعاتي كه ارگاسم شديدي داشته ايد لحظاتي نبوده كه عميقا فرياد كشيده ايد و يا نفس نفس مي زديد؟ . فكر نكنيد كه ارگاسم باعث آن شده است.بلكه در يابيد ارگاسم شديد احتياج به آن دارد .اينبار بجاي تند تند نفس كشيدن براي جبران كمبود اكسيژن در خون به راحتي نفسهاي عميق بكشيد و از بلند كردن صداي خود نترسيد تا بتوانيد ارگاسم طولاني و همينطور پياپي داشته باشيد.

نظر يادتون نره. منتظرم

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1386 ] [ 0:23 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::هپاتیت ب::..

سلام
با عرض معذرت بابت اینکه این دفعه یکمی آپدیت وبلاگم طول کشید.
راستش مشکلات و درسها اجازه نداد.
دوستان خوبم نظر داده بودن و راجب هپاتیت ب می خواستن بدونن. اینم مطلبی که امیدوارم به درد همه بخوره.
در مورد سوزاک هم توی مطالب قبل توضیح دادم. بخونید اگر ناقص بود بگین که بازم براتون بگذارم.

هپاتیت ب چیست؟
▪ هپاتیت ب یک بیماری کبدی است.
▪ هپاتیت باعث تورم کبد و توقف کار طبیعی آن می شود.
شما نیاز به یک کبد سالم دارید. کبد کارهای بسیاری برای زنده نگاه داشتن شما انجام می دهد. کبد با عفونتها مبارزه می کند و باعث می شود خونریزی ها متوقف شوند. کبد داروها و سایر سموم را از بدن خارج می کند و در ضمن انرژی را برای زمان مورد نیاز ذخیره می نماید.
● چه عاملی باعث بروز هپاتیت ب می شود؟
▪ هپاتیت ب به وسیله یک ویروس ایجاد می شود.
ویروس نوعی میکروب است که ایجاد بیماری می کند. (مثلاً آنفولانزا به وسیله یک ویروس ایجاد می شود.) افراد می توانند ویروس را به هم منتتقل کنند. ویروسی که باعث بیماری هپاتیت ب می شود به نام ویروس هپاتیت ب خوانده می شود.
● چطور ممکن است که به هپاتیت ب دچار شویم؟
▪ هپاتیت ب از طریق تماس با خون، منی یا مایعات بدن فرد آلوده منتقل می شود.
● شما از راههای زیر ممکن است به هپاتیت ب دچار شوید:
▪ داشتن رابطه جنسی با فرد آلوده بدون استفاده از کاندوم
▪ استفاده مشترک از سوزنهای تزریقی
▪ استفاده از خالکوبی (تاتو) یا هر گونه خراشیدن و سوراخ کردن بدن با استفاده از وسایل آلوده که برای فرد دیگری مورد استفاده قرار گرفته اند.
▪ خراشیده شدن پوست با سوزن آغشته به خون (کارکنان مراکز بهداشتی درمانی ممکن است از این طریق آلوده شوند)
▪ زندگی با فرد مبتلا به هپاتیت ب
▪ استفاده از مسواک یا تیغ ریش تراشی مشترک با یک فرد آلوده
▪ مسافرت به کشورهایی که هپاتیت ب در آنها شایع است.
▪ یک مادر آلوده می تواند هپاتیت ب را در هنگام تولد یا شیردهی به نوزادش منتقل کند.
● از راههای زیر امکان ابتلا به هپاتیت ب وجود ندارد:
▪ دست دادن با فرد آلوده
▪ در آغوش گرفتن فرد آلوده
▪ نشستن در نزدیکی فرد آلوده
● علائم این بیماری چیست؟
▪ هپاتیت ب می تواند باعث شود احساسی شبیه به ابتلا به آنفولانزا پیدا کنید.
● ممکن است:
▪ احساس خستگی کنید
▪ احساس ناراحتی در معده کنید
▪ تب کنید
▪ بی اشتها شوید
▪ دچار درد معده شوید
▪ دچار اسهال شوید
● بعضی افراد ممکن است موارد زیر را داشته باشند:
▪ ادارد زرد تیره
▪ مدفوع رنگ روشن
▪ پوست و چشم زرد
▪ اگر نشانه های مذکور را دارید یا فکر می کنید ممکن است هپاتیت ب داشته باشید به پزشک مراجعه کنید.
● چه آزمایشاتی برای هپاتیت ب انجام می شود؟
برای بررسی هپاتیت ب پزشک خون شما را آزمایش خواهد کرد. در صورتی که شما هپاتیت ب داشته باشید این آزمایشات آن را نشان می دهند.
پزشک ممکن است نمونه برداری از کبد را نیز انجام دهد.
نمونه برداری از کبد آزمایش ساده ای است. دکتر یک قطعه کوچک از کبد شما را به وسیله یک سوزن بر میدارد و این قطعه کبد را برای نشانه های هپاتیت ب و آسیب کبدی بررسی می کند.
●● هپاتیت ب چگونه درمان می شود؟
● درمان هپاتیت ب ممکن است شامل موارد زیر باشد:
▪ دارویی به نام اینترفرون. این دارو به صورت تزریقی داده می شود وبیشتر افراد برای ۴ ماه درمان می شوند.
▪ دارویی به نام ایمیوودین. روزی یکبار این دارو را می خورید و درمان معمولاً به مدت یکسال ادامه دارد.
▪ دارویی به نام آدفوویر دیپی ووکسیل. روزی یکبار این دارو را می خورید و درمان معمولاً به مدت یکسال ادامه دارد.
● جراحی: در طول زمان ممکن است هپاتیت ب باعث توقف عمل کبد شود. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است نیاز به کبد جدیدی داشته باشید، به این نوع جراحی پیوند کبد گفته می شود. این روش شامل خارج کردن کبد قدیمی و آسیب دیده و جایگزینی یک کبد نو و سالم از یک دهنده عضواست.
● چگونه از خود حفاظت کنم؟
▪ شما می توانید واکسن هپاتیت ب دریافت نمایید.
واکسن دارویی است که در زمان سلامتی استفاده می کنید و شما را از ابتلا به بیماری محافظت
می کند. واکسن ها به بدن شما یاد می دهند که به ویروسهای خاص مانند هپاتیت ب حمله کند.
واکسن هپاتیت ب از طریق ۳ نوبت تزریق داده می شود. تمام نوزادان بایستی این واکسن را دریافت کنند. نوزادان در طی ۱۲ ساعت اول بعد از تولد اولین تزریق را دریافت می کنند. دومین تزریق در یک تا دو ماهگی داده می شود و سومین تزریق بین ۶ تا ۱۸ ماهگی خواهد بود.
کودکان بزرگتر و بالغین هم می توانند واکسن بزنند. آنها در عرض ۶ ماه سه تزریق دریافت
می کنند. کودکانی که واکسن نگرفته اند باید آن را دریافت کنند.
شما به تمام تزریقها برای محافظت شدن نیاز دارید. اگر به کشور دیگری مسافرت می کنید حتماً تمام تزریقها را قبل از مسافرت بگیرید. اگر یک مورد تزریق را دریافت نکردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
● از راههای زیر می توانید از خود و دیگران در برابر هپاتیت ب محافظت کنید:
▪ در ارتباط جنسی از کاندوم استفاده کنید.
▪ با هیچ کس از سوزنهای تزریقی مشترک استفاده نکنید.
▪ اگر مجبور به دست زدن به خون دیگران هستید از دستکش استفاده کنید.
▪ از مسواک، تیغ فرد آلوده یا هر وسیله دیگری که ممکن است خون با آن تماس داشته باشد استفاده نکنید.
▪ مطمئن شوید هر گونه خالکوبی یا هر گونه عمل خراشاندن سطح بدن به وسیله تجهیزات پاکیزه انجام می شود.
ایمیل من sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما برای پاسخ به سوالات شما عزیزان می‌باشد.

[ جمعه یازدهم خرداد 1386 ] [ 2:26 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

:::...جواب سوالات دوستان مهربونم...:::

سلام دوستان مهربان من
دوستانی سوال پرسیده بودند و خواستم در اینجا جوابش رو مطرح کنم:

سوال: شما درباره پرده بکارت گفتید که خود ارضایی باعث پاره شدن نمی شه ولی من یه جایی شنیدم که این کار باعث از بین رفتن بکارت میشه می خواستم بدونم چه نوع خود ارضایی باعث این کار میشه ؟
قبلاْ هم راجب این موضوع توضیح داده بودم. اگر موقع خود ارضایی فقط کلیتوریس لمس بشه و انگشت به داخل مجرای مهبل وارد نشه، هیچگونه آسیبی به پرده بکارت نمیزنه و اگر خود ارضایی لمس اعضای خارجی باشه پرده بکارت کاملاْ محفوظ می مونه و لازم نیست که نگران پاره شدنش باشید.

سوال ۲: در جواب دوست عزیزم بهار:
اگر که نامزد شما منی خود را روی اعضای تناسلی شما ریخته باشه و شما بلافاصله اون را پاک کرده باشید یا شسته باشید و پرده بکارت هم در پاره نشده باشه احتمال حاملگی شما به صفر می رسه اما شما برای اطمینان خودتون و اینکه دیگه نگران نباشید بهتره یک آزمایش بدید و نگرانی تون رو از بین ببرید.

همیشه شاد و پیروز باشید دوستان من
آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما برای پاسخ به سوالات شما عزیزان می‌باشد.

[ دوشنبه سی و یکم اردیبهشت 1386 ] [ 14:53 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::جواب سوال دوست مهربون من::..

سلام به همه دوستان مهربونم
دوست مهربون من یک سوال کرده بودن که امیدوارم بتونم جواب سوالشون رو بدم.
من در دوران پریودم با نامزدم نزدیکی داشتم.مطمئن نیستم پرده ام پاره شده یا نه .درست روز پنجم پریودم بوده.واینکه امکان بارداری در این دوران چقدره؟
جواب: اگر نامزد شما آلتش رو به طور کامل درون مهبل شما فرو کرده باشه، خب احتمالاْ پرده شما پاره شده، مگر اینکه از نوع حلقوی باشه که تا موقع بچه دار شدنتون بطور کامل از بین نمیره، البته بعضی از انواع پرده هست مثل نوع هلالی که اگر آلت خیلی ضخیم نباشه، امکان پاره شدنش کمتره. میتونید بخش پرده بکارت رو کامل بخونید.
در مورد حاملگی اگر نامزدتون درون مهبل شما مایع انزالش رو ریخته باشه امکان حاملگی هست اما به شرط زیر:
ببینید بعد از گذراندن مدت پریود یعنی بعد از هفت روز اگر دوره پریود شما منظم باشه یعنی هر ۳۰ روز تکرار بشه تا ۱۵ روز بعد از پریود تخمدان ریزی شروع نمیشه و اگر توی این ۱۵ روز مایع انزال درون مهبل ریخته بشه امکان حاملگی نیست مگر اینکه به احتمال خیلی کم اسپرم تا اتمام این ۱۵ روز زنده بمونه که توصیه میشه بعد از سکس حتما قرص ضد بارداری مصرف بشه.
توی دوران پریود دقیقاْ نمی دونم چقدر احتمال حاملگی هست اما من شنیدم توی دوران پریود اگر منی وارد مهبل بشه با مایع پریود خارج میشه.
این اطلاعات من بود. امیدوارم به درد بخوره. من در مطالب قبلی اطلاعاتی در مورد عوامل ضد بارداری گذاشتم و در مورد دوره امن توضیح دادم. میتونید برید و به اونجا رجوع کنید و مطالبشو بخونید.
موقق باشید.

[ شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1386 ] [ 1:38 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::پاسخ سوال دوست خوبم::..

سلام
سوال این بود: اگرمطمئن باشیم که توی غذای دانشگاه کافور میریزند آیا خوردن این غذاها مشکلی ایجاد نمیکنه؟
جواب: کافور روی مردها تاثیری که داره اینه که باعث میشه حس شهوانی اونا رو از کار بندازه و تا وقتی مصرف بشه باعث میشه که خیلی کم و حتی اصلاً تحریک نشه. اما من شنیدم در مورد خانمها تاثیر عکس داره اما در مورد صحت این موضوع مطلع نیستم. و توی هیچ دانشگاهی مجاز نیست که توی غذا کافور بریزند. اصلاً مطمئن باشید.
در ضمن کافور تاثیر آنی داره یعنی تا زمانی که مصرف میشه باعث می‌شه که تاثیر داشته باشه و شهوت رو کنترل می‌کنه. و بعد از قطع مصرف دیگه تاثیرش از بین میره. اما ترشی جات مثل آبلیمو و آبغوره و... تاثیر دراز مدت دارند یعنی اگر زیاد مصرف شه بعد از یک مدت طولانی تاثیر کلی میزاره واسه همینه که بهتره آبلیمو و ... رو خالی مصرف نکنید و مصرفش کم باشه بهتره. البته در مورد صحت این موضوع هم اطمینان کامل ندارم. یک بار توی ماهواره راجبش شنیدم.

منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستم
موفق و پیروز باشید.
ایمیل من
sheitooonack_m@yahoo.com می‌باشد. و در خدمت شما عزیزان است.

[ یکشنبه شانزدهم اردیبهشت 1386 ] [ 3:2 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

در مورد کافور

سلام
امیدوارم خوب باشید.
فعلاْ تنها مطلبی که تونستم در مورد کافور بدست بیارم اینه و بازم می گردم و اگر چیزهای بهتری دیدم حتماْ براتون می زارم. البته این رو هم بگم که وزارت بهداشت استفاده از کافور رو توی داشنگاه ممنوع کرده و فقط توی سربازی اونم بعضی جاها است که استفاده می شه. پس بدون نگرانی غذای سلف داشنگاه رو بخورید.

بايد به عرض برسانم که بعد از دريافت مقدار كمي كافور، تشنج به همراه افسردگي، آسيب كليه ها، انقباض قلب و اغماي بعد از تشنج اتفاق مي افتد. اثرات سمّي كافور بعد از مصرف 2 گرم ظاهر مي شود و مقدار كشنده آن در بزرگسالان 4 گرم و در كودكان 1 گرم است. واصلا مصرف ان توصيه نميشود.
اثرات سمي كافور شامل: ناراحتي معده، ايجاد گاز معده، قولنج، تهوع و استفراغ، اسهال، اضطراب، هيجان، هذيان گويي، تشنجات صرع مانند و انقباض قلب است.
سپس باعث افسردگي سيستم عصبي مركزي و در نتيجه باعث اغماء و به ندرت مرگ مي شود. آنوريا( قطع دفع ادرار) رخ مي دهد. تنفس فرد بوي كافور مي دهد.
خوردن کافور باعث احساس سرما و لرزيدن بدن و نيز تاري چشم مي شود.
کافور از چند طريق وارد بدن مي شود: تنفس بخار کافور، جذب از راه پوست بدن، خوردن، تماس با پوست يا چشم .
اندام هايي که کافور روي آنها اثر مي گذارد شامل چشم ها، پوست، کليه ها، دستگاه تنفسي و سيستم عصبي مرکزي است. البته تمامي اين اثرات و علائم زماني است که بطور مستقيم ماده ي کافور را بخوريم يا بوي آن را استنشاق کنيم يا با پوست تماس پيدا کند. نه اينکه شايد مقداري کافور در غذا ريخته شده باشد. کافور روي سيستم گوارشي و سيستم عصبي مرکزي اثرات نامطلوبي دارد و باعث مسموميت سلول هاي کبدي مي شود.
مصرف کم کافور باعث احساس گرمي در معده مي شود. مقادير زياد کافور باعث تهوع، اسهال و استفراغ مي شود. همچنين باعث سرگيجه، آشفتگي ذهني و توهم مي شود. اگر اين علائم ادامه پيدا کند و تشديد شود باعث افسردگي، بيهوشي و حتي مرگ در اثر نارسايي تنفسي مي شود.
گزارش هايي از مسموميت و مرگ افراد با کافور وجود دارد، بخصوص کساني که داروهاي حاوي کافور را بدون تجويز پزشک مصرف کرده اند.
مصرف يا تماس طولاني مدت با کافور باعث مسموميت مزمن مي شود که به علت خاصيت سمي و تأثير زياد آن بر بدن است. البته بايد بگويم در مورد تأثير کافور بر روي سيستم توليد مثل انسان و نيز اثرات سرطان زايي اين ماده هيچ مطلبي ثابت نشده است.

[ جمعه چهاردهم اردیبهشت 1386 ] [ 23:56 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

نکاتی جالب درباره عادت ماهانه

در طي دوران بلوغ و حتي چند سال بعد از آن، سوِالات زيادي در ذهن دختران جوان مطرح مي‌شود كه گاهي بدون جواب مي‌ماند و همين مسئله اضطراب زيادي در آنها ايجاد مي‌كند. اگر والدين در پاسخگويي به اين 5 سوال شايع دقت كنندو پاسخ دقيق بدهند، نگراني و اضطراب دخترانشان را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهند.

)1 تغيير رنگ در ترشحات مجراي تناسلي آيا طبيعي است يا نشانه‌اي از يك بيماري؟
قبل از هر چيز بايد بدانيد ترشحات طبيعي مهبل فوايد متعددي دارد: مهبل را تميز و مرطوب نگه مي‌دارد و در پيشگيري از عفونت آن كمك مي‌كند. اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهيانه تغيير مي‌كند و اين مسئله كاملا طبيعي است اما گاهي تغيير در اين ترشحات نشانه‌اي از وجود مشكل است. ترشحات طبيعي مهبل هر از گاهي تغيير مي‌كند: رقيق، چسبنده،‌ غليظ، حالت كشساني، در مجموع حالت آن متغير است. نكته مهم در ترشحات مهبل آن است كه بايد شفاف،‌سفيد و يا شيري مايل به سفيد باشند. در مواردي كه مشكلي وجود دارد، ترشحات دچار تغييراتي مي‌شود، بوي آن تغيير كرده و نامطبوع مي‌شود،‌رنگ‌ آن سبز، خاكستري و يا حالتي دقيقا شبيه ترشحات عفوني مي‌شود،‌ در مهبل حالت خارش، ‌سوزش،‌ تورم و قرمزي بوجود مي‌آيد و يا حتي گاهي از مهبل در دوراني به‌غير از عادت ماهيانه خون خارج مي‌شود كه در اين موارد بايد حتما به پزشك متخصص زنان مراجعه شود. معمولا عفونت مهبل(باكتريايي يا قارچي) عامل شايعي در تغيير ترشحات آن است كه بهتر است نسبت به اين مسئله دقيق باشيد.در عفونت قارچي مهبل‌ ترشحات بسيار سفيد و غليظ مي‌شوند و شكل پيدا مي‌كنند،‌بوي ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس مي‌شود. در عفونتي كه توسط باكتري ايجاد مي‌شود، مقدار ترشحات زيادتر مي‌شود و حالت كف‌آلود پيدا كرده، به رنگ خاكستري در مي‌آيد. بوي ترشحات بسيار نامطبوع شده و مثل بوي ماهي مي‌شود. با مشاهده هر يك از علائم ذكر شده فورا به پزشك مراجعه كنيد.

)2 من كه سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهيانه نمي شوم؟
عادت ماهيانه دختران بعد از رسيدن به بلوغ اتفاق مي‌افتد كه البته سن بلوغ بين 8 تا 13 سال در دختران متفاوت است. اما اينكه بعضي دخترها زودتر و يا ديرتر به بلوغ برسند، طبيعي است. معمولا اولين عادت ماهيانه 2 تا 2/5 سال بعد از اولين نشانه‌هاي بلوغ (كه اغلب رشد پستان‌هاست) اتفاق مي‌افتد. البته در بعضي‌ دخترها كمتر از يك‌سال بعد از بلوغ و يا 3 سال بعد از بلوغ هم عادت ماهيانه ديده مي‌شود كه طبيعي است. روش ديگري كه بتوان زمان اولين عادت ماهيانه را حدس زد، ترشحات مهبل است كه حدود 6 ماه قبل از اولين عادت ماهيانه اين ترشحات به صورت شفاف، سفيد و مخاطي شكل ديده مي‌‌شوند. سن اولين عادت ماهيانه به ارث هم بستگي دارد و شايد در مادر هم اين اتفاق ديرتر افتاده باشد، بنابراين صرف اينكه 14 سالگي گذشته و عادت ماهيانه رخ نداده مشكل‌ساز نيست. ديرتر شروع شدن عادت ماهيانه به عواملي ديگر هم بستگي دارد مثل لاغري شديد، ‌كم‌خوري عصبي،‌ورزشكار بودن (ورزش شديد و دائمي)، استرس‌هاي شديد يا بعضي بيماري‌هاي خاص هم در تاخير عادت ماهيانه دخالت دارند.

)3 كوچك ماندن سينه‌ها يعني اختلا‌ل در روند بلوغ؟
تفاوت اندازه پستان‌ها كاملا طبيعي است. به‌خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. ‌البته در اكثر خانم‌ها در سنين بعد از بلوغ هم اندازه پستان‌ها يكي نيست، همان‌طور كه اندازه دو دست‌و‌پا يكسان نيست. معمولا اولين جوانه‌هاي پستان در سنين 8 تا 13 سالگي ديده و در اكثر موارد رشد و بزرگ شدن يكي از پستان‌ها سريع‌تر از ديگري است. بعضي دختر خانم‌ها بعدها هم از اين مسئله ناراحتند و فكر مي‌كنند مشكلي وجود دارد.در اين صورت اگر به يك پزشك متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن مي‌كند كه مشكلي وجود ندارد. البته بهتر است دختر خانم‌ها هميشه در سنين بالاتر هم به پستان‌ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغيير ظاهري آن توجه نشان دهند. به‌خصوص اينكه معاينه پستان‌ها را ياد بگيرند و هر ماه انجام دهند
.
)4 چرا عادت ماهيانه منظمي‌ندارم؟
گاهي اينقدر در مورد عادت ماهيانه دقت مي‌شود كه انگار قرار است همه چيز مثل ساعت كار كند. در بين خانم‌ها اين‌طور شايع شده كه عادت ماهيانه بايد هر 4 هفته يك‌‌بار اتفاق بيفتد، در حالي‌كه در اكثر خانم‌ها بي‌نظمي‌هاي زيادي در عادت ماهيانه وجود دارد. معمولا چرخه عادت ماهيانه 28 روزه است، اما اين عدد براي همه و حتي براي يك خانم‌ در تمام طول سال ثابت نيست و ممكن است بين 24 تا 34 روز متغير باشد. اولين روز عادت ماهيانه،‌روز اول چرخه يك خانم محسوب مي‌شود. معمولا در روز چهاردهم يكي از تخمك‌ها از تخمدان خارج مي‌شود كه به آن تخمك‌گذاري مي‌گويند و در صورت عدم حاملگي دو هفته بعد پوشش دروني رحم ريزش پيدا كرده و عادت ماهيانه اتفاق مي‌افتد. معمولا تا 2 سال بعد از اولين عادت ماهيانه بي‌نظمي‌هاي زيادي وجود دارد، اما بيماري،‌كاهش وزن شديد و استرس زياد هم باعث بي‌نظمي در قاعدگي مي‌شوند. حتي در مسافرت و يا تغييرات عمده زندگي (مثل مهاجرت و جابجايي) هم اختلال در زمان قاعدگي ديده مي‌‌شود. طول مدت عادت ماهيانه هم از 2 تا 10 روز متفاوت است وحتي اين مسئله هم هميشه در يك خانم ثابت نيست. بنابراين اگر داروي خاصي مصرف نشود،‌بيماري مشخصي وجود نداشته باشد و يا عدم تعادل هورموني مطرح نباشد، بي‌نظمي در قاعدگي طبيعي است اما اگر اين مسئله بسيار شديد و هميشگي شده است بهتر است با پزشك زنان صحبت شود تا مشكل زمينه‌اي به‌خصوص عدم تعادل هورموني بررسي شود، به خصوص اگر اين مسئله در دختر خانم‌ها بيش از 3 سال طول بكشد.

)5 چرا پستان‌ها درد مي‌گيرند؟
درد پستان هر از گاهي اتفاق مي‌افتد. اين مسئله در دختر خانم‌ها در سن بلوغ و بعد از آن بيشتر به‌دليل رشد پستان‌هاست به‌خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به‌خصوص در وضعيت امر اين درد بيشتر حس مي‌شود. با اين وجود از درد پستان‌ها هيچ وقت نبايد به راحتي گذشت. علاوه بر مسئله فوق،درد پستان‌ها در نزديكي شروع عادت ماهيانه (يك‌هفته قبل) بسيار شايع است كه به‌دليل ترشح هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون اتفاق مي‌افتد. اين هورمون‌ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان‌ها را متورم مي‌كنند. در اوايل حاملگي هم درد پستان‌ها شايع است كه دقيقا به‌علت ترشح هورمون‌ها و تاثير آنها بر پستان است. در صورتي كه درد پستان‌ها در موارد ذكر شده اتفاق بيفتد و هيچ ترشحي از پستان وجود نداشته باشد معمولا اين درد را با مصرف مسكن و يا حتي پوشيدن لباس زير مناسب‌تر برطرف كرد.
تغذيه خوب و استراحت كافي در اوايل قاعدگي در تسكين اين درد بي‌تاثير نيست. بهتر است از يك‌هفته قبل از عادت ماهيانه از مصرف غذاهاي شور و كافئين‌دار (مثل قهوه،چاي و شكلات) پرهيز شود. اگر به‌غير از مواقع ذكر شده در پستان‌ها دردي حس شد بهتر است بدون معطلي به پزشك مراجعه شود. ‌

[ جمعه چهاردهم اردیبهشت 1386 ] [ 2:44 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

درد در سینه ها

درد پستان Breast pain

 

درد و ناراحتی است که معمولاً یک یا هر دو پستان را مبتلا می سازد .

 

سن : بیشترین شیوع بین 50- 15 سالگی است .

ژنتیک و نحوۀ زندگی : عوامل خطر به علل آن بستگی دارند .

 

درد پستان مشکل بسیار شایعی است در اغلب خانمها درد دوره ای است ، شدت درد در پاسخ به تغییرات هورمونی سیکل قاعدگی متنوع می باشد . این درد دوره ای معمولاًبیشترین شدت را قبل از پریود دارد و هر دو پستان را مبتلا می سازد . درد پستان دوره ای برای حدود یک دوم خانمها مشکل طولانی مدتی محسوب می شود . در خانمهایی که درد پستان دوره ای شدید و مکرر دارند و همراه با توده پستان گسترده دارند ، این مشکل قبل از پریود شدیدتر می شود . درد ممکن است با استرس و مصرف نوشیدنیهای خاص کافیئن دار شدیدتر شود . در بعضی خانمها ، درد پستان به قاعدگی بستگی ندارد . یکی از علل درد پستان غیر دوره ای کشیدگی عضله است . به ندرت درد به علت کیست یا سرطان پستان می باشد . این درد نیز ممکن است ناشی از یک مشکل کوتاه مدت نظیر التهاب بافت پستان به علت عفونت یا تراکم و تجمع شیر در پستان پس از زایمان باشد . بعضی مواقع علت درد پستان ناشناخته است . در صورتیکه فرد پستانهای بزرگ داشته باشد ، مستعد ابتلا به درد دوره ای و غیر دوره ای می باشد .

 

اقدامات درمانی

 

پزشک در مورد درد پستان سوال خواهد نمود تا در صورت وجود ، از طرح خاص آن اطلاع یابد . وی پستانها را معاینه خواهد نمود و این بدین منظور است تا در صورت وجود بیماری زمینه ای مانند کیست یا نواحی حساس اطراف عضلات ، آنها را بیابد ، اگر در طی معاینه و مشاوره مشخص گردید که عامل زمینه ای وجود ندارد ، پزشک از بیمار می خواهد تا هنگام و زمان درد ، آن را ثبت نماید واین امر کمک به تائید درد دوره ای می نماید . در صورتیکه پزشک مشکوک به بیماری و عامل زمینه ای بوجود آورنده درد شود ، بیمار را به کلینیکی جهت ماموگرافی و سونوگرافی ارجاع می دهد . تا به بررسی ناهنجاریهای بافت پستان بپردازد . درد خفیف دوره ای طور طبیعی نیاز به درمان ندارد . در تعداد 10% از خانمها درد آنقدر شدید است که زندگی روزانه فرد را دچار اشکال نموده و آن را مختل می کند . استفاده مقادیر زیاد روغن گل پامچال ، موجب کاهش بافت پستان به هورمونهای جنسی می شود . در هر حال در صورتیکه این درمان مؤثر نباشد یا درد شدید باشد پزشک دانازول Danazol  تجویز می نماید . دانازول دارویی است که عملکرد اثرات هورمونهای زنانه را روی پستان کاهش می دهد . هر چند این دارو در بهبود درد مؤثر است ، اما ممکن است عوارض جانبی چون آکنه ( جوش ) و افزایش وزن داشته باشد . درد های دوره ای به دنبال یائسگی کاهش می یابند ، اما در صورت مصرف داروهای جایگزینی هورمونی ، درد پس از یائسگی نیز ادامه می یابد اما اغلب پس از چند ماه بهتر می شود . در صورتیکه در پستان بی ارتباط به سیکل ماهانه باشد ، باید عامل آن درمان شود . کیستها معمولاً تخلیه  می شوند و در صورت وجود عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می شود . داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به بهبود درد عضلانی کمک می نمایند .

 

اقدامات مؤثر

 

درد پستان ممکن است با پوشیدن پستان بندی که پستانها را بطور مناسب حفاظت می کند ، بهتر شود . در صورت احساس سنگینی و درد شدید پستانها ، فرد نیاز به پوشیدن پستان بند در شب دارد . دردهای دوره ای ممکن است با قطع مصرف کافیئن ، انجام تمرینات ریلکسیشن  که موجب کنترل استرس می شود و کاهش وزن که موجب کوچک شدن اندازه پستان می شود ، بهبود یابد . بعضی خانمها مصرف ویتامین E به شکل مکمل را سودمند یافته اند . اثر این ویتامین دراین دردها از نظر علمی ثابت نشده است .

[ جمعه چهاردهم اردیبهشت 1386 ] [ 2:29 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

دستگاه تناسلی خانمها

دستگاه تناسلی زن

ساختارهاي داخلي دستگاه تناسلي زن (تخمدان ها، لوله هاي حمل تخمك، رحم و مهبل) در يك سوم پاييني شكم قرار دارند. تخمدان ها، حاوي فوليكول هايي هستند كه تخمك ها (سلول هايي كه با اسپرم مرد تركيب شده، نوزاد ايجاد مي كنند) را در خود نگه مي دارند. هر ماه يك تخمك بالغ شده، از تخمدان رها مي شود؛ شيپور (فيمبريا) تخمك را به داخل لوله حمل تخمك هدايت مي كند و از آنجا تخمك به طرف رحم رانده مي شود. مهبل كه مسيري با جدار عضلاني است، ارتباط رحم را با خارج بدن برقرار مي سازد. ساختارهاي خارجي كه مجموعاً فرج نام دارند، شامل كليتوريس حساس و چين هاي پوستي به نام لب هستند كه ورودي مهبل و پيشابراه را محافظت مي كنند. غدد بارتولن كه مايعي را براي ليز كردن در حين مقاربت جنسي ترشح مي كنند، درست در داخل ورودي مهبل قرار دارند.

 

تغييرات حاصل از بلوغ در دختران
بلوغ دوره اي است كه در طي آن، مشخصات جنسي ايجاد و اعضاي تناسلي بالغ مي شوند. در دختران، بلوغ بين‌‌10 تا 14 ‌سالگي شروع مي شود و3 ‌تا 4 ‌سال طول مي كشد. غده هيپوفيز شروع به ترشح هورمون هايي مي كند كه تخمدان ها را براي توليد هورمون هاي جنسي زنانه يعني استروژن و پروژسترون، تحريك مي كنند. اين هورمون ها باعث ايجاد تغييرات فيزيكي از جمله بزرگي پستان ها و لگن ها و رشد موهاي عانه و زير بغل مي شوند و به دنبال آن، تخمك گذاري و قاعدگي را تحريك مي كنند.

قاعدگي
در طول چرخه قاعدگي، بدن زن براي بارداري احتمالي آماده مي شود. اين چرخه به وسيله 4 هورمون تنظيم مي شود. هورمون تحريك كننده فوليكول و هورمون لوتئيني كه از غده هيپوفيز ترشح مي شوند، باعث بلوغ يك تخمك در يك فوليكول و آزاد شدن آن مي شود. تخمك و فوليكول آن، استروژن و پروژسترون ترشح مي كنند كه باعث ضخيم شدن مخاط رحم مي شوند. اگر يك تخمك بارور شود، خود را وارد سطوح داخلي رحم مي كند و اگر بارور نشود، در طول قاعدگي به همراه خون و سلول هاي حاصل از مخاط داخلي رحم، از بدن خارج مي شود. اين چرخه حدود 28 ‌روز طول مي كشد ولي مدت زمان آن ممكن است از ماهي تا ماه ديگر و از زني به زن ديگر فرق كند. يك چرخه قاعدگي كامل
اين تصوير تغييرات حاصل در آندومتر(مخاط رحم) و تخمـدان را در طي چرخـه قاعدگي نشـان مي دهد. تخمك مي تواند در زمان تخمك گذاري كه از فوليكول آزاد مي شود، به وسيله يك اسپرم بارور گردد

نقش پستان ها
پستان ها در تحريك جنسي نقش دارند و نقش اصلي آنها توليد شير براي نوزادان است. در طول بلوغ، هورمون استروژن باعث رشد و تكامل پستان ها مي شود. در طول بارداري، تغييرات هورموني، پستان ها را باز هم بزرگتر مي كنند و در اواخر بارداري، توليد شير را درغده هايي به نام لوبول تحريك مي كنند. اين غده ها به مجاري وصل مي شوند كه به كانال هايي به نام آمپول ختم مي شوند. آمپول در سطح نوك پستان به بيرون باز مي شود. بقيه بافت پستان عمدتاً چربي است و مقدار كمي بافت همبند نيز دارد كه به نگهداري پستان كمك مي كند.
ساختار پستان
پستان ها عمدتاً از لوبول ها و مجاري شير به همراه چربي و بافت همبند تشكيل مي گردند. شير از نوك پستان خارج مي شود. ناحيه تيره اطراف نوك پستان آرئول نام دارد.

يائسگي
يائسگي زماني است كه چرخه قاعدگي متوقف مي شود اين امر معمولاً بين45 ‌تا55 ‌سالگي رخ مي دهد. تخمدان ها ديگر به هورمون تحريك كننده فوليكول پاسخ نمي دهند و هورمون هاي جنسي زنانه (استروژن و پروژسترون) كمتري توليد مي كنند. در نتيجه، تخمك گذاري و قاعدگي خاتمه مي يابد. به محض اين كه زنـي به مرحـله يائسگي برسد، ديـگر بارور محسوب نمي شود. درست در سال هاي قبل و بعد از يائسگي، تغييرات هورموني باعث ايجاد علايمي چون نوسان خلق، گر گرفتگي، خشكي مهبل و عرق كردن شبانه مي گردد. يائسگي ممكن است منجر به تغييرات فيزيكي طولاني مدت مثل پوكي استخوان شود
استخوان دچار پوكي
هورمون جنسي استروژن براي تقويت استخوان ها لازم است. غلظت پايين استروژن پس از يائسگي مي تواند منجر به پوكي استخوان شود كه همان گونه كه در اين تصوير ميكروسكوپي نشان داده شده است، يك بيماري است كه در آن استخوان ها تراكم خود را از دست مي دهند و ممكن است نازك و شكننده شوند.

امیدوارم که این مطلب به درد دوستا خورده باشه
با نظرات سازندتون منو یاری کنید
آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما برای پاسخ به سوالات شما می‌باشد.

[ جمعه هفتم اردیبهشت 1386 ] [ 1:26 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

بستن لوله رحم در خانمها

بستن لوله های رحم در خانمها یک روش جراحی است که باعث عقیم شدن خانمها می گردد . در این روش لوله های رحم بسته می شود و از انتقال تخمک به رحم جلوگیری می کند . همچنین با این کار، از رسیدن اسپرم به لوله رحم و ایجاد لقاح جلوگیری می شود . روشهای جراحی مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که دراین روشها ، لوله رحم بریده ، سوزانده ویا با استفاده از یک حلقه ، کلیپس یا نوار بسته می شود.


روش جراحی بستن لوله ها

بستن لوله های رحم در خانمها یک عمل جراحی نسبتا ساده می باشد و این کار را می توان هم بااستفاده از بیهوشی عمومی و هم با ا

بستن لوله های رحم در خانمها یک روش جراحی است که باعث عقیم شدن خانمها می گردد . در این روش لوله های رحم بسته می شود و از انتقال تخمک به رحم جلوگیری می کند . همچنین با این کار، از رسیدن اسپرم به لوله رحم و ایجاد لقاح جلوگیری می شود . روشهای جراحی مختلفی برای انجام این کار وجود دارد که دراین روشها ، لوله رحم بریده ، سوزانده ویا با استفاده از یک حلقه ، کلیپس یا نوار بسته می شود.


روش جراحی بستن لوله ها

بستن لوله های رحم در خانمها یک عمل جراحی نسبتا ساده می باشد و این کار را می توان هم بااستفاده از بیهوشی عمومی و هم با استفاده از بیحسی موضعی انجام داد . دو روش جراحی که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود عبارتند از: 1) مینی لاپاراتومی و 2)لاپاراسکوپی . سایر روشهای جراحی برای بستن لوله های رحم شامل لاپاروتومی ، کولپوتومی ، کولدوسکوپی ، هیستروسکوپی و هیسترکتومی می باشد . هر کدام از این روشها دارای معایب و مزایایی می باشند . شما می توانید با مشورت با پزشکتان بهترین روش را برای بستن لوله ها انتخاب نمایید.
در روش جراحی لاپاروسکوپی ، شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند بطوریکه حفره شکم به صورت یک بادکنک از رحم و لوله های رحم جدا می شود . سپس جراح با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف ، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبیه یک تلسکوپ می باشد را از این سوراخ وارد بدن می کند . یک برش کوچک دیگر ، درست در بالای خط رویش موهای عانه ایجاد می گردد تا از طریق آن دستگاهی که برای بریدن، دوختن یا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد وارد بدن شود . کل زمان جراحی حدود نیم ساعت طول خواهد کشید .

ستفاده از بیحسی موضعی انجام داد . دو روش جراحی که امروزه بیشتر از آنها استفاده می شود عبارتند از: 1) مینی لاپاراتومی و 2)لاپاراسکوپی . سایر روشهای جراحی برای بستن لوله های رحم شامل لاپاروتومی ، کولپوتومی ، کولدوسکوپی ، هیستروسکوپی و هیسترکتومی می باشد . هر کدام از این روشها دارای معایب و مزایایی می باشند . شما می توانید با مشورت با پزشکتان بهترین روش را برای بستن لوله ها انتخاب نمایید.
در روش جراحی لاپاروسکوپی ، شکم را با گاز دی اکسید کربن پر می کنند بطوریکه حفره شکم به صورت یک بادکنک از رحم و لوله های رحم جدا می شود . سپس جراح با ایجاد یک برش کوچک در زیر ناف ، دستگاه لاپاروسکوپ را که شبیه یک تلسکوپ می باشد را از این سوراخ وارد بدن می کند . یک برش کوچک دیگر ، درست در بالای خط رویش موهای عانه ایجاد می گردد تا از طریق آن دستگاهی که برای بریدن، دوختن یا سوزاندن لوله ها مورد استفاده قرار می گیرد وارد بدن شود . کل زمان جراحی حدود نیم ساعت طول خواهد کشید .

بعد ازجراحی توصیه می شود که دو تا سه روز استراحت مطلق صورت پذیرد و به مدت یک هفته نیز فعالیتهای سبک انجام شود . فعالیت جنسی را می توان وقتی که خانم احساس راحتی می نماید (معمولا بعد از یک هفته) دوباره از سر گرفت . خانمهایی که جراحی آنها از طریق مهبل انجام می شود لازم است به مدت دو هفته چیزی را در داخل مهبل خود نکنند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.


امکان حاملگی مجدد در صورت باز نمودن لوله ها

بست لوله های رحمی را معمولا به عنوان یک روش دائمی در جلوگیری از حاملگی در نظر می گیرند . با این حال در بعضی از موارد می توان دوباره اقدام به باز نمودن لوله رحم نمود ، هر چند که این ، روش مشکل و گرانی می باشد.


مزایای بستن لوله های رحم

مزایای این روش عبارتنداز:
* جلوگیری دائمی از بارداری
* تاثیر سریع آن بعد ازعمل جراحی
* عدم اختلال درفعالیت جنسی
* عدم نیاز به مراقبتهای روزانه
* ارزان بودن آن


معایب بستن لوله های رحم

معایب این روش عبارتند از:
* از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی جلوگیری نمی کند
* نیاز به عمل جراحی دارد
* ممکن است نتوان دوباره لوله ها را باز نمود ( در صورت پشیمانی از بستن لوله ها)
* نسبت به عمل بستن لوله ها در مردان (وازکتومی) ، عمل مشکل تر و پیچیده تری می باشد.

امیدوارم که این مطلب هم مورد توجه همه عزیزان واقع شده باشه
ازاینکه از وبلاگ من دیدن می کنیدممنونم و یک تشکر خیلی بزرگ از کسانی که لطف می کنن و نظرشونو می دن
موفق و پیروز باشید
آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزیزان برای پاسخ به سوالات شما می‌باشد.

[ جمعه هفتم اردیبهشت 1386 ] [ 1:4 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

جواب سوال دوست خوب من

سلام امیدوارم همگی خوب باشین
اول از همه از دوستانی که نظر می دن ممنونم که منو حمایت می کنن وبلاگ رو به روز رسانی کنم
دوم اینکه لطفاْ دوستانی که نظر می دن و سوال دارن E-MAIL هم بزارن که من جواب سوالشونو بهشون بدم یا اینکه بعد از بروز رسانی وبلاگ بهشون اطلاع بدم.
یکی از دوستان این سوال رو کرده بودن:

ایا بستن سوتین سفت در خانمها میتواند خطری برای سرطان سینه باشد؟
باید بگم من خیلی دنبال این مطلب گشتم اما هنوز چیزی پیدا نکردم. و نمی‌تونم در این زمنیه اظهار نظر قطعی بکنم. ولی تموم تلاشم رو می‌کنم که بتونم مطلب خوبی تهیه کنم و در اختیار عزیزان قرار بدم.

منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستم
آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com است اگر امری داشتین من در خدمتم
موفق و پیروز باشید

[ پنجشنبه ششم اردیبهشت 1386 ] [ 1:54 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

..::جواب سوالات دوستان عزیز::..

سلام به دوستان عزیزم
امیدوارم که حال همگی خوب باشه و روزگار خوبی رو داشته باشین.
در ابتدا می‌خوام از دوستان عزیزی که لطف می کنن و به وبلاگ من میان تشکر کنم، و یک تشکر بسیار بزرگ از کسانی که مطالب رو می‌خونن و نظر می‌دن و با نظراتشون باعث می‌شن که من قوت قلب بگیرم و خیلی جدی تر به مسائل این وبلاگ بپردازم. ممنون از شما عزیزان


چند تا سوال دوستان پرسیده بودند که جوابشون رو می دم:

۱- می خواستم بدونم مدرک شما چیه ممنون میشم جوابمو بدی؟
در جواب این سوال باید بگم که من مدرک تحصیلیم اصلاْ ربطی به این مطالبی که در این وبلاگ میزارم نداره. من دانشجوی کامپیوتر هستم و علتی که این مطالب رو اینجا جمع آوری کردم اینه که می خوام به همه عزیزان اطلاعاتی در این زمینه بدم که خدایی نکرده برای کسی بیماری و مشکلی در این موارد به وجود نیاد. چون به خاطر بافت فکری ایران معمولاْ بیماریهای اعضای تناسلی خیلی بهشون توجه نمیشه و مردم خیلی بهش توجه نمی کنن و چون من کمتر دیدم که این مطالب یک جا جمع شده باشه. این وبلاگ رو زدم که بتونم اطلاعاتی درباره این بیماریها به همه فارسی زبانان بدم که اگر خدایی نکرده نشانی از این بیماری ها مشاهده کردند بی اعتنا نباشند و برای درمان خودشون اقدام کنند. امیدوارم که این مطالب برای همه عزیزان آموزنده و به درد بخور باشه.

۲- اینکه اخبار گفت ایران داروی ایدز را کشف کرده تا چه اندازه ای صحت داره؟
در جواب این سوال بگم که اگر اشتباه نکنم حدود ۲ ماه پیش بود که تلویزیون یک برنامه مفصل در این زمینه گذاشته بود و خانم دکتر... (اسمشون رو متاسفانه هر چی فکر می کنم یادم نمیاد) در باره این دارو توضیجاتی دادند که اثرات این دارو بسیار چشم گیره و بعد از حدود ۲ سال تلاش و آزمایش بر روی انواع حیوانات و بعد روی انسان خیلی عالی جواب داده. و مصاحبه با چند نفری که مدتی بود تحت درمان قرار داشتند رو نشون داد که اثرات بیماری رو برای آنها کمتر کرده بود اما هنوز این بیماری درون آنها وجود داشت و فقط سیستم ایمنی بدن و قوای جسمانی رو افزایش می داد که با این بیماری مقابله کنه و قیمتشم به نسبت نوع خارجیش خیلی ارزون تر بوده و عوارض جانبی هم اصلاْ نداره. این چیزهایی بود که من در این زمینه فعلاْ یادم مییومد. حالا حتماْ بیشتر تحقیق می کنم و بزودی در این زمینه یک سری مطالب قرار میدم که اطلاعاتی به همه عزیزان داده باشم.

امیدوارم مطالبی که من در این وبلاگ می زارم به درد همه عزیزان خورده باشه
بازم از این لطف می کنید و نظر می دید ممنونم.
به امید سلامتی برای همه مردم جهان
آی دی من
sheitooonack_m@Yahoo.com اگر امری بود در خدمتم.

[ دوشنبه سوم اردیبهشت 1386 ] [ 3:35 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

انزال زودرس در مردان

انزال زودرس شايع‌ترين مشكل جنسي مردان است كه تاثيرات عميقي برزندگي زناشويي افراد دارد
اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي و فرهنگي از مراجعه به پزشك امتناع مي‌كنند.
دكتر ياشار تقي زاده
چندي قبل پوشه قطور سوالات خوانندگان <سلامت> را ورق مي زدم كه با نكته جالبي مواجه شدم. بسياري از خوانندگان <سلامت> يك سوال مشابه داشتند و يك موضوع و بيماري را مورد پرسش قرار داده بودند، سوالي كه پيش از اين هم بارها با آن مواجه شده بودم. سوالي كه افراد از پزشك معتمد خود مي پرسند. اين سوال درباره بيماري است كه بسياري از مردها از آن شكايت دارند اما صحبت از آن را بي‌حيايي مي‌دانند و گمان مي‌كنند اين مشكل بيماري نيست و طبيعت و ويژگي بدن آنها اين‌گونه است و رفع آن يك نوع زياده خواهي است. درحالي كه با مراجعه به پزشك به راحتي مي‌توان از رنج بيماري <انزال زودرس> خلاص شد.

درددل جوانان
اگر بيماري اختلال نعوظ شايع‌ترين بيماري جنسي مردان بالاي 40 سال باشد، قطعا انزال زودرس شايع‌ترين بيماري جنسي مردان زير 40 سال است. حتي برخي از دانشمندان با در نظر گرفتن كل مبتلايان اين بيماري نسبت به كل جمعيت مردان، انزال زودرس را شايع‌ترين بيماري جنسي در كل مردان مي‌دانند.
در بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته كه امكان آمارگيري در اين زمينه وجود دارد، برآورد مي شود30 تا 70 درصد مردان به نوعي در طول عمر خود دچار اين بيماري مي شوند. در ايران آمار دقيقي در اين‌باره وجود ندارد، چرا كه اغلب كساني كه دچار اين بيماري هستند به دلايل مختلف اخلاقي و فرهنگي از مراجعه به پزشك امتناع مي‌كنند. اگرچه همه اين بيماران از يافتن راه‌حلي براي رهايي از شر آن خوشحال مي‌شوند.
مشكل مردها ، درددل زن‌ها
انزال زودرس عبارت است از انزالي كه زودتر از زمان دلخواه زوجين رخ دهد و باعث نارضايتي يك يا هر دوي آنها شود. يعني حتي اگر زوجه نيز در اغلب نزديكي‌ها احساس كند كه انزال همسرش زود تر از زمان مورد انتظار اوست و اين حالت باعث نارضايتي او شود، حتي اگر مرد چنين احساسي نداشته باشد، انزال مرد، زودرس بوده و بايد بررسي شود. به عبارتي اگر انزال مردي پس از 8 دقيقه صورت گيرد و همسرش در عرض 5 دقيقه ارضا شود، انزال مرد به موقع بوده و زودرس محسوب نمي‌شود. در حالي كه اگر مردي حتي پس از 20 دقيقه فعاليت جنسي به انزال برسد ولي همسرش پس از 35 دقيقه ارضا شود، انزال مرد زودرس در نظر گرفته مي‌شود.
نكته بسيار مهمي كه وجود دارد اين است كه انزال زودرس در بسياري از افراد و در برخي از موارد وجود دارد ولي آن انزال زودرسي بيماري تلقي مي شود كه در بيش از 50 درصد نزديكي‌هاي فرد رخ دهد. يعني مردي دچار بيماري انزال زودرس است و بايد درمان شود كه در بيش از نيمي از موارد نزديكي هاي خود دچار انزال زودرس شود.

نكته بسيار مهمي كه وجود دارد اين است كه انزال زودرس در بسياري از افراد و در برخي از موارد وجود دارد ولي آن انزال زودرسي بيماري تلقي مي شود كه در بيش از 50 درصد نزديكي‌هاي فرد رخ دهد. يعني مردي دچار بيماري انزال زودرس است و بايد درمان شود كه در بيش از نيمي از موارد نزديكي هاي خود دچار انزال زودرس شود.
هيجان بي‌مورد
انزال زودرس در اغلب موارد يك مشكل رواني محسوب مي شود و در آن اندام‌هاي تناسلي فرد اصلا دچار اختلال نيستند. در واقع تصور مي‌شود كساني كه دچار انزال زودرس هستند، در اولين تجربيات جنسي خود براي رسيدن به انزال زودتر به دلايل مختلف فرهنگي و گاهي مذهبي تحت استرس بوده اند و همين تصور و ذهنيت اوليه در طول زندگيشان باعث ايجاد انزال زودرس شده است.
البته آنچه مسلم است ، اين است كه زنان معمولا ديرتر از مردان ارضا مي‌شوند و عدم آگاهي زوجين از چگونگي ايجاد تطابق، زمان طولاني ارضا شدن زوجه و زمان كوتاه‌تر زوج، باعث نمود بيشتر و عذاب آورتر اين مشكل مي‌شود. در حالي كه مي‌توان با يك آموزش درست در اين زمينه از احساس نارضايتي زوجين جلوگيري كرد.
مشكلات رواني كه به اشكال مختلف مي‌توانند باعث ايجاد انزال زودرس شوند زيادند. مثلا اضطراب، هيجان و استرس‌هاي رواني كه فرد در زندگي روزمره خود دچار آنها مي شود در بروز بيماري انزال زودرس نقش مهمي ايفا مي‌كنند. معمولا اين هيجانات و استرس‌ها باعث مي‌شوند تا فرد در حين نزديكي توانايي خود را در راحتي و تمركز روي رابطه جنسي از دست داده و انزال زودرس رخ دهد. يكي ديگر از مسايلي كه از طريق ايجاد مشكل رواني باعث بروز انزال زودرس مي‌شود، ترس از بروز اختلا‌ل نعوظ است. در واقع ترسي كه فرد نسبت به از دست دادن نعوظ دارد باعث مي‌شود تا به صورت ناخودآگاه انزال زودتر از موعد رخ دهد. البته در موارد نادري هم مصرف برخي داروها مثل بعضي از داروهاي اعصاب باعث بروز انزال زودرس مي‌شود.
تاخير دلپذير
براي درمان انزال زودرس بايد ابتدا حجب و حياي كاذب را كنار گذاشت و به روانپزشك مراجعه كرد. روانپزشك بر اساس نتايج بررسي‌هاي كه مي‌كند معمولا دو يا هر سه روش درمان اصلي انزال زودرس را تجويز مي‌كند، يعني: سكس درماني، دارو درماني و روان درماني.
روش سكس درماني چهار مرحله دارد. در مرحله اول، فعاليت جنسي شروع شده و به صورت معمول ادامه مي‌يابد. در مرحله دوم، وقتي احساس انزال به فرد دست داد، فعاليت جنسي بايد فورا متوقف شده و بيمار بايد سر‌آلت تناسلي خود را محكم فشار دهد وبراي چند ثانيه نگه دارد تا احساس انزال از بين برود. در مرحله سوم ، بايد براي حدود2 تا 3دقيقه صبر كرد و سپس دوباره به فعاليت جنسي ادامه داد. اين مراحل بايد تا زماني كه دلخواه زوجين باشد، تكرار شود. انجام اين روش به تدريج باعث طولاني شدن زمان انزال در مرد مي‌شود، البته مي توان به جاي فشار دردناك سر آلت براي 2 تا 3 دقيقه رابطه جنسي را قطع كرد و دو مرتبه شروع كرد.
براي درمان انزال زودرس به روش دارو درماني، از داروهاي زيادي مي‌توان استفاده كرد كه رايجترين آنها انواعي از ضدافسردگي‌ها به نام مهاركننده‌هاي اختصاصي بازجذب سروتونين مثل سرترالين، فلوكستين و پاروكستين هستند. البته اين داروها از طرف اداره نظارت غذا و داروي آمريكا براي درمان انزال زودرس تاييد نشده اند. معمولا يك قرص با دوز كم چند ساعت قبل از نزديكي به خوبي مي‌تواند زمان انزال را به مقدار قابل‌ملاحظه‌اي افزايش دهد.
البته بايد در نظر داشته باشيد كه هر يك از اين داروها مي‌توانند عوارض خاص خود را به همراه داشته باشند. عوارضي مثل اختلالات خواب، مشكلات قلبي و غيره كه هر يك به تنهايي ايجاب مي‌كند تا اين داروها را تحت نظر پزشك مصرف شود. يكي ديگر از روش‌هاي دارودرماني كه مي تواند در درمان انزال زودرس مفيد باشد، ماليدن ژل يا كرم ليدوكائين روي آلت تناسلي مذكر است كه از طريق كاهش احساس آلت تناسلي، باعث طولاني شدن زمان انزال مي‌شود. اين روش با قطع مصرف ليدوكائين، تاثير خود را از دست مي‌دهد. در روان درماني، خصوصا در كساني كه به سكس درماني و دارودرماني پاسخ مناسبي نمي‌دهند، مشكل زمينه‌اي رواني فرد از طريق صحبت كردن و مشاوره بر طرف مي‌شود. اين روش هم بايد توسط يك متخصص انجام شود.

امیدوارم این مقاله هم به درد شما عزیزان خورده باشه.
روزهای خوبی رو برای همه آرزو می‌کنم.
آی دی من
sheitooonack_m@Yahoo.com اگر سوالی داشتین در خدمتم

[ جمعه سی و یکم فروردین 1386 ] [ 1:54 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سوزاک، آتشک، یا التهاب گنوکوکی مجرای ادراری

سوزاک، آتشک یا التهاب گنوکوکی مجرای ادراری بیماری جنسی است که از طریق تماس جنسی منتقل می‌‌شود و عامل آن گنوکوک می‌‌باشد. در مردان ۷-۲ روز پس از تماس جنسی با فرد آلوده ترشحات چرکی از مجرای ادرار خارج شده و میزان دفع ادرار نیز کاهش می‌‌یابد. درصد کمی از مردان بدون نشانه بالینی هستند. در خانمها پس از آلودگی، التهاب دهانهٔ رَحِم بوجود آمده که در بیشتر موارد بدون نشانه است ولی در برخی از خانمها پس از نزدیکی ترشحات غیرعادی یا خونریزی وجود دارد.

در بیست درصد از موارد، عفونت در مراحل عادت ماهانه به رَحِم رسیده و باعث التهاب رحم، ‌لوله‌های زهدان و برخی نواحی لگن می‌‌شود که گاهی چنین حالتی منجر به نازایی و یا حاملگی خارج از رحم می‌‌شود.

دختران در سنین قبل از بلوغ ممکن است در اثر تماس جنسی مستقیم با ترشحات بالغین آلوده، دچار التهاب گنوکوکی مهبل و رحم شوند. نوزادان و ندرتاً بالغین ممکن است مبتلا به عفونت گنوگوکی ملتحمه چشم شوند که اگر به سرعت و به مقدار کافی درمان نشوند ممکن است منجر به نابینایی گردد. در صورتیکه آلودگی به صورت سیستمیک در بدن پخش شود منجر به درگیری مفاصل و پوست و گاهی بندرت قلب و پرده‌های مغزی می‌‌شود. در صورتیکه درمان آلودگی و التهاب مفصلی به تأخیر افتد منجر به ضایعات دائمی مفصلی می‌شود. التهابهای غیرگنوکوکی مجاری ادراری - تناسلی و التهاب چرکی مخاطی رحم که ممکن است با عوامل دیگر غیر از گنوکوک ایجاد شده باشند، در اغلب موارد با عفونت گنوکوکی همراه بوده و تشخیص بالینی سوزاک را دچار اشکال می‌‌کند.

تشخیص بیماری از طریق آزمایش میکروسکوپی گسترش ترشحات دستگاه تناسلی رنگ آمیزی شده با روش گرم یا کشت این ترشحات در محیطهای اختصاصی کشت صورت می‌‌گیرد.

حداکثر شیوع این بیماری در طبقات اقتصادی پائین جامعه وجود دارد.

در حال حاضر موارد مقاوم به داروهای قدیمی افزایش یافته است و داروهای جدید تنها کاربرد درمانی دارند.

 • مخزن: انسان تنها مخزن شناخته شده این عامل عفونی است.
 • دورهٔ واگیری: این زمان نزد موارد درمان نشده بیماری ممکن است برای ماهها ادامه داشته باشد. چند ساعت بعد از شروع درمان مؤثر، واگیری خاتمه می‌‌یابد.
 • پیشگیری: مبتنی بر رابطه جنسی سالم می‌‌باشد. جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می‌‌باشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود. اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می‌‌گردد. ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده‌اند بایستی گندزدایی شود.
امیدوارم از این مطلب خوشتون اومده باشه
با نظرات خوبتون منو راهنمایی کنید.
موفق و پیروز باشید.
آی دی من sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزیزان برای پاسخ به سوالات دوستان خوبم می‌باشد.

[ جمعه سی و یکم فروردین 1386 ] [ 1:21 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سلام دوستان عزیز
امیدوارم روزهای خوبی رو پشت سر گذاشته باشید و روزهای این امروز بهتر رو در پیش رو داشته باشید.
از دوستانی عزیزی که از وبلاگ من دیدن می کنن ممنونم و یک تشکر خیلی بزرگ از عزیزانی که زحمت می کشن و نظر میدن. یک خواهش از دوستانی که نظر میدن دارم اینکه: اگر ممکنه ایمیل هاشونو بزارن چون وقتی می خوام سوالشونو جواب بدم برای خودشون مستقیم میل بزنم و مطمئن شم که جواب گرفتن. اگر سوال خاصی بود با ایمیل من در ارتباط باشید.
sheitooonack_m@yahoo.com در خدمت شما عزیزان برای پاسخگویی به سوالات شما می باشد.
تعدادی از دوستان نظر دادن و خواسته بودن بگم که آیا در خودارضایی امکان از بین رفتن بکارت هست یا نه؟
من در توضیحات پرده بکارت کمی راجبش حرف زدم اما اجازه بدید من کمی بیشتر در این زمینه بگم که اگر در هنگام خود ارضایی فقط بخش کلیتوریس لمس بشه هیچ مشکلی بوجود نمیاره اما اگر انگشتون وارد مهبل بشه و بکارت از نوع نازکش باشه امکان پاره شدنش هست. اما معمولاْ در بعضی موارد هم هست که انگشت وارد مهبل شده و بکارت پاره نشده و این بخاطر هلالی بودن پرده بکارت است. و در حالت کلی امکان از بین رفتن بکارت با تحریک کلیتوریس بسیار کم است.
دوستانی هم بودن که سوال داشتن این آی دی منه اگر امری داشتین من در خدمتم
sheitooonack_m@yahoo.com
منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستم.
به امید موفقیت روز افزون همه شما دوستان خوبم

[ پنجشنبه سی ام فروردین 1386 ] [ 2:37 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

جواب سوالات عزیزان

سلام به همه دوستان عزیزم
بعد از یک مدتی نبودن اومدم و سوالاتتون رو دیدم و می‌خوام جواب بدم.

سوال اول: من یه مدت هست احساس می کنم یکی از سینه هام بزرگتر از دیگری هست چی کار کنم؟
جواب:
نیمه راست بدن انسان با نیمه چپ آن گرچه در ظاهر مشابه و متناسب بنظر می رسد ولی در واقع کاملاً متقارن نیست. این پدیده در مورد پستانها نیز صدق می کند. وجود دو عضو جفت متقارن در بدن بسیار نادر است.99،9% سینه های زنان با هم متقارن هستند، بدین معنی که هر کدام دارای مقدار متفاوتی از چربی، بافت پیوندی، لوبها و دیگر اجزای تشکیل دهنده آنها می باشند. نوک پستانها نیز می تواند دارای تفاوتهایی در سایز، رنگ و برجستگی یا فرورفتگی باشد. برخی ناهموار و برخی دارای چند تار مو هستند.
با این حال شما اگر خیلی نگران هستید بهتره به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و اطمینان خاطر پیدا کنید. البته پایین تر مطالبی در مورد سینه ها گذاشتم می تونید برید و بخونید و اطلاعات بیشتری را برای خودتون کسب کنید.

سوال: اگه میشه طریقه استفاده از اسپری رو توضیح بدید؟
جواب: در جواب این دوست عزیز باید بگم که اینجا وبلاگ بیماری‌های جنسی است نه انجام اعمال جنسی و اصلاً صحیح نیست که توی این وبلاگ این سوالات مطرح بشه. اما تنها راهنمایی اینه که از روی دستور العمل روی اسپری استفاده کنید.

سوال: من یه سوال برامدارم که از کجا میشه فهمید دختر پرده داره؟
جواب:
در مورد پرده بکارت مطالبی در زیر گذاشتم که میتونید بخونید و ازش استفاده کنید. فقط یادتون باشه مسئولیت اتفاقات بعد از این کار با خودتونه پس حواستون را جمع کنید.

منتظر نظراتتون هستم
اگر امری داشتین با آی دی من
sheitooonack_m@yahoo.com در تماس باشید.
همیشه شاد و پیروز باشید

[ جمعه بیست و چهارم فروردین 1386 ] [ 14:30 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

پرده بکارت

سلام. قول داده بودم مطالبی راجب پرده بکارت بگذارم و این کارو انجام دادم. امیدوارم مورد توجه همه عزیزان واقع بشه. منتظر نظراتتون هستم.

 

پرده بکارت

 

ظاهراً چنین رایج است، كه غالباً 99.9% مردم به غلط گمان دارندكه انگاری «پرده بكارت» عضو یا سازه «بابهشت» زن است. این در حالیست كه با یك مشاهده ساده اما دقیق بخوبی می‌توان در‌‌یافت كه پرده بكارت جزو ”مَلبان“ «سكس-ابزار» آنهاست و بنابراین ارگانیست كه كاملاً خارج ازاندام بابهشت قرار گرفته است. این پرده دارای بافتی گوشتی نسبتاً كشسان است كه آنهم به شكلی ناقص و الاستیك جلوی «سوراخ بابهشت» برخی از دختران و زنان را، مثل تار عنكبوت كه دهانه غاری را به ظاهر مسدود میكند، می‌پوشاند. در برخی از فرهنگ ها آنرا ”گیلاس دختر“ نیز نامیده اند، كما‌ اینكه ما و البتّه بسیاری از ملل دیگر به آن عنوان «پرده بكارت» داده‌ایـم؛ یك اسم كاملاً بی مسمّاــ البّته.
 
 در مراحل آغاز رشد جنینی، اصلاً بابهشت طفل سوراخی ندارد. باری، آن لایه از بافتی كه در این مرحله كاملاً راه بابهشت را مسدود كرده، تقریباً كمی قبل از تولّد دختر بطور ناقصی تقسیم شده، پیوستگی و یكپارچگی خود را از دست می‌دهد. اندازه و شكلِ گسست و پارگی پرده بكارت در هر دختری نسبت به دیگری فرق میكند. دخترانی هستند كه حتی در بطن مادر خود، بطوركلی این بافت را از دست میدهند، آنهم به این علت ساده كه «لبان» سكس-ابزار آنها اعمّ از كوچك و بزرگ؛ همچون گلی، كاملاً از همدیگر شكفته شده و رشد یافته و البته به نحوی متقارن و زیبا شكافته شده است. گاه در مورد برخی از دختران بدشانس چنان است كه پرده بكارت آنها همچنان پس از تولّد نیز جلوی ورودی بابهشت آنها را سد كرده است، كه در این صورت می‌بایست توسط پزشك مربوطه و والدین دختر چك شده و در صورت لزوم این مسدودیت را اگر نه به طوركامل، بلكه به شكلی ناقص از میان بردارند. چرا كه بعدها و در سنّ بلوغ خونروش ماهانه او به علّت همین مسدودیّت مختل خواهد شد و باكتریهای مضّر در خون حیض ممكن است فرد را به شوك مرگ دچار كند.
 
 نكته:
 اگر خروج خون حیض از بابهشت دختر به بیرون از بدنش به راحتی صورت نگیرد، آنگاه دچار درد شدید و دلـمه،
Cramping، شدن خون در نخستین موارد از پریُد خود می‌شود.
 
 بافت لبان، مَلبان و كِلبان، معمولاً تا قبل از سن بلوغ بسیار نازك و لطیف است. بنابراین طبیعی است هرگونه كشش یا انبساطی كه به این بافت وارد شود، به احتمال زیاد موجب آن می‌شود كه پرده بكارت را كش داده، آنرا نازك و نازكتر كند و یا اصلاً آنرا، آنهم در نقاطی از آن، پاره نماید. از همین روست كه بسیاری از دختران بالغ و نابالغ در اثر برخی حركات فیزیكی نظیر ورزش، اسب سواری، دوچرخه سواری، استفاده از تامپون و یا استشهاد، پرده بكارت خود را یا بشدت نازك نموده و یا اصلاً به كلی از دست میدهند. یك دختر ممكن است هرگز متوجه نشود كه كی، كجا و تحت چه شرایطی بكارت خود را از دست داده است؛ چرا كه ممكن است این حادثه كاملاً بدون خونریزی و یا درد اتفاق افتاده باشد. گاه نیز چنین است كه «اِزالت بكارت» یك دختر در زمانی حادث شود كه مطلقاً، به علّت جوانی و ناآگاهی وی نسبت به كاركرد اندام جنسی خود، ولو با مختصر خون و درد هم كه باشد، توجهی از جانب او بدان حاصل نشده باشد.
 
 بود و نبود یا صحیحتر بگیم زایل شدن نسبی یا كامل پرده بكارت به هیچ وجه دلیل بر این نمی‌شود كه به بابهشت او دخول(
Intercourse) شده است و یا نه. من اتّفاقاً دوستی دارم با شوهر و دو بچّه كه همین چند وقت پیش به من میگفت كه همچنان گاه پرده بكارتش در حین دخول مایه دردسر میشود. هیچ فردی نمی‌تواند صرفاً با تست و مشاهده فیزیكی، دریابد كه آیا زن یا دختر با مردی یك نوع آمیزش و همخوابگیِ منجر به دخول داشته است. تنها 50% از زنان و دختران جوان در اثر دخول دچار خونریزی (آنهم ناچیز و برای بار اوّل) می‌شوند. بنابر این ملافه سفید آغشته به خون اصلاً هیچ ملاك قابل اعتمادی برای بكارت یك دختر یا زن جوان نمی‌باشد. جالب اینجاست كه این پرده نزد شماری از زنان به دفعات بسیار و به تدریج زایل شده، تا اینكه روزی و فقط ”بلكه“ بصورت كامل هم از بین برود. شایان ذكر است كه پرده بكارت برخی دیگر از زنان آنچنان كشسان است كه حتی در صورت دخول آلت مرد به بابهشت آنها، آنهم به طور كامل و عمیق، نیز گسسته نمی‌شود و آنچنان كش می‌آید كه گویی نقش یك كاندوم را ایفا می‌نماید! البته این‌حالت اخیر هنگامی رخ میدهد كه زن یا دختر مذبور سالیان دراز قبل از امر دخول، بتدریج و با انگشت خود، آنهم با عمل استشهاد، پرده بكارت خود را نازك و كشسان كرده باشد؛ بطوریكه حتی بر اثر همخوابی منجر به پارگی نشده و به رغم آن دخول همچون ”مریم باكره“ در نزد اوّلین شوهرش قدیس و پاك جلوه كند. ای وای از حماقتها و بلاغتهای ما مردان كه بر هیچ كاخ بنا می‌كنیم! شما خود بخوان حدیث مفصل ز این مجمل…
 
 مردان ایرانی را نصیحتی كنم و این بخش را نیز به پایان رسانم: «عزیزان من! ”بكارت“ قبل از آنكه یك پدیده ظاهری، گوشتی و خون آلود صرف و فیزیكی بوده باشد، اصولاً امری است مربوط به روانشناسی‌؛ و ارزشهای شخصی و اخلاقی یك زن؛ همین و بس…»
 اولاً، ما مردها به صرف اینكه یك تست مضحك و سنّتی و فاقد یك نتیجه مشخّص، آنهم بدون هیچگونه نتیجه روشن و یقینی با توجه به گفتار بالا، در مورد خود ما در كار نیست؛ آنگاه باید خود را محق بدانیم كه با زیر پا گذاشتن وجدان ـــ كه اصل بنیادینش خواستن و نخواستن یك چیز و یا یك امر برای خود و همه یا هیچ است ـــ خویش، زن مورد نظر خود را باكره بخواهیم و دیگر هیچگونه توجّهی به شخصیّت و خصوصیّات دیگر او نداشته باشیم؟!
 
 به همه مقدّسات عالم قسم كه برای یك دختر ناباكره تقلّب دو قطره خون و ریختن به زیر بدن خود در حین سكس با شما مردان ساده لوح از آب خوردن هم ساده تر است! اصلاً امروزه در كویت، دخترانی كه سالها با داشتن انواع دوستان پسر، آنوقت كه در غرب مثلاً در حال تحصیل بودند، از همان حقّ و سائق طبیعی خود نظیر ما مردان استفاده و لذّت میبردند ظرف یك عمل ساده و ارزان سه دقیقه‌ای، خود را در هنگام رفتن به خانه بخت ”مریم مقدس “ جا می‌زنند. منتها باید گفت كه خاك بر سر آن شوهر كه از همان ابتدا به جای راستی و صداقت طالب دو قطره خون بی‌ارزش از زنش می‌باشد و یا نسبت به گذشته خود فراموشكار و در باب زندگی خصوصی و گذشته به اصطلاح همسر آینده خود به طرز غیر قابل تحمّلی فضول میشود. پس، خلایق را هر چه لایق ــ چنان مردی را با «بكارت بخیه ای» باید سرش را آنهم تا آلتش كُلاه گذاشت. !
 
 ثانیاً، اگر زنی واقعاً باكره، بنا به تعریف عرفی، هم باشد، تازه باز هم معلوم نمی‌شود كه با مردی آمیزش،سكس، داشته است یا نه. اصلاً بگذارید حساب حالتون رو بگیرم؛ تعریف آمیزش نزد ما مردان و بلكه زنان چیست …؟!؟

 آیا وطی، Anal، یا دخول به مكون زن است،
 آیا عشقبازی زن با مردان بسیار، اما بدون دخول است،
 آیا عشقبازی زن با زنان دیگر و یا با خودش است،
 آیا «آمیزش دهانی» است،
 آیا ماساژ یك زن و فرو نمودن انگشت در بابهشت او توسط یك مرد و زن دیگر است،
 آیا . . . . . است؟!
 

 

 

 

 حال چگونه و با چه علامتی می‌توان به این رازهای خصوصی یك زن پی برد؛ به جز اعتماد به خود او و شخصیّتش …؟! بنابراین، می‌بینید كه محال است. پس به حكم عقل مدرن، امر و نهی به امر محال نه صواب است و نه عملی و این را هم بگم كه اخلاق در قلمرو «طاقت و تحقّق و فعلیّت» است و از همینرو موضوع «فلسفه عملی» است و نه حوزه گَل و گُشاد مفروضات و نظریه پردازیهای آزاد ذهن و به اصطلاح «فلسفه نظری». بنابراین دنبال «بكارت زن» رفتن نه تنها آب ره به تركستان میبرد بلكه بیهوده‌تر اینكه در نهایت هیچ علامتی را دالّ بر اختلاط آمیزشی، سكسی، و یا عدم آن در گذشته یك زن چه با خودش و چه با مردان و یا زنان دیگر به شما یكی جناب «فضول-خان» نمیدهد! باور كنید كه «زنان» خیلی پیچیده تر از آنند كه حتی خود به آن واقف بوده باشند تا چه رسد به دقّت و فهم و شعور ما مردان زمخت و گاه بی سلیقه نسبت به طبیعت بس غامض و در همانحال زیبای آنها. اصلاً هدف «فلسفه نظری» ما از تأسیس این سایت در یك تركیب ساده خلاصه میشود: ”زن-شناسی“؛ همین.
 
 ثالثاً، اگر شما نتوانید به گفته همسر آینده خود اعتماد كرده، داستان او را نسبت به گذشته خودش در روابطش یا عدم آن با دیگران بپذیرید، دیگر چرا اصلاً خود را به زحمت همسری، آنهم برای یك عمر، با چنین فردی دچار كنید…؟! اصلاً این عین حماقت است.
 
 بگذریم كه این قصّه سر درازی دارد، و ما مردان تا عاقل بشویم دهه‌ها ، اگرنه قرنها، لازم است؛ بخصوص با این شرایط فرهنگی حاكم بر كشورمان و بلكه كل این جهان بدتركیب …
 
 این نكته را هم بگویم كه پرده بكارت همینطوری به صرف داخل كردن/شدن چیزی در آن زایل نمی‌شود؛ بلكه درست به اندازه بزرگی همان شیء داخل شده، احیاناً كش آمده نازك و یا زایل می‌شود؛ همین ‌و بس. مثلاً اگر یك دختر تازه بالغ دو انگشتش را در بابهشت خود فرو برد، باز هم به احتمال زیاد در هنگام اولین همخوابگی وآمیزش بسادگی ممكن است دچاره زایل شدن هرچه بیشتر مابقی پرده بكارتش شده و چند قطره خونی از وی بچكد. برخی از زنان، آنهم پس از سالها همبستری با شوهرانشان و یا حتی مردانی چند، باز هم و در هر مورد به علت پایداری و ضخامت زیاد پرده بكارتشان، پی‌در‌پی در هر مورد از دخول، چند قطره‌ای خون به خود می‌بینند. بزرگی قطر و قامت چُل مردان به علاوه مكانیك آمیزش آنها با زنان از یكدیگر متفاوت است؛ بنابراین ممكن است زنی در اثر دخول با یك مرد دچار خونریزی شود، اما با مردی دیگر نه. حتی حالاتیكه،
positions، و زن و مرد با یكدیگر همخوابگی می كنند، ممكن است در كش یافتن و یا ضایع شدن هر چه بیشتر پرده بكارت زن اثر داشته باشد. بطور كلی می‌توان گفت كه این پرده به نحوی نسبتاً كامل، آنهم صرفاً در اكثر موارد به طور آماری و نه قطعی، پس از آنكه زن صاحب نخستین فرزندش شد، زایل می‌شود.
 
 ”سكس“ یك حق و سائق طبیعی «زن» است پس با دُم شیر بازی نكنید و بیهوده عرض خود نبرید. اینهم نه صرفاً «نصیحت» ماست به شما ”مردان“ بلكه یك پیشنهاد مناسب، آنهم مبتنی بر «عقلانیّت مدرن» است.

پرده بکارت / غشاء البکارۀ / هایمن،Hymen، به زبان لاتین برگرفته از نام خدای عروسی در فرهنگ یونانی یا رومی است. همواره در طول تاریخ اسطوره هایی در زمینه با این بخش از سکس ابزار زن و ارتباط آن با عفت و پاکدامنی او در تمدن های گوناگون ، بعنوان نمونه در کشورهای عربی، ایران، آفریقا و حتی میان گروهی از مردمان استرالیایی (مردم یونگا) رایج بوده و هنوز هم می باشد. باورهایی خرافی بر اینکه وجود این پرده بر عدم داشتن رابطه جنسی، آمیزشی، او  با مرد دیگر دلالت دارد!

این در صورتی است که حتی خود عرف نیز تعریف دقیقی از بکارت یا عدم آن ، به اصطلاح ثیوبت، ارائه نداده است. بطور مثال این سوالها مطرح می شوند:

منظور از باكره چيست؟ آيا منظور عدم ازاله پرده بكارت است؟ آيا منظور عدم آميزش جنسى است؟ حتى اگر پرده بكارت سالم باشد؟ زيرا اگر آميزش صورت اتساعى/ الاستیکی بودن پرده بكارت صورت گيرد آنگاه به قوت خود باقى است. آيا منظور عدم ازدواج قبلى است؟ بدين معنا كه زن معقوده كسى نبوده باشد؟ و یا اصلاً تعریف آمیزش چیست …؟!؟
 
آیا دخول به مكون زن، یا وطی،Anal sex، است؟  آیا عشقبازی زن با مردان بسیار، اما بدون دخول است؟ آیا عشقبازی زن با زنان دیگر و یا با خودش است؟  آیا «آمیزش دهانی» است؟  آیا ماساژ یك زن و فرو نمودن انگشت در بابهشت او توسط یك مرد و زن دیگر است؟ آیا . . . . . است؟! (ر.ک. پرده بکارت)

 

حال با وجود اینهمه ابهام، قضاوت چگونه ممکن می باشد؟ تهدید، سرزنش، آزاز بدنی، سنگسار چگونه ممکن است؟ بگذریم، قصد من تکرار حماقتها و جهالتها و ظلم ما انسانها به نوع خودمان نیست. بلکه شرح مختصری از طبیعت انسان، تا شاید با یافتن این مهره کلیدی فهم این معزل تا حدی آسان گردد و  از بار مشکلات فرهنگی و اجتماعی آویزان به آن اندکی فروهش نماید.

توضیح مختصری درباره آناتومی پرده بکارت

اندام تناسلی و ادراری زن طی دوران فرگشتی / تکاملی خود در رحم مادر، ابتدا از یک لوله مشترک به نام (Müllerian Duct) شروع به رشد کرده و سپس بتدریج به قسمتهای داخلی و خارجی این دو عضو، من جمله مثانه، مجاری ادرار، لوله های فالوپ، رحم، واژن، لبان بزرگ و کوچک (ملبان و کلبان) و کلیتوریس (چچوله) تغییر شکل می یابند(ر. ک. تعاریف). در واقع می توان گفت که سکس ابزار و دستگاه ادراری نخست دارای یک مرکز ادغام بوده اند که پس از تکمیل و جداشدن این دو از هم، باقی مانده آن به صورت قشری گوشتی که متشکل از بافتی الاستیکی و رشته هایی ارتجاعی است، بابهشت / دهانه واژن را می پوشاند. شبیه این جریان را می توان در سیر تکاملی دهان نیز مشاهده نمود. تا قبل از تکامل نهایی دهان، لایه ای به نام «دیسک دهانی،Oral Plate» وجود دارد که طی جریان رشد و تکامل اندام، بتدریج از هم  گسسته شده و سپس زایل می شود. شکل مقابل محل قرار گیری پرده بکارت در ميان ساير اجزای سکس ابزار زن را نشان می دهد:

برای دیدن عکس کلیک کنید

تا کنون هیچگونه رابطه مستقیمی بین وجود پرده بکارت و هدف تطبیقی اش، آنهم به نفع موجودات من جمله انسان کشف نشده است. گفتنی است که وجود این لایه گوشتی در دهانه اندام تناسلی منحصر به انسان نیست و می توان آنرا در دسته ای از جانداران کیسه دار و پستاندار مانند اسب، وال و کفتار و غیره نیز مشاهده نمود. هیپوتزهای بسیاری راجع به این پرده وجود دارد. به عقیده برخی پژوهشگران وجود آن در دوره جنینی او را از عفونت های مکرر در اندام تناسلی اش محفوظ نگه می دارد. برخی این لایه را همانند اندامهای دیگری چون آپاندیس و انگشت کوچک پا (؟) می دانند که بتدریج به تحلیل می روند. گروهی نيز کارکرد چنین عضوی در واژن سگ و الاغ را اينطور تعبير می کنند که پرده  به مثابه قفلی است که پس از جفت گیری درب آنرا می بندد و از خروج منی از آن جلوگیری می کند. به عقیده تکامل شناسان این پدیده به نفع بقا و تکثر موجود زنده است. اما چرا شکل آن در گونه های تکامل یافته تری مانند انسان و میمون به صورت امروزی در آمده، سوالی است  هنوز بی پاسخ! 

  

 انواع و اقسام پرده بکارت 

پرده ای که در دوره حاملگی دهانه واژن جنین را کاملاً می پوشاند، ممکن است تا قبل از تولد بطور کامل دررحم مادر از بین برود. این بدین معناست که برخی از زنان از همان بدو تولد دارای هیچگونه پرده ای نمی باشند. برخی نیز بر طبق اشکال زیر دارای فرمهای گوناگونی هستند که هر کدام دارای یک یا چندین روزنه می باشد تا خون پرید بتواند به راحتی از آن خارج شود. این گونه افراد حتی ممکن است بتوانند به هنگام استشهاد، استفاده از تامپون و یا معاینه واژن خود به راحتی یک یا دو انگشت خود را وارد آن نمایند، و بهیچوجه دچار خونریزی نشوند. بلکه نخست به هنگام اولین مقاربت و طی دخول آلت تناسلی مرد که به مراتب قطورتر از چند انگشت است، شاهد درد و خونریزی از آن باشند. عکس قضیه هم صادق است. پرده  برخی از زنان یا به دلیل کوچک بودن آلت تناسلی همسر نسبت به دهانه واژنشان، تا قبل از زاییدن، هرگز زایل نمی شود.

گاهی نیز ممکن است پرده بقدری کشسان باشد که حتی با اولین دخول نیز از بین نرود، بلکه برای انزال آن نیاز به راهنمایی پزشک و یا بکارگیری حالت های خاص دیگری از آمیزش باشد.  

 

معمول ترين اقسام گوناگون پرده بکارت از اين قرارند: 

برای دیدن عکس کلیک کنید

 

ترميم / شبیه سازی پرده بکارت

 هایمنورافي،Hymenorraphy، هایمنوپلاستی،Hymenoplasty، یا بازسازی پرده بکارت با عمل جراحی، جریانی است که طی آن بقايای این پرده که بر اثر آميزش و يا هر دليل ديگری از بین رفته، با قرار دادن کپسولی ژلاتینی که حاوی ماده ای شبیه خون است، به هم دوخته می شود. اما بدلیل فقدان رگهای خونی در این ناحیه این اتصال موقت بوده و برای نتیجه مطلوب بهتر است تا یک هفته قبل از شب زفاف انجام گیرد. گاهی اوقات نيز که اثری از اين بقايا برجای نمانده، بخشهايی از دهاته واژن به هم دوخته می شود تا نقش پرده را بازی کند. اين عمل در ايران و برخی ديگر از کشورهای عربی غير قانونی است و تنها در صورتی انجام می گردد که پزشکی قانونی حکم آن را، مثلاً بنا برا اينکه ايزال پرده طی حادثه رانندگی باشد، تاييد کند.

به گزارش مجله پزشکی بریتانیا، با رایج شدن عمل جراحی و بازسازی پرده بکارت آمار قتل های ناموسی زنان به خاطر ثیوبت / عدم باکره گی شان در مصر طی چند سال اخیر به میزان 80 درصد کاهش یافته است. مطمئناً زنان بسياری برای نجات آبرو و حيثيت خود و پاکدامن جلوه دادن خويش در مقابل شريک آينده شان و همينطور برای فرار از قضاوات نابجا و سزاهای وحشتناک دست به اين عمل جراحی می زنند. در اصل اين يک نوع رياست. و يا مگر چاره ديگری هم هست؟ حتماً با خود می گویید تا کی مهر تایید بر خرافات باید زد؟ آیا پزشکانی که فاعل چنین عمل هایی هستند، مسوولیت سلامت زندگی اجتماعی انسانها را نیز بر گردن دارند؟  و یا اینکه قصدشان تنها نجات جان عده ای  بی گناه است که ناخواسته قربانی سنت های باطل دوران ویکتوریانی می شوند؟  پس تکلیف کسانی که از لحاظ اقتصادی قادر به تامین مخارج این عمل نیستند چه می شود؟ چگونه می توان در قحطی آگاهی، با فریادی اسیر در هنجره خواهان اجرای عدالت بود؟       

موفق باشید دوستان من
نظر یادتون نره

[ جمعه بیست و چهارم فروردین 1386 ] [ 13:59 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

مطالب جالبی در مورد پستان ها که دونستنش برای تمامی خانوما خوبه

سلام دوستان خوبم
در این بخش تصمیم گرفتم که مطالبی در مورد سینه‌های خانوما بزارم که خیلیها ازش بی‌اطلاع هستند و دونستش برای همه خوبه چون خیلی جاها ممکنه جواب سوالاتشون رو بده.
امیدوارم این مطلب مورد پسند همه واقع بشه

اصولاً پستانهای زن را نمی توان جزئی از اندام جنسی او به شمار آورد. مهمترین نقش آنها در شیردهی است ولی از طرفی نمی توان نقش بسزای پستانها در تحریکات جنسی و لذت شهوانی را نادیده گرفت. فرایند ظهور و رشد سینه های زن در دوره بلوغ جنسی اش رخ می دهد و این رشد توسط هورمونهای جنسی از جمله استروژن و پروژسترون کنترل می شود.
 
 ساختار پستانها
 غدد پستانی بجز دوران بارداری و شیردهی در یک مرحله غیر فعال به سر می برند. ساختار اصلی آنها بافت چربی و همینطور بافت کشی متشکل از رشته های الاستیک می باشد. هر پستان از 20-15 بخش به نام «لوب» تشکیل شده است که مانند گلبرگهای گل مینا در کنار هم قرار دارند. هر لوب بنوبه خود از لوبولهای کوچکتر و در نهایت هزاران لوبول ریز تشکیل یافته است که در آنها شیر تولید می شود. در بین این اجزا شیارهایی به نام مجرا وجود دارد که به مرکز نوک پستان در ناحیه تیره پوست که «آراُلا» نام دارد منتهی می شود. فضای باقیمانده میان مجراها و لوبولها را چربی پر می کند.
 


 هر کدام از این غدد مولد در سطح رویی قفسه سینه و در بالای ماهیچه پکتورالیس قرار دارند. زمان حاملگی حجم اجزای خوشه مانند داخل لوبها افزایش یافته و طی دوره تولید شیر، سلولها مواد تشکیل دهنده شیر از جمله پروتئین و چربی تولید می کنند. این سلولها همچنین به هنگام شیردهی منقبض شده و باعث خروج آن از پستانها می شوند.
 
 داخل پستانها هیچ ماهیچه ای وجود ندارد، بلکه ماهیچه «پکتورالیس» درست زیر آنها قرار گرفته و دنده ها را می پوشاند. علاوه بر بافت چربی و فیبرهای الاستیک می توان به رگهای خونی و همچنین رگهای لنفاوی در سینه اشاره نمود. رگهای لنفاوی در مسیر خود به اجزای لوبیا مانندی بنام غدد لنفاوی که معمولاً زیر بغل، کشاله رانها و دیگر نواحی بدن یافت می شوند، می پیوندند.
 
 شکل ویژه پستانها و جایگاه مخصوصشان از طریق رباطهای خاصی که بافت پستانها را در بر گرفته و آنها را حفاظت می کنند تعیین می شود. این رشته ها که به «رباطهای کوپر» معروفند در دوره حاملگی و نیز کهولت شل و یا کشیده می شوند و موجبات آویزان شدن آنها را فراهم می آورند.
 
 هورمونهای جنسی در رشد و تکامل پستانها در دوره بلوغ و تولید شیر از اهمیت بسزایی برخوردارند. استروژن در رشد و نمو غدد و مجاری پستان نقش داشته و پروژسترون محرک اصلی تغییر و تکامل سلولهای سازنده شیر می باشد.
 
 از دیگر هورمونهای موثر می توان به پرولاکتین اشاره کرد که از قسمت پیشین غده هیپوفیز ترشح شده و عامل محرک تولید شیر می باشد. در پاسخ به محرک مکش نوزاد، اکسیتوسین (مترشح در هیپوفیز پسین) به نوبه خود موجب خروج شیر از پستان مادر می شود.
 
 اصولاً تحریکات هورمونی موجب رشد مجاری و بافت آلویولار و همچنین بافت چربی و در نتیجه افزایش حجم پستان می شود. نوک پستانها و ناحیه اطراف آن نیز بزرگتر شده و به لمس و تحریکات خارجی حساس می شوند. در دوران عادت ماهانه زنان، پستانها تحت تاثیر هورمونهای جنسی دچار تغییرات خاصی می شوند که در هر شخص به گونه ای متفاوت بروز می کند. از جمله این تغییرات می توان به افزایش حجم، ورم و نیز درد خفیفی در آنها اشاره نمود.
 
 این علامات معمولاً پس از چند روز اول پریود ناپدید می شوند. در دوره بارداری سایز پستانها بنا بر تاثیر هورمون پروژسترون بطور چشمگیری افزایش می یابد. نوک پستانها و نواحی پیرامونشان نیز بزرگتر شده و دارای رنگ دانه های بیشتری می شوند. این مکانیزم چربی پستانها را جایگزین کرده و آنها را برای تولید شیر در مرحله نهایی حاملگی آماده می سازد. درست پس از زایمان، شیر در پستانها ساخته می شود. بعد از اتمام دوره شیردهی پستانها به حالت دوران شروع حاملگی بر می گردند. در دوره پس از یائسگی نیز گرچه ممکن است شکل پستانها زیاد تغییر نکند، اما قسمت عمده ساختار مخصوص تولید شیر با چربی جایگزین می شود. در هر صورت گفتنی است پستانهای زن تنها در دوره حاملگی او شکل قطعی و نهایی خود را می گیرند.
 
 با توجه به این که هدف اصلی از وجود پستانها نقش مهم آنها در ساختن شیر برای شیردهی می باشد، اما این دوران تنها دوره مختصری از زندگی زن را تشکیل می دهد و با نقش زیبایی شناختی آنها در کیفیت زندگی اش به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.
 
 از آنجا که سینه های زن نشان اصلی مونث بودن اوست، رضایت او از فرمشان در هویت و ابراز وجود او از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. مراقبت و توجه لازمه به سینه ها بخشی از سلامتی و زیبایی یک زن است که در بهبود روحیه اش موثر می باشد.
 
 و اما با مُد روز چه می توان کرد؟ زمانی سینه های بزرگ و زمانی سینه های کوچک مد می شود. بنابراین زیبایی پستان لزوماً در اندازه آنها نیست. سینه ها می توانند به شکل سیب و یا گلابی باشند. زیبایی سینه های یک زن در چگونگی بها دادن او به آنهاست. هر فرم سینه ای زیبایی منحصر به فرد خود را دارد و صد البته در نظر نظاره گر آن زیباست.
 
 چگونه به حفظ زیبایی و طراوت سینه ها بپردازیم؟
 یک توازن مناسب هورمونی لازمه داشتن پستانهایی زیبا، سفت و باطراوت می باشد. این بالانس هورمونی که از هیپو تالاموس –منطقه عصبی واقع در مغز–کنترل می شود، مطابق با وضعیت روحی زن تغییر می یابد. و به همین خاطر داشتن روحیه ای شاد، خوش بین و متوازن زمینه سینه هایی سفت و زیباست.
 
 در شرایط خاصی شاید بتوان فرم و اندازه سینه ها را با یک عمل جراحی تغییر داد، ولی با مراعات قوانین ساده و مختصر بهداشتی و عدم سهل انگاری حداقل می توان از شل و آویزان شدن آنها جلوگیری نمود.
 
 آیا قرار دادن پستانها در معرض آفتاب مضر است؟
 بنظر می رسد که نور خورشید باعث سرطان سینه نمی شود؛ با این وجود بهتر است به دلیل پوست بسیار حساس و آسیب پذیرشان آنها را تا حد ممکن از تابش نور شدید آفتاب پوشاند. نور آفتاب تاثیر مخربی روی بافت پیوندی و فیبرهای الاستیک سینه ها داشته و موجب پیری زودرس آنها می شود. بنابراین همیشه پیش از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پستانها را با لوشن ضد آفتاب بپوشانید.
 
 آیا حجم سینه ها با دیگر تغییر و تحولات بدن فرق می کند؟
 با افزایش وزن، بافت چربی موجود در پستانها و در نتیجه حجمشان افزوده می شود. در مقابل با کاهش وزن بافت پیوندی و الاستیک نامتغیر باقی مانده و بافت چربی کاهش می یابد. از آنجایی که تغییر وزن موجب نابودی رشته های الاستیک و شل شدن پوست می شوند، بهتر است از تغییرات رادیکالی وزن جلوگیری نمود.
 
 یکی از پیامد های حاملگی افزایش حجم پستانهاست. اصولاً پس از خاتمه دوران شیردهی که پستانها به حالت اولیه خود باز می گردند، کمی جمع و چروکیده می شوند. مکمل های استروژن و پروژسترون، دارو، اختلالات هورمونی، یائسگی و در نهایت کهولت نیز هر کدام به نحوی موجب تغییرات عدیده در حجم پستانها می شوند. با بالارفتن سن پوست نازکتر شده و هورمونها در بدن افزایش می یابند که به نوبه خود باعث جمع شدن لوبولهای پستان می شود. اما نگران نباشید یک روش طبیعی برای حفظ طراوت و شادابی پستانها وجود دارد آنهم : آمیزش جنسی مداوم در طول زندگی
 
 سوتین، لازمه پستانهای بزرگ!
 وزن زیاد سینه ها طی مدت طولانی موجب آویزان شدن آنها می شود. استفاده از سوتین باعث حفظ الاستیسیتی یا حالت کشسان پوست می شود. به هر حال بدون در نظر گرفتن سایز پستانها پوشیدن سوتین به هنگام ورزشهایی از قبیل دو و دیگر فعالیتهای پرشی توصیه می شود. زنان حامله و شیرده نیز می بایستی از سینه بند استفاده کنند، اما هنگام شنا لزومی به داشتن آن نیست.
 
 بنابر ساختار پستانتان و نه مد روز یک سوتین مناسب که هم از لحاظ سایز و هم جنس بکاررفته آن احساس راحتی نمایید، انتخاب کنید.
 
 چرا پستانها داراری فرمهای متفاوت هستند؟
 اگر رشد غدد پستانی هم سطح و همتراز دنده ها بود شکل آنها نیز پهن و کشیده می شد. در صورت عمودی بودن این زشد فرم آنها نیم کره ای می شود. حالت میانی این باعث می شود تا فرمهای گوناگونی پدید آید.
 
 چرا همه پستانهای دارای سفتی و استحکام یکسان نیستند؟
 زمینه یک سینه شخ و سفت بیشتر بودن بافت پیوندی نسبت به بافت چربی در آنهاست و برعکس در صورت غالب بودن بافت چربی سینه ها شل تر خواهند بود.
 
 چرا معمولاً یکی از پستانها بزرگتر از دیگریست؟
 نیمه راست بدن انسان با نیمه چپ آن گرچه در ظاهر مشابه و متناسب بنظر می رسد ولی در واقع کاملاً متقارن نیست. این پدیده در مورد پستانها نیز صدق می کند. وجود دو عضو جفت متقارن در بدن بسیار نادر است.99،9% سینه های زنان با هم متقارن نیستند؛ بدین معنی که هر کدام دارای مقدار متفاوتی از چربی، بافت پیوندی، لوبها و دیگر اجزای تشکیل دهنده آنها می باشند. نوک پستانها نیز می تواند دارای تفاوتهایی در سایز، رنگ و برجستگی یا فرورفتگی باشد. برخی ناهموار و برخی دارای چند تار مو هستند.
 
 چرا پستانها در سایزهای متفاوتی دیده می شوند؟
 فاکتورهای تعیین کننده در چگونگی سایز پستانها بسیارند؛ مقدار بافت پیوندی، درصد چربی بدن، ارث و تعداد حاملگی ها در زندگی در اندازه آنها تاثیر چشمگیری دارد.
 
 نوک فرو رفته پستان… این دیگر چیست؟!
 این نوع پستان بر خلاف حالت معمول آن که برجسته است، مانند ناف در قسمت داخلی بدن قرار دارد. این اختلال مادرزادی است و در آینده فرد را به هنگام شیردهی دچار مشکل می سازد. البته با یک عمل جراحی مختصر می توان اشکال را برطرف نمود.
 
 آیا امکان موزدایی در ناحیه نوک پستان وجود دارد؟
 وجود چند تار مو روی نوک پستان به دلیل وجود غدد در این ناحیه کاملاً عادی است و مو زدایی در این مورد بی خطر است. اما از آنجایی که پوست نوک پستان حساس است بهتر است برای جلوگیری از عفونت به جای کندن مو از ریشه، روزانه آن را تراشید.
 
 مواظب طرز ایستادن، نشستن و راه رفتن خود باشید!
 همیشه حالت کمر و ستون مهره های خود را کنترل کنید. راست نشسته و عمیق نفس بکشید. خمیده نشستن مستمر در درازا موجب استهلاک ماهیچه های کمر و سینه و در نتیجه باعث آویزان شدن سینه ها می شود. در یک آینه به حلت نیم رخ بایستید. شانه ها را عقب داده و چانه را بالا بگیرید. چه تفاوتی حس می کنید؟
 
 تمرینات صورت
 سعی کنید روزی بیست بار با انقباض ماهیچه های گردن ماهیچه پکتورالیس بزرگ (ماهیچه واقع در زیر پستانها) را نرمش دهید. تمرین دیگر تلفظ حرف «ایکس»، آنهم با باز کردن هر چه بیشتر دهان است. انجام این تمرین روزی 20-10 با توصیه می شود.
 
 از گرما خودداری نمایید!
 حرارت حاصل از تابش آفتاب و یا آبتنی با آب داغ موجب منبسط شدن رگها و کند شدن جریان خون در رگهای سینه می شود؛ از طرفی قبلاً نیز اشاره شد که قرارگیری در معرض نور شدید آفتاب باعث پیری پیش از موعد پوست، زایل شدن رشته های الاستیک و در نتیجه چروکیده شدن آن می شود.
 
 از این رو توصیه می شود سینه های خود را از حرارت شدید بدور نگه دارید و سعی کنید با آب خنک پستانها را مالش داده و با تحریک جریان خون در رگها، بافت آنها را تقویت کنید. یک دوش دو دقیقه ای آب سرد برای سینه های کوچک و سه دقیقه ای برای سایز بزرگ توصیه می شود. دوش آب سرد گردش خون در رگها را سرعت بخشیده و به دفع توکسین ها (مواد سمی) کمک می کند.
 
 توجه: در انجام این تمرینات از یک دوش استفاده کنید و سینه ها را با یک حرکت چرخشی مالش دهید. در صورت عدم دشترسی به دوش می توانید با یک لیف ابری بزرگ آب سرد را کم کم روی سینه بریزید و آن را بمالید.
 
 شنا
 شنا یکی از ورزشهای مناسب برای سینه هاست؛ بخصوص شنای قورباغه، آنهم بدلیل این که ماهیچه های پشت و سینه را وادار به مقاومت در مقابل فشار آب می کند. در واقع فشار آب خود نوعی ماساژ فوق العاده برای سینه ها حساب می شود. برای تمرین بیشتر می توانید پاها را در کف استخر بگذارید تا جایی که آب شانه هایتان را بپوشاند. دستها را بالا برده و آهسته در جلوی خود پایین آورید. 10 بار این عمل را تکرار کنید.
 
 استفاده از کرم ها و لوشنهای مخصوص سینه
 استفاده از کرمهای مخصوص علی رغم تبلیغات گاه اغراق آمیزشان شاید معجزه ای در پستانها ایجاد نکنند اما مصرف آنها در حفظ حالت ارتجاعی آنها بی تاثیر نیست. استفاده از عصاره های گیاهی و یا بیولوژیکی روی سینه ها علاوه بر اینکه ما را به ماساژ سینه ها وادار می سازند، نقش بسزایی در حفظ رشته های کشسان سینه دارد.
 
 هنگام قرار گرفتن در نور آفتاب نیز سعی کنید برای حفظ پوست از مضرات اشعه ماورای بنفش از کرمهای ضد آفتاب استفاده نمایید. پس از هر بار دوش گرفتن بدن خود را با لوشن های مخصوص نرم و مرطوب کنید تا پوست رطوبت از دست داده خود را باز یابد.
 
 موفق باشید!

[ جمعه بیست و چهارم فروردین 1386 ] [ 13:57 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

خیلی خیلی قشنگه حتماً بخونید

سلام. چند روز پیش داشتم کتابخونه‌ام رو مرتب می‌کردم یک کتاب پیدا کردم. ظاهرش جالب بود خواستم بخونمش. روش نوشته بود ((گفتگو با خدا)) اسمش برام جالب اومد بازش کردم. دیدم تو هر صفحه فقط ۳ یا ۳ خط هست و کتابش خیلی فانتیزه شروع کردم به خوندش، وقتی تموم شد دیدم چشمام خیسه، دیدم که چقدر میتونستم بهتر از این فکر کنم، دیدم چقدر خدای خوبم بزرگه، واسه همین خواستم توی تموم وبلاگهام بزارمش که همه بخونن و استفاده کنن. حتماً بخونید خیلی زیباست.

 

«گفتگو با خدا»

خواب دیدم در خواب با خدا گفتگویی داشتم.

خدا گفت: پس می‌خواهی با من گفتگو کنی؟

گفتم: اگر وقت داشته باشید.

خدا لبخند زد،

وقت من ابدی است

چه سوالاتی در ذهن داری که می‌خواهی از من بپرسی؟

گفتم: چه چیز بیش از همه شما را در مورد انسان متعجب می‌کند؟

خدا پاسخ داد...

این که آنها از بودن در دوران کودکی ملول می‌شوند.

عجله دارند که زودتر بزرگ شوند و بعد حسرت دوران کودکی را می‌خورند.

این که سلامتشان را صرف به دست آوردن پول می‌کنند

و بعد پولشان را خرج حفظ سلامتی می‌کنند.

این که با نگرانی نسبت به آینده

زمان حال فراموش‌شان می‌شود.

آنچنان که دیگر نه در آینده زنگی می‌کنند و نه در حال.

این که چنان زندگی می‌کنند که گویی هزگر نخواهند مرد

و چنان می‌میرند که گویی هرگز زنده نبوده‌اند.

خداوند دست‌های مرا در دست گرفت و مدتی هر دو ساکت ماندیم.

بعد پرسیدم...

به عنوان خالق انسان‌ها، می‌خواهید آنها چه درسهایی از زندگی را یاد بگیرند؟

خدا با لبخند پاسخ داد،

یاد بگیرند که نمی‌توان دیگران را مجبور به دوست داشتن خود کرد.

اما می‌توان محبوب دیگران شد.

یاد بگیرند که خوب نیست خود را با دیگران مقایسه کنند.

یاد بگیرند که ثروتمند کسی نیست که دارایی بیشتری دارد،

بلکه کسی است که نیاز کمتری دارد.

یاد بگیرند که ظرف چند ثانیه می‌توانیم زخمی عمیق در دل کسانی که دوستشان داریم، ایجاد کنیم

و سال‌ها وقت لازم خواهد بود تا آن زخم التیام یابد.

با بخشیدن، بخشش یابد بگیرند.

یاد بگیرند کسانی هستند که آنها را عمیقاً دوست دارند

اما بلد نیستند احساس‌شان را ابراز کنند یا نشان دهند.

یاد بگیرند که می‌شود دو نفر به یک موضوع واحد نگاه کنند و آن را متفاوت ببینند.

یاد بگیرند که همیشه کافی نیست دیگران آنها را ببخشیند

بلکه باید خودشان هم خود را ببخشند.

و یاد بگیرند که من این‌جا هستم.

همیشه.

 

[ یکشنبه بیست و هشتم آبان 1385 ] [ 22:9 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

اطلاعیه مهم

اگه می خواین کامپیوتر بخرین و نمی دونین چی باید بخرین و از کجا باید بخرین.
کسانی که در ضمینه کامپیوتر مشکل دارند از قبیل نصب ویندوز، عیب یابی، مشکلات سخت افزاری، برنامه نویسی، انیمیشن سازی، طراحی سایت و... توجه کنند.

اگه هر مشکلی دارین با شماره زیر تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن مشکلتون رو حل کنم.

[ چهارشنبه سوم آبان 1385 ] [ 2:22 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

روشهاي مختلف پيشگيري از حاملگي

روشهای مختلف پیشگیری از حاملگی و استفاده از متدهای نوین در این زمینه

در اجرای برنامه های بهداشت و تنظیم خانواده و اینکه جمعیت یک کشور در حد متعادلی ثابت مانده و یا با سرعت کمی افزایش یابد، بایستی اقدام به جلوگیری از آبستنی کرد. برای رسیدن به این هدف باید یا آمیزش جنسی را تقلیل داد و یا روشهایی بکار برد که با وجود آمیزش جنسی، لقاح و آبستنی انجام نشود. راه اول اصولاً عملی نیست زیرا یکی از مشخصات ویژه رفتاری انسان، میل زیاد او به آمیزش و ارضاء تمایلات جنسی است. از این رو بشر کوشیده است تا روشهایی ابداع نماید که ضمن عمل جنسی، از لقاح و تولید مثل جلوگیری گردد.

 

تاریخچه پیشگیری از حاملگی

اگر چه کنترل موالید ایده ای نو بنظر می آید ولی در واقع از زمانهای بسیار قدیم وجود داشته و در ورق پاره هایی که از سالها پیش از ملل متمدن قدیمی بدست آمده است معلوم می گردد که انسانهای آن دوره نیز برای جلوگیری از حاملگی تلاش می نمودند.

در زمانهای قدیم عامل ایجاد بچه را نمی شناختند و چون از تاریخ تماس زن با مرد 9 ماه می گذشت، عوامل مختلف جوی را که در طی این مدت رخ می داد عامل آن می دانستند و برخی، حاملگی را مانند سیکل ماهیانه زن، خودبخود می پنداشتند.

چون زنان همیشه خود را منشاء ایجاد بچه می دانستند و رل پدر در توالد و تناسل بچه را نمی شناختند، بنابراین تلاش برای پیش گیری از حاملگی همیشه از طرف زنان بوده است. زنان ژاپنی از کندوی عسل که زنبورهای مرده داشتند و یا ترشحات دهان شتر می خوردند. زنان افریقایی از آبی که در آن مرده را شستشو داده بودند می نوشیدند. مصریها بلافاصله پس از زایمان به تعداد سالهایی که نمی خواستند بچه دار شند دانه روغن کوچک می خوردند و یا پلاکهایی که آغشته به ترشحات کروکودیل نموده و آنرا عده ای از زنان پس از مقاربت، بالا و پایین می پریدند و یا اینکه خودشان را بحالت انقباض در می آوردند و نفس را در سینه حبس می نمودند. زنان مسلمان، فلفل آغشته به مواد یگری در واژن قرار می دادند. در برخی منابع به زنان توصیه شده است که ریشه بعضی از گیاهان را بجوشانند و بصورت دم کرده مانند چای بخورند. همچنین مصرف مقداری اسفنج را نیز در واژن زن قید کرده است. ارسطو مصرف روغن سدر و روغن زیتون را توصیه می نمود و در یونان، زنان عسل و یا مخلوطی از آب لیمو و الکل و تریاک و سرکه را مصرف می نمودند. سرکه و آب لیمو، قدرت اسپرم کشی داشته و عسل و روغن، خاصیت چسبندگی دارد و از حرکت اسپرمها جلوگیری می نماید.

پس از کشف میکروسکوپ که سلولهای اسپرماتوزوئید را بصورت فعال در زیر آن مشاهده نموده و نقش آنها را در باروری تشخیص دادند، روشهای پیشگیری توسط مرد نیز بکار گرفته شد که اولین طریقه جلوگیری، روش منقطع بوده است. بعدها استفاده از کاندوم نیز متداول شد که به مرور زمان در اثر پیشرفت علوم پزشکی از جلوگیری از حاملگی که در این مجموعه مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند عبارتند از:

1-      نزدیکی منقطع

2-      استفاده از پوشش لاستیکی (کاندوم)

3-      قرصهای ضد بارداری

4-      آمپولهای ضد بارداری

5-      متدریتمیک (دوره امن)

6-      دیافراگم مهبلی

7-      کلاهک دهانه زهدان

8-      استفنج مهبلی

9-      آی.یو.دی (وسیله داخل رحمی)

10-       استفاده از مواد شیمیایی (ژله ها، کرمها، کفها، قرصها و شیافهای مهبلی)

11-       تورپلانت (کپسولهای هورمونی کاشتنی در زیر پوست)

12-       حلقه های واژینال

13-       روشهای جلوگیری از بارداری بعد از مقاربت (روشهای اضطراری)

14-       سترون سازی

15-       سایر روشها

اینک به شرح مختصر هر یک از روشهای فوق الذکر می پردازیم:

 

1- نزدیکی منقطع Coitus Interrupts

شاید قدیمی ترین روشی که برای پرهیز از بارداری بکار می رفته نزدیکی منقطع باشد. در این روش مقارت انجام می گیرد ولی جنس مذکر قبل از اینکه بخواهد اسپرم را در مهبل بریزد آلت خود را بیرون کشیده و در نتیجه اسپرم در خارج از مهبل انزال می گردد.

اگر چه نزدیکی منقطه روش ساده ای است که نه وسیله ای می خواهد و نه تدارکی قبل از عمل جنسی لازم دارد، هزینه در بر نمی دارد، همیشه عملی است و احتیاج به آموزش هم ندارد، لیکن از نقطه نظر روانی و میزان موفقیت، این روش چندان مطلوب نبوده و معمولاً تا 20درصد موارد با عدم موفقیت همراه است زیرا حتی اگر پیش از انزال، نزدیکی قطع شود، امکان ریزش اسپرم در مهبل که بمقدار کم قبل از انزال انجام می شود. وجود دارد. بنابراین برای کاربرد موفقیت آمیز آن، شخص باید بتواند کاملاً خود را کنترل کند. از اینرو این روش، برای افرادی که انزال زودرس دارند رضایت بخش نمی باشد.

از لحاظ مضر بودن این روش نیز در گذشته مباحث زیادی عنوان شده است، بطوریکه گروهی است طریقه را مسئول ناتوانی جنسی می دانند. البته نظریات مبنای عملی نداشته و بدین لحاظ نمی توان این طریقه را مطرود دانست. با اینحال در بعضی موارد، استفاده طولانی از روش نزدیکی منقطع، سبب عدم رضایت جنسی و تحریک عصبی بخصوص در زن می شود که شکایت از دردهای زیر کم و کمر را باعث می گردد. این دردها اغلب غیر عضوی است و علت عصبی دارد. در چنین مواقعی بهتر است جهت بهبود و درمان، از روشهای دیگر جلوگیری استفاده گردد، زیرا در صورت ادامه این روش، امکان پیدایش سرد مزاجی و اختلالات روان شناختی در طرفین همواره وجود دارد.

 

2- استفاده از پوشش لاستیکی (کاندوم) Condom

اگر نطفه مرد به داحل مهبل ریخته نشود نمی تواند مهاجرت خود را از راه گردن رحم، تنه رحم و لوله های فالوپ شروع نموده، به تخمک برسد و باروری انجام گیرد. یکی از موثرترین طرق جلوگیری از انزال نطفه در مهبل، استفاده از کاندوم است. کاندوم ورقه نازکی از لاستیک و یا بافت حیوانی است که مورد استفاده آقایان قرار می گیرد.

کاندوم از قرن هفدهم تا کنون مورد استفاده بوده است. این وسیله به آسانی در دسترس عموم بوده و احتیاج به تجویز پزشک ندارد. ضمناً علاوه بر اثر ضد حاملگی، از نقطه نظر پیشگیری از بیماریهای مقاربتی نیز حائز اهمیت فراوان است.

کاندوم های اولیه از جنس پارچه های غیر قابل نفوذ و یا روده حیوانات تهیه می شد، لیکن در حال حاضر بدلیل کثرت مصرف، قسمت عمده آن از مواد لاستیکی ساخته می شود که با رنگهای مختلف در دسترس عموم قرار گرفته است. لازم به یادآوری است، حساسیت جنسی کاندوم هایی که از روده حیوانات تهیه می گردند، بیش از پوششهای لاستیکی است، اگر چه قیمت آنها نیز گرانتر می باشد.

کنترل مرغوبیت کاندوم: مرغوبیت پوشش لاستیکی معمولاً دوبار در سطوح مختلف آزمایش می شود. یک بار توسط سازندگان و بار دوم از جانب دولتها و هر دو طرف، کاندوم را از نقطه نظر وجود سوراخهای ریز و ضعف جدار کاندوم که احتمالاً ممکن است هنگام عمل جنسی پاره گردد مورد آزمایش قرار می دهند.

کارخانجات سازنده می بایست کاندوم را با وسایل الکترونیکی کنترل نموده، در صورتیکه سوراخ یا ضعفی در جدار کاندوم، بدلایلی نظیر کهنگی آن و یا نقایص در مراحل تولید، مشاهده گردد، آن را غیر قابل مصرف اعلام دارند. ولی متاسفانه سازندگان کاندوم مایل نیستند که تعداد زیادی از محصولات خود را نادیده بگیرند، لذا کنترل بار دوم توسط دولتها، تقریباً این کمبود را جبران می کند.

طریقه بسیته بندی کاندوم: بسته بندی هر کاندوم جداگانه انجام می گیرد تا از نفوذ هوا در آن جلوگیری بعمل آید زیرا چنانچه هوا در لابلای بسته بندی ها نفوذ کند موجب خراب شدن کاندوم خواهد شد.

بعضی از کارخانجات در بسته بندی ها تاریخ مصرف را ثبت می نمایند. چنانچه اگر از مدت مذکور گذشته باشد قابل اطمینان نیست. این وسیله یکبار مصرف بوده و مقاومت آن رابطه مستقیم با ضخامت کاندوم دارد. گرچه ضخامت زیاد کاندوم حساسیت جنسی را کاهش می دهد لیکن در کاندوم های نازک نیز احتمال پارگی بیشتر است.

سازندگان کاندوم ادعا دارند اگر کاندومها را در شرایط مناسب از نقطه نظر درجه حرارت، رطوبت و نور نگهداری کنند، حدود 5 سال از هنگام ساخت، قابل استفاده می باشند.

روش استفاده از کاندوم: در استفاده از این وسیله به نکات زیر بایستی توجه نمود:

1-      کاندوم باید قبل از انجام نزدیکی، بر روی آلت تناسلی در حال نعوظ گذاشته شود.

2-   بلافاصله پس از خروج منی و قبل از اینکه حالت نعوظ از بین برود، باید آلت تناسلی را خارج نموده و دقت کرد که کاندوم از آلت جدا نشود.

3-      جهت افزایش میزان تاثیر کاندوم، می توان از ژل، کرم یا کفهای اسپرم کش استفاده کرد.

معایب استفاده از کاندوم: استفاده از این وسیله صرفنظر ای مزایایی که دارد، دارای معایت چندی نیز می باشد که موارد زیر از آنجمله اند:

1-      ممکن است در جین عمل مقاربت پاره شود.

2-      در صورت خرید از بازار آزاد، قیمت آن نسبتاً گران است.

3-      احساسات جنسی در موقع مقاربت تا اندازه ای کاسته می شود.

4-      بعضی از مردان نسبت به مصرف آن علاقه ای ندارند.

5-      ممکن است یکی از طرفین نسبت به آن آلرژی پیدا نماید.

عوارض جانبی کاندوم: عارضه مهمی در اثر استفاده از کاندوم دیده نشده است. برخی افراد ممکن است نسبت به پلاستیک این وسیله حساسیت داشته باشند. تعدادی از افراد در خلال نزدیکی، ازکاهش احساس جنسی شکایت دارند که در اینگونه موارد بهتر است آنها را به استفاده از سایر روشهای جلوگیری از حاملگی تشویق نمود.

میزان اثر کاندوم: موفقیت در استفاده از این روش، بستگی کامل به رعایت نکاتی دارد که بطور یقین در نتایج حاصله از آن موثر است، بیشترین عامل عدم موفقیت با کاندوم، پاره شدن آن هنگام عمل جنسی است که براساس مطالعات انجام شده، حدود یک در 200 مورد اتفاق می افتد. علاوه بر این، عدم موفقیت با کاندوم بیشتر نزد کسانی است که تجربه کافی در نحوه استعمال وسایل ضد حاملگی نداشته، یا اینکه هدف آنها جلوگیری نیست بلکه تاخیر در حاملگی است و بنابراین بطور مداوم از آن استفاده می نمایند. بطور کلی امکان حامله شدن با این روش حدود 10 درصد است.

 

 

3- قرصهای ضد بارداری Oral Contraceptives

استفاده از این قرصها برای جلوگیری از حاملگی بسیار مطمئن بوده و در صورتیکه مطابق دستور عمل شود، تقریباً امکان حاملگی وجود ندارد و این بخصوص در مواردی که زن بدلایل طبی نباید حامله شود بسیار مناسب است. علاوه بر این، موارد زیر نیز از جمله مزایای جشمگیر قرصهای ضد بارداری بشمار می روند:

1-   خوردن قرص بدون ارتباط با عمل جنسی است و بهمین دلیل جزو معدود روشهایی است که مردم در استفاده از آن احساس ناراحتی نمی کنند.

2-   باعث تنظیم قادگی، کم شدن خون قاعدگی و از بین رفتن دردهای قاعدگی می شود. این امر برای خانمهایی که از این ناراحتی ها رنج می برند بسیار قابل توجه است.

3-      در بعضی موارد به تعادل هورمونی در بدن خانمها کمک می کند و باعث بهبود شرایط جسمی و روحی در آنان می گردد.

4-      در برخی از امراض نظیر کیستهای تخمدان و غدد پستانی باعث بهبود بیماری می گردد.

مکانیسم اثر قرصهای ضد بارداری: رایج ترین قرصهایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند حاوی مخلوطی از استروژن و پروژسترون می باشد. این دو هورمون که بطور طبیعی در بدن زنان وجود دارد موجب پیدایش خصوصیات روحی و جسمی زنانه می شود. ترشح این دو هورمون در بدن زنان که از شروع قاعدگی تا پایان این دوره بمقدار نسبتاً زیاد توسط تخمدانها صورت می گیرد بوسیله قسمت هیپوتالاموس مغز تنظیم می شود. هورمونهایی که از سلولهای هیپوتالاموس ترشح می شود به غده هیپوفیز که در مجاور آن قرار دارد رسیده و غده هیپوفیز را تحریک می کند تا هورمون FSH از آن ترشح و وارد خدن شود. این هورمون تخمدان را تحریک می کند تا در حدود 12 الی 20 تخمک را برای رشد آماده نماید. در موقع رشد، این تخمدان را تحریک می کند تا در حدود 12 الی 20 تخمک را برای رشد آماده نماید. در موقع رشد، این تخمک ها از خود، هورمون استروژن ترشح می کنند. افزایش هورمون استروژن در خون باعث جلوگیری از ترشح FSH و تحریک ترشح LH می گردد. ترشح ناگهانی LH باعث می شود تخمکی که از سایرین بیشتر رشد کرده و پاره شده و تخمک آزاد شود. پس از بیرون آمدن تخمک، بقیه فولیکول تبدیل به جسم زردی می شود که از خود، علاوه بر استروژن، پروژسترون نیز ترشح می کند. در این موقع اگر حاملگی صورت گیرد، جسم زرد بزرگ شده و به ترشح مقدار زیادی پروژستورن ادامه می دهد ولی اگر حاملگی صورت نگیرد پس از حدود 12-10 روز، جسم زرد از بین رفته، در نتیجه، ترشح هورمونها قطع و قاعدگی آغاز می گردد. این جریان همراه با نظم خاصی تکرار می گردد. در صورتیکه این نظم بهم بخورد یا بطور مصنوعی مختل شود تخمک گذاری انجام نگرفته و حاملگی رخ نمی دهد. عمل قرصهای ضد حاملگی در بدن برهم زدن این نظم است. بدین ترتیب که استروژن و پروژسترون قرصهای ضد حاملگی که از روز پنجم قاعدگی خورده می شوند و ورود این هورمونها در خون و زیاد شدن میزان آنها باعث جلوگیری از ترشح FSH و LH شده و در نتیجه تخمک آزاد نمی شود. ضمناً لایه داخلی رحم نیز بر اثر تغییر ترشح هورمونها، آمادگی قبول تخم را از دست داده و ترشحات دهانه رحم که تحت تاثیر ترشح هورمونها قرار دارد ضخیم گردیده و به اسپروماتوزوئید امکان عبور نمی دهد. بهمین دلیل است که زن در ابتدای شروع تخمک گذاری باید شروع به خوردن قرص نموده و تا موقعی که جریان تخمک گذاری برای آن ماه پایان می یابد به خوردن قرصها ادامه دهد که معمولاً در حدود 21 روز طول می کشد و پس از یکهفته که این جریان برای ماه بعد تکرار می شود باید مجدداً استفاده از هورمونها را شروع کرد.

طرز استفاده از قرصهای ضد بارداری: قرصهای پیشگیری معمولاً در یک دوره 21 روزه از روز پنجم قاعدگی آغاز می شود تجویز می گردد. در فاصله 1 تا 5 روز پس از پایان یافتن قرص، قاعدگی ماهانه با خونروی کمتر از معمول شروع می گردد. در فاصله 1 تا 5 روز پس از پایان یافتن قرص، قاعدگی ماهانه با خونریزی کمتر از معمول شروع می گردد. معمولاً حدود یک هفته پس از پایان یافتن قرص، خوردن قرص برای دوره جدید آغاز می شود. با استفاده از این قرصها طول دوره ماهانه در حدود 28 روز است.

از آنجایی که خانمها با مصرف قرص ضد آبستنی، تخمک گذاری نمی کنند، پس قاعدگی حقیقی ندارند، بلکه «خونروی قطع دارو» در آنان رخ می دهد که قاعدگی کاذب بوده و در اثر قطع دارو پیش آمده است. مخاط رحم در اثر هورمونهای موجود در قرص، تراکم یافته، کلفت م شود و وقتی دارو قطع می گردد مخاط رخم محرک شیمیایی خود را از دست داده و خونریزی شروع می شود. قاعدگی ناشی از قطع قرص از نظر زمان معمولاً کوتاهتر، مقدار خونریزی در آن کمتر و عاری از دردهای قاعدگی طبیعی است.

بهتر است قرص را هر روز در ساعت معین مثلاً بعد از شام یا قبل از خواب خورد زیرا علاوه بر این که فراموش نمی شود، سطح هورمون را نیز در خون در حد ثابتی نگه میدارد. با توجه به اینکه بسته های قرص معمولاً محتوی 21 عدد قرص حاوی هورمون هسنتد که خوردن آن سه هفته طول می کشد بنابراین اگر مثلاً قرص در روز چهار شنبه شروع شود، روزی که آخرین قرص از بسته خورده می شود نیز روز چهار شنبه خواهد بود. و چون بین دو بسته قرص معمولاً یک هفته فاصله است، زمان شروع و ختم بسته بعدی نیز احتمالاً چهارشنبه خواهد بود. در برخی بسته های قرص، برای روزهایی که زن نباید قرص هورمون بخورد، قرصهای غیر هورمونی مثلاً قرصهای محتوی آهن یا ویتامین اضافه می کنند که در رفع کم خونیها موثر است.

در صورتیکه خوردن قرص در یکشب فراموش شود، باید بمحض متوجه شدن، یک عدد قرص خورده شود و قرص بعدی در موقع خودش مصرف گردد. اگر خانمی دو شب متوالی قرص را فراموش کند، باید بمحض متوجه شدن، دو قرص را با هم بخورد و شب بعد هم از دو قرص استفاده کند و بهتر است برای آن ماه از یک وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر نیز استفاده شود. اگر سه شب متوالی خوردن قرص فراموش شود، در آن ماه باید خوردن قرص را کنار گذاشته و یک از وسیله جلوگیری از حاملگی دیگر استفاده کرده و خوردن قرص را به دوره بعد که از روز پنجم قاعدگی خواهد بود موکول نمود. خانمی که تا این حد ممکن است خوردن قرص را فراموش کند، شاید اصولاً استفاده از قرص برایش روش مناسبی نباشد.

پس از ختم قرصها در صورتیکه قاعدگی شروع شود دوباره از روز پنجم قاعدگی خوردن قرص را باید شروع نمود ولی چنانچه تا 7 روز بعد از اتمام قرصها قاعدگی ظاهر نشود، بدون توجه به آن، خوردن قرصها را مانند دوره قبل بایستی ادامه داد. در صورتیکه قاعدگی برای 2 تا 3 ماه اتفاق نیفتد باید به پزشک مراجعه کرد زیرا ممکن است آبستنی رخ داده باشد.

در صورتیکه هنگام خوردن قرصهای بین دوقاعدگی، لکه بینی مشاهده شود، احتمالاً سطح هورمون در بدن کافی نبوده لذا برای جلوگیری، روزهایی که لکه بینی ادامه دارد بهتر است روزی دو عدد قرص خورده شود. چنانچه خونریزی زیاد بوده و شبیه قاعدگی باشد باید قرصها را قطع نمود و دوباره از روز پنجم همان خونریزی، مصرف قرصها را شروع نمود.

خانمها می توانند در صورتیکه بخواهند قاعدگی خود را یک هفته عقب بیندازند، قرص را از روز پنجم شروع نموده و به مدت بیست و هفت روز ادامه دهند. اگر بخواهند دو هفته قاعدگی خود را عقب بیندازند می توانند قرص را تا سی و چهار روز ادامه دهند. این کار ممکن است برای جلوگیری از خونریزی در دوره ماه عسل یا مسافرت و دیگر مواقع لزوم مفید باشد.

خانمهایی که هیچ نوع عارضه و ناراحتی در موقع خوردن قرص حس نکنند، می توانند سالها به خوردن قرص ادامه دهند. اما عده ای از متخصصین معتقدند که هر 3-2 سال برای مدت سه ماه باید استفاده از قرص را قطع کرد تا به هیپوفیز اجازه داده شود عمل طبیعی خود را انجام دهند و برای چند ماه تخمک گذاری انجام شود.

زنانیکه از قرص جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند، بعلت تغییرات متابولیسم بدن، به ویتامینها بخصوص ویتامین B6 و سایر ویتامینهای گروه B و ویتامین C، نیاز بیشتری دارند. بهمین دلیل در بعضی از کشورها قرصهای محتوی ویتامین های گوره B و C مخصوص خانمهایی که از قرصهای جلوگیری از حاملگی استفاده می نمایند ساخته شده است، گرچه با رعایت رژیم غذایی مناسب نیز این نیاز کاملاً برطرف می گردد.

انواع قرصهای ضد بارداری: بطور عمده سه نوع اصلی از قرصهای ضدبارداری وجود دارند دسته اول قرصهایی هستند که دارای استروژن و پروژسترون بوده و بنام قرصهای ترکیبی Combined نامیده می شوند. دسته دوم، بنام قرصهای متوالی Sequential Pills نامیده می شوند که در این نوع از قرصها، معمولاً 14 تا 16 قرص اول از 21 قرص، تنها حاوی استروژن بوده و به 5 تا 7 قرص آخر از 21 قرص، حاوی پروژستورن نیز اضافه شده است. دسته سوم قرصهایی بنام مینی پیل Minipill هستند که فقط حاوی پروژسترون می بانشد. در برخی از بسته بندی های قرصهای ضد بارداری، بجای 21 قرص، 28 قرص منظور شده است. قرصهای 28 روزه در واقع همان 21 روزه هستند، با این تفاوت که 7 قرص بی اثر، حاوی آهن و ویتامین برای روزهای 22 تا 28 درنظر گرفته شده است که در تقویت قوا و رفع کمخونیها موثر می باشد.

در حال حاضر، بیشتر نوع ترکیبی مورد استفاده است که شامل دو جزء استروژنیک و پروژستینی می باشد. از جزء استروژنیک قرصهای ترکیبی، می توان به مسترانول Mestranol و اتینیل استرادیول Ethinylestradiol و از جزء پروژسترون به ترکیباتی نظیر اتینودیول دی استات Ethinynodiol Diacetate نوراتیندورون Norethindrone، نوراتیندرون استات Norethindrone acetate، اشاره نمود.

تجویز قرص مناسب هر فرد گاهی اوقات چندان کار آسانی نیست، زیرا کیفیت بیولوژیکی هورمون قرصهای ضد بارداری در افراد مختلف متفاوت است. کسانیکه مبتلا به عوارض عدم تعادل هورمون دریدن هستند  ممکن است تجویز نوع خاصی از هورمون موجب تشدید ناراحتی در آنها گردد. برعهده پزشک معالج است که در صورت مشاهده هرگونه علایم ناراحت کننده در مصرف کننده قرصهای ضدبارداری، با توجه به ویژگیها و شرایط جسمانی بیمار، نسبت به تعویض نوع قرص و یا بطور کلی، تغییر روش پیشگیری اقدام نماید. معمولاً با عوض کردن نوع قرص، عوارض فوق الذکر نیز برطرف می گردد.

عوارض قرصهای ضدبارداری: علیرغم اثرات نیکویی که مصرف قرصهای ضدبارداری در اکثر موارد دارند، برخی از زنان بر اثر مصرف این قرصها دچار عوارضی از قبیل آکنه، تهوع و استفراغ، افزایش وزن، سردرد و میگرن، افزایش فشار خون، ورم قرنیه چشم، حساسیت پستانها، ناراحتی اعصاب، تورم بدن، خستگی و افسردگی، لکه بینی و خونریزی و... می گردند که گاه ناگریز به تعویض نوع قرص و حتی ترک این روش و استفاده از روش های دیگر پیشگیری می گردند.

موارد منع مصرف قرص: سابقه ترومبوفلبیت، آمبولی ریه، سکته مغزی و بیماری عروق کرونر، اختلال واضح فونکسیون کبد، وجود قطعی یا احتمالی سرطان پستان و رحم، بیماریهای بدخیم تخمندان و سایر سرطانهای وابسته به استروژن، خونریزی دستگاه تناسلی با علل ناشناخته، حاملگی و آدنوم کبد، از مواردی هستند که مصرف قرصهای ضدبارداری را منع می نمایند.

موارد احتیاط در مصرف قرصهای ضدبارداری: تومورهای رحمی، افزایش فشار خون، صرع، نامنظم بودن قاعدگی، سابقه ای که نشان دهنده احتمال وجود دیابت قندی باشد، سابقه سردردهای میگرنی، سن 25 یا بالاتر از آن بخصوص در مبتلایان به چاقی، فشار خون و دیابت و افرادی که سیگار زیادی مصرف می کنند، بخصوص اگر سن آنها از 35 سال تجاوز نماید، از جمله مواردی هستند که بهنگام توصیه قرصهای ضدبارداری می بایست مورد توجه قرار گیرند.

علایم هشدار دهنده: خانمهایی که از قرصهای ضدبارداری استفاده می نمایند، در صورت مشاهده علایمی نظیر تورم یا درد غیر عادی درپاها، زردی پوست یا چشمها، درد شکمی یا سینه ای یا بازویی، تنفس کوتاه و اختلال در بینایی، باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایند و تا پس از معاینات و بررسیهای پزشک در صورت لزوم نسبت به تعویض قرص و یا تغییر در روش پیشگیری از حاملگی، اقدامات مقتضی بعمل آید.

میزان اثر قرصهای ضد حاملگی: در صورتیکه قرصهای ضد بارداری بطور منظم استفاده شوند، میزان اثر آنها 9/99 درصد در سال است، بعبارت دیگر از هر هزار نفر زن چنانچه مرتباً از قرصهای ضد حاملگی مصرف کنند یک نفر از آنها در عرض یکسال حامله خواهد شد. ولی متاسفانه میزان اثر قرصهای ضدبارداری از نقطه نظر دموگرافیک بدین سادگی نبوده، بلکه بعلت فراموشی یا تعویض قرص یا عدم دسترسی به کلینیک، عدم موفقیت را از 1/% تا 6/2 درصد در سال تغییر داده است. با اینحال استفاده از قرصهای ضد حاملگی در زمره مطمئن ترین روشهای جلوگیری از بارداری قرار دارد.

 

4- آمپولهای ضدبارداری Injectibeles

آمپولهای ضد بارداری غالباً حاوق مقدار قابل توجهی هورمون پروژسترون می باشند که در جهت جلوگیری از تخمک گذاری، تغییر ترشحات دهانه رحم و غیر قابل نفوذ کردن آن برای اسپرم و همچنین نامناسب نمودن مخاط رحم برای لانه گزینی عمل می نمایند. این دارو را می توان هر چند ماه یکبار بصورت آمپول داخل عضلانی تزریق نمود.

اگر چه مواردی از قبیل میزان اثر بخشی مطلوب، عدم ترس از فراموشی، تزریق هر چند ماه یکبار و توجه به این حقیقت که همسران دخالتی در آن نخواهند داشت، از جمله مزایای این روش بشمار می رود، لیکن متاسفانه عوارض پروژسترونهای تزریقی متعدد بوده و بدلایلی نظیر افزایش وزن، تهوع، سرگیجه، نا منظم شدن قاعدگی، کم شدن امیال جنسی، آکنه و خونریزی های نامرتبی که معمولاً ایجاد می کنند، مورد استفاده چندانی ندارند.

میزان اثر آمپولهای ضدبارداری کم و بیش شبیه قرصهای ضدبارداری است و عدم موفقیت این روز در حدود یک درصد گزارش گردیده است. تکنیک تزریقی در این امر اهمیت بسیار دارد، بطوریکه توصیه می شود در عمق عضلات تزریق گردد زیرا تزریق سطحی و زیر جلدی، میزان عدم موفقیت را افزایش می دهد.

 

5- متد ریتمیک (دوره امن) Safe Period

اساس این روش که بنام روش تقویمی هم نامیده می شود، براینست که زن و شوهر در فاصله زمانی که امکان باروری در دوره ماهانه جنسی وجود دارد، از نزدیکی خودداری می کنند. بکار گرفتن این شیوه بستگی به امکان مشخص کردن زمان باروری در دوره ماهانه قاعدگی دارد.

تا قبل از سال 1930 زمانهای متفاوتی را برای تخمک گذاری در نظر می گرفتند. ولی کایوساکواگینو Kayusaku Ogino دانشمند ژاپنی و کناژ Knaus متخصص زنان و مامایی اتریشی در مطالعاتی که بطور جداگانه انجام دادند توانستند زمان دقیق تخمک گذاری را که امروزه اساس شیوه دوره امن است معین کنند. کناز که مسئله را از نظر آزمایشگاهی مطالعه نموده، معتقد است که تخمک گذاری 15 روز پس از آغاز قاعدگی اتفاق می افتد. حال آنکه اگینو که مسئله را از نظر بالینی مورد مطالعه قرارداده عقیده دارد تخمک گذاری 12 تا 14 روز پیش از شروع قاعدگی بعدی انجام می شود. دیگران نیز مطالعات تایید شده ای انجام داده اند. رویهمرفته امروزه تخمک گذاری را در روز 2 14 (12 تا 16) پیش از شروع قاعدگی می دانند.

با توجه به مطالب فوق الذکر که زمان تقریبی تخمک گذاری را مشخص می نماید و همچنین در نظر گیری مدت زمان قدرت باروری تخمک و اسپرم، راه حل مطمئن در این روش بقرار زیر است:

1-   در صورت نامنظم بودن دوره های ماهانه، لازم است برای 12 ماه متوالی، تاریخ شروع دوران قاعدگی یادداشت گردیده و در پایان این مدت، کوتاهترین و طولانی ترین دوره عادت ماهانه مشخص شود. برای سیکل های منظم، چنین یادداشتی ضرورت ندارد زیرا کوتاهترین و طولانی ترین دوره یکسان است.

2-      با کم کردن عدد 18 از تعداد روزهای کوتاهترین دوره ماهانه، اولین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص می گردد.

3-      با کم کردن عدد 11، از تعداد  روزهای طولانی ترین دوره ماهانه، آخرین روز احتمال باروری در دوره ماهانه مشخص می گردد.

بنابراین با کم کردن 18 روز (16 روز باضافه 2 روز که در آن اسپرم زنده می ماند) از کوتاهترین سیکل قاعدگی و 11 روز (12 روز منهای یک روز که تخمک زنده است) از طولانی ترین سیکل قاعدگی، اطلاعاتی بدست می آید براساس آن، بطور تئوریک می توان روزهایی را که فرد در معرض خطر حاملگی است، بدست آورد. در اینحالت نزدیکی در ایامی که خطر حاملگی وجود ندارد، آزاد است.

هر قدر قاعدگی نامنظم تر باشد، روزهای در معرض خطر بیشتر و طول دوره عدم نزدیکی طولانی تر خواهد بود. به عنوان مثال طبق فرمول ذکر شده، در یک سیکل منظم به فواصل 28 روزه تکرار می شود، عدم نزدیکی فقط از روز 10 تا 17 قاعدگی انجام می گیرد. حال آنکه خانمهایی که سیکل قاعدگی آنها بین 25 تا 32 روز متغیر است، از روز 7 تا 21 نزدیکی نکنند، زیرا در این ایام امکان آبستنی وجود دارد.

از آنجایی که مدت زمان باروری تخمک و اسپرم بنا به عقیده برخی از محققین و دانشمندان، بیش از ارقام ذکر شده نیز محتمل است، لذا بمنظور افزایش ضریب اطمینان این روش، بهتر است یک تا دو روز قبل و بعد از روزهایی که براساس فرمول بیان شده جهت عدم نزدیکی تعیین گردیده است نیز از مقاربت خودداری بعمل آید.

علاوه بر روش فوق، استفاده از درجه حرارت بدن، توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم، روش لمس دهانه رحم، نیز در تعیین دوره امن و بی خطر می توانند مورد استفاده قرار گیرند که ویژگیهای هر یک از آنها عبارتند از:

روش استفاده از درجه حرارت بدن: استفاده از اندازه گیری درجه حرارت بدن و تهیه نمای تغییرات آن روش دیگری است که می توان برای تعیین دوره امن بکار برد. حرارت بدن در حدود 12 تا 36 ساعت پیش از تخمک گذاری پایین می افتد و 12 تا 48 ساعت پس از تخمک گذاری در حدود 04/ درجه سانتیگراد بالا می رود. این افزایش درجه حرارت بدن را ناشی از افزایش سطح پروژسترون می دانند که در تمام طول پس از تخمک گذاری ادامه می یابد. این افزایش درجه حرارت بمدت 3 روز متوالی، نشانه آن است که تخمک گذاری انجام شده است.

در روش اندازه گیری دمای بدن، زن هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب و پیش از خارج شدن از تختخواب و قبل از انجام هر نوع کاری، دمای بدن خود را بمدت 3 دقیقه از راه دهان یا مقعد اندازه می گیرد. سپس با توجه به تغییرات درجه حرارت بدن و تجریبات قبلی که در این مورد بدست آورده است می تواند دوره امن را تخمین زده و معلوم نماید.

روش استفاده از تغییرات مخاط دهانه رحم: در توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم، زن بایستی از تغییرات موکوس در طول سیکل قاعدگی مطلع باشد. اکثر زنان در چند روز اول بعد از قاعدگی، در واژن خود احساس خشکی می نمایند. سپس زن از وجود ترشحات چسبناک خبر می دهد که این ترشحات چند روز بعد، رقت بیشتری پیدا کرده و زن احساس خیسی تدریجاً فزاینده ای را دارد. آخرین روزی را که این احساس خیسی یا نرمی وجود دارد بنام روز اوج می نامند و مصادف با تخمک گذاری و زمانی است که استروژن در بالاترین سطح خود می باشد. در این زمان موکوس گردن رحمی بسیار مرطوب کننده بوده، غالباً شفاف و شبیه سفیده تخم مرغ خام می باشد. بعد از روز اوج، موکوس تغییر حالت داده و چسبنده می گردد و این ناشی از اثر پروژسترون می باشد و یا بکلی از بین رفته و زن احساس خشکی در واژن خود می نماید. فاز باروری در یک زن، از زمانی شروع می گردد که موکوس خیس کننده ظاهر می شود. سومین روز بعد از نهایت ترشح این موکوس، احتنام فاز باروری می باشد. در صورت تمایل زوجین به جلوگیری از بارداری، بایستی از نزدیکی کردن در این دوره، از شروع موکوس خیس تا سه روز کامل بعد از نهایت ترشح آن خودداری گردد.

بطور کلی اگر زنی به تغییرات ترشح واژن خود، که شامل ترشح غلیظ و چسبنده در قبل و بعد از تخمک گذاری است و ترشح رقیق و آبکی که مربوط به زمان تخمک گذاری است توجه کند، می تواند بدنبال از بین رفتن ترشح مخصوص زمان تخمک گذاری، نزدیکی کند. ناگفته نماند در صورتیکه ترشح واژن و کیفیت آن به علت عفونت و یا مصرف  داروهای داخل واژن باشد، امکان اشتباه وجود دارد.

روش لمس دهانه رحم: یکی از روشهای خودداری دوره ای از نزدیکی، عبارتست از لمس دهانه رحم توسط خود زن که در عین سادگی، جالب توجه است. این روش بهتر است در حالت ایستاده و در شرایطی که پای راست روی صندلی قرار دارد و انگشت میانی دست راست داخل مهبل می شود انجام گیرد. در مراحل اولیه دوره قاعدگی، دهانه رحم در پایین مهبل قراردارد و به آسانی می توان آن را لمس کرد. قوام دهانه رحم سفت و شبیه به قوام توک بینی است و سوراخ دهانه رحم بسته است. هر چه زمان تخمک گذاری نزدیک تر گردد، دهانه رحم نیز نرم تر شده و قوام آن به قوام لبها شباهت پیدا می کند، سوراخ دهانه رحم شروع به باز شدن می کند و می توان آن را به صورت یک فرورفتگی لمس کرد که در بالای مهبل قرار دارد و رسیدن انگشت به آن خیلی مشکل است. بعد از تخمک گذاری، قوام این ناحیه مجدداً سفت گردیده، سوراخ آن بسته شده و در پایین قرار می گیرد. هنوز مطالعاتی کافی مبنی بر اینکه، چند درصد خامها می توانند این روش را یاد بگیرند و بکار ببرند، انجام نشده است و اثر این روش در جلوگیری از حاملگی نیز روشن نیست.

در هر حال بهتر است در استفاده از درجه حرارت بدن، توجه به تغییرات مخاط دهانه رحم و روش لمس آن، جهت تعیین دوره امن، به نظرات اگینو- کناز و فرمولهای پیشنهادی آنان نیز توجه شود.

میزان اثر متدریتمیک: اگر چه این روش بدون عوارض جانبی است و سالها می توان از آن استفاده نمود، لیکن بعلت اینکه عمدتاً براساس تخمین زمان تخمک گذاری انجام می شود، روش نامطمئنی است و حدود 20 درصد امکان حاملگی وجود دارد.

 

6- دیافراگم مهبلی Vaginal Diaphragm

سالها قبل از پیدایش دیافراگمها، زنها از وسایل مختلف بمنظور جلوگیری از حاملگی استفاده می کردند. مانند قرار دادن برگ درختان، صمغ، دانه های میوه و اسفنج در مهبل به این امید که از عبور اسپرماتوزوئید از دهانه رحم جلوگیری بعمل آورند. چنانچه قبل از قرن نوزدهم در جزایر سوماترا، زنها اجسامی شبیه نعلبکی آغشته به تریاک در مهبل خود قرار می دادند و زنهای چینی و ژاپنی کاغذهای ابریشمی آغشته به مواد روغنی بکار می بردند. همچنین گاهی لیمو را دو نیم کرده و محتویات آنرا خارج نموده و در مهبل خود قرار می دادند. کاربرد لیموی فشرده شده از دو سو، منظور را عملی می کرد یکی وجود مانع و دیگری اسید سیتریک موجود در لیمو که خاصیت اسپرم کشی دارد. در سال 1882 دکتر هاسه Hasse در آلمان موفق به ساختن دیافراگمی بنام Mensinga گردید که بعدها در هلند بنام Dutech-cap معروف شد. بالاخره استعمال دیافراگم در هلند و سپس در انگلستان معروفیت پیدا نمود. تا اینکه با کوشش مارگارت سنگر Sanger، دیافراگم در اوایل قرن بیستم در امریکا نیز رواج یافت.

دیافراگم وسیله گنبدی شکلی است که از ورقه نازکی از جنس لاستیک که لبه آن دارای حلقه فنری می باشد تشکیل شده است و قبل از نزدیکی داخل مجرای زنانگی گذارده می شود، دیافراگم ها از لحاظ اندازه و ساختمان با هم متفاوت بوده و با قطرهای گوناگون در دسترس است که در هر فردی جهت پوشاندن کامل سرویکس، بایستی اندازه و نوع مناسب آن بکار برده شود. این وسیله اثر ممانعت از حاملگی خود را از دو طریق اعمال می کند که یکی سد فیزیکی نسبی بین اسپرم و سوریکس و دیگری اثر اسپرم کش ژلی است که همراه آن بکار می رود. بمنظور موثر بودن دیافراگم لازم است که بطرز صحیح جایگزین شود. در غیر اینصورت استفاده از آن سودی نخواهد داشت. قراردادن دیافراگم در ابتدا باید توسط افراد آزموده انجام شود. الزامی نیست که گذارنده پزشک باشد، بلکه از وجود ماما و نرس یا هر فردی که آموزش کافی جهت قرار دادن دیافراگم داشته باشد نیز می توان استفاده نمود. لازم به یادآوری است گاهی در اثر عواملی چون تغییر وزن، افزایش تعداد زایمان، اعمال جراحی لگن و سقط جنین، اندازه دیافراگم تغییر نموده و اندازه گیری مجدد آن الزامی خواهد بود.

روش قراردادن صحیح دیافراگم در مهبل: قراردادن دقیق دیافراگم در مهبل فوق العاده حائز اهمیت است. برای نیل به این هدف، هنگام اندازه گیری باید آموزش کافی به استعمال کنندگان داده شود. بایستی تاکید شود که دهانه زهدان خود را با انگشت لمس نمایند و موقعیت آنرا نسبت به مهبل مشخص کنند. بدین ترتیب استعمال کننده خواهد توانست در مواقع ضروری، خود به جایگزینی آن مبادرت ورزد. برای بدست آوردن نتیجه مطلوب از استفاده دیافراگم، باید توجه داشت که حلقه دور آن هر قدر هم که دارای اندازه دقیق و مناسب باشد قادر نیست از عبور اسپرماتوئوزید ها صدردصد جلوگیری نماید، لذا باید قبل از جایگزین کردن دیافراگم، آنرا با کرمهای اسپرم کش آغشته نمود تا هم قرار دادن آن بسهولت انجام شود و هم در صورتیکه تعداد محدود اسپرماتوزوئید از حلقه دور دیافراگم عبور کرده باشد، در مقابل مواد اسپرم کش قرار گرفته و بدین ترتیب موفقیت روش را تضمین نماید. پس از ریختن کرم اسپرم کش در گودی دیافراگم، استفاده کننده در هر وضعی که مناسب می داند و بدان عادت کرده است دیافراگم را در داخل مهبل می نماید. در صورتیکه این کار با دقت صورت گرفته باشد دهانه زهدان خودبخود در پشت پره دیافراگم پنهان خواهد شد.

استعمال کننده باید حتماً پس از انجام کار، موقعیت گلوی زهدان را در ورای پرده لمس نماید. در غیر اینصورت ممکن است حلقه دیافراگم در لبه قدامی دهانه زهدان تکیه کند که مسلماً در این حالت منظور از استعمال آن برآورده نخواهد شد. گاه برای جایگزین کردن دیافراگم از وسایل مخصوصی بنام اپلیکاتور می توان استفاده کرد.

زمان مناسب استفاده از دیافراگم جهت نزدیکی: دیافراگم را میتوان چند دقیقه تا یکساعت قبل از نزدیکی در محل خود قرار داد و پشت و روی آنرا با کرم یا ژله اسپرم کش آغشته نمود. اگر هنگام نزدیکی بیش از 2 ساعت از گذاردن دیافراگم گذشته باشد، بکار بردن دوباره ژله یا کرم اسپرم کش جهت افزایش میزانی اثر این روش عاقلانه تر خواهد بود.

دیافراگم را نباید زودتر از 6 ساعت بعد از نزدیکی بیرون آورد زیرا زودتر از این مدت، هنوز استثنائاً اسپرماتوزوئیدها حیات داشته و ممکن است موجب حاملگی گردند و روش را با عدم موفقیت روبرو گردانند. در عین حال بهتر است بیش از 24 ساعت نیز در مهبل باقی گذارده نشود زیرا بیش از این مدت، وجود دیافراگم در مهبل، سبب التهاب گردیده و عواقب ناراحت کننده دیگری در برخواهد داشت.

در صورتیکه در عرض 6 ساعت بعد از نزدیکی اول، مجدداً نزدیکی صورت گیرد، بدون خارج کردن دیافراگم مقداری ژل کشنده اسپرم، قبل از نزدیکی مصرف می شود.

لازم به یاددآوری است شستشوی مهبل حالیکه دیافراگم در داخل است توصیه نمی شود. زیرا شستشو موجب، رقیق شدن کرم شده، ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.

روش نگهداری دیافراگم: در صورتیکه دیافراگم بخوبی نگهداری شود، ممکن است تا دو سال دوام یابد، ولی بهتر است هر سال آنرا تعویض نمود. پس از خارج کردن دیافراگم، آنرا با صابون شسته و با پودر تالک آغشته می نمایند. در هر فرصت باید دقت نمود که دیافراگم سوراخ نشده و حلقه اطراف آن سالم باشد. دیافراگم را نباید با محلولهای ضد عفونی شستشو داد زیرا دوام آن بتدریج در مقابل مواد شیمیایی از بین رفته و منجر به سوراخ شدن آن می گردد.

عوارض دیافراگم: دیافراگم عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. موارد نادری از واکنش های آلرژیک چه نسبت به پلاستیک و چه به مواد کشنده اسپرم گزارش شده است.

موارد منع مصرف دیافراگم: از مواردی که استعمال دیافراگم را نا مناسب می سازد، افتادگی و سقوط رحم، کج راهیهای شدید به عقب و جلو زهدان، عدم مقاومت کافی عضلات پرینه و مهبل، آلرژی نسبت به مواد پلاستیکی و کرمهای اسپرم کش و التهاد مهبل را می توان ذکر نمود.

میزان اثر دیافراگم: در صورتیکه اندازه دیافراگم مناسب انتخاب گردیده و همراه کرمهای اسپرم کش جایگزین شده بادش، میزان عدم موفقیت در حدود 2 تا 3 درصد در سال است، ولی از آنجایی که اغلب دقت کافی در اندازه گیری و قراردادن صحیح آن انجام نمی گیرد، لذا این امر در میزان اثر دیافراگم از نقطه نظر پیشگیری از حاملگی موثر بوده، بطوریکه عدم موفقیت روش را تا 17درصد افزایش می دهد. بطور کلی در افرادیکه تجربه کافی در استعمال دیافراگم دارند، همچنین در زنان مسن تر یا زنانی که بطور همیشگی از آن استفاده می کنند، موفقیت آمیز تر است و نیز میزان اثر با درجه آگاهی و آموزش کافی استعمال کنندگان رابطه مستقیم دارد. لذا در بررسی تاثیر دیافراگم از نقطه نظر پیشگیری از حاملگی باید فاکتورسن، تجربه، مداومت در استعمال و کیفیت آموزش افراد در نظر گرفته شود.

 

7- کلاهک دهانه زهدان Cerviacal Cap:

بر خلاف دیافراگم که تمامی قسمت بالای مهبل را می پوشاند کلاهک دهانه زهدان فقط گلوی زهدان را فرا گرفته و مانع عبور اسپرومازوئیدها از آن می گردد. ساختمان کلاهک دهانه زهدان، معمولاً از جنس مواد نسبتاً سخت و گاهی از فلز می باشد. اخیراً انواع نرم تری از پلاستیک ساخته شده و در دسترس قرار گرفته است. کلاهک وسیله فنجان مانندی است که مانند سرانگشتی که روی انگشت می گذارند، درست روی گردن رحم جا می گیرد و مانع ورود نطفه به رحم می گردد.

روش اندازه گیری و قراردادن کلاهک دهانه زهدان: اندازه گیری کلاهک دهانه زهدان باید توسط افراد آموزش دیده صورت گیرد. معمولاً روال بدین ترتیب است که ابتدا اسپکولوم را در مهبل قرار داده، پس از نمایان شدن گلوی زهدان می توان اندازه مناسب را بدست آورد.

جایگزینی کلاهک را می توان به کسانی که استعداد فراگیری داشته باشند آموزش داد. بدین ترتیب خواهند توانست شخصاً آنرا بکار برند. در غیر اینصورت قراردادن آن باید توسط پزشک یا اشخاص مطلع انجام گیرد.

کلاهک را نباید زودتر از 6 ساعت بعد از مقاربت بیرون آورد زیرا ممکن است هنوز اسپرماتوزوئیدها حیات داشته باشند. استفاده از کرمهای اسپرم کش هر چند ضروری نیست ولی کاربرد آن در میزان موفقیت این روش موثر است. شستشوی مهبل بعد از مقاربت مانند دیافراگم توصیه نمی شود زیرا سبب رقیق شدن کرمها شده و خاصیت اسپرم کش خود را از دست می دهد.

عوارض کلاهک دهانه زهدان: اگر کلاهک بمدت طولانی در دهانه زهدان باقی بماند سبب تحریک نسوج گردیده و موجب ترشحات زیاد و بدبو در مهبل خواهد شد. همچنین ترشحات داخل زهدان پشت کلاهک جمع شده و موجبات التهاب دستگاه تناسلی را فراهم خواهد نمود. لذا باقی گذاشتن کلاهک دهانه زهدان همانند دیافراگم مهبلی، بمدت بیشتر از 24 ساعت در واژن توصیه نمی گردد.

موارد عدم استعمال کلاهک دهانه زهدان: در موارد پارگی و زخم دهانه زهدان، دهانه های زهدان غیر طبیعی که اندازه آنها کوچکتر از معمول و یا طولانی تر از عادی باشند، التهاب دهانه زهدان، التهاب ضمایم زهدان و عدم توانایی زن در جایگزینی و خارج کردن کلاهک، استفاده از این روش پیشنهاد نمی گردد.

میزان اثر کلاهک دهانه زهدان: موارد عدم موفقیت در این روش بنابر آمار موجود تا 6/7 درصد در سال گزارش گردیده است. علل عدم موفقیت ممکن است جابجا شدن کلاهک هنگام مقاربت بوده باشد. این پیشامد هنگامی بوقوع می پیوندد که اندازه کلاهک مناسب نبوده یا اینکه دهانه زهدان کوتاه یا طولانی تر از معمول بوده و حلقه کلاهک، محکم اطراف گلوی زهدان را فرا نگرفته باشد.

 

8- اسنفج مهبلی Vaginal Sponge

جسمی است اسفنج به شکل کره که قطری حدود 5 سانتی متر دارد و از ماده مصنوعی خاصی که به اسپرم کش آغشته گردیده ساخته شده است. این وسیله یک قسمت فرو رفته دارد که جهت قفل شدن روی دهانه رحم بمنظور کاهش احتمالی جابجایی در حین نزدیکی، مد نظر گرفته شده است. به طرف دیگر یک حلقه پس استر وصل می شود که جهت سهولت خارج کردن آن، تعبیه گردیده است.

چگونگی استفاده از اسفنج: ابتدا اسنفج را با کمی آب (حدود 2 قاشق) مرطوب می نمایند زیرا آب، ماده اسپرم کش را فعال می کند. سپس باید کناره های اسفنج را تازده، بطوریکه اسفنج طویل و باریک شود و به این حالت در دهانه رحم جایگزین می شود. اسفنج خودبخود دهانه را مسدود می کند. اگر اسفنج صحیح و دقیق قرار گرفته باشد، حلقه باید در سمت خارجی اسنفج باشد تا در موقع لزوم بتوان آنرا خارج نمود.

از مزایای این روش آن است که در هر زمانی 24 ساعت قبل از نزدیکی جا گذاری می شود می تواند برای چندین عمل مقاربت، بدون اینکه از اسپرم کش اضافی استفاده شود، بکار رود. اسفنج برای 24 ساعت فعال باقی می ماند و باید 6 ساعت بعد از آخرین مقاربت خارج گردد. به عبارت دیگر، کل زمانی که اسنفج می تواند در دهانه رحم باقی گذارده شود، 30 ساعت توصیه می گردد. هیچگاه نباید از یک اسفنج دوباره استفاده شود. همچنین استفاده از اسنفج در دوره عادت ماهیانه ممنوع است.

عوارض و مشکلات احتمالی بهنگام استفاده از اسفنج: در موارد نادری تحریک پذیری بیش از حد و حساسیت نسبت به اسفنج، صورت قرمزی و تورم فرج مشاهده می شود. گاهی نیز با سندرم شوک توکسیک می تواند همراه باشد. مشکلاتی نیز بهنگام خارج کردن اسنفج ممکن است بوجود آید. وجود هر گونه خارش، تحریک پذیری یا سوزش در دستگاه تناسلی، بوی نا مطبوع دایمی و ترشحات غیر واژن و یا هر یک از علایم سندرم شوک توکسیک را باید به پزشک اطلاع داد. علایم خطرناک سندرم شوک توکسیک شامل: تب، اسهال، استفراغ، دردهای عضلانی و لکه های پوستی نظیر آفتاب سوختگی می باشد.

مزان اثر اسفنج: مطالعات کلینیکی نشان می دهد که میزان اثر میزان اسنفج حدود 85 درصد بوده و میانگین بارداری دراستفاده از این روش، قریب 15 درصد می باشد.

 

9- آی.یو.دی (وسیله داخل رحمی) I.U.D = Intra Uterine Devices

در مورد کاربرد آی یو دی گفتگو بسیار است. در کجا و توسط چه کسی برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفته، هنوز بخوبی روشن نیست. بنابر داستانی، اعراب بادیه نشین در مسافرتهای طولانی برای جلوگیری از حاملگی شترهای خود، سنگ ریزه ای توسط نی بلند در داخل رحم آنها قرار می دادند و بدین وسیله شترها در مقابل حاملگی مصون می ماندند.

اولین موارد استفاده علنی از این روش در انسان، به قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بر می گردد. در آن زمان دکمه دهانه زهدان بکار برده می شد. این دکمه مانند کلاهکی، کلوی زهدان را می پوشانید و ساقه آن نیز در مجرای زهدان قرار می گرفت. در سال 1902 دکتر کارل پزشک آلمانی وسیله ای شبیه استخوان جناغ سینه مرغ در داخل رحم قرار می داد. این وسیله در 700 مورد بمنظور جلوگیری از حاملگی استعمال گردید. نوع دیگر این وسیله نه تنها برای جلوگیری از حاملگی استفاده می شد، بلکه از نقطه نظر تنظیم قاعدگی و احیاناً سقط های تحریکی بکار می رفت، ولی کاربرد نابجای این وسایل اغلب عوارض شدیدی چون خونریزی و التهاب لگن همراه داشت که گاهی موجب مرگ بیماران می گردید. در نتیجه بعلت عدم دسترسی به آنتی بیوتیک ها در آن زمان، مراکز پزشکی، استفاده از این روش را محکوم نمودند و برای مدت نسبتاً طولانی استعمال آن متروک گردید.

اولین آی یو دی از جنس ابریشم توسط پزشک آلمانی بنام Richter ساخته شد. این وسیله فقط بمنظور پیشگیری از حاملگی مورد استفاده قرار می گرفت.

در سال 1920 دکتر Pust نوعی آی یو دی ساخت که ترکیبی از دستگاه دکتر کارل و حلقه ابریشمی Richter بود. از این دستگاه در 435 مورد، استفاده نموده و در بررسی هایی که از این مطالعه بعمل آورد حاملگی مشاهده نگردید. معذالک با مخالفت جوامع پزشکی روبرو شد، زیرا عقیده پزشکان بر این اصل استوار بود که این گونه وسایل موجب التهاب لگن شده و برای احیای مریض خطرناک هستند.

در همانسال Ernst Graefenberg نوع جدیدی از آی یو دی بشکل حلقه و از جنس نقره ساخت که تماماً در داخل رحم قرار می گرفت. این آی یو دی شهرت بسیار زیادی در آلمان و ممالک دیگر بدست آورد. از طرفی در سال 1934، Ota در ژاپن آی یو دی دیگری از طلا و یا نقره با پوشش طلا عرضه نمود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

علیرغم نتایج مثبتی که از کاربرد این روش بدست آمده بود، معهذا مجدداً با مخالفت شدید جوامع پزشکی مواجه گردید و بدلیل خطرناک قلمداد شدن، این روش به بوته فراموشی سپرده شد. تا اینکه پزشکی در سرزمین فلسطین اشغالی بنام Oppen- Heimer در سال 1950 گزارشی ارائه داد که در 1500 مورد استعمال حلقه های Grarfenberg نتایج جالب توجهی از نقطه نظر پیشگیری از حاملگی بدست آورده بود. در همان زمان Ishihama از ژاپن موفقیت حلقه Ota را در 20000 زن ژاپنی اعلام نمود. یکسال بعد Margulies Lazar در نیویورک آی یو دی ساخت خود را با نام Margulies Coil مورد آزمایش قرار داد. این وسیله از جنس پلاستیک ساخته شده بود و برای اینکه در مقابل اشعه X قابل رویت باشد، مقداری باریم نیز در ترکیب آن بکار رفته بود.

با توجه به آمار Oppen-Heimer و Ishihama و ذهنیت های قبلی که از استعمال آی یو دی در دست بود، برای روشن نمودن تکلیف پزشکان سراسر دنیا نسبت به آی یو دی در سال 1962 کنگره بین المللی در شهر نیویورک برپا گردید. در این کنگره که پزشکانی از تمام نقاط دنیا شرکت داشتند، مشاهدات خود را در مورد استفاده از آی یو دی به اطلاع جهانیان رسانیدند و در پایان کنگره استفاده از آی یو دی را در برنامه های پیشگیری از حاملگی مجاز دانسته و استعمال آن را بی خطر اعلام داشتند.

درهمین کنگره دکتر Jack Lippes، آی یو دی مشهور ساخت خود را که همان Lippes Loop باشد به اطلاع همگان رسانید. این آی یو دی توسط اپلیکاتور تماماً در داخل رحم قرار می گیرد و دنباله آن توسط نخی که در مهبل باقی می ماند نمایان است. جنس این آی یو دی از پلاستیک و پلی اتیلن بوده و موجب تحریک نسج آندومتر نمی شود. از آنجائیکه ممکن است نخ آی یو دی در مهبل دیده نشود لذا در ساختمان آن مقداری سولفات باریم بکار رفته که در مقابل اشعه ایکس نمایان است. این وسیله جدید که نسبت به انواع دیگر آی یو دی ارجحیت داشت، بزودی مورد توجه و مصرف پزشکان و متخصصین بیماری های زنان و مامائی و یا آنان که دست اندر کار برنامه های تنظیم خانواده بودند قرار گرفت و بدین ترتیب پس از تایید بلامانع بودن این روش در پیشگیری از حاملگی، بتدریج انواع جدیدتری از آی یو دی ساخته شد و در دسترس عموم قرار گرفت.

مکانیسم عمل آی یو دی: مکانیسم اثر آی یو دی بدرستی شناخته شده نیست ولی اظهار نظرهای متعددی در این زمینه بیان گردیده است از جمله اینکه معتقدند: وجود آی یو دی در رحم، در انتقال اسپرم دخالت داشته و حرکت آن را در مراحل اولیه کند می کند. حرکات دودی لوله های رحمی در زنانی که آی یو دی دارند شدت یافته و موجب می شود که تخم لقاح یافته قبل از آمادگی لازم جهت جایگزینی در آندومتر دفع گردد. وجود آی یو دی در رحم، انقباضات رحمی را شدت بخشیده و مانع لانه گزینی می گردد. حضور ای یو دی در رحم، با برهنه زدن تعادل شیمیایی و آنزیمی آندومتر و همچنین با ایجاد التهاب در آن، مانع لانه گزینی تخمک گشنیده شده می گردد و بالاخره اینکه آی یو دی روی مرحله لقاح اثر گذارده و مانع بارور شدن تخمک توسط اسپرومائوزوئید می گردد.

انواع آی یو دی: انواع مختلف آی یو دی در دو گروه عمده جای دارند. گروه اول آی یو دی های خنثی که فاقد مواد شیمیایی هستند. اندازه این نوع آی یو دی که اغلب از مواد پلی اتیلن ساخته شده، معمولاً بزرگتر از سایر انواع است. از این گروه انواع Lippes loop و Saf-T-Coil را می توان نام برد که بطور شایع استعمال می شوند. آی یو دی های خنثی می توانند تا یائسگی در رحم باقی بمانند.

گروه دوم آی یو دی هایی که حاوی مواد شیمیایی با اثرات بیولوژیکی هستند. وجود این مواد بدلیل دارا بودن اثر جلوگیری از حاملگی باعث گردیده که از حجم و اندازه آی یو دی کاسته شده و در نتیجه عوارض آن نیز کمتر باشد. ضمناً بعلت کوچکی اندازه می توان در صورت لزوم برای خانمهایی که زایمان نداشته اند نیز استفاده نمود. مواد شیمیایی که به آی یو دی اضافه شده تا اثر جلوگیری از حاملگی آن را افزایش دهد و در نتیجه امکان کوچکتر کردن سطح تماس آی یو دی با رحم امکان پذیر شود، متنوع بوده و هر یک از آنها اثر ویژه ای دارند. مثلاً آی یو دی های محتوی مانند Copper-7 و Copper-T سطح بسیار کوچک و در نتیجه عوارض کمتری دارند ولی چون پس از تقریباً سه سال ماندن در رحم، مس موجود در آن جذب شده و یا روی آن فسفات کلسیم رسوب می نماید، در نتیجه اثر ضد حاملگی آن کاهش می یابد. بدین جهت پس از سه سال بایستی آن را خارج و آی یو دی دیگری جایگزین آن نمود.

برای طولانی تر کردن اثر آی یو دی و باز هم کمتر کردن عوارض ناشی از آن، در یک نوع آی وی دی، مس را روی پایه نقره کار گذاشته اند و در نتیجه با سطح کمتر، اثر بیشتر و طولانی تری دارد و حداقل تا 5 سال اثر خود را حفظ می کند. همچنین انواع هورمونهای پروژسترون به برخی از انواع آی یو دی (نوع Progestasert) اضافه شده است. این نوع آی یو دی فقط یکسال اثر خود را حفظ می کند و بایستی آن را هر سال تعویض نمود تا مرتباً بتواند هرمون آزاد کند. نوع دیگری از آی یو دی، محتوی مواد منعقد کننده خون بوده و برای خانمهایی که خونریزی زیادی دارند استفاده می شود.

نکته قابل توجه اینکه، انتخاب نوع آی یو دی مناسب برای هر زن به عهده پزشک یا فرد ذیصلاح است که با در نظر گیری کلیه عوامل موثر در نحوه عمل آی یو دی از جمله تعداد زایمانها، اندازه و فرم رحم، مقدار خونریزی بهنگام قاعدگی، مدتی که زن مایل است از حاملگی جلوگیری کند و فواصلی که می تواند برای معاینه مراجعه نماید و... تعیین و در رحم گذارده می شود.

زمان مناسب برای قراردادن آی یو دی: مناسبترین موقع برای جایگزینی آی یو دی در رحم، چند روز آخر قاعدگی است. زیرا خونریزی که قهراً بهنگام قراردادن آی یو دی در رحم بوجود می آید بحساب قاعدگی گذشته شده و از نقطه نظر پسیکولوزی داوطلبان حائز اهمیت است. از طرف دیگر هنگام قاعدگی، دهانه زهدان بازتر و نرم تر از اوقات دیگر دوره ماهانه است. نکته مهم دیگر اینکه وقتی آی یو دی هنگام قاعدگی گذاشته شود دیگر مسئله حامله بودن داوطلب مطرح نیست. در عین حال به این مسئله نیز بایستی توجه نمود که اگر گذاردن آی یو دی محدود به اوقات قاعدگی گردد، ممکن است به برنامه های تنظیم خانواده لطمه وارد نموده و در فاصله زمانی که در انتظار شروع قاعدگی هستیم داوطلب را از دست داده و یا او را در معرض خطر حاملگی ناخواسته قرار دهیم. لذا قراردادن آی یو دی در هر زمانی که داوطلب مراجعه می کند می تواند انجام گیرد به شرطی که حامله نباشد. ضمناً انجام این کار بلافاصله بعد از زایمان به علت بالا بودن میزان درصد خروج خودبخودی و احتمال سوراخ شدن رحم توصیه نمی شود و بهتر است 8 هفته و بطور ایده آل 12 هفته بعد از زایمان به تعویق افتد. شایان ذکر است گذاردن آی یو دی پس از سقط های درمانی نیز زمان مناسبی جهت این کار محسوب می گردد.

قبل از جاگذاری آی یو دی در رحم، بهتر است آن را خانمها نشان داد تا آن را بشناسند و بتوانند از طریق نخ وسیله (آی یو دی دارای نخی است که هنگام جاگذاری آن در رحم، نخ آن بفاصله 2-3 سانتی متر از سوراخ خاجی سرویکس بیرون گذارده می شود) آن را کنترل نمایند زیرا وجود نخ آی یو دی در مهبل، دل بر وجود خود وسیله است. در صورت عدم لمس نخ که حاکی از دفع وسیله می باشد بایستی در اسرع وقت به پزشک معالج خود مراجعه و تا قبل از مراجعه از وسیله پیشگیری دیگری مانند کاندوم استفاده شود. ضمناً کنترل و پی گیریهای 6 هفته پس از جاگذاری، بمنظور تعیین این که بیمار تا چه حد از آی یو دی خود راضی است، اطمینان از وجود آن در رحم، ارزیابی درد موجود و مراقبت از اینکه عفونتی در کار نباشد، توصیه می گردد. بدنبال این معاینه، کنترل بعدی سه ماه بعد، سپس 6 ماه بعد و پس از آن سالانه است .

عوارض استفاده از آی یو دی: مهمترین عوارض بالنسبه شایع آی یو دی، حاملگی و بیماریهای التهابی لگن می باشد لیکن عوارض دیگری چون دفع خودبخودی آی یو دی، سوراخ شدن رحم، کرامپ و خونریزی نیز می بایست مورد توجه قرار گیرند.

علاوه بر موارد فوق، وجود آی یو دی اغلب موجب تغییراتی در دوره ماهانه می شود. اولین و گاه دومین قاعدگی بعد از وارد کردن ابزار درون زهدان، سنگین تر و طولانی تر است. چون این حالت ممکن است در 20 تا 30 درصد زنان پیش بیاید باید آنها را از این مطلب کاملاً آگاه کرد که نگران نشوند. معمولاً این حالت مربوط به تطابق زهدان با جسم خارجی است که بتدریج روال عادی پیدا می کند و خونریزی ماهیانه به وضعیت عادی برمیگردد. قاعدگی دردناک و بخصوص در زنانی که نزاییده اند ممکن است باگارگذاردن ابزار درون زهدانی شدت پیدا کند. البته در بسیاری از زنان پس از استفاده از آی یو دی انقباضات شدید عضلانی و قاعدگی دردناک کاهش یافته است. بهرحال استفاده از آی یو دی سبب افزایش خونروی و یا درد گردیده و یا با عوارضی نظیر حاملگی، بیماری های التهابی حاد، بدخیمی دهانه رحم با آندومتر، سوراخ شدن و دفع قسمتی از آی یو دی، همراه گردد بایستی آن را خارج نموده و از روش پیشگیری دیگری استفاده شود. بدیهی است در زنانی که یائسه شده اند (یکسال بعد از آخرین قاعدگی) و همچنین آی یو دی هایی که مدت مصرف آنها منقضی شده است، این وسیله بایستی بیرون آورده شود.

موارد منع استفاده از آی یو دی: ناهنجاریهای رحمی، بیماریهای آماسی لگن، سل تشخیص داده شده لگن، اختلالات و تومورهای کبدی، سرطان پستان و بیماری های کمخونی موضعی قلب، از جمله موارد منع استفاده از این وسیله داخل رحمی به شمار می روند.

میزان اثر آی یو دی: این وسیله بعد از قرصها موثرترین وسیله پیشگیری از حاملگی است و عدم موفقیت آن حدود 3درصد می باشد. پس از گذاشتن آی یو دی، فرد نقشی در میزان عدم موفقیت آن ندارد و این امر اغلب ناشی از دفع و یا جایگزینی نادرست این وسیله می باشد. لازم به یادآوری است که هر گونه نگرانی نازایی ناشی از استعمال آی یو دی کاملاً بی اساس بوده و امکان حاملگی پس از عدم استفاده از آن، همواره وجود دارد.

 

10- استفاده از مواد شیمیایی

اهمیت مایع منی در بارور کردن زنان از زمانهای گذشتهخ لااقل از نوشته های زمان بقراط شناخته شده است. بدین لحاظ قراردادن مواد گوناگون در داخل مهبل قبل از عمل مقاربت بمنظور کشتن اسپروماتوزوئید یکی از روشهای موثر و بسیار قدیمی است. مثلاً شیاف ساخته شده از فضولات تمساح یکی از تدابیری بوده که در نوشته های قدیمی مصری از آن نام برده شده است. پیاز، عصاره پونه و تخم تره فرنگی نیز بوسیله مصریها و یهودیها برای این منظور مصرف می شده است. همچنین در سوماترا قرصهایی استعمال می کردند که محتوی اسید تانیک بوده و از گیاه خاصی تهیه می گردیده است. امروزه به پیروی از همان خاصیت اصلی که از بین بردن و کشتن اسپرمها می باشد، داروهای جدیدی به بازار عرضه گردیده است که بطور خلاصه انواع مهم آنها را مورد بررسی قرار می دهیم:

ژله ها و کرم های ضد آبستنی: قدرت ژله یا کرم در جلوگیری از آبستنی وابسته به دو عامل است:

اول اینکه عناصر فعال در ترکیب آنها نطفه کش های نیرومندی هستند که از اسپرومائوزودئید را کشته یا بیحرکت می کنند حتی موقعی که تعداد اسپروماتوزوئید ها بسیار زیاد است این عمل را انجام می دهند. دیگر آنکه کرم یا ژله ای که مواد نطفه کش به آن افزوده شده است، پوششی به شکل یک ورقه نازک در دهانه رحم ایجاد می نماید که مانع ورود اسپرماتوزوئیدها می شود. از نقطه نظر جلوگیری از آبستنی فرقی بین ژله ها و کرم نیست و انتخاب و ترجیح یکی از آنها بر دیگری، بستگی به سلیقه و نظر شخصی مصرف کننده دارو دارد.

یک اپلیکاتور شفاف پلاستیکی معمولاً همراه هر لوله کرم یا ژله وجود دارد که با پیچی بر روی لوله ای که سرپوش آن را برداشته اند سوار می شود. با فشار لوله، کرم بمقدار دلخواه (که معمولاً کمی بیش از یک قاشق مربا خوری و در حدود 5 سانتی متر مکعب است( وارد اپلیکاتور می شود. بعد اپلیکاتور را از لوله جداکرده و یک ساعت قبل از مقاربت محتوی آن را در مهبل می گذارند.

روش مناسب برای مصرف کرم یا ژله، به این طریق است که زن به پشت دراز می کشد و اپلیکاتور پرشده را تا آنجا که ممکن است در عمق مهبل (5/7 تا 10 سانتی متر) فرو برده، بعد اپلیکاتور را حدود 5/1 سانتیمتر جلو کشیده، با فشار دادن بر سنبه اپلیکاتور، ژله یا کرم را خالی می کند و سپس اپلیکاتور را در می آورد. به اندازه ایک اپلیکاتور ژله یا کرم، فقط برای یک بار مقاربت کافی است. بنابراین وقتی مقاربت تکرار می شود، باید قبل از آن یک بار دیگر ژله یا کرم را مصرف کرد. برخی از خانم ها از اینکه می بینند ژله یا کرم پس از مقاربت به بیرون تراوش می کند ناراحتند. این گونه افراد می توانند با گذاشتن پارچه ای نازک در بین رانها سبب جذب تراوش شوند.

اپلیکاتور پلاستیکی را پس از استفاده باید با آب و صابون شست تا ژله یا کرم در میان آن باقی نمانده و سبب سفت شدن حرکت سنبه آن نشود. اگر چنین حالتی پیش آمد باید اپلیکاتور را در آب ولرم فرو برد اما هرگز نباید آنرا جوشانید زیرا ماده پلاستیکی آن، در برابر حرارتهای بالا تاب مقاومت ندارد. اکثر خانمها این احساس را دارند که ژله و کرمها کاملاً بی ضررند. اما گاهی برخی از بیماران از تحریک و سوزشی در مهبل خود شکایت می کنند که ظاهراً نتیجه آلرژی فردی آنها به ژله یا کرم مخصوصی است که معمولاً با تغییر دادن نوع ژله یا کرم رفع می شود.

به افرادی که فقط ژله یا کرم مصرف می کنند، مثل مصرف کنندگان دیافرام باید تذکر داد که حداقل تا شش ساعت پس از آخرین مقاربت، مهبل خود را شستشو ندهند. حتی پس از این مدت هم شستشو لازم نیست زیرا قسمت اعظم ژله یا کرم، صبح روز بعد هنگام برخاستن، از مهبل خارج شده و با شستشوی معمولی کاملاً پاک می شود. احتمال بروز حاملگی این روش حدود 20درصد می باشد.

کفهای مهبلی: انواع دیگری از کرمهای ضد آبستنی به شکل کف تهیه شده که برخلاف کرمهای دیگر، در یک محفظه شیشه ای، یا فلزی استوانه ای که فشار هوا در آن زیاد است بسته بندی شده و در هنگام مصرف بصورت کفی در داخل مهبل جای می گیرد. برای استفاده از آن، سرشیشه را باز می کنند و اپلیکاتور مخصوصی را به آن پیچ می کنند. با وارد کردن کمی فشار روی دکمه خروجی، ستونی از کرم سفید کف مانند و هوادار وارد سرنگ می شود و سنبه را پس می راند. این ماده از نظر ظاهر، شباهت زیادی به کف صابونی دارد که مردان در موقع اصلاح صورت بکار می برند. این کرم هوادار یا کف، از بسیاری از لحاظ شبیه کرمهای ضد آبستنی که بدون دیافراگم مصرف می شوند عمل می کند، اما مزیتی که دارد اینکه پس از مقاربت خیلی کمتر از ژله ها یا کرم های ضد آبستنی از مهبل بیرون می آید. به این دلیل بسیاری از خانمها کف مهبلی را ترجیح می دهند. علاوه بر این مطالعات انجام شده نشان داده است که کف مهبلی بعنوان یک وسیله جلوگیری از آبستنی، از کرمها و ژله هایی که کف نمی کنند موثرتر است. تصور می رود دلیل اثر بهتر کف مهبلی در جلوگیری از آبستنی، خواص فیزیکی آن باشد.

کرم ها یا ژله ها پس از وارد شدن در مهبل، بشکل تکه ای باقی می مانند و در جریان مقاربت توسط آلت مرد در فضای مهبل پخش می شوند. این نحوه پخش شدن گاهی برای بستن مدخل رحم کافی نیست. اما مشاهدات علمی نشان داده که کف مهبلی حتی قبل از مقاربت، بطور یکنواخت در سراسر مهبل بخش گردیده و به همین جهت است که مجرای گردن رحم توسط ماده شیمیایی موجود در آن بهتر بسته می شود. این کفهای مهبلی در اندازه های مختلف ساخته شده اند و معمولاً اپلیکاتوری همراه آنها بسته بندی شده است. کف های مهبلی را می توان درست قبل از مقاربت یا حداکثر یکساعت پیش از آن بکار برد. اگر نزدیکی تکرار شود باید مجدداً از کف استفاده گردد. ضمناً  اگر دوش مهبلی انجام می گیرد، حداقل باید شش ساعت پس از نزدیکی باشد.

قرصهای مهبلی: قرصهای مهبلی براساس همان اصل کرم ها و ژله هایی که به تنهایی مصرف می شوند عمل می کنند. با این تفاوت که ماده نطفه کش را بجای آنکه بصورت کرم یا ژله در آورند بشکل قرصهایی که بمحض تماس با رطوبت حل می شوند تهیه کرده اند. این قرصها نیز مانند ژله و کرم، ماده نطفه کش خود را در قسمت فوقانی مهبل آزاد می کنند. نوع کف کننده آنها نیز وجود دارد که سبب می شود ورقه نازکی از ماده نطفه کش، مدخل رحم را ببندد و مانع ورود اسپرماتوزوئیدها در آن شود.

شکل این قرصها اغلب گرد یا پیکان مانند همیشه و بمحض تماس با رطوبت عادی مهبل، حل می شوند. قرص ها را باید قبل از هر مقاربت تا آنجا که ممکن است در عمق جای داد. چندین دقیقه تا یک ساعت باید بگذرد تا قرص کاملاً حل شوند و سپس مقاربت انجام گیرد. اما بررسی دقیق نشان داده که اینگونه قرصها کاملاً حل نمی شوند، بلکه گاه به تکه های کوچکتری تقسیم می شوند که توسط آلت در سراسر مهبل پراکنده می گردند. اگر رطوبت مهبل کم باشد، به فرد توصیه می شود قبل از گذاشتن قرصها در مهبل آن را با ریختن یک قطره آب بر روی قرص ترکند. شستشوی مهبل در این مواقع حداقل تا شش ساعت پس از آخرین مقاربت توصیه نمی شود.

قرصهای مهبلی اگر چه کاربرد شان آسان است، اما اثر آنها به قصد جلوگیری از آبستنی، از ژله ها و کرمهایی که به تنهایی استعمال می شوند احتمالاً و از کرم ها و ژله های کف کننده یقیناً کمتر است.

شیاف های مهبلی: شیاف های ضد آبستنی نیز مانند قرص عمل می کنند. اما بجای آنکه آنها را به شکل قرص ساخته و بسته بندی کنند، ماده نطفه شک را در مخلوطی از کلیسرو و ژلاتین، روغن کاکائو یا صابون وارد می کنند. شیاف را نیز مانند قرص باید قبل از هر مقاربت در عمل مهبل جای داد. این شیاف ها در مهبل در عرض 15 دقیقه ذوب شده و ماده اسپرم کش را برای از بین بردن و بی حرکت کردن اسپروماتزوئیدهایی که در اثر انزال وارد مهبل می شوند، آزاد می کنند. نکته مهم در استعمال آنها این است که مقاربت بایستی پس از ربع ساعت از گذاشتن شیاف در مهبل انجام گیرد.

شیاف های مهبلی نیز مانند قرص های مهبلی، خطر و زیانی ندارند و استعمال آنها آسان است. بعضی از خانمها از ترشح چربی پس از استعمال این شیاف ها شکایت دارند که در این مورد نیز مانند ژله ها و کرمهایی که به تنهایی بکار می روند می توان برای جذب ترشح، پارچه یا دستمال کاغذی نرم میان ران ها قرارداد. شیاف های مهبلی برای جلوگیری از آبستنی، کمترا از کاندوم و یا دیافراگم و شاید کمتر از ژله ها و کرمهایی که به تنهایی بکار می روند قابل اعتمادند و از این لحاظ در ردیف قرصهای مهبلی قرار دارند.

میزان اثر: بطور کلی اگر چه مواد شیمایی مختلف که به قصد جلوگیری از حاملگی بکار می روند عوارض جانبی مهمی ندارند و رآکسیونهای آلرژیک ناشی از استعمال آنها نادر است، لیکن بدلیل عدم موفقیت کامل در جلوگیری از حاملگی که در حدود 20 درصد و گاهی بالاتر می باشد، بهتر است این مواد را با روشهای دیگر از قبیل کاندوم و یا دیافراگم تواماً بکار برد.

 

11- نورپلانت (کپسولهای هورمونی کاشتنی در زیر پوست) Norplant

از روشهای جدید پیشگیری از حاملگی بوده و به شکل کپسولهایی است که حاوی نوعی هورمون پروژسترون می باشد. نوع کلاسیک آن حاوی 6 کپسول می باشد که تا حدود 5 سال فرد مصرف کننده را بر علیه حاملگی محافظت می نماید. کپسولها غیر قابل جذب هستند ولی هورمون داخلی آنها به تدریج جذب گردیده و بعد از 5 سال، اثرات ضد حاملگی آن کاهش یافته و احتمال خطر حاملگی بیشتر می گردد.

مکانیسم عمل نورپلانت: چگونگی اثر نورپلانت مشابه قرصهای جلوگیری از حاملگی است بدین معنی که با مهار تخمک گذاری در بیش از 50 درصد پریودها، ضخیم و غیر قابل نفوذ نمودن ترشحات مخاطی دهانه رحم برای عبور اسپرم، و نا مناسب ساختن آندومتر برای لانه گزینی تخم، اثراث ضد بارداری خود را اعمال می نماید.

نحوه کاشت و خارج ساختن نورپلانت: کاشتن نور پلانت با بیحسی موضعی و ایجاد  شکاف کوچکی بطول 4-5 میلی متر در زیر پوست بازو و یا ساعد، تحت شرایط استریل انجام می گیرد. این عمل حدود 5 دقیقه طول کشیده و نیاز به بخیه ندارد. نورپلانت را می توان بدلایل شخصی یا طبی نظیر حاملگی، دردهای شدید پایین شکم، خونریزی سنگین واژینال، درد بازو، تجمع یا خونریزی اطراف محل جاگذاری، حملات میگرن و سردردهای مزمن و شدید، تاری دید، خارج کرد که ایم امر، کمی مشکل تر از کاشت آن بوده و حدود یک ربع طول می کشد. اضافه می نماید تاخیری در بازگشت باروری بدنبال خروج نورپلانت وجود ندارد.

عوارض نورپلانت: استفاده از این روش، خوشبختانه عوارض خطرناک و جدی در برندارد. شایع ترین عارضه جانبی آن، اختلال در قاعدگی است. ضمناً سردرد، آکنه، دردهای عضلانی، افسردگی، بیقراری، اضطراب، افزایش وزن و خارش موضعی نیز در برخی موارد گزارش گردیده است.

موارد منع استفاده از نورپلانت: در موارد خونریزیهای غیر طبیعی و تشخیص داده نشده رحمی، اختلال خونی، حامله بودن با مشکوک به حاملگی، هر نوع بیماری مزمن یا عمومی بدن، کسانیکه داروهای ضد انعقادی مصرف می کنند، نورپلانت توصیه نمی گردد.

میزان اثر: اثر بخشی کپسولهای نورپلانت بسیار بالا بوده و میانگین بارداری در این روش، حدود 5/0درصد گزارش گردیده است.

 

12- حلقه های واژینال Vaginal Rings

این حلقه ها در اندازه های مختلف و در طرحهای متفاوت ساخته شده است. قطر خارجی حلقه هایی که اخیراً ساخته شده، 50 تا 60 میلی متر و ضخامتشان 5/7 تا 5/9 میلی متر است. نوعی از این حلقه ها، حاوی هورمون پروژسترون می باشد که به مدت سه ماه در واژن قرارداده می شود. نوع دیگر حلقه های واژینال، شامل هرمون پروژسترون و استروژن می باشد که به مدت 3 هفته در واژن باقی مانده و موقع پریود، به مدت یکهفته برداشته می شود.

اختلالات قاعدگی از جمله عوارض این روش بوده، ضمناً تحریک مخاط واژن و ترشح واژینال نیز در برخی از مصرف کنندگان دیده می شود. احتمال افتادن حلقه ها نیز وجود دارد.

میزان اثر بخشی حلقه های واژینال، کمتر از نورپلانت بوده و میانگین بارداری در استفاده از این روش، حدود 3درصد گزارش گردیده است.

 

13- روشهای جلوگیری از بارداری بعد از مقاربت (روشهای اضطراری)

سالها قبل انسانها در مقابل بارداری، هیچ راه اطمینان بخشی نداشتنتد که از وقوع آن جلوگیری بعمل آورند. تنها، راه، انتظار فرا رسیدن قاعدگی بعدی بود. در حقیقت سرنوشت خود را به طبیعت واگذار می کردند تا چه اتفاق خواهد افتاد. آیا آنها با یک حاملگی ناخواسته مواجه خواهند شد یا بخت یارشان بوده و این بار هم از معرکه سالم خواهند جست. لیکن در حال حاضر روشهایی در دسترس است که اگر اتفاقاً مقاربت بددون استفاده از روشهای جلوگیری صورت گیرد، می توان از آن متدها استفاده کرده و تا حدود قابل توجهی از بارداری جلوگیری نمود. شستشوی مهبلی، مصرف هورمونها، تخلیه سریع محتویات رحم و استفاده از I.U.D از آنجمله اند.

شستشوی مبهلی: شستشوی واژن پس از نزدیکی، یکی از روشهای بسیار قدیمی ولی غیر قابل اطمینان می باشد. از آنجایی که در بعضی وارد، اسپرم 90 ثانیه پس از انزال در مخاط سرویکس یافت می شود، نتیجه این روش بسیار ناچیز بوده و عدم موفقیت آن حدود 40درصد گزارش گردیده است. با این وجود باید گفت که اقدام به آن برای جلوگیری از آبستنی از اقدام نکردن بهتر بوده و در مواقعی که سایر وسایل موثر تر در دسترس نیستند از هیچ بهتر است.

مایع شستشو می تواند آب ساده یا آبی که ماده ای اسپرم کش به آن افزوده شده است باشد. به ترکیبات شیمیایی با فرمولهای پیچیده نیازی نبوده و از محلولهایی نظیر آب لیمو یا سرکه به میزان دوقاشق غذا خوری در یک لیتر آب، جهت شستشوی مبهل می توان استفاده نمود. باید دانست که استفاده از مواد ضد عفونی قوی برای شستشوی مبهل اغلب موجب تحریک مخاط واژن گردیده، منجر به زخم و التهاب و حتی گاهی عوارض بسیار شدید در استفاده کنندگان از این روش می گردد. ضمناً شستشو باید چند بار تکرار شود.

مصرف هورمونها: استفاده از استروژنها اگر با دوزکافی و به فاصله کمی بعد از مقاربت انجام گیرد، تا 70درصد موارد موثر بوده و از بارداری جلوگیری بعمل می آرود. براساس مطالعات انجام شده استفاده از دی اتیل استیل بسترول Diethyt Stillbesrol= DES در جلوگیری از حاملگی در اکثر افراد با دوز 25 تا 50 میلیگرم در روز بمدت 5 روز (بشرطی که در عرض 24 ساعت پس از نزدیکی مصرف شود) کمتر مورد تردید است. تهوع ناشی از مصرف دارو در نیمی از افراد دیده شده و در بعضی موارد بقدری شدید است که مانع ادامه مصرف آن می شود. البته داروهای ضد استفراغ ممکن است میزان بروز تهوع را کاهش دهند. مدارکی در دست است که نشان می دهد خظر حاملگی خارج از رحمی با این روش افزایش می یابد.

پروژستین ها نیز بشرط آنکه به همان روشی که مورد DES گفته شد بکار روند، در دوزهای بالا می توانند اثر جلوگیری از حاملگی داشته باشند. البته در حال حاضر اطلاعات تجربی برای توصیه این روش بعنوان یک روش ضدبارداری کافی نیست.

تخلیه سریع محتویات رحم: انجام دیلاتاسیون و کورتاژآندومتر قبل از لانه گزینی سلول تخم، روش موثر دیگری در جلوگیری از حاملگی است. این روش در جمهوری اسلامی ایران، بجز در مواردی که انجام آن توسط کمیسیونهای پزشکی تایید گردیده است (سقط درمانی) مجاز نمی باشد.

استفاده از آی یو دی: اخیراً نشان داده شده است که استفاده از آی یو دی نوع Copper-7 به شرط آنکه تا 24 ساعت بعد از تماس جنسی مصرف گردد، وسیله موثری در جلوگیری از حاملگی پس از نزدیکی است. بنظر می رسد سایر انواع آی یو دی نیز به علت شباهتشان با Copper-7 اثر ضد بارداری داشته باشند، ولی هنوز دلایلی که این نظر را تایید کند وجود ندارد. بدیهی است بهنگام استفاده از آی یو دی می بایست به کلیه مواردی که استعمال این وسیله را منع می نمایند توجه شود.

14- سترون سازی Sterillization

در صورتیکه زوجی تعداد فرزندان دلخواه خود را دارا بوده و دیگر تمایلی به داشتن اولاد بیتشر نداشته باشند، می توانند از روش بستن لوله ها استفاده نمایند. این روش شامل بستن لوله های ناقل اسپرم در مردان و یا لوله های رحمی در زنان، بوسیله عمل جراحی است. از جمله مزایای این روش، به موارد زیر می توان اشاره نمود:

-         موثر ترین روش برای پیشگیری از بارداری است.

-     فقط یک بار تصمیم گیری لازم دارد و مستلزم تشویق مستمر و ایجاد انگیزه در استفاده کنندگان از این روش بطور مداوم نیست.

-         با انجام عمل جراحی استاندارد وپذیرفته شده، خطر بروز عوارض بسیار ناچیز است.

-     کارآیی این روش بسیار زیاد است بنحوی که براساس مطالعات انجام شده، به ازای هر مورد سترون سازی، بطور متوسط از تولد 2 کودک در هر زن جلوگیری می شود.

 

سترون سازی مردان

سترون سازی مردان یا وازکتومی Vasectomy یک روش دایمی جلوگیری از باروری در مردان است که بوسیله عمل جراحی نسبتاً ساده ای که بطور متوسط حدود یک ربع طول می کشد انجام می گیرد. حراجی معمولاً شامل یک یا دو برش کوچک در پوست بیضه،جدا کردن مجرای منی بر (لوله هایی که اسپرم را از بیضه به پیشابراه حمل می کنند) و قطع آنها است تا بدین طریق از انتقال اسپرم به داخل مهبل جلوگیری نمایند. برای عمل جراحی معمولاً از بیحسی موضعی استفاده می شود. گر چه بعضی از پزشکان و بیماران، بیهوشی عمومی را ترجیح می دهند.

وازکتومی به شدت کار ساز بوده و بر عملکرد جنسی اثر نمی گذارد. انزال بهنگام نزدیکی کماکان صورت می گیرد و تنها اختلاف آن با قبل از عمل، وجود اسپرم در مایع منی خواهد بود. ناگفته نماند پس از وازکتومی، تولید اسپرم نیز انجام می گیرد، لیکن اسپرمهای تولید شده بوسیله عمل بیگانه خواری بدن از بین می روند.

عوارض وازکتومی: وازکتومی عوارض چندانی ندارد و در شرایط مناسب، هیچ مرگ و میری نباید روی دهد. از جمله عوارض وازکتومی می توان به خون مردگی در کیسه بیضه، عفونت، تشکیل دانه های ناشی از تجمع اسپرمها، و پاسخ خود ایمنی (ایجاد پادتن ضد اسپرم) اشاره نمود. در موارد نادری، ایجاد دوباره مجرای منی بطور خودبهود نیز گزارش گردیده است.

گفته می شود که وازکتومی موجب پاسخ خود ایمنی در برابر اسپرمهای تولید شده می گردد لیکن هیچ دلیلی در دست نیست که گمان رود این پادتنها برای تندرستی فرد زیاد آور باشد ولی احتمال آن هست که پادتنهای موجود، علیرغم ایجاد دوباره مجاری منی بر، مانعی در راه قابلیت باروری مجدد باشند.

از اثرات روان شناختی نیز باید گفت که بعضی از مردان، از کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، سردرد، ضعف و... شکایت دارند که چنین مشکلاتی عمدتاً درافرادی که ناآگاهانه و تحت فشار عاطفی، وازکتومی را پذیرفته اند دیده می شود. لازم به یادآوری است که در وازکتومی، بیمار بلافاصله پس از عمل، سترون نمی شود و معمولاً پس از حدود 30 مرتبه انزال، سترون می گردد. لذا بایستی در این فاصله زمانی، از روشهای جلوگیری از بارداری استفاده گردد.

 

سترون سازی زنان

در مورد زنان، بستن لوله های رحمی که در اصطلاح علمی بنام تویکتومی Tubectomy نامیده می شود، مطمئن ترین روش جلوگیری از حاملگی است. این روش فوراً موثر بوده، هیچگونه تاثیری در قاعدگی، میل جنسی و سن یائسگی نداشته و هیچ تغییری در نتیجه عمل بستن لوله ها بجز جلوگیری از حاملگی ایجاد نمی شود.

بستن لوله ها در زنان را با متدهای مختلف جراحی، از راه مهبل و یا شکم انجام می دهند. بستن لوله ها بلافاصله لوله ها بلافاصله بعد از زایمان به علت بزرگی و در دسترس بودن رحم و بستری بودن زن در بیمارستان زمان مناسب تری بنظر می رسد. چنانچه لوله ها در مواقع دیگری غیر از زایمان بسته شوند، زمان مناسب پس از پایان یافتن دوره قاعدگی است. سترون سازی همزمان با تخلیه زهدان نیز نسبتاً شایع است. برای انجام، عمل از بیهوشی عمومی و یا بیحسی موضعی می توان استفاده نمود.

عوارض بستن لوله در زنان: مخاطرات خاص مرتبط با سترون سازی زنان، عمدتاً شامل عوارضی است که هنگام اجرای عمل جراحی و یا مدت کوتاهی پس از آن روی می دهد. نظیر خونروی از محل بخیه ها و یا عفونتهای بوجود آمده. همچنین بدنبال برگرداندن زایایی و یا در موارد نادری، کانالیزه شدن مجدد و خوبخود لوله ها، افزایش خطر حاملگی نابجا و خارج رحمی وجود دارد. ضمناً عفونتهای لگنی سابق، چاقی و دیابت، از جمله عواملی هستند که موجب افزایش عوارض ناشی از بستن لوله ها نزد خانمها می گردد.

ناگفته نماند علیرغم این واقعیت که سترون سازی در مردان، سریع تر، ساده تر و ارزان تر از سترون سازی در زنان است و با علم اینکه، عوارض پس از عمل در سترون سازی زنان، شایع تر بوده و به دوره نقاهت طولانی تری نیز احتیاج می باشد، با این وجود، تعداد موارد سترون سازی مردان در مقایسه با زنان، بسیار کمتر انجام می گیرد.

میزان اثر سترون سازی در مردان و زنان: میزان اثر سترون سازی بسیار بالا بوده و عدم موفقیت این روش، کمتر از 3/0درصد گزارش گردیده است.

در خاتمه لازم به یادآوری است که سترون سازی نباید به عنوان روشی برگشت پذیر تبلیغ و یا ارائه شود بلکه به این روش، به عنوان یک حرکت ابدی باید نگریست. اگر چه اقدامات پزشکی برای برگشت باروری، در موارد اندکی با موفقیت هایی همراه بوده است، لیکن نسبت مددجویانی که درخواست برگشت باروری دارند و به باروری موفقیت آمیز هم دست می یابند، بسیار ناچیز است. بنابراین برای شناسایی کسانی که احتمال دارد پس از عمل سترون سازی، نظر خود را تغییر داده و خواستار برگشت باروری خود باشند، لازم است برنامه های مشاوره ای ویژه تدارک دیده شود تا این قبیل از افراد، پس از کسب آگاهیهای لازم نسبت به سترون سازی و همچنین دیگر روش های پیشگیری، کاملاً آگاهانه و داوطلبانه تصمیم گیری نمایند.

 

 

15- روشهای نوین

علاوه بر روشهای پیشگیری از حاملگی که شرح آنها گذشت، روشهای نوین بسیاری نیز وجود دارند که اغلب در مراحل آزمایشی بوده و ممکن است پس از مدتی که موثر و بی خطر بودن آنها به اثبات رسید، مورد استفاده عموم قرار گیرند. به عنوان نمونه، استفاده از اسپری محتوی هورمون در بینی بمنظورمتوقف کردن تخمک گذاری، استفاده از واکسن هایی که مانع رشد جفت می گردند، استفده از قرصهای جلوگیری از حاملگی برای مردان که موجب جلوگیری از تکامل مراحل مختلف اسپرماتوزوئید و کم شدن تعداد آنها می گردد، استفاده از وسیله ضدبارداری یا پتانسیل الکتریکی، وسیله ای که در مجرای گردن رحم جایگزین می شود و با ایجاد میدان الکتریکی، اسپرمها را قبل از رسیدن آنها به رحم بی حرکت و فلج ساخته و مانع از حاملگی می گردد. و... از جمله روشهای جدیدی است که در دست مطالعه و بررسی بیشتری بوده و هنوز در سطح گسترده، در دسترس عموم قرار ندارند.

 

 

منبع:

کتاب جمعیت و تنظیم خانواده تالیف مهندس پریوش حلم سرشت

مهندس اسماعیل دل پیشه

 

[ جمعه بیست و هفتم مرداد 1385 ] [ 0:46 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

پوليپ‌ گردن‌ رحم‌

سلام دوستان عزیز

طبق تقاضای یکی از دوستان این مطلب رو گذاشتم امیدوارم به درد همه عزیزان بخوره

این مطلب چند بخشیه هر منبع هر کدوم یک سری کتاب و سایت بوده که من آماده کردم خودتون بخش به بخش پیش برید و بخونید.

میشه از همه خواهش کنم که لطف کنید و نظرتون رو درباره وبلاگ من بگید؟

ممنونم

منتظره نظراتتون هستم

پوليپ‌ گردن‌ رحم‌

cervical polyps


    اطلاعات‌ اوليه‌
    توضيح‌ كلي‌
پوليپ‌ گردن‌ رحم‌ عبارت‌ است‌ از رشد بافتي‌ كوچك‌، شكننده‌، پياز مانند و داراي‌ ساقه‌ كه‌ بر روي‌ يا سطح‌ داخل‌ گردن‌ رحم‌ ظاهر شده‌ باشد. پوليپ‌ ممكن‌ است‌ يك‌ دانه‌ يا متعدد باشد.
   علايم‌ شايع‌
لكه‌بيني‌ نامنتظره‌ بين‌ دوره‌هاي‌ خونريزي‌ قاعدگي‌
لكه‌بيني‌ پس‌ از نزديكي‌ يا اجابت‌ مزاج‌
ترشح‌ از راه‌ مهبل‌
   علل‌
پوليپ‌ گردن‌ رحم‌ در اثر التهاب‌ گردن‌ رحم‌ ناشي‌ از عفونت‌، تغيير بافت‌ پوششي‌، يا زخم‌ ايجاد مي‌شود. پوليپ‌ به‌ طور شايعي‌ همراه‌ با عفونت‌هاي‌ مزمن‌ در مهبل‌ يا گردن‌ رحم‌ به‌ وجود مي‌آيد، اما مسري‌ نيست‌. پوليپ‌ معمولاً خوش‌خيم‌ است‌، اما در موارد نادر ممكن‌ است‌ معرف‌ مراحل‌ اوليه‌ سرطان‌ گردن‌ رحم‌ باشد.
    عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
ديابت‌ شيرين‌
الهتاب‌ يا عفونت‌ مهبل‌ يا گردن‌ رحم‌
    پيشگيري‌
براي‌ پيشگيري‌ از عفونت‌هاي‌ مهبل‌ يا گردن‌ رحم‌ كه‌ زمينه‌ساز پوليپ‌ مي‌شوند اقدامات‌ زير را مي‌توان‌ انجام‌ داد:
بهتر است‌ لباس‌ زير نخي‌ باشد تا به‌ اين‌ ترتيب‌ گرما و رطوبت‌ جمع‌ نشود. گرما و رطوبت‌ از عوامل‌ مستعدكننده‌ عفونت‌هاي‌ مهبل‌ و گردن‌ رحم‌ هستند.
پيشگيري‌ از عفونت‌هاي‌ آميزشي‌ با استفاده‌ از كاندوم‌
    عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً با يك‌ جراحي‌ كوچك‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. امكان‌ دارد به‌ هنگام‌ عمل‌، درد خفيف‌ و كوتاه‌مدتي‌ حس‌ كنيد و براي‌ چند ساعت‌ دچار دل‌ پيچه‌ خفيف‌ تا متوسط‌ شويد. تا 2-1 روز پس‌ از عمل‌ نيز ممكن‌ است‌ لكه‌بيني‌ وجود داشته‌ باشد.
    عوارض‌ احتمالي‌
خونريزي‌ و درد مختصر به‌ هنگام‌ برداشتن‌ پوليپ‌
در موارد بسيار نادر، پوليپ‌هاي‌ گردن‌ رحم‌ ممكن‌ است‌ بدخيم‌ شوند.
   درمان‌
   اصول‌ كلي‌
جراحي‌ براي‌ برداشتن‌ پوليپ‌ گردن‌ رحم‌ به‌ كمك‌ حلقه‌ سيمي‌، سوزاندن‌ الكتريكي‌، يا استفاده‌ از نيتروژن‌ مايع‌. اين‌ كار غالباً در مطب‌ و به‌ سادگي‌ انجام‌پذير است‌. امكان‌ دارد پس‌ از برداشتن‌ پوليپ‌، گردن‌ رحم‌ كوتر شود تا از رشد مجدد همان‌ پوليپ‌ يا پوليپ‌ ديگر جلوگيري‌ به‌ عمل‌ آيد.
از دوش‌ مهبل‌ استفاده‌ نكنيد مگر اين‌ كه‌ توسط‌ پزشك‌ توصيه‌ شود.
از بالشتك‌هاي‌ بهداشتي‌ براي‌ محافظت‌ از لباستان‌ در برابر كرم‌ها يا شياف‌ها استفاده‌ كنيد.
در صورتي‌ كه‌ پوليپ‌ همراه‌ التهاب‌ يا عفونت‌ گردن‌ رحم‌ باشد، امكان‌ دارد به‌ جراحي‌ گسترده‌تر نياز باشد.
   داروها
معمولاً لازم‌ نيست‌ دارويي‌ براي‌ اين‌ مشكل‌ مصرف‌ شود.
   فعاليت‌
هيچ‌ محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد
    رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
    در اين‌ شرايط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نماييد

اگر شما شما علايم‌ پوليپ‌ گردن‌ رحم‌ را داريد.
اگر يكي‌ از مشكلات‌ زير پس‌ از درمان‌ رخ‌ دهد:
ـ ناراحتي‌ پس‌ از عمل‌ بيش‌ از يك‌ هفته‌ طول‌ بكشد.
ـ علايم‌ باز گردند.
ـ خونريزي‌ يا تورم‌ بدون‌ توجيه‌ رخ‌ دهد


بخش دوم


اغلب زنان در دوره‌اي از زندگي خود، خونريزي شديد قاعدگي را تجربه مي‌كنند. بعضي از آنها تقريبا در تمامي دوره‌ها خونريزي شديد دارند. پزشكان اصطلاحا به اين خونريزي شديد يا طولاني، <منوراژي> يا <هايپرمنوره> مي‌گويند.
عادت ماهانه زنان تقريبا هر 82 روز يكبار رخ مي‌دهد. البته ممكن است خصوصيات قاعدگي از جمله طول دوره‌ ماهانه و طول خونريزي و شدت آن از زني تا زن ديگر متفاوت باشد. اگرچه معمولا خونريزي ماهانه 5 تا 7 روز طول مي‌كشد و در كل 06 تا 052 ميلي‌متر (معادل 4 قاشق غذاخوري يا حدود يك فنجان) در اين مدت خون از دست مي‌رود، اما خونريزي ماهانه خفيف يا شديد،‌منظم يا نامنظم، دردناك يا بدون درد،‌طولاني يا كوتاه همگي طبيعي هستند.
با وجود اينكه خونريزي شديد ماهانه در ميان زنان در پيش از يائسگي شايع است، تنها درصد كمي از زنان آنقدر زياد خون دفع مي‌كنند كه در حد <منوراژي> باشد. براي اينكه خونريزي‌ ماهانه به حد منوراژي برسد بايد حداقل بعضي از علايم زير را ايجاد كند:
)1 خونريزي به حدي برسد كه يك نواربهداشتي يا بيشتر در يك ساعت كاملا خيس شود و اين وضع تا ساعت‌هاي متمادي طول بكشد.
)2 در طول شب نياز به تعويض نوار بهداشتي داشته باشيد.
)3 عادت ماهانه بيش از 5 روز طول بكشد.
)4 خونريزي ماهانه به‌قدري شديد باشد كه در زندگي معمول شما اختلال ايجاد كند.
)5 احساس درد مداوم در زير شكم در طول قاعدگي ايجاد كند.
)6 قاعدگي شما نامنظم شود.
)7 خستگي، بي‌حالي و تنگي نفس(علايم كم‌خوني) ايجاد كند.

چرا و به چه علت؟
شايع‌ترين عللي كه مي‌توانند موجب خونريزي شديد قاعدگي شوند عبارتند از:
عدم تعادل هورموني: در هر دوره ماهانه طبيعي، تعادل بين هورمون‌هاي استروژن و پروژسترون، بازسازي ديواره رحم (اندومتر) را تنظيم مي‌كند. اين ديواره در طول قاعدگي تخريب شده و از طريق خونريزي از مهبل خارج مي‌شود. اگر تعادل بين هورمون‌ها به‌هم بخورد، اندومتر (ديواره رحم) بيش از حد رشد مي‌كند و به ناچار بايد خونريزي بيشتري صورت بگيرد تا اين ديواره بريزد و خارج شود. عدم تعادل هورموني در دختران جواني كه براي اولين‌بار عادت ماهانه مي‌شوند و همچنين در زناني كه به يائسگي نزديك مي‌شوند،‌بيشتر رخ مي‌دهد. هر علت ديگري كه بتواند تعادل هورموني را به‌هم بزند،‌ممكن است باعث منوراژي شود، مثل بيماري‌هاي تيروئيد كه اغلب با داروهاي هورموني قابل كنترل است. هر چند،‌استفاده نامناسب از داروهاي هورموني خود مي‌تواند يكي از علل مستقيم منوراژي باشد.
فيبروئيد رحم: اين تومور خوش‌خيم و غيرسرطاني رحم در سال‌هاي باروري شما ظاهر مي‌‌شود. فيبروئيد رحم مي‌تواند منجر به خونريزي شديدتر از طبيعي و يا طول كشنده قاعدگي گردد. عدم تعادل هورموني و فيبروئيد رحم با هم مسئول حدود 08 درصد علل منوراژي هستند.
پوليپ: پيشرفت رشد تومور كوچك خوش‌خيم در ديواره رحم (پوليپ رحم) مي‌تواند موجب خونريزي شديد يا طولاني قاعدگي شود. اغلب پوليپ رحم در سنين باروري و به علت توليد يا مصرف بيش از حد هورمون بوجود مي‌آيد و مي‌تواند منجر به خونريزي در زماني غير از زمان قاعدگي (لكه بيني) گردد.
كيست‌هاي تخمدان: اين كيسه‌هاي پر از مايع، داخل يا روي تخمدان‌ها ايجاد مي‌شوند. اين ضايعات اغلب خوش‌خيم هستند و به ندرت موجب بي‌نظمي‌‌هاي قاعدگي از جمله منوراژي مي‌شوند.
اختلال عملكرد تخمدان: نارسايي تخمدان‌ها در توليد، كامل كردن و آزاد كردن تخمك (تخمك‌گذاري) مي‌تواند موجب عدم تعادل هورموني و در نتيجه منوراژي شود.
آدنوميوز: اين بيماري وقتي ايجاد مي‌شود كه غدد اندومتر در عضلات رحم جاسازي شده كه اغلب موجب خونريزي شديد و درد مي‌گردد. در زنان ميانسالي كه تعداد بچه‌هاي زيادتري داشته‌اند، احتمال گسترش اين بيماري بيشتر است.
آي.يو.دي (دستگاه داخل رحمي:) خونريزي شديد قاعدگي يكي از عوارض شناخته شده آي.يو.دي است. اين دستگاه داخل رحمي كه براي جلوگيري از حاملگي به‌كار مي‌رود موجب لكه‌بيني خفيف در زمان استفاده از آن مي‌شود كه اغلب پزشك مجبور به خارج كردن آن از رحم فرد بيمار مي‌گردد.
عوارض بارداري: سقط جنين، حاملگي خارج رحمي و جايگزيني تخم بارور شده در لوله‌هاي رحمي به جاي رحم نيز مي‌تواند علت منوراژي باشد.
سرطان: به ندرت سرطان‌هاي دستگاه تناسلي زنان علت اين مشكل است. سرطان رحم، تخمدان و گردن رحم مي‌توانند موجب خونريزي شديد از مهبل شوند.
داروها: مصرف داروهاي خاصي از جمله‌ آنهايي كه ضد لخته (آنتي‌كواگولان) و ضدالتهاب هستند مي‌توانند با خونريزي شديد يا طولاني مدت قاعدگي مربوط باشند.
ساير شرايط: بعضي شرايط ديگر نيز مي‌تواند موجب منوراژي شده يا خطر آن را افزايش دهد. مثلا بيماري‌هاي التهاب لگن، مشكلات تيروئيد، اندومتريوز (رشد بافت رحم در خارج از رحم) لوپوس، بيماري‌ كبد يا كليه، اختلالات خوني ناشايع، سرطان و شيمي‌درماني مي‌توانند علت منوراژي باشند.

چه عواملي خطر منوراژي را افزايش مي‌دهد؟
)1 زنان جواني كه براي اولين بار عادت ماهانه را تجربه مي‌كنند به‌خصوص 21 تا 81 ماه بعد از اولين قاعدگي.
)2 زنان در دوران پيش از يائسگي به‌دليل عدم تعادل هورموني مستعدتر هستند.
)3 زناني كه اختلالات خوني ارثي دارند نيز احتمالا بيشتر دچار خونريزي شديد قاعدگي مي‌شوند.

چه زماني به پزشك مراجعه كنيم؟
بهتر است زمان ملاقات خود با پزشك را طوري تنظيم كنيد كه همزمان با خونريزي ماهانه شما باشد. اگر خونريزي‌تان به حدي شديد است كه يك نوار بهداشتي را در عرض يكي دو ساعت كاملا خيس مي‌كند،‌فورا به پزشك مراجعه كنيد. اگر درد شديد قاعدگي داريد كه با درمان‌هاي معمول خانگي برطرف نمي‌شود و يا اگر بعد از يائسه شدن خونريزي پيدا كرديد حتما با پزشكتان تماس بگيريد.
پزشك بعد از سئوالاتي كه راجع به دوره ماهانه شما و تاريخچه پزشكي بيماري‌هايتان مي‌پرسد،‌ ممكن است از شما بخواهد روزهاي خونريزي، مقدار و شدت خونريزي و نوار بهداشتي لازم براي كنترل آن را در دفتر يادداشتي ثبت كنيد. سپس معاينه فيزيكي انجام مي‌دهد و ممكن است آزمايش‌هاي بيشتري درخواست كند از جمله:
)1 آزمايش خون
)2 پاپ‌اسمير: در اين آزمايش پزشك سلول‌هاي گردن رحم را براي آزمايش ميكروسكوپي جمع مي‌كند تا از نظر عفونت، التهاب يا تغييرات پيش سرطاني و سرطاني بررسي شود.
)3 بيوپسي اندومتر: پزشك نمونه‌اي از بافت داخل رحم را براي بررسي زيرميكروسكوپ برداشت مي‌كند.
)4 سونوگرافي: از امواج صوتي براي توليد تصوير رحم، ‌تخمدان‌ها و لگن شما استفاده مي‌كند.
)5 هيستروسكپي: لوله باريكي با چراغي در انتهاي آن از طريق مهبل وارد رحم مي‌شود. اين كار به پزشكتان اجازه مي‌دهد داخل رحم شما را ببيند.
)6 گشاد كردن و تراشيدن رحم (كورتاژ.) در اين روش پزشك گردن رحم را باز مي‌كند و سپس يك دستگاه قاشقي شكل (كورت) وارد رحم شما مي‌كند تا بافت پوشاننده رحم را بتراشد و جمع كند تا براي آزمايش ميكروسكپي به آزمايشگاه بفرستد.
)7 هيستروسالپنگوگرافي: در اين روش نوعي رنگ از طريق گردن رحم به داخل رحم تزريق مي‌شود و سپس با اشعه ايكس عكس گرفته مي‌شود تا شكل و اندازه رحم و لوله‌هاي رحمي و تخمدان مشخص شود.

آيا اين خونريزي شديد عارضه هم دارد؟>
يكي از عوارض خونريزي شديد قاعدگي كم‌خوني فقرآهن است: در اين نوع كم‌خوني تعداد گلبول‌هاي قرمز سالم كم مي‌شود. هموگلوبين روي اين سلول‌ها وظيفه انتقال اكسيژن به بافت‌ها را به عهده دارد. بدن براي ساختن هموگلوبين نياز به آهن دارد. بنابراين هر علتي كه موجب كمبود ‌آهن خون شود مي‌تواند باعث كاهش رسيدن خون اكسيژن‌دار به بافت‌ها و در نتيجه كمبود انرژي و خستگي شود. در ضمن خون اكسيژن‌دار به پوست شما رنگ صورتي شادابي مي‌بخشد و به همين دليل افراد كم خون معمولا رنگ پريده به‌‌نظر مي‌رسند. كم‌خوني متوسط تا شديد مي‌تواند موجب تنگي نفس و تشديد ضربان قلب، احساس سبكي درسر،‌ صداي زنگ در گوش (تي‌ني‌توس)، تحريك‌پذيري، رنگ‌پريدگي، نشانگان پاهاي بي‌قرار و پريشاني روان گردد. در كم‌خوني شديد و طول كشيده‌اي كه بدون درمان رها شود ممكن است مشكلات قلبي نيز ايجاد شود. در زنان بارداري كه كم‌خون هستند به‌خصوص در سه ماهه اول احتمال پيامدهاي ناگوار حاملگي افزايش مي‌يابد.
راه‌هاي درمان
بر اساس عوامل مختلفي پايه‌گذاري شده از جمله:
سلامت كلي و سابقه بيماري‌هاي شما
وسعت بيماري
علت بيماري
تحمل شما نسبت به داروها يا اعمال جراحي
اثرات بيماري بر زندگي شما
انتظار پزشك شما از وضعيت پيشرفته‌بيماريتان
نظر و ترجيح شخصي شما
درمان‌هاي دارويي عبارتند از:
)1 مكمل‌هاي آهن: بهتر است قبل از ايجاد كم‌خوني‌،مصرف قرص آهن را آغاز كنيد.(البته با مشورت پزشك)
)2 مهاركننده‌هاي پروستاگلندين : اين داروها شامل داروهاي ضدالتهاب غيراستروئيدي مانند ايبوبروفن است كه به كاهش انقباضات دردناك و خونريزي كمك مي‌كنند.
)3 قرص‌هاي ضدبارداري خوراكي: در كنار اثر ضدبارداري،‌اين قرص‌ها مي‌توانند تخمك‌گذاري را تنظيم كنند و به كاهش دوره‌هاي خونريزي شديد و طولاني كمك كنند.
)4 پروژسترون: مي‌تواند عدم تعادل هورموني را تصحيح كرده،‌خونريزي را كاهش دهد.
اگر شما دچار خونريزي شديد ناشي از مصرف داروهاي هورموني هستيد لازم است پزشك با تغيير دارو يا قطع آن مشكل را حل كند. اگر درمان دارويي در مورد شما موفقيت‌آميز نباشد ممكن است نياز به جراحي پيدا كنيد.

توصيه‌هايي براي بيماران
)1 آسپرين نخوريد چون ممكن است منجر به افزايش خونريزي شود.
)2 رژيم غذايي مناسب و ورزش كافي داشته باشيد.
)3 قرص‌ آهن براي جلوگيري از كم‌خوني مصرف كنيد.
)4 تمام جنبه‌هاي مشكل خود از جمله علل قابل كنترل و درمان‌هاي جديد را بشناسيد،‌حداقل سالي يك‌بار شمارش گلبول‌هاي خون و آزمايش‌‌هاي سالانه مرتب را انجام بدهيد.
)5 از حمايت‌هاي خانواده و دوستان استفاده كنيد، اين امر مي‌تواند در كاهش اثرات بيماري بر شما موثر باشد و روزگار سخت بيماري را برايتان قابل تحمل سازد.
)6 حداقل هر 4 تا 6 ساعت نوار بهداشتي خود را تعويض كنيد.نظر یادتون نره عزیزان

[ سه شنبه دوم اسفند 1384 ] [ 0:58 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

بهترین راه آزمایش HIV

سلام به همه دوستان عزیز
ممنون از بازدید همه و خیل ممنون از عزیزانی که لطف کردن و نظر دادن
راجب سوال دوستان عزیز درباره تست HIV بهترین مرکز برای تست HIV مراکز انتقال خونه
که هم یه لطف به خودتون کردین و یک بخش از خون آلوده بدنتون را دادید و به یک سری آدم بیمار نیازمند خون کمک کردین و هم اینکه تست HIV داره و نتیجشو سریع بهتون می گن

امیدوارم که همه عزیزان تست HIV شون منفی باشه و از سلامت کامل برخودار باشید

نظر یادتون نره

[ شنبه بیست و چهارم دی 1384 ] [ 1:3 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سلام دوستان عزیز

آغاز سال نو میلادی رو به تمامی عزیزان مسیحی تبریک عرض می کنم و سال خوبی را برای شما عزیزان آرزو مندم

ممنونم از اینکه به وبلاگ من اومیدید

[ یکشنبه یازدهم دی 1384 ] [ 0:47 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

مطالی کاملی در مورد بیماری ایدز HIV

سلام دوستان

اینم یه مطلب کامل تر برای ایدز امیدوارم که به درد همه بخوره

از همه عزیزانی که لطف کردن نظر دادن خیلی خیلی ممنونم.  دوستان من منتظره نظرات هستم که ببینم مطالب خوبن یا نه و واقعا در چه سطحی هستن.

موفق و پیروز باشید.

یکی از معضلات کشورهای به اصطلاح پیشرفته (و متاسفانه برخی از کشورهای فقر از خودباخته)، به ضعف گراییدن مسائل اخلاقی و فرهنگی و در نتیجه شیوع فسادهای اخلاقی است و یکی از دستاوردهای شوم آم که امروزه شاهد آن هستیم، بروز فاجعه هایی همچون بیماری ایدز است. با شیوع بیماری ایدز، نمود تازه و ملموس تری از بیماریهای مقاربتی در اذهان عموم مردم تبلور یافته است.

به آن دسته از بیماریهایی که راه اصلی انتقال و ابتلایشان مقاربت و نزدیکی است، «بیماریهای مقاربتی، (Sexually Transmitted Diseases یا به اختصار STDs) گفته می شود. بر خلاف گذشته که بیماریهای مقاربتی به عنوان بیماریهای فساد اجتماعی تلقی می شد (اکثر آنها در کسانی که دارای شرکاء جنسی متعددی بودند انتقال بافته و بروز می کرد) اما با اقدامات پیشگیرانه وسیع از انتقال معمول برخی از بیماریها (نظیر آزمایش بر روی خونهای اهدایی) روش انتقال آنها نیز تغییر جهت داده و راه اصلی آنها، مقاربت و نزدیکی شده است. بطوریکه تا دو دهه اخیر فقط از سیفیلیس، سوزاک و شانکروئید به عنوان بیماریهای مقاربتی اصلی نام برده می شد، اما امروزه تعداد آنها به بیش از 10 نوعه رسیده است.

هر وقت اخلاقی از دست رفت، آن قوم را بایستی منقرض شده دانست.  «اسمایلز»

ایدز AIDS

زمان تشخیص و شناسایی اولین مورد بیماری ایدز (در سال 1981 میلادی) بیش از 23 سال نمی گذرد سال نمی گذرد و این در حالی است که طبق آمار مراکز علمی دنیا (از جمله سازمان بهداشت جهانی یا WHO) تعداد مبتلایان به ایدز (یا آلوده به ویروس ایدز) در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر در سراسر دنیا می باشد و در سال 2003 میلادی هر روز حدود 16000 نفر به تعداد مبتلایان افزوده شده است (در کل حدود 5 میلیون نفر در ظرف یکسال به تعداد مبتلایان افزوده شد) (شکل 1-1)

 

متاسفانه ایدز تا کنون جان 30 میلیون نفر را گرفته است (فقط در سال 2003 میلادی حدود 3 میلیون نفر در اثر ایدز جان خود را از دست داده اند).

آمار دقیقی در مورد شیوع ایدز در ایران در دست نیست (از 15000 تا 150000 نفر گزارش شده است). صرف نظر از تعداد آن، اگر به فکر چاره نباشیم در مدت زمان کمی این رقم به دهها برابر خواهد رسید. راهکارهای مبارزه با انتشار ویروس ایدز وسیع و متفاوت است ولی آگاهی دادن و اصلاح و افزایش سطح فرهنگی، علمی و امنیت روانی جامعه و بهبود وضعیت اقتصادی افراد جامعه مهمترین آنها است.

توجه: فقط در سال 2003 میلادی (1382) در کل جهان حدود 3 میلیون نفر در اثر ایدز جان خود را از دست داده اند.

 

کلمه ایدز به چه معنی است؟

ایدز (AIDS) برگرفته شده از حروف عبارت انگلیسی Acquired Immunodificiency Syndrome به معنی بیماری یا نشانگان یا سندرم ضعف سیستم ایمنی اکتسابی است. زیرا در این بیماری، سیستم ایمنی (دفاعی) سبدن شخص درگیر شده و از کار می افتد (به مطالب بعدی مراجعه کنید.)

 

ویروس ها چه موجوداتی هستند؟

از نظر تعریف به کوچکترین ذره عفونت زا، ویروس (Virus) گفته می شود.

اندازه ویروس ها از یک دوم (نصف) تا یک صدمه کوچک باکتری شناخته شده. متفاوت است. ویروسها در محیط خارج از بدن میزبان تقریباً هیچ نوع فعالیتی ندارد. سرما خوردگی، فلج اطفال، آبکه مرغان، سرخجه، سرخک، اوریون، تب خال، هپاتیت و ایدز از نمونه های معروف بیماری های بوجود آمده بوسیله ویروس ها هستند.

 

ویروسها پس از ورود به بدن شخص به سطح سلولهای مربوط به خود چسبیده و ماده وارثتی (ژنتیکی) و برخی مواد آلی دیگر خود را وارد سلول می کنند (و یا خود وارد سلول می شوند). این مواد، سلول میزبان را تحت تسلط و کنترل خود قرارداده و آن را مجبور به تولید ویروس می کنند. در واقع امر، سلولهای آلوده به ویروس، کارخانه تولید ویروس می شوند و اعمال طبیعی خود را انجام نمی دهند و در نهایت شخص بیمار می شود.

 

ویروس ایدز از کجا پیدا شده است؟

محل زندگی و مخزن اصلی ویروس ایدز (HIV)، میمونها و شامپانزه های آفریقا  است (شکل 5-1). در حقیقت بیماری ایدز را بایستی یک بیماری انتقال یافته از حیوان به انسان (در اصطلاح پزشکی Zoonotic ) دانست که به مرور زمان، انسان نیز جزو میزبان و منبع اصلی بیماری در آمده است. قدیمی ترین نمونه خون انسان آلوده به ویروس ایدز متعلق به دهه 1930 است.

 

راههای انتقال ایدز

قبل از پرداختن به این موضوع، ابتدا لازم است بدانیم ویروس ایدز در کجای بدن وجود دارد. پس از آلوده شدن شخص، ویروس ایدز (HIV) به برخی از گلبولهای سفید خون متصل می شود و درون آنها تکثیر یافته و در تمامی بافتها و ارگانهای زنده و نیز مایعات بدن (از جمه خون، منی، ترشحات گردن رحم و مهبل، شیر، مایع مغزی نخاعی، اشک، بزاق و...) یافت می شود. راههای اصلی انتقال ویروس ایدز عبارتند از 1- انتقال جنسی 2- انتقال خونی و 3- انتقال از مادر به جنین یا نوزاد.

نکته: بیش از 99% موارد عفونت ایدز از طریق ارتباط جنسی، خون و یا مادر به جنین (یا شیرخوار) انتقال می یابد.

 

الف) انتقال ایدز از راه تماس جنسی

تقریباً 75 تا 85% موارد ایدز از طریق تماس جنسی انتقال می یابد. همچنانکه قبلاً ذکر شد، در زنان آلوده، ویروس ایدز در ترشحات زنانه (گردن رحم و مهبل) وجود دارد همچنین در مردان آلوده در ترشحات جنسی (منی) وجود دارد و در پی تماس جنسی، مخاط تناسلی فرد مقابل (رحم، گردن رحم و مهبل در زن و مخاط پیشابراه در مرد) در تماس با ویروس قرار می گیرد و در نتیجه ممکن است ویروس از طریق مخاط وارد بدن شخص دیگر شود. به همین دلیل است که کاندوم یکی از بهترین روشهای جلوگیری از انتقال ویروس ایدز است.

 

احتمال اینکه دی پی اینکه یکبار نزدیکی با فرد آلوده به ویروی ایدز، بیماری انتقال یابد، چقدر است؟

بر حسب اینکه فرد آلوده در چه مرحله ای از بیماری قرار داشته باشد و روی نزدیکی و وضعیت ایمنی فرد مقابل چگونه باشد، احتمال انتقال بیماری در پی یکبار نزدیکی با فرد آلوده از 1/0 تا 16 درصد (بطور متوسط 10%) متفاوت است. یعنی اگر فرد سالمی با یک بیماری ایدزی 10 بار نزدیکی کند، به احتمال صد درصد (تقریباً حتماً) آلوده به ویروس ایدز خواهد شد (البته این بدین معنی نیست که فرد در نوبت دهم دچار ایدز می شود، بلکه ممکن است در همان نوبت اول هم دچار ایدز شود).

 

آیا روش نزدیکی تاثیری بر روی میزان سرایت بیماری ایدز دارد؟

بلی. هر چه صدمات ناشی از نزدیکی بیشتر باشد، احتمال انتقال بیماری بیشتر خواهد بود. بطوریکه در نزدیکی از راه مقعد احتمال انتقال بیماری ده برابر بیش از احتمال انتقال ایدز در نزدیکی از راه مهبل خواهد بود. به همین دلیل شیوع ایدز در میان هم جنس بازان مرد بسیار زیاد است (علت این مسئله، افزایش خطر صدمات مخاطی و در نتیجه برقرار ارتباط خونی است.)

 

آیا امکان انتقال ایدز از طریق معاشقه و بوسیدن وجود دارد؟

بطور کلی، اگر در تماس بین دو نفر ارتباط مخاطی (مثلا دهان به دهان) وجود نداشته باشد، احتمال ویروس ایدز به صفر خواهد رسید. بنابراین روبروسی، تماس جلدی (معاشقه) و امثال آن تقریباً بی خطرند.

 

بهترین روش جلوگیری از انتقال ایدز در ارتباط  جنسی چیست؟

در حال حاضر بهترین روش جلوگیری از ایدز در نزدیکی، استفاده از کاندوم (Condom) است. البته بایستی از ارتباط دهان و سایز مخاطها (چشم، بینی و...) با خون و ترشحات بدن شخص آلوده جلوگیری شود.

 

همسر من مبتلا به هموفیلی است و چند سال پیش دراثر نزریق فاکتور انعقادی آلوده، دچار ایدز گردید. خوشبختانه با درمان بیماری وی تحت کنترل نسبی در آمده است. برای رفع نیازهای جنسی مان چه روشی را پیشنهاد می کنید؟

همچنانکه خود می دانید، بیماران هموفیلی بسیار مستعد خونریزی هستند و از طرفی سیستم ایمنی این افراد تا حدودی ضعیف می شود. این دو عامل باعث افزایش ریسک انتقال ویروس می شوند. بنابراین با این افراد بایستی کمی بیشتر محتاط بود. در کل، بهتر است از نزدیکی مستقیم خودداری شود و نیازهای جنسی به صورت سطحی رفع شود. اگر نیاز مبرم به نزدیکی مستقیم وجود داشته باشد، بهتر است از دو کاندوم با هم استفاده شود. (نه به خاطر اینکه ممکن است ویروس از یک کاندوم عبور کند، بلکه بخاطر اینکه ممکن است یک کاندوم پاره شود و با نشتی داشته باشد) و در ضمن از تماس با ترشحات مخاطی اجتناب شود.

 

آیا کاندوم در جلوگیری از ایدز بطور قطع و موثر و کارآمد است؟

خیر. بدلایل متعددی (از جمله ارتباط مخاطی و...) کاندوم فقط تا 90% از انتقال ایدز به طریق تماس جنسی جلوگیری می کند.

 

ب) انتقال خونی ایدز

ویروس ایدز تقریباً همیشه و به میزان زیاد در خون افراد آلوده و یا بیمار وجود دارد و اگر فردی با خون چنین افرادی در تماس باشد، ممکن است آلوده به ویروس ایدز شود. برحسب اینکه نوع تماس چگونه باشد، احتمال انتقال ویروس، متفاوت خواهد بود (به سوالات زیر مراجعه کنید). آلودگی افراد در پی تزریق خون و یا محصولات بدست آمده از خون بیمار ایدزی مشخص ترین نمونه های انتقال خونی ایدز است.

 

من پرستار هستم، چند روز پیش پس از خونگیری از یک فرد آلوده به ویروس ایدز، سوزن مربوطه به دستم فرو رفت. در این رابطه احتمال انتقال ویروس و آلودگی چقدر است و چه اقداماتی باید انجام دهم؟

اگر یک وسیله یا شیئی آلوده (نظیر مورد سوال فوق) از راه پوست وارد بدن فرد دیگری شود (به اصطلاح در معرض قرار گرفتن از راه پوست یا (Percutaneous exposure) احتمال اینکه ویروس ایدز انتقال یابد کمتر از 3/0% خواهد بود (یعنی اگر این مساله برای حدود 333 نفر اتفاق بیفتد، یک نفر به ویروس ایدز آلوده خواهد شد و یا به عبارتی اگر این اتفاق برای یک نفر 333 بار اتفاق بیفتد ممکن است در یکی از دفعات آلوده به ایدز شود). اگر چه در بسیاری از بیماری ها و محاسبات حتی رقمهای 10% هم بی اهمیت تلقی می شود ولی دراین حالت، بدلیل جدی و خطر ناک بودن بیماری، این رقم پایین هم حائز اهمیت است و به همین دلیل در این موارد توصیه می شود بلافاصله در اولین فرصت ممکن نیز 6 هفته، 12 هفته، 24 هفته و سپس یکسال بعد از حادثه، آزمایش تشخیص لازم برای ایدز (و نیز هپاتیت) صورت گیرد و در صورت صلاحدید متخصص عفونی درمان با 2 یا 3 داروی ضد ویروس برای مدت 4 هفته شروع شود.

 

در پی یک حادثه، خون فرد ایدزی روی دستم ریخته شد و اکنون از بابت مبتلا شدن به ایدز بسیار نگرانم. چه کاری باید بکنم؟

تماس خون و یا ترشحات یک فرد ایدزی با پوست سالم هیچ خطری به همراه ندارد و نباید نگران هیچ مسئله بود. فقط از بابت اطمینان خاطر در رعایت مسایل بهداشتی نکات زیر توصیه می شود:

1-       دستکش به دست کنید (و یا اینکه از فرد دیگری کمک بگیرید).

2-       با استفاده از دستمال کاغذی یا یک پارچه نخی تمیز خون روی پوست را به آرامی و ملایمت پاک کنید.

3-       ناحیه آلوده را با آب و صابون به مدت 1 تا 2 دقیقه بشویید.

4-    با ستفاده از محلول ضد عفونی کننده هیپوکلریت 5/ درصد (یا هر محلول ضد عفونی کننده دیگری) محل را به مدت 2-1 دقیقه بشوئید. در صورت عدم دسترسی به محلول های فوق می توانید از آب لیمو یا سفید کننده های خانگی استفاده کنید. (در میان عموم مردم به وایتکس مشهور است). برای این منظور باید یک قسمت از محلول سفید کننده را داخل نه قسمت آب ریخت (مثلاً یک استکان وایتکس داخل نه استکان آب) و سپس با آن، محل را به مدت 1 تا 2 دقیقه شست.

توجه ایدز:  ایدز فقط از راه تماس جنسی انتقال نمی یابد و بی جهت به بیماران ایدزی با دید منفی نگاه نکنید.

 

در صورت پاشیده شدن خون فرد آلوده به ویروس ایدز به داخل چشم یا دهان و یا بر روی پوست زخمی و ملتهب شخص دیگر، تکلیف چیست؟

در حالات فوق اجتماعی انتقال ویروس ایدز حدود 09/0 درصد خواهد بود (از هزار مورد اتفاق حدود یک نفر) و در چنین حالتی بایستی پس از شسشوی موضع (بر حسب مورد با آب خالی یا آب و صابون یا بتادین) همانند فرو رفتن سوزن آلوده به داخل پوست، آزمایش ایدز داده شود ولی نیازی به مصرف داروی ضدویروسی نیست (مگر اینکه فرد آلوده دچار بیماری حاد و فعال ایدز باشد).

نکته: استفاده از سوزنهای آلوده به صورت اشتراکی یکی از مهمترین علل شیوع ایدز در معتادین تزریقی است.

 

آیا امکان انتقال ویروس ایدز از طریق و سایل دندانپزشکی وجود دارد؟ اگر پاسخ مثبت است چه نکاتی را بایستی رعایت نمود؟

بلی. امکان این مساله تقریباً به همان میزان فرو رفتن سوزن آلوده به درون پوست (وحتی کمی بیشتر است). به همین دلیل بایستی دندانپزشکان نکات زیر را رعایت نمایند.

1-       حتی المقدور از تجهیزات و وسایل (خصوصاً سر سوزن و سرنگ) یکبار مصرف استفاده کنند (از جمله سرلوله تخلیه آب دهان و...).

2-    وسایل چند بار مصرفی که در داخل دهان بیمار استفاده می شوند (نظیر مته، آینه و...) قبل از استفاده برای بیماری دیگری، حداقل به مدت یک دقیقه در داخل محلول گلوتارآلدئید و یا محلول هیپوکلریت سدیم 5/0 درصد گذاشته شوند و یا اینکه از طریق گرما (مثلاً بادستگاه اتوکلاو) ضد عفونی شوند.

3-       تا حد امکان، احتیاط لازم برای جلوگیری از صدمه زدن با مخاط دهان لثه بیمار مبذول شود (خونریزی اتفاق نیفتد).

توجه: در اعمال ترمیمی جراحی دهان و دندان از داندانپزشک خود بخواهید تا از وسایل یکبار مصرف استفاده کند.

 

آیا امکان انتقال ایدز توسط پشه وجود دارد؟

خیر. در مطالعه انجام شده امکان انتقال و سرایت ویروس ایذز توسط پشه دیده نشده است.

 

پ) انتقال ایدز از مادر به فرزند

در مادران حامله ایدزی، ویروس ایدز می تواند از جفت عبور کند و به جنین برسد. همچنین ویروس ایدز در مایع کیسه آب نیز ممکن است وجود داشته باشد. اما بیشتر موارد انتقال ایدز، در زمان زایمان رخ می دهد. زیرا در این زمان، بدلیل پاره شدن اتصالی جفت با جدار رحم، امکان انتقال خون مادر به نوزاد بالا خواهد بود.

نکته: قدرت سرایت ایدز از مادر به جنین (یا شیر خوار) بر حسب نوع ویروس متفاوت است. بطوریکه، میزان انتقال در HIV-1 حدود 40% و در نوع HIV-2 حدود 1% است.

 

آیا ایدز از راه شیر قابل انتقال است؟

بلی. ویروس ایدز در شیر نیز یافت می شود ولی میزان انتقال از این طریق کم می باشد. البته نوک پستان نیز از جنس مخاط است. لذا امکان انتقال ویروس از طریق مکیدن نوک پستان نیز وجود دارد (هرچند احتمال آن بسیار کم است).

 

آیا در استخرهای عمومی، امکان انتقال ویروس ایدز وجود دارد؟

چون داخل آب استخرهای عمومی، آب ژوال (هیپوکلریت سدیم و به اصطلاح عامیانه، کلر) اضافه می کنند که باعث نابودی ویروس می شود، لذا در این حالت ویروس ایدز انتقال نمی یابد.

 

آیا در استفاده از لوازم بهداشتی شخصی دیگران، خطر انتقال ایدز وجود دارد؟

بلی.  استفاده مشترک از لوازم شخصی که امکان آلوده شدن آنها به خون وجود دارد (نظیر تیغ و ماشین اصلاح، مسواک و...) می تواند موجب انتقال ویروس ایدز شود.

 

آیا ویروس ایدز در معاشرت روزمره قابل انتقال است؟

برای اینکه به این سوال پاسخی جامع و کامل بدهیم، باید کمی به عقب برگردیم و موضوع را کمی بیشتر باز کنیم. همچنانکه ذکر شد، شرط لازم برای انتقال ویروس ایدز، تماس ویروس با مخاط (سالم یا آزرده) و یا پوست صدمه دیده (نه سالم) است. اما برای اینکه ویروس حتماً انتقال یابد، تماس تنها کافی نیست و عوامل متعدد دیگری (نظیر شدت بیماری در فرد آلوده، وضعیت سیستم ایمنی شخص آلوده و فرد در تماس، تعداد ویروسهای در تماس و...) در میزان احتمال انتقال ویروس دخیل هستند. در آمیزش  جنسی چون تعداد ویروسها در ترشحات مهبل و گردن رحم (و منی در مردان) بسیار بالا است و از طرفی شرط لازم (تماس ویروسی با مخاط یا بافتهای عمقی) نیز وجود دارد و در ضمن طول مدت تماس زیاد است، لذا امکان انتقال ویروس پس از هر نزدیکی، بسیاربالاست (حدود 15%). حال ببینیم این مساله در معاشرتهای روزمزه نظیر دست دادن، روبوسی، قرار داشتن در یک اتاق، در آغوش گرفتن و امثال آن چگونه است. همانطور که گفته شد، اگر چه در بزاق (آب دهان)، عرق، اشک و ادرار فرد آلوده ویروس نیز وجود دارد اما به چند دلیل امکان انتقال ویروس از این طریق بسیار بسیار کم و تقریباً غیر ممکن می باشد. اولاً تعداد ویروسها در این مایعات بسیار کم است؛ ثانیاً شرط لازم برای انتقال ویروس تقریباً وجود ندارد (ویروس قادر) به عبور از پوست سالم نیست)؛ ثالثاً مدت تماس کم می باشد. حتی اگر تماس طولانی باشد باز هم این احتمال نیز نزدیک به صفر خواهد بود، مگر اینکه در سطح پوست صدمات غیر قابل رویت (میکروسکوپیک) وجود داشته باشد و یا اینکه فرد آلوده به ویروس در مرحله حاد و شدید بیماری باشد.

توجه: ویروس ایدز از طریق هوا و پشه انتقال نمی یابد.

نکته: امروزه با انجام آزمایش بر روی خونهای اهدایی، امکان انتقال ویروس ایدز از این طریق تقریباً از بین رفته است.

 

علائم و نشانه های ایدز

چه مدت پس از آلوده شدن به ویروس ایدز شخص بیمار می شود؟

تقریباً در تمامی بیماری های عفونی (از جمله ایدز) شخص بلافاصله پس از آلوده شدن به میکروب دچار ناراحتی و بیماری نمی شود بلکه مدت زمانی طول می کشد که به آن دوره کمون یا دوره نهفتگی (Incubation Period) گفته می شود و در مورد ایدز (دز واقع، آلودگی به HIV) از 1 تا 12 هفته متفاوت است (بطور متوسط 2 تا 4 هفته). این بدین معنی است که فردی که به ویروس ایدز آلوده می شود 1 تا 12 هفته بعد علایم و نشانه های بیماری در وی ظاهر می شود.

 

آیا همه افرادی که به ویروس ایدز آلوده می شوند، بیماری در آنها ظاهر می شود؟

خیر. فقط در 80 تا 90% افراد آلوده به HIV، علایم و نشانه های بیماری ظاهر می شود.

 

شخص آلوده به ویروس ایدز، دچار چه علایمی می شود؟

علایم و نشانه های آلودگی به ویروس ایدز بسیار متفاوت و وسیع است (جدول 1-1) و در اکثر موارد در اوایل نه پزشک و نه بیمار به فکر بیماری ایدز نمی افتد و بیشتر یک عفونت ویروسی شدیدتر از معمول [نظیر تب و لرزه، ضعف و بیحالی، درد عضلانی، سردرد، سوزش یا دردگلو، بثورات (ضایعات) جلدی، درد شکم و یا اسهال] را در ذهن تداعی می کند.

 

اگر علایم و نشانه های فوق الذکر وجود داشته باشد آیا باید به فکر ایدز باشیم؟

خیر. علایم و نشانه هایی که در بالا ذکر شد در بسیاری از بیماریهای عفونی (و حتی غیر عفونی) دیده می شود. و نبایستی بی جهت نگران بود. اما اگر دو ویژگی زیر وجود داشت، آنگاه بایستی به فکر آلودگی به ایدز باشیم:

1- سابقه تماس مشکوک وجود داشته باشد: اتفاق و یا عملی که خطر انتقال ویروس ایدز وجود دارد (نظیر تماس جنسی با فرد ناشناس و مشکوک و...) (به مطالب قبلی مراجعه کنید).

2- بیماری خصوصیات غیر عادی داشته باشد: از ویژگی های عفونت HIV غیر عادی بودن آن است. مثلاً ممکن است از شخص بیش از یک ماه گلودرد داشته باشد و با درمانهای معمول بهبود نیابد و یا اینکه بیش از سه ماه اسهال داشته باشد و علتی برای آن یافت نشود و یا اینکه دچار زخمها و عفونتهای قارچی دهان شود. بطور کلی، در هر اختلال و بیماری که بیش از 1 تا 3 ماه طول بکشد و با بررسی های مختلف علت آن مشخص نشود (خصوصاً اگر ارتباط جنسی با افراد مشکوک یا مسافرت به نواحی شایع ایدز وجود داشته باشد) باید به فکر عفونت با ویروس ایدز بود و آزمایشات تشخیصی به عمل آید.

 

توجه: در یک تا دوماه اول آلودگی به ویروس ایدز (یعنی زمانی که هنوز فرد آلوده بیمار نشده است) بالاترین خطر انتقال ویروس به دیگران وجود دارد.

 

سرانجام کسانی که به ویروس ایدز آلوده می شوند، چیست؟

رفتار ویروس ایدز در افراد مختلف بسیار متغیر و متفاوت است. بطور کلی، اگر افراد آلوده به ویروس ایدز تحت درمان قرار نگیرند، نیمی از آنها (50% تا 60%) ظرف 5 تا 10 سال دچار ایدز می شوند، یک سوم افراد (حدود 30 تا 40%) دچار بیماریها و یا اختلالات دیگر، ولی خفیف تر از ایدز می شوند و 5% تا 20% بقیه نیز همچنان بدون علامت باقی می مانند (ویروس در داخل بدن شخص وجود دارد ولی هیچ ناراحتی و بیماری خاصی بوجود نمی آید و شخص سالم می باشد ولی می تواند بیماری را به دیگران منتقل نماید).

جدول 1-1: شیوع علایم و نشانه های آلودگی به ویروس ایدز

علایم و نشانه های عفونت

شیوع (درصد بیماران)

تب

80%تا 90%

ضعف و خستگی

70% تا 90%

بثوارت (ضایعات) جلدی

40% تا 80%

سردرد

32% تا 70%

بزرگ شدن غدد لنفاوی

40% تا 70%

التهاب و دردگلو

50% تا 70%

درد عضلات یا مفاصل

50% تا 70%

تعوع، استفراغ یا اسهال

30% تا 60%

عرق شبانه

50%

التهاب پرده های مغز (مننژیت)

24%

زخمهای دهانی

10% تا 20%

زخمهای تناسلی

10% تا 20%

کاهش پلاکت های خون

45%

کاهش گلبولهای سفید خون

40%

افزایش آنزیمهای کبدی

21%

با توجه به توضیحات بالا، به چه مواردی از عفونت HIV، ایدز گفته می شود؟

اصولاً به موارد استقرار یافته و پیشرفته آلودگی به HIV که همراه با برخی از سرطانهای غیر معمول (نظیر سارکومی کاپوسی) یا عفونت های غیرعادی و فرصت طلب (نظیر عفونت ریوی یا پنوموسیتی کارینی) باشد، ایدز گفته می شود. علت تفاوت قایل شدن بین آلودگی به ویروس HIV با اصطلاح ایدز در این است که طول عمر افراد مبتلا به ایدز بطور متوسط 5 سال است ولی طول عمر افرادی که آلوده به ویروس ایدز می شوند از 15 تا 50 سال متفاوت است.

 

تشخیص ایدز

آلودگی به ویروس ایدز چگونه تشخیص داده می شود؟

رایج ترین آزمایش شناسایی ویروس ایدز، اندازه گیری پادزهر (آنتی بادی) تولید شده توسط بدن بر علیه ویروس HIV (موسوم به HIV- Antibody) به روش ELISA است. اگر تست آنتی بادی HIV مثبت باشد آنگاه آزمایش یک بار دیگر تکرار می شود و تست اختصاصی تر به روش Wester blot (یا Immunoblot) و یا (HIV-1 RNA Test) صورت می گیرد تا عفونت بطور قطع تایید شود و ارزیابی از وضعیت بیماری بدست آید.

 

آیا ممکن است فردی به ویروس ایدز آلوده باشد، اما آزمایش شناسایی ویروس ایدز (یعنی تست HIV- Antibody) در او منفی باشد؟

بلی. همانطور که گفته شد، تشخیص آلودگی به ویروس ایدز از طریق اندازه گیری آنتی بادی تولید شده در بدن شخص بر علیه ویروس HIV صورت می گیرد. تولید آنتی بادی در بدن مدت زمانی طول می کشد و اگر در این زمان (5 تا 6 هفته اول آلودگی) آزمایش انجام شود، ممکن است منفی باشد. به همین دلیل در مواردی که شک به آلودگی HIV وجود دارد (نظیر مسافرت خارجی و ارتباط جنسی با افراد مشکوک یا فرورفتن سوزن آلوده به پوست و امثال آن) تست HIV آنتی بادی 6 هفته، 12 هفته و 24 هفته بعد تکرار می شود (البته امروزه روشهای حساستری دست شده اند که قادرند در همان چند روز اول آلودگی، ویروس را شناسایی کنند).

نکته: ساده ترین روش برای کسانی که می خواهند خود را تست کنند، مراجعه به پایگاههای سازمان انتقال خون و اهدای خون است، زیرا سازمان انتقال خون بطور رایگان بر روی خونهای اهدایی آزمایشات تشخیص HIV و برخی از عفونتهای دیگر (از جمله هپاتیت بی و سی) را انجام می دهد.

 

آیا ایدز قابل درمان است؟

خوشبختانه امروزه داروهای نسبتاً موثر و کارآمدتری تهیه و به بازار عرضه شده اند و از زمان آلوده شدن به ویروس هر چه زودتر درمان شروع شود (حتی آنهایی که فقط آلوده به ویروس ایدز هستند ولی بیماری ندارند)، پاسخ به درمان و احتمال بهبودی بیشتر خواهد بود. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچیک از داروهای در دسترس قادر به معالجه قطعی بیماری (ریشه کن کردن ویروس از بدن) نیستند و فقط باعث بهبود نسبی و افزایش طول عمر بیماران می شوند.

 

توصیه های پزشکی به مبتلایان به ایدز

ترس، نگرانی و افسردگی در پی آگاهی از آلودگی به ویروس ایدز امری طبیعی است ولی اجازه ندهید آنها بر شما غلبه کنند، زیرا تمامی مطالعات نشان داده اند ترس، اضطراب و افسردگی بر روی سیستم دفاعی بدن اثرات بسیار بدی داشته و اگر خود بیماری شما را از پای در نیاورد، آنها شما را از بین خواهند برد. با رعایت دستورات پزشک معالجتان و داشتن روحیه خوب و امید می توان بر بسیاری از بیماریهای به ظاهر غیر قابل علاج (از جمله سرطان و ایدز) غلبه کرد.

افراد نزدیک خانواده (آنهائیکه با شما زندگی می کنند)، فردی که با او نزدیکی داشته یا دارید و پزشک و دندانپزشک را از بیماری خود مطلع سازید. اگر اینکار برای شما مشکل یا درد سر آفرین است، مساله را با پزشک معالج یا یک مشاور با تجربه در میان بگذارید.

توجه: پزشکان یا دندانپزشکان به صرف آلوده یا مبتلا بودن به ایدز هیچگاه از درمان شما باز نمی زنند (مگر اینکه در رابطه با خود بیماری ایدز باشد که بایستی توسط متخصص همان اختلال و ناراحتی اختصاصی درمان صورت گیرد).

از یک رژیم غذایی سالم و مقوی (خصوصاً مصرف کافی سبزی و میوه های تازه، گوشت سفید) پیروی کنید و از مصرف الکل و استعمال دخانیات جداً بپرهیزید.

ورزش یا فعالیت بدنی منظم داشته باشید و به میزان کافی بخوابید.

طبق دستور پزشک معالج، معاینه و آزمایشات دوره ای را بطور مرتب رعایت نمایید و بدون نظر پزشک هیچ تغییری در دارویهای خود ندهید.

کلیه تمهیدات لازم را برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران بکار ببندید ولی بی جهت وسواس زیاد به خرج ندهید (به مبحث راههای انتقال ایدز مراجعه کنید).

نکته: استفاده از داروهای طبیعی در بهبود ایدز تا حدود زیادی کمک کننده است. در این رابطه با یک متخصص طب جایگزین یا مکمل (Alternative Medicine) با تجربه مشاوره کنید.

 

آیا ایدز واکسن دارد؟

از همان اوایل شناسایی ایدز، تلاش در جهت تهیه واکسن آن شروع شد ولی متاسفانه هنوز نتوانسته اند یک واکسن استاندارد برای آن تهیه کنند. اما امید است در 10 سال آینده واکسن نیز برای استفاده همگان تهیه و در دسترس عموم قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

[ سه شنبه بیست و نهم آذر 1384 ] [ 1:0 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

ایدز چیست

ایدز چیست؟

عفونت یک بیماری ویروسی است که سیستم دفاعی بدن را به مرور زمان از بین برده و مختل می کند، طوری که بیمار در برابر عفونت بی دفاع شده و در نهایت از پای در می آید. سازمان جهانی بهداشت با توجه به پنهان بودن بیماری ایدز، پیش بینی کرد که تا سال 2005 از 30 تا 40 میلیون نفر از مردم جهان به ویروس ایدز مبتلا خواهند شد که 10 میلیون از آنان را کودکان تشکیل می دهند. همچنین پیش بینی می شود که دو سوم از مبتلایان به ایدز از مردم جهان سوم باشند. ایدز (Aids) یکی از بزرگترین بیماریهای ویروسی جهانگیر نیمه قرن بیستم است و به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشد. عامل به وجود، آورنده ی این بیماری ویروسی به نام (HIV) است. بیماری ایدز برای اولین بار در سال 1981 در بین هم جنس بازان ایالات متحده ی امریکا تشخیص داده شده است و به دنبال پژوهش ها ویروس آن در سال 1984 یافتند. در برشهای نازک ویروس به شکل ذره ای کروی و یا نیمه کروی است که درارای پوششی بیرونی با خارهایی بر سطح آن است. بخش درونی شامل دو رشته RNA است که به شکل مارپیچ و دور از مرکز قرار گرفته است.

 

بیماری زایی:

ویروس هنگاهی که وارد بردن شد خود را به یکی از سلولهای انسانی می چسباند. غلاف ویروس با غشای سلول بهم می آمیزد و مقر ویروس وارد یافته می گردد و در تمام زندگی فرد آسودگی شکل جزئی از ماده ژنتیکی در بدن وی باقی می ماند. در اثر تحریک وقتی که سلول شروع به تکثیر می کند، ویروس هم تکثیر می یابد و باعث نقص سیستم ایمنی می گردد که در نتیجه آن فرد در معرض ابتلا به انواع بیماریهای عفونی، انگلی و انواع سرطان ها قرار می گیرد.

 

راههای انتقال بیماری:

1-      قسمت اعظم آلودگی به ویروس در سراسر جهان از طریق تماس جنسی است.

2-   سرایت از طریق خون آلوده، که آلودگی ممکن است از طریق انتقال خون، شون آلوده یا هر وسیله ی آلوده دیگری که برای شکافتن و یا سوراخ کردن پیوست به کار می رود، منتقل گردد.

3-      انتقال به جنین از طریق مادر آلوده به ویروس.

امروزه ویروس (HIV) را در انسان در کشت تمام ترحسات و مواد دفع شده از بدن جدا می سازند ولی شواهدی که دلیل بر انتقال ویروس از طریق دیگر مایعات بدن بجز خون، منی، ترشحات کردن واژن و احتمالاً شیر مادر می باشد، وجود ندارد.

 

ویروس ایدز از راههای زیر منتقل نمی شود:

تماس معمولی افراد در منزل، اجتماع، استفاده از وسایل غذا خوری مشترک، استفاده از استخرهای شنا و توالت های عمومی، عطسه و سرفه، نیش حشرات، استفاده از لباسهای دست دوم، آب و غذا، اشک و عرق، استفاده از وسایل تقلیه ی مشترک.

 

دوره کمون (خاموشی):

فاصله ی زمانی بین آلودگی به (HIV) تا شروع عوارض ایدز بین 6 تا تا 10 سال و یا بیشتر، متفاوت است. افراد مبتلا به ایدز درایوان از راههای زیر مبتلا شده اند:

 

1- از طریق معارشت جنسی     2- خون     3- فرآورده های خونی    4- از طریق تزریق آلوده به وسیله ی سرنگهای استفاده شده.

با توجه به همه گیری بیماری ایدز در جهان در سال 1355 کمیته فنی و اجرائی مبارزه با ایدز تشکیل و سپس در سال 1366 به کمیته ی کشوری مبارزه با ایدز تبدیل گردید. به دنبال تشکیل این کمیته فعالیت هایی به شرح زیر در سطح کشور انجام گردید:

1-   غربالگری از خون کلیه بیماران هموفیلی- حدس زده می شود که حدود 600 – 5600 نفر هموفیلی در ایران وجود دارند که به دلیل نداشتن اطلاعات دقیق از محل زندگی آنان، تا سال 1370 فقط حدود 2538 نفر مورد آزمایش قرار گرفته اند، که از بین آنها 158 نفر آلوده هستند.

2-   مطالعات پزشکی بر روی دو گروه، گروههای چه خطر یا در خطر که شامل فرادی است که به علت رفتارهای شخصی و مشکلات پزشکی و اجتماعی خاص و یا وضعیت شغلی خود بیشتر در معرض خطر هستند. این گروه شامل معتادان تزریقی، زنان خود فروش، جوانان مغرف، بیماران هموفیلی، تالاسمیک، تحت دیالنیو، مبتلایان به بیماری آموزشی، سل ریوی، همسران و فرزندان آلوده، رانندگان بین المللی و کسانی که سابقه ی انتقال خون مکذر می باشند.

گروه دوم شامل اهدا کنندگان خون، خارجیان مقیم کشور، آزادگان، زندانیان، مهاجران افغانی و در پاره ای از موارد کارکنان بخش بهداشت و درمان هستند.

در این گروهها تنها 2 مورد آلودگی در بین دانشجویان مقیم خارج از کشور گزارش شده است.

در کشور ما به علت اعتقادات مذهبی، عوامل فرهنگی، پایبندی به اصول خانوادگی، انتشار این بیماری محدود گشته است ولی بطور کلی عواملی وجود دارند که در آینده افزایش ناگهانی و سریع ایدز را به همراه خواهند داشت.

این عوامل عبارتند از: مسافران خارج از کشور، با توجه به اینکه سالانه حدود یک میلیون نفر از طریق مرزهای هوایی به خارج از کشور مسافرت می کنند، آلودگی درصد کوچکی از آنها برای جامعه ی ما خطر آفرین خواهد بود.

3-      افراد دیگر در خارج از کشور اقامت داشته اند و آلوده به این ویروس هستند نیز جزء عوامل انتشار در بین کشور ما خواهند بود.

4-   شرایط خاص زندگی معتادان تزریقی و استفادئه ی مجدد از سرنگهای یکبار مصرف در بین این افراد، سرایت و انتشار سریع این بیماری را در بین آنان افزایش خواهد داد.

5-   افراد آلوده نیز خود عامل انتشار بیماری خواهند بود به دلیل آنکه آنطور که لازم است تحت برنامه های آموزشی و مشاوره ای قرار نگرفته اند.

البته باید یادآور شد که به علت عدم آشنایی پزشکان با علائم بالینی ایدز و یا عدم دسترسی به پزشک و آزماشگاه مجهز در نقاط مختلف کشور موارد گزارش شده احتمال بخش کوچکی از موارد ایدز در ایران می باشد.

 

علائم بیماری:

سیر عفونت بیماری به پنج مرحله یا دوره تقسیم می شود که همه آنها لزوماً در تمام بدن بیماران دیده نمی شود. این مراحل به ترتیب عبارتند از:

1-   مرحله حاد بیماری: این مرحله ممکن است خیلی زود و حتی یک هفته پس از آلوده شدن به عفونت شروع گردد که معمولاً قبل از ظهور پادتن ها در خون است. تظاهرات بالینی در این مرحله عبارت از تب، التهاب غدد لنفاوی، اسهال، استفراغ، کاهش وزن، بی اشتهایی، تعریق شیانه، سردرد و سرفه می باشد.

2-   دوره پنهانی: ویژگی آن غایب شدن بیماری و علائم آن است، شخص از نظر ظاهری کاملاً سالم است ولی آزمایش (HIV) وی مثبت خواهد بود. این دوره ممکن است 8 سال طول بکشد.

3-   ARC آرک یا کمپلکس مربوط به ایدز: علائم این مرحله همان علائم بالینی، نشانه ها و نقایص ایمنی است که مبتلایان به بیماری ایدز دارند ولی خفیف تر. در این مرحله در بیماران نشانه ای از عفونت های فرصت طلب، یا آسیب های وضیم دیده نمی شود ولی ممکن است فرد دچار کاهش وزن، بیتابی، خستگی، بی اشتهایی، ناراحتی شکم، بزرگی طحال، تب، سردرد و التهاب غدد لنفاوی گردد. معمولاً در این بیماران ضایعات و زخم های پوست و مخاط اولین علائمی هستند که توجه را به سوی ایدز با آرک جلب می کنند.

4-   مرحله ایدز: در واقع نمایانگر شدیدترین مرحله طیف بالینی عفونت (HIV) است. ویژگی آن بروز عفونت های فرصت طلب و تومورهای سرطانی است. نوع عفونت های این بیماران عمدتاً بستگی به میکروبها و عوامل بیماری زایی دارد که در گذشته یا حال مورد تهاجم آن ها قرار گرفته است.

جنون ایدز که زایل شدن عقل بیمار به علت آسیب مغزی است تقریبا در 3/1 مبتلایان دیده می شود.

تشخیص آزمایشگاهی:

آزمایش پادتن های اختصاصی ضد ویروس در سهم خون بیمار وسیله ی خوبی برای تشخیص فرد آلوده است. حضور ویروس را می توان بطور غیر مستقیم یعنی با یافتن پادتن های ویروسی و یا به طور مستقیم با مشاهده ی رشد ویروس پس از تلقیع آن در کشت های سلولی مجاز مورد آزمایش قرارداد. معمولی ترین روش آزمایش پادتن ها، تست الیذا (Elisa) است. برای تشخیص نمونه های مثبت واقعی از مثبت کاذب باید از آزمونهای تایید کننده بیمار اختصاصی مثل ایونو فلوئر سانس غیر مستقیم (IFH)، رادیو ایمونوپسپاسیون (RIP) استفاده کرد. بعلاوه می توان مستقیماً آنتی ژن ها و ویروس و یا پروتئین های ویروس را در منی پیدا کرد و کیت های آن بصورت تجارتی وجود دارد.

 

الگوهای ایدمیولوژیک جهانی:

سه الگوی متفاوت از نحوه انتشار ایدز در جهان وجود دارد:

الگوی اول: در این مناطق اغلب موارد بیماری بین مردان هموسکوئل (هم جنس باز) یا بای سکشوئل (دو جنس باز) و معتادان به مواد مخدر تزریقی می باشد و بیشرین انتقال از اواخر دهه سال 1970 صورت گرفته است.

انتقال هتروسکوئل (غیر هم جنس باز) در صد کمی را تشکیل می دهد که به تدریج رو به افزایش است. انتقال از راه خون و فرآورده های خونی نیز وجود داشته ولی با حذف افراد مشکوک، رو به نقصان نهاده اس. نسبت آلودگی در مردان به زنان 1/10 تا 1/15 است. این الگو اکثراً در جوامع صنعتی مثل امریکای شمالی و اروپای غربی، استرالیا، نیوزلند و قسمت هایی از امریکای جنوبی وجود دارد.

الگوی دوم: در این مناطف موارد بین هتروسکشول ها دیده شده است. نسبت آلودگی در زن و مرد یکی است یعنی مساوی است، در نتیجه سرایت از مادر به کودک شایع میباشد ولی انتقال بین معتادان به مواد مخدر تزریقی و مردان هم جنس باز بسیار کم است. شروع این الگو از دهه 1970 بوده و این وضعیت مربوط به افریقا و کشورهای حوزه کارائیب می باشد.

الگوی سوم: در این مناطق آلودگی در اوایل تا اواسط سال 1980 پدیدار شده و موارد اندکی گزارش شده است. انتقال بیماری از طریق تماس جنسی (هموسکشوئلی و هتروسکشوئلی) می باشد. بیشترین موارد در افرادی است که سابقه مسافرت به مناطق اندسیک داشته و یا در تماس با افراد آلوده و یا محصولات خونی وارداتی بوده اند. این الگو در افریقای شمالی، اروپای شرقی، شرق مدیترانه، آسیا و حوزه اقیانوس آرام دیده می شود. جمهوری اسلامی ایران نیز از این الگو پیروی می کنند.

1-   آلگوی آلودگی به HIV از اواسط سال 1970 رخ داده است. در ابتدا تعداد افراد آلوده 11 میلیون و 700 هزار نفر می باشد و تا سال 2000 این تعداد به 15 تا 20 میلیون نفر بالغ شده است.

2-   الگوی دوم در پی همه گیری اول رخ می دهد ولی با تاخیر چند ساله و این مرحله ابتلا به بیماری ایدز است. ظهور ایدز در اوایل دهه ی 1980 اتفاق افتاده است. چون بیماری ایدز سالها پس از آلودگی به ویروس آن ظاهر می گردد، تعداد مبتلایان موجود نشان دهنده ی سطح عفونت در بین جامعه ی امروزی نیست.

3-   واکنش های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سیاسی وابسته به دوپیدمی اول این اپیدمی از سال 1988 شروع شده است. افراد آلوده به (HIV) و مبتلایان به ایدز اغلب از خانواده ها و جامعه طرد می گردند و این دقیقاً زمانی است که اینگونه افراد به مراقبت و حمایت بیشتری نیاز دارند و چون ایدز بیشتر در سنین 49- 20 سالگی بروز می کند اگه فرد می تواند بیشتری سازندگی را در جامعه اش داشته باشد، لذا منجر به یک عدم ثبات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می گردد.

درمان: برای بیماران ایدز درمان قطعی وجود ندارد ولی دارویی به نام (AZT) یا (زیدورودین؛ Zidorudine) می تواند اولین تظاهرات ایدز را به تاخیر بیندازد.

پیشگیری: جهت پیشگیری از این بیماری واکسنی وجود ندارد.

برای پیشگیری از این بیماری باید در سطح جهانی، هماهنگی و همکاری بین کلیه کشورها انجام گیرد، در سطح ملی نیز طرح تهیه ی عملیاتی برای مبارزه با ایدز مورد نیاز هر کشوری است.

راههای پیشنهاد شده برای پیشگیری به صورت فردی عبارتند از:

1-      پایبندی به اصول اخلاقی و خانوادی و اجتناب از بی بندو باری جنسی.

2-      استفاده اختصاصی از لوازمی که ممکن است در قسمتی از بدن ایجاد بریدگی کند.

3-      استفاده از سوزن و سرنگ یکبار مصرف در تزریقات.

4-      در صورتی که به دلیلی انتقال خون ضروری است، باید مطوئن شد که خون از نظر آلودگی به بیماری ایدز پاک است.

5-      استفاده از ماسک، دستکش و روپوش برای بهداشتکاران دهان و دندان.

 

مسائل مربوط به ایدز:

مسائلی که بدنبال آلودگی به (HIV) و اپیدمی آن مطرح می گردد در چند موضوع خلاصه می گردند:

بچه ها هم درباره ایدز چیزهایی می شنوند ولی آن را نمی شناسند و همین عدم شناخت باعث ترس آنها می گردد. آموزش بهداشت در این مورد باید هر چه زودتر شروع شود. مدارس مسئول هستند که ایدز را به شاگردان بشناسند و این مسئله در مورد دانش آموزان دوره متوسطه خیلی مهم است. آن ها باید بیاموزند که چگونه خود را از ویروس ایدز در امان بدارند.

واکسیناسیون: سوالی که مطرح می گردد این است که آیا اجرای دقیق برنامه ی واکسیناسیون و تزریق واکسن امکان در معرض قرار گرفتن کودکان از نظر آلوده شدن به (HIV) از طریق تزریق وجود دارد؟ کارشناسان اینطور گفته اند که اگر هنگام تزریق از سوزن و سرنگ ضدعفونی شده استفاده گردد، خطر سرایت صفر است.

در مورد واکسیناسیون توصیه می شود که هر تزریق، با یک سوزن جداگانه که قبلاً استریل شده است انجام گیرد. استفاده از سوزن ها و سرنگهای چند بار مصرف برای کشورهای در حال رشد در صورتی توصیه می شود که این وسایل در فاصله بین دو تزریق با حرارت ضد عفونی گردد و دیگر اینکه سرنگهای یکبار مصرف نیز در صورتی مورد استفاده قرار بگیرند که این اطمینان وجود داشته باشد که پس از یکبار مصرف دور ریخته شود.

واکسیناسیون معمولی کودکان آلوده به HIV اعتقاد عمومی بر این است که کودکان بدون علامت را می توان بطور کامل واکسینه نمود ولی در مورد کودکانی که دچار ایدز هستند نباید BCG به آنها تلقیع گردد. واکسن های زنده (واکسن های ویروسی) را در صورتی باید تجویز نمود که فایده و مزیت آنها بیشتر از احتمال بروز عوارض شدید بیماری باشد.

در ضمن کودکان آلوده به ویروس HIV که عرض خطر با ویروس پولیمو میلیت هستند باید با واکسن فلج غیر فعال تزریقی واکسینه شوند.

تجویز گاماگلوبین وریدی بصورت دوره ای در کودکان آلوده به ویروس HIV بسیار مفید است و توصیه میگردد. زیرا این کودکان در معرض بیماریهای مختلف دوران کودکی مثل سرخک و آبله مرغان قراردارند و این عفونت ها می توانند برای او بسیار خطرناک باشند.

انتقال خون: بدنبال آگاهی از خطر بیماری ایدز سازمانهای جمع آوری و انتقال خون نسبت به آن واکنش نشان دادند و با سرعت نظامهایی برای آزمایش خون اهدا کنندگان ابداع کردند. از طریق اینجام این آزمایش خطر انتقال بیماری از راه انتقال بیماری از راه انتقال خون بسیار کاهش یافته است. در پی آن بیشتر اهدا کنندگان خون آلوده، تا اواسط سال 1985 شناسایی شده و اکنون هم همه ی اهدا کنندگان خون در کشورهای صنعتی یعنی آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن انجام می گیرد. در این کشورها روش های گزینش اهدا کنندگان اصلاح شده و همه ی خونها اهدا شده مورد آزمایش قرار می گیرند.

البته هزینه ی زیاده آزمایش خون از لحاظ آلودگی با HIV باعث شده که کشورهایی که گرفتار مالاریا، مرگ ومیر در حین زایمان، سوء تغذیه و اسهال دوران کودکی هستند به مبارزه با این بیماریها اولویت دهند.

مسئله دیگر در انتقال خون این است که برخی از مردم حتی از این می ترسند که نکند اهدا کنندگان خون براثر دادن خون دچار ایدز شوند. در این جا باید خاطرنشان ساخت که در صورتی که به هنگام گرفتن خون وسائل استریل شده به کار گرفته شود هیچ خطری فرد را تهدید نمی کند.

ایدز در ایران:

اولین مورد ایدز در ایران در سال 1366 در یک کودک شش ساله هموفیلی دیده شد. علت ابتلای کودک استفاده از فاکتورهای انعقادی وارداتی از اروپا که آلوده به ویروس HIV بوده می باشد.

[ پنجشنبه بیست و چهارم آذر 1384 ] [ 0:37 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سلام

دوستان خیلی با معرفتین این همه بازدید کننده اما نمیدونم چرا یه نظر نمیدین که من دلگرم شم واسه ادامه کار

بابا یه نظری یه چیزی که من بدونم اگه وبلاگم واقعاْ مفیده اونو دوباره شروع به آپدیت کنم اگر نیست که بگید حذفش کنم

ممنونم دوستان من

 

[ چهارشنبه شانزدهم آذر 1384 ] [ 0:56 ] [ مازیار معینی ]

[ ]

سلام به همه

سلام دوستان

بعضی ها پیغام گذاشتن که بخشهای اولیه وبلاگ قابل ملاحظه نیست و نمی تونن اولاشو ببینن، برای رفع این مشکل باید در بخش آرشیو مطالب روی قدیمی ترین ماه کلیک کنید و تا کلیه مطالب قابل ملاحظه باشند.

 

[ سه شنبه بیست و چهارم آبان 1384 ] [ 23:32 ] [ مازیار معینی ]

[ ]